Polycom’dan bulutta video servisi

Alper Uygun

“Bulut arayıcılığıyla teslim edilen video servisi, yatırım harcaması için önemli meblağlar ödemeden organizasyonların çalışanlarıyla bağlantıda kalabilmelerini sağladığı, ekip çalışmasını geliştirdiği, harcamaları azalttığı ve daha iyi karar vermeyi sağladığı için devrimci bir yol olarak görülmektedir.”(Ray McGroarty)
Telepati Dergisi olarak bulutta video konferans sistemleri sunan Polycom’un çalışmaları hakkında bilgi almak için Polycom EMEA Bölgesi Kurumsal Çözümler Direktörü Ray McGroarty ile görüştük. Polycom’un bulut bilişimde nerede olduğunu ve bulut bilişim teknolojilerinin geleceği hakkında konuştuğumuz Ray McGroarty söyleşimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Polycom’un bulut bilişimde ne gibi yatırımları bulunuyor?
Video konferans tedarikçileri, VaaS (Video-as-a-Service) adı verilen bulut tabanlı dağıtım modelini video konferansları için sunuyor. Müşteriler, artık altyapıya sahip olmadan, abonelik kapsamında video özelliklerine erişebiliyorlar. Polycom, servis sağlayıcılarına bulut ile müşterilerine video sunmaları imkanını vermek için, Ocak 2012’den beri VaaS çözümleri sunuyor. Müşteriye sunduğu faydalar arasında, sadece servis kullanımı için ödeme yapma, talebe göre ölçeklenebilirlik ve birden fazla kullanılma olanağını sayabiliriz, böylece altyapı ve yazılım güncellemeleri hakkında endişelenmelerine gerek kalmaz. Polycom’un VaaS hizmeti, çoklu çözümler, tedarikçiler, ağlar ve bağlantı protokolleri de dahil olmak üzere, bir iletişim ortamında tüm öğelerin birlikte çalışabilmesi için açık standartlar kullanmaktadır.
Servis sağlayıcı için ana faydası, oda ve masaüstü bilgisayar sistemleri, dizüstü bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere daha fazla cihazla, daha fazla kullanıcıya ulaşma yeteneği taşıyor olmasıdır.

Polycom’un son dönemde sunduğu yeni hizmetler ve çözümler neler?
Polycom RealPresence Bulut, gizlilik ve güvenli iletişimi sağlamak amacıyla 2012 yılı başında RealPresence Platformu’ndan yararlanacağını açıkladı. Polycom’un RealPresence Bulut çözümü, özellikle servis sağlayıcılarının taşıyıcı sınıfı altyapısı, uç noktaları ve video işbirliği için her ölçekte abonelik tabanlı çözümler sunan işletmeler ve hizmetleri ile donatmak için tasarlanmıştır.Servis sağlayıcılar için sunulan bu çözüm, Polycom video işbirliği çözümlerinin küçük, orta ölçekli işletmeler ve hem şirket içi video işbirliği çözümlerinin hem de isteğe bağlı videonun tümleşik çözümlerini isteyen kurumlarda yaygınlığını arttırmak için tasarlandı.

Tümleşik küresel ortaklık sistemi”nden bahseder misiniz?
Polycom, Temmuz 2012’de yaklaşık 7 bin kanal ve ortakları Polycom ekosistemi için küresel tek (birleşik) bir ortak çerçeve içine daha önceki tüm ortak programları birleştirerek Polycom Ortak Ağ başlattı. Aynı zamanda, Polycom Ortak Ağ’ın bir parçası olarak, API (uygulama programlama arayüzleri) ve SDK (yazılım geliştirme seti) için ISV sağlamak; teknoloji ortakları için cihazlara, ürünlere ya da yazılım uygulamalarına Polycom yazılımı bütünleştirebilmek için, “Polycom Ready” ve “Polycom Powered” markalı yeni bir geliştirme programı yayınlamıştır. Polycom Ortak Ağı, ortakları benimsemek, Polycom’un açık, standart temelli video işbirliği çözümlerini genişletmek ve birlikte 400 binden fazla Polycom müşterilerine mevcut en komple video işbirliği çözümleri sunmak için çalışmaktadır.

Polycom’un sunduğu video konferans sistemleri şirketlere ne gibi artılar sağlıyor?
Bulut arayıcılığıyla teslim edilen video servisi, yatırım harcaması için önemli meblağlar ödemeden organizasyonların çalışanlarıyla bağlantıda kalabilmelerini sağladığı, ekip çalışmasını geliştirdiği, harcamaları azalttığı ve daha iyi karar vermeyi sağladığı için devrimci bir yol olarak görülmektedir. Aynı zamanda VaaS kullanan organizasyonların son yazılım veya donanımları yenilemeleri gerekmez, çünkü bunları kendi bulut sağlayıcıları sözleşmelerinin bir parçası olarak sağlar.
Bazı ülkelerdeki 3.Nesil (3N) ağlarının düşük kalitede olması, mobil video servislerinin yaygınlaşmasını engellemektedir. Fakat benim bakış açıma göre, video işbirliği çözümlerinin çeşidine bağlı olaraktan değişiklik göstermektedir. Eğer ki şirketler gerekli ağ altyapısını sağlayabilirlerse, Wi-Fi ve 3N ağları üzerinden her yerde mobil HD video kullanımı kolay olacaktır. Polycom RealPresence Mobile ile tablet bilgisayarlardan veya akıllı telefondan 500kb’lık bant genişliği ile çoklu HD yüksek çözünürlüklü video konferans yapabilirsiniz. Videolar genel olarak, kuruluşlardan, okullara ve sağlık hizmetleri endüstrisine kadar birçok endüstride, servislerini yaygınlaştırmak, daha hızlı kararlar vermek ve harcamaları kısarak daha esnek çalışabilmek için kullanılmaktadır. Polycom tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’daki iş karar vericilerinin katılımıyla yapılan anket sonucunda katılımcılarının üçte ikisinin (yüzde 66) esnek çalışabilmenin operasyon maaliyetlerini düşürmekte çok büyük etkisinin ve videoların esnek çalışma kampanyalarında çok önemli bir unsur olduğunu düşündüğü ortaya çıkmıştır.

Polycom’un yakın gelecek bulut hedefleri neler?
Mobil çalışanların sayısı arttıkça (şu anda dünyada bir milyar uzaktan çalışan bulunuyor), servis sağlayıcılar kolaylıkla ve uygun maliyetlerle farklı platformlar, ağlar ve cihazlar üzerinden güvenli ve eksiksiz video hizmetleri sağlayabildikçe bulut tabanlı video konferans daha da çok büyüyecek. Polycom, 2020 yılına gelindiğinde küresel uzaktan çalışanların sayısının bulut tabanlı video servislerinin desteğiyle yüzde 50 oranında artacağına inanıyor.