Evinizi Control4 ile yönetin

 

Baykan Çallı

Evini ve bulunmuş olduğu ortamı kolaylıkla yönetebilmek hayalleri süsleyen bir düşüncedir.
Zamandan tasarruf etmenizi saplayan akıllı ev sistemleri rüyalarınızı gerçeğe uyarlayabilmeniz adına imkanlar sunuyor. Hayallerinizi sınırlandırmadan yaşamak mümkün oluyor. Ucuz maliyetli ve kolay kullanılabilir sistemler sayesinde hareket kapasiteniz fazlasıyla artıyor ayrıca enerji tasarrufunu da en üst sevilere taşıyorsunuz.
Telepati Dergisi olarak, Control4 Genel Müdürü Volkan Maktav ile yapmış olduğumuz söyleşi kapsamında, akıllı ev sistemlerinin hayatımızda yaratacağı farklılıklar hakkında bilgiler aldık.

Control4’un kuruluşu ve çalışma ilkeleri hakkında bilgi verir misiniz?
Control4, 2000 yılında Amerika’da kurulmuş bir şirket. Böyle olmasına rağmen, tüm dünyada 1 milyon evde kullanılıyor durumda. Üç mühendisin kurmuş olduğu yapının çıkış noktasında kablolu akıllı ev sistemlerinin çok pratik, kolay ve hesaplı nasıl kullanılabileceği kurgusu yatıyor. Bu kurgu kapsamında, 2009 yılında Control4’un Türkiye’deki temsilciliği faaliyete başlamış bulunuyor. Control4 Türkiye’de ‘Control4’ ismi ile dünya genelinde tek dağıtıcılık yapan firma olarak konumlanmış durumda. Şu anda tüm Türkiye’de 26 bayi ağı ile hizmet veriyoruz. Bu bayilik ağına, Türkiye’de akıllı ev sistemi hizmeti sunan hiçbir firma sahip değil. Control4’un en büyük avantajlarından bir tanesi; 7/24 destek alabilmenizi sağlıyor olması. Sistem İnternet’e bağlı olduğu sürece, biz sisteme müdahale edebilme şansına sahip oluyoruz. Eğer ki, donanım bozulması söz konusu değil ise biz sistemi uzaktan kontrol edip, güncelleyebiliyoruz. Bugüne kadar birçok projede yer aldık. Geniş bayi ağımız sayesinde, bulunduğumuz illerde ve çevresinde aktif durumdayız. Özellikle Anadolu bölgesindeki kuruluşlar, bizim sistemlerimizi kullanarak fark yaratabileceklerinin bilincindeler. Ve hemen hemen her projelerinde kullanmaya başlıyorlar. Akıllı ev sistemleri insanların akıllarında çok karmaşık bir şeymiş gibi algılanıyor fakat bizim sistemlerimiz sayesinde bu algılamanın yıkıldığını söyleyebilirim. Çok pratik kullanımlı, kullanıcı dostu ve hesaplı ürünlere sahibiz. Şu andaki gelmiş olduğumuz noktada tam istediğimiz yerde olduğumuzu söylemek mümkün değil fakat önümüzdeki yıllarda daha da fazla büyüme hedefliyoruz. Bizim öncelikli amacımız, tüketici tarafındaki algıyı değiştirebilmek. Bu sistemlerin bir oda bir evden başlayarak kullanılabileceğini anlatabilmek ve bu sistemlerin lüks olduğu algısını ortadan kaldırmak için çalışıyoruz.

Eski akıllı ev sistemleri ve sizin sunmuş olduğunuz çözümler arasındaki farklar nelerdir?
Eski sistemlerde, akıllı ev sistemlerini kullanabilmeniz için her cihaz için bir kabloya ihtiyaç duyulurdu. Buda demek oluyor ki, siz evinizde kullanmak istediğiniz akıllı sistemler için her şeyinizin yerini önceden belirlemelisiniz. Control4 sistemleri bütün bu algıyı tamamen tersine çeviriyor. Sahip olduğumuz aygıt ve içerisindeki yazılım, kendisiyle konuşabilen ve kendisine bağlanabilen her şeyi yönetebiliyor ve bunu herhangi bir kablo kullanmadan gerçekleştiriyor. Belli bir takım görüntü ve ses aktarmaları haricinde, yönetim sağlayabilmemiz için kablo kullanımına ihtiyacımız bulunmuyor. ZigBee frekansı sayesinde, kabloya ihtiyaç duymadan yönetilebilir ortamlar yaratıyoruz. ZigBee’nin Wi-Fi’dan en farklı özelliği; sadece bir cihaza basıldığında sinyal gönderme özelliği üzerine kurulu bir sistem olmasıdır. ZigBee’nin en olumlu özelliklerinden bir tanesi de, kullanmış olduğunuz telefonun yüzde biri kadar SAR değeri üretmesidir.
Evinizin içerisinde; dilerseniz bizim aydınlatma anahtarlarımız ile, isterseniz mevcut olanları kullanarak, anahtar altına yerleştirmiş olduğumuz cihaz sayesinde evinizde bir ZigBee ağı oluşturmuş oluyoruz. Yerleştirmiş olduğumuz cihazlar, kontrol kutusu ile haberleşerek yönetimi sağlıyorlar. Bu noktada bizi farklı kılan en önemli özelliğimiz çoklu ortamı yönetebiliyor olmamız. Bizi diğer firmalardan ayıran en temel farkımız bu alandır. Evinizde kurulu olan sistemde yönetilebilmesi en zor alan çoklu ortamdır. Senaryo anahtarı mantığı dediğimiz yöntem sayesinde; eve girdiğinizde sizin istediğiniz yerlerdeki ışıkları açıp, gereken çoklu ortam cihazlarını devreye alıp, istediğiniz kanala ve ses boyutuna getirebilmeniz mümkün. Bunları yaparken aslında evde olmanıza gerek yok, eğer eviniz ve siz İnternet’e bağlı iseniz, sisteminizi yönetmeniz mümkün. Marka bağımsız çalışmalar gerçekleştirdiğimizden dolayı müşterilerimize çok büyük bir esneklik sunuyoruz.
Ayrıca bizim sunmuş olduğumuz ürünümüz, kablolu sistemlere nazaran çok kullanışlı. Kablolu akıllı ev sistemlerinde, evinizdeki her hangi bir parçanın bozulması, sisteminizin kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Bizim sunmuş olduğumuz ürünlerde ise, sistem tamamen kapanmış olsa dahi cihazlarınızı el ile kontrol etmeye devam edebilirsiniz. Control4 sayesinde, evinizi bir bütün olarak yönetirken aynı zamanda ayrı bölümler olarak da yönetebiliyorsunuz. Bu tamamen sizin istemiş olduğunuz rahatlık ile ilgili bir durum. Evinizdeki her şeyi birlikte çalıştırabilmek ve evin büyüklüğünden bağımsız hareket edebilmek çok büyük avantaj yaratıyor.

Senaryo sisteminin faydalarından bahseder misiniz?
Senaryo oluşturma yöntemi sayesinde, hayatınızı kolaylaştıracak birçok komutu devreye alabilirsiniz. Bir film senaryosu oluşturmak istediğinizi düşünelim; hazırlamış olduğunuz senaryoyu başlatmak için tek tuşa basmanız yeterli ve bu tuşa bastığınız anda eğer gündüz ise perdeleri kapatabilir ya da dilediğiniz oranda ayarlayabilirsiniz. Bu noktadaki ‘Eğer’ konutunu kullanabilen tek marka olduğumuzu söyleyebilirim. Bu senaryolar dâhilinde eğer ki siz kapınızda bir kamera sistemine sahip iseniz, filmi durdurup kapının görüntüsünü televizyonunuza aktarabilirsiniz. Dilerseniz oturduğunuz yerden kapıyı bile açabilmeniz mümkün. Ve bu senaryolarda belirlemiş olduğunuz uygulamaların hepsini, evde olmadan da gerçekleştirebilmeniz olanaklı. Hayal gücünüz ölçüsünde size imkanlar sunuyoruz. Nasıl bir rahatlık istediğiniz ölçüsünde ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. 1,500 dolardan başlayarak 100 bin dolara kadar çıkabilen maliyetler doğrultusunda dilediğiniz senaryolara sahip olabilirsiniz. Bizim müşterilerimize sunmuş olduğumuz 100 bin dolarlık çözümleri başka bir firmadan almaya kalktığınızda, 250 bin dolarlık maliyetlerle karşı karşıya kalıyorsunuz. En güzel çözümlerimizden biri de; isteğiniz dahilinde adım adım evinizin odalarını sürece dahil edebilme imkanı sunuyor olmamız. Her şey sizin ölçeklendirmenize ve sizin bütçenize bağlı olarak gerçekleşiyor.

Güvenlik ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?
Biz, müşterimizin herhangi bir problemi olduğunda dışardan problemi çözmek adına bağlantı kurabiliyoruz fakat müşterilerimizin güvenlik sistemine erişmiyoruz. Kullanılan kontrol kutusundaki yazılımın bir bölümü ile bağlantı kuruyoruz. Oradan bir sonraki aşamaya ulaşabilme gibi bir durum söz konusu değil. Tabi ki, başka faktörler oluştuğu takdirde yapılabilecek bir şey olmuyor. Şifrelerinizi başkaları ile paylaştığınız durumlarda birtakım sorunlar doğabilir.

4Store uygulamaları sayesinde müşterilerinize sunmuş olduğunuz kolaylıklar nelerdir?
Control4 olarak biz, müşterilerimizin rahatlığının ve ihtiyaçlarının tam olarak karşılayabilmesi için çalışıyoruz. Evinizde, işyerinizde veya ürünlerimizi kullanmakta olduğunuz her yerde kolaylıkla cihazlarınızı yönetebilirsiniz. Bu sebepledir ki, 4Store uygulama merkezimizden indireceğiniz uygulamalar sayesinde, akıllı telefonlarınızı kullanmış olduğunuz ürünlerimizi yönetmekte kullanabilirsiniz. Evde olun veya olmayın; aydınlatma, ısı, müzik, video, güvenlik, Web kameraları ve çok daha fazla seçeneği akıllı telefonlarınız ile kullanıp, büyük bir rahatlığa erişmiş olursunuz. Müşterilerimize sunmuş olduğumuz sistemler tamamen onların hayal gücü ile sınırlıdır.