Cenk YAPICI

Muhaberat

Kablosuz ağlarla ördük, Anayurdu dört baştan…

27-30 Eylül 2011 tarihleri arasında Fransa’nın başkenti, medeniyetlerin beşiği Paris’teydim. TTNET’in düzenlediği bir etkinlik ile 2011 Dünya Geniş Bant Kongresi’ni yerinde izleme şansı buldum. Dünyanın önde gelen geniş bant donanım, yazılım ve altyapı sağlayıcılarının ve operatörlerinin yöneticileri ile konuşma ve fuar alanındaki stantlarını gezme şansı buldum. Kongre ve fuarın konusu aslında yine artan geniş bant ihtiyacının en kaliteli ve en az maliyetli şekilde son kullanıcıya nasıl ulaşacağı idi. Geniş bant üzerinden video aktarımı, video izleme ve büyük dosyalarının operatörlerin şebekesini fazla yormadan ve kesilmeden ekranlara ulaştırılması bir başka önemli konuydu.
Büyük firmaların rütbesi büyük adamları toplantı odalarında saatlerce yeni kontaklar kurdular, iş bağlantılarını geliştirdiler ve ‘Daha iyi nasıl hizmet veririz?’, ‘Daha çok nasıl kazanırız?’ın peşinde koştular. Ne de olsa onlar LTE’ye geçtiler, fiber bağlantılarda dünya liderleri de onlar, ne de olsa onlar teknolojik olarak en ilerdeler.
Ey! Türkiye’deki operatörlerin verdiği hizmetten memnuniyet duymayan, bilip bilmeden en sert şekilde eleştiren basın mensubu arkadaşlarım, kardeşlerim;
Ey! evindeki bağlantı hızının arada bir 1 Mbit/s’lere indiğinden şikayet eden, 3.Nesil (3N) bağlantıları beğenmeyen, bağlantı hızını yavaş bulan değer İnternet kullanıcıları:
Bilin ki, biz ülkemizde İnternet’i ferah yaşıyoruz.
Bilin ki, bizim ülkemizde hem hizmet kalitesi yönünden, hem de müşteri memnuniyeti yönünden neredeyse mükemmele yakın hizmet sağlanıyor…
Medeniyetin beşiği denilen Paris, ilk bakışta en güçlü İnternet ağına sahip. IPTV kullanımında lider ülkelerden. IPTV kullanımında lider olmak demek, fiberin ya da VDSL’in hem her evin, her işletmenin kapısına kadar geldiği anlamına geliyor. Buraya kadar bu bilgiler bile bizim gıpta ettiğimiz cümlelerden oluşuyor.
Paris’te 16-25 yaş aralığında birçok Fransız genç ile sohbet etme imkanı buldum. Hemen hemen hepsinin evinde geniş bant İnternet mevcut ve neredeyse tamamı geniş bant destekli mobil telefon sahibi. Gençlerin ortak düşüncesi, Paris’te İnternet’in nimetlerinden tam anlamıyla faydalanamadıkları yönünde. Geniş bant bağlantı fiyatları hem sabitte hem de mobilde bir hayli yüksek. 3N destekli telefonlarından çok fazla İnternet’e girmiyorlar; sınırsız İnternet tarifeleri yok. Kablosuz İnternet’e sorunsuz ve ücretsiz erişmek için ya Starbucks dükkanlarına gidiyorlar ya da Louvre müzesine. Champs-Élysées gibi dünyanın en çok bilinen bulvarındaki kafelerde ücretsiz ya da ücretli Wi-Fi bağlanışı yok denecek kadar az. Arıza ya da tarife ile ilgili bir sorunu yaşadıklarında geri dönüşler neredeyse 2 gün içinde sağlanıyormuş; sosyal medyadaki çağrıları da çoğu kez cevap bulamıyormuş.
Gençlerin anlattıkları deneyimlere haliyle ben de maruz kaldım. Paris’in merkezinde kaldığımız Westin Hotel’de 1 Mbit/s bant genişliğindeki bağlantısı zırt pırt kopan İnternet’in saatlik ücreti 7 avro. Fransa’nın en büyük GSM operatörleri Orange ve SFR’nin 3N bağlantıları ise, 1 Mbit/s’nin üzerine zor çıkabiliyor. Üstelik, aradaki EDGE teknolojisi neredeyse yok denecek kadar az. Yani mobilde, ya GPRS ya 3N diyorlar. Varlık içinde yokluk çekiyor Fransa; operatörlerin kullanıcıya verdikleri hizmetin müşteri memnuniyeti kısmı pek de umurlarında değil gibi. Kısacası Finlandiya’da 1 Mbit/s’lik bağlantı orada doğan birey için özlük hakkı iken, Paris’te mobil olarak bulmak neredeyse deveye hendek atlatmak ile eş değer nitelikte.
Şimdi gelelim ülkemize… 3. yılında olan 3N bağlantı en azından büyük şehirlerde sorunsuz ve yüksek değerlerde şekilde çalışıyor. Mobil modemimiz ile hemen her yerden mobil geniş banda çıkabiliyoruz. Büyük otellerimizde –ki, buna tatil beldelerimizdekiler de dahil- geniş bant İnternet 2-3 Mbit/s’lerin altında değil, daha da önemlisi ücretsiz. Büyük caddelerimizde, AVM’lerimizde, pastanelerimizde, belediye nikâh ve düğün saraylarında, tüm restoran ve kafelerimizde ücretsiz Wi-Fi kablosuz ağımız mevcut. Deniz otobüsünde bilgisayarımızı, mobil tabletimizi açarak işlerimizi İnternet üzerinden rahatlıkla halledebiliyoruz.
Ülkemizin dört bir yanını kablosuz ağlarla ören TTNET’e minnettarız.
Ülkemizin dört bir yanını 3N mobil geniş bant ile kapsayan Turkcell, Vodafone ve Avea’ya minnettarız.
Saygılarımla.