Sinan OYMACI

Saydam

Bulut bilişim ne değildir?

Ortalık ‘Bulut Bilişim’den geçilmiyor. Nereye baksam ‘Bulut Bilişim’in faydaları, ne olduğu, neler getirdiği konuşuluyor. İstediğinizden fazla kaynak bulmanız olası.
Ben konuya diğer tarafından yaklaşarak, bulut bilişimin ne olmadığını anlatmaya çalışacağım. Böylece Bulut Bilişim’in ne olduğunu daha rahat görebileceğinize inanıyorum.

 • ‘Bulut Bilişim’; sınırsız, sonsuz kapasite değildir.
  ‘Bir tuşa bas işlemci gücünü artır, bir tuşa bas kullanıcı ekle, bir tuşa bas yeni uygulamaları kullanmaya başla, bir tuşa bas bant genişliğini ayarla, bir tuşa bas hafızayı büyüt’ hiç değildir.
  Evet, yukarıda saydıklarımı yapabilirsiniz, ancak servis aldığınız bulut bilişim servis şirketinin olanakları ölçüsünde.

 

 • ‘Bulut Bilişim’, bilgilerinizin her zaman en güvenli ortamda saklanması değildir.
  Pek çok zaman işletmenizde kurmaya çalıştığınız veri merkezinden daha güvenli olduğu doğrudur ancak en güvenilir olduğu yine servisi aldığınız şirkete bağlıdır.
 • ‘Bulut Bilişim’, her zaman kesintisiz çalışabileceğiniz anlamına gelmez.
  İnternet bağlantınızda sorun varsa, çalışamazsanız. İnternet bağlantılarınızın yedekli olması gerekir. Ancak, bu sadece bulut bilişim kullananlar için geçerli değil. Merkezi bir sunucu ile sürekli bağlantıda çalışmak zorunda olan her kurum için geçerli. Hiç başınıza gelmedi mi bir çağrı merkezini aradığınızda veya bir bankaya gittiğinizde merkezde arıza var, sistemler çalışmıyor mazereti.

 

 • Veri Merkezi, Servis olarak Yazılım, Sunucu Çiftliği değildir.
  Eskiden de bu sistemler vardı, adını değiştirdiler, yeni bir pazarlama yöntemi buldular, değildir. Bulut Bilişim’e uygun altyapı, servis ve yazılımlar devreye alındıkça farkı daha iyi anlaşılacak
 • Her aklıma geleni daha ekonomik ve hızlı gerçekleştirebilirim değildir.
  Kullandığınız bulut bilişim servis sağlayıcısının kurallarının dışına çıkamazsınız. Güvenlik ve sistem yetenekleri açısından kullanabileceğiniz servisler kısıtlanabilir.

 

 • Kullandığım uygulamayı hemen aktarayım, kaldığım yerden çalışmaya devam edeyim, değildir.
  Mevcut uygulamalarınızda değişiklikler yapmak zorunda kalacağınız büyük bir olasılık.
 • Sorun yaşarsam hakkımı ararım, bu konuda yasalar var, değildir.
  Çok emin olmayın, imzaladığınız sözleşmede servisleri nasıl kullanacağınızı kabul ettiniz. Hangi maddeler size hangi hakları veriyor, hangi haklarınızdan vazgeçtiniz, biliyor musunuz?

Bu yazdıklarımın hemen hemen hepsi ‘Özel Bulut’ için değil ‘Genel Bulut’ sistemleri için geçerli.
Bu sorunların aşılması için önerim; Bulut Bilişim Servis Şirketleri Derecelendirme, Kapasite Raporu ve Yetkinlik, Yeterlik Analizi yapacak bağımsız kurumların oluşması.
Bu raporlar devreye girdiğinde çalışmayı düşündüğümüz ‘Bulut Bilişim’ servis şirketinin bizim ihtiyaçlarımızı ne kadar karşılayabileceğini önceden görme fırsatı bulacağız. Yoksa, en ihtiyaç duyacağınız bir gün – dünyada yeri yerinden oynatacak bir konuyu gündeme getireceğinizde – kapasite artırımı için bastığınız tuş, servis aldığınız şirketin sınırlarını aşar ve siz ortada kalabilirsiniz.
Bu kurumlar devreye girene kadar bağımsız bir danışmanlık şirketinden de hizmet alabilir, sürprizlerle karşılaşma olasılığını en aza indirebilirsiniz.
Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığını anımsatır, sağlık, başarı, mutluluk, barış, sevgi ve huzur dilerim. (İstanbul – 27.Eylül.2011)