TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması, on dokuzuncu yılını Neşet Ertaş’a ithaf ediyor

Neşet Ertaş, bu topraklarda yaşanan hüznü, coşkuyu, sevinci en doğal ve içten haliyle yansıtan büyük bir sanatçıydı. O, sesiyle, sözüyle ve sazıyla duygularımıza tercüman olmuş, hoşgörülü ve alçakgönüllü yaşantısıyla gönüllerimizde taht kurmuş bir efsaneydi.
19.TBD-HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması bu yıl, Neşet Ertaş ana temasıyla yapılacak.
İlk kez adına böyle bir yarışma yapılan üstat Neşet Ertaş’ın ölümsüz eserlerinden ilham alarak, özgün ve yaratıcı boyutlarda biçimlenecek besteler, farklı kültür müziklerinin sentezlerine yeni örnekler oluşturacak.
Geçen on sekiz yılda özellikle genç besteciler açısından kayda değer fırsatlar sunan yarışma, onları kendileri gibi başka müzisyenlerle ve müzik endüstrisinin önemli isimleriyle bir araya getirerek eşsiz bir deneyim ve etkileşim ortamı sağladı. TBD - HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması katılımcılarının oluşturduğu ve yıldan yıla büyüyen bu aile, halk müziği ve türkü geleneğimizin yaşayan en büyük üstadı Neşet Ertaş nezdinde, içine doğup yeşerdiği zengin kültüre olan borcunu, bu yarışmayla bir nebze de olsa ödeyebilmeyi umut ediyor.
Nasıl Katılırım? Geçmişte olduğu gibi bu yıl da amatör ya da profesyonel bütün bestecilere açık olan yarışmada adaylar, çalışmalarını 12 Ekim 2012 tarihine kadar İnternet üzerinden teslim edebilecekler. Enstrümantal olması beklenen eserlerin süresi 3 dakikadan kısa 4 dakikadan uzun olmayacak. Jüri puanları %80, İnternet üzerinden gelen halk puanları da %20 ağırlıkla sonuçlara yansıyacak.
Birbirinden güzel ve özgün 15 eserin canlı performansla İstanbul Babylon'da sergilendiği TBD-HALICI 18. Bilgisayarla Beste Yarışması Finali'nde “The Girl Who Has Chocolate Eyes” adlı eseriyle birinciliği Utar Artun aldı. İkinci “Past To The Future” adlı eseriyle Yavuz Durak, üçüncü “I Want To Freedom To Go Places” adlı eseriyle Orhan Enes Kuzu oldu.