AveaLabs’in “Orada Kimse Var Mı?” uygulaması “Appsters Awards 2012”’de finalde


Avea’nın, depremde hayat kurtarılma amacıyla AveaLabs’te geliştirdiği ve sahip olduğu özelliklerle dünyada bir ilke imza atan, “Orada Kimse Var Mı?” mobil uygulaması, Apps World tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ”Appsters Awards 2012”de “Yerleşke bilgisini en iyi kullanan” (Best use of Location 2012) ve “En yenilikçi” (Most Innovative App 2012) uygulama olmak üzere 2 kategoride finale kaldı.
AveaLabs’in deprem sonrası kullanıcının hayatını kurtarmaya odaklı mobil uygulaması “Orada Kimse Var Mı?” yarışmada Türkiye’den finale kalan tek uygulama oldu.
Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin tamamen bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri uygulamanın “Appsters Awards 2012”de finale kalması ile ilgili şunları söyledi: “AveaLabs’te onlarca mühendisimiz ile insan hayatını kolaylaştıran, Türkiye’de ve dünyada alanında ilk pek çok proje geliştiriyoruz. ‘Orada Kimse Var Mı’ da bu projeler arasında yer alıyor. Sadece Türkiye’deki değil tüm dünya kullanıcıları için yaptığımız bu uygulamanın böylesine önemli bir platform tarafından düzenlenen organizasyonda finale kalması bizim için büyük bir gurur kaynağı. Avea olarak Türkiye'nin ilk ve tek lisanslı ARGE merkezine sahibiz. ARGE merkezi çatısı altındaki AveaLabs’i ise ülkemiz için değer yaratacak bu tarz projelere imza atmak ve atılmasına destek olmak için kurduk. Bugün geldiğimiz noktada AveaLabs’de üniversiteler ve ARGE iş ortaklarımızla birlikte pek çok proje yürütüyor, yenilikçi ürün ve servisler tasarlıyoruz.” (www.the-appsters.com)
Google Play’den ücretsiz olarak indirilebilen uygulama; olası bir deprem anında arama kurtarma ekiplerinin, enkaz altında kalan kişinin yerini anında tespit ederek, kurtarma çalışmalarını hiç vakit kaybetmeden başlatmasına katkı sağlıyor. Aynı süre zarfında daha çok insana ulaşılarak, daha fazla hayatın kurtarılmasına ve enkaz altındaki kişinin kurtulma umudunu kaybetmeyerek hayata bağlanmasında da önemli rol oynuyor. Sosyal medya ile entegrasyonu da sağlanan uygulamayla kullanıcıların deprem durumunda iyi olduklarına dair gönderdikleri mesajlar eş zamanlı olarak Facebook ve Twitter hesapları üzerinden de görülebiliyor. Operatör bağımsız bir mobil uygulama olan “Orada Kimse Var Mı?”, sadece Türkiye’de değil dünyanın herhangi bir yerinden de kolaylıkla telefona indirilip kullanılabiliyor.