Ödeme sistemleri değişiyor

Merkez Bankası’nın ödeme sistemlerini değiştirecek kanunla ilgili çalışmaları 200 milyon TL’lik mobil ödeme sistemleri sektörünü heyecanlandırdı. Sürece odaklanan sektör temsilcileri GSM telefonu ve cüzdanı birleştirecek ‘Mobil Cüzdan’ uygulaması için gün sayıyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ödeme sistemleri alternatiflerinin artmasını sağlayacak kanun taslağının hazırlığını tamamlamak üzere. Üzerinde çalıştığı ‘Ödeme Sistemleri ve Hizmetleri ile Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı’nı 5-6 Ekim 2012 tarihlerinde Abant’ta yapılacak organizasyonda tanıtacak olan TCMB, aynı zamanda ‘Ödeme Sistemleri Kanun Taslağı’ başlıklı bir konferansı gerçekleştirecek. Tasarıyı değerlendiren Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Mobil Ödeme Komisyonu Başkanı Yılmaz Kurtay, 200 milyon TL’lik mobil ödeme sistemleri pazarının kanunla birlikte 3 yıl içerisinde 1,5 milyar TL’ye çıkacağını belirtti. Mobil ödeme sistemleri sektörü ve GSM operatörlerinin bu süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Kurtay, “Hazırlıklar son aşamasında. Çok yakında GSM telefonu ve cüzdanı buluşturacak Mobil Cüzdan uygulamaları hayatımıza girecek. Akıllı telefonlarda bulunan Yakın Alan Haberleşmesi (NFC) teknolojisi sayesinde uygulamayı telefonuna indiren tüketiciler, kredi kartı bilgilerini bütünleştirerek, Mobil Cüzdan’a sahip olacaklar. Kredi kartı taşımaktan kurtulacak olan tüketiciler, GSM telefonlarını okutarak istedikleri yerden alışveriş yapabilecekler” dedi.
Merkez Bankası’nın 2001 yılından bu yana kanun tasarısı ile ilgili çalışma yürüttüğünü söyleyen Yılmaz Kurtay, “Mobil ödeme sistemlerinin şu anda bir kanuni karşılığı bulunmuyor. Tasarı yasalaştığı andan itibaren bütün pazarın düzenlenmesi söz konusu” dedi. Yasa ile birlikte GSM operatörleri için hayatın tamamen değişeceğini bildiren Kurtay, “Operatörler, BTK’dan aldıkları mevcut lisansları ile bu işi yapıyorlar. Ancak kanun çıktıktan sonra, operatörler Merkez Bankası’ndan ödeme hizmeti ile ilgili lisans almak durumunda kalacaklar. Lisans ile ilgili detaylar da Abant toplantısında belirlenecek” dedi.
Çalışmaların AB müktesebatı çerçevesinde yürütüldüğünü ve kanunun 2 yıl içerisinde yürürlüğe girmesini beklediklerini ifade eden Kurtay, “Kanun ödeme sistemi, ödeme hizmeti ve elektronik para uygulamalarını yakından etkileyecek” dedi. Mobil ödeme alanındaki yabancı yatırımcıların da bu kanunun çıkmasını beklediklerini açıklayan Kurtay, “Türkiye’deki yabancı firmalar da Merkez Bankası’ndan lisans almak durumunda kalacak. Türkiye pazarına yeni girecek olan yabancı firmalar da kanunun bir an önce çıkmasını istiyor” dedi. Türkiye’de elektronik ticaretin sadece yüzde 1’lik kısmının mobil ödeme sistemleri ile yapıldığına dikkat çeken Kurtay, kanun ile birlikte 2015’te yüzde 10’lar seviyesine çıkacağını vurguladı. Tüketicilerin mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ile birlikte kendilerini çok daha güvende hissedeceklerini belirten Kurtay, “Kanun ile birlikte mobil hizmeti lisansı alan kuruluşlar kim ise, tüketiciler karşılaştıkları herhangi bir sorunda muhatap bulmuş olacaklar. Bu da tüketicilerin bu sistemi daha güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlayacak” dedi.
İnsanların evlerinden çıkarken yanlarına 3 şeyi almayı unutmadıklarını söyleyen Kurtay, “GSM telefon, cüzdan ve anahtar insanların vazgeçilmezi olmuş durumda. Mobil ödeme hizmetleri ve GSM teknolojisi bir araya geldiğinde, ortaya muhteşem bir ödeme sistemi çıkmış olacak” dedi. GSM operatörlerinin yılbaşına kadar Mobil Cüzdan’ı hayata geçireceklerini açıklayan Kurtay, “Hazırlıklar son aşamasında. Akıllı telefonlarda bulunan Yakın Alan Haberleşmesi (NFC) teknolojisini kullanacak uygulamayı telefonuna indiren tüketiciler, kredi kartı bilgilerini bütünleştirerek, Mobil Cüzdan’a sahip olmuş olacaklar. Kredi kartı taşımaktan kurtulacak olan tüketiciler, telefonlarını okutarak alışveriş yapabilecekler. Bu sistem banka sistemleri ile tümleşik çalışacak” diye konuştu.