Dr.Azmi KOÇAK
telepati@telepati.com.tr

Medyasör

Sayın Kültür Bakanı’na açık mektup...

Sayın Bakanım;
Marmaris’te tamamen yerli sanatçılarımızdan oluşan bir filarmoni orkestrası var. Orkestranın kurucusu Ahmet Altınöz’dür. Ahmet Altınöz, hayatını sanata adamış bir kimliktir. Orkestra her türlü imkansızlıklara rağmen çeşitli yabancı ülkelerde konserler vermiştir. Hatta bir keresinde Viyana’da bulunduğum sırada, bu orkestranın konser vereceğini yabancı sanatçı dostlarımdan öğrendim ve ülkem adına gurur duydum. Sözü fazla uzatarak değerli zamanınızı almak istemiyorum. Orkestrayı tanıtması amacıyla tarafıma gelen bir metni aynen aktarıyorum. Böyle bir orkestrayı kurmak hem çok zor hem de çok büyük maliyetler gerektiriyor. Oysa bu orkestrayı desteklemek çok daha düşük maliyetli olacaktır. Yardımlarınızı esirgemeyeceğinize olan inancım tamdır.
En iyi dilek ve saygılarımla...

“300 yılı bir saate sığdırdı”
Marmaris Filarmoni Derneği tarafından bu yıl 6.ncısı düzenlenen Uluslararası Marmaris Müzik Festivali, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Martı Resort Hotel’de verilen bir konser ile başladı.
Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı keman bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ebru KARAAĞAÇ ile Polonyalı Piyanist ve Selçuk Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Anatol JAKODA tarafından gerçekleştirilen resitalde, J.S. BACH, Fr. SCHUBERT ve Joaquin TURINA’nın eserleri seslendirildi. 17. Yüzyılda yaşamış olan BACH’ta yüzyılımızın İspanyol bestecisi TURINA’ya kadar olan 300 yıllık zaman periyodunda repertuar seçimi yapan sanatçılar, konsere gelen yerli ve yabancı dinleyicileri büyüledi.
Keman sanatçısı (viyolonist) Ebru KARAAĞAÇ, programındaki eserlerin besteleniş tarihleri itibariyle o dönemlerin sosyal ve kültürel yaşam felsefesini yansıtan yorumları ile dikkatleri üzerinde topladı. Nefesleri kesen bir saatlik konserde izleyiciler dinledikleri yorumlarla müzik tarihinin 300 yılını kendi içerisinde yorumlama başarısını gösteren sanatçıyı ayakta alkışladılar. Piyanist JAGODA da yorumlarıyla yorumları bütünledi. Konserde Keman Sanatçımız Ebru Karaağaç ve Piyanist Anatol Jagoda, J.S. BACH’ın Op.6 Sonatını, Fr. Schubert’in op.137/2 Sonatinini ve Joaquin TURINA’nın op. 82/2 “Sonat Espanola” adlı eserlerini yorumladılar.
MARTI RESORT HOTEL’in ana sporluğunda altı yıldan bu yana gerçekleştirilen Festival için görüşlerini açıklayan Otel Genel Müdürü Ali Hazar, ‘bu tür etkinlikler ülkemize gelen misafirlere verebileceğimiz en üst düzey hizmetlerin kapsamındadır. Marmaris’in ve ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir argümandır. Otelimize gelen misafirlerimiz bize; ‘Otelinizde ne zaman klasik müzik konserleri oluyorsa o tarihlerde Marmaris’e gelelim…’ diye soruyorlar. Biz Martı grubu olarak Marmaris Filarmoni Derneği ile bu konuda ortak projeler üretmeye başladık. Zaman içerisinde bunların neler olduğunu ve sonuçlarını göreceksiniz’ dedi.
Konser öncesi festivalin açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Ahmet Altınöz ise; ‘ Festivalin ilk beş yılını Martı Otel Grubu ile birlikte gerçekleştirdik. Bu yıldan itibaren devlet desteği bekliyoruz. Umarım bu destekler de sağlanırsa Marmaris’e ve ülkemize daha verimli destekler vereceğiz’ dedi.”