Turkcell, cüzdanı evde bıraktıracak

 

Mobil ödeme sistemleri alanında öncü uygulamalara imza atan Turkcell, dünyanın en gelişmiş mobil cüzdan çözümünü geliştirdi.
Kredi kartı numarası yerine GSM telefon numarası ile alışveriş, cepten temassız ödeme, telefondan telefona para transferi, GSM’den fatura ödeme, paket satın alma kişiye özel alışveriş fırsatları gibi pek çok özelliği tek bir platformda toplayan Turkcell Cüzdan, bu sayede kullanıcılarına benzersiz bir deneyim sunuyor. Üstelik banka müşterisi ya da kredi kartı sahibi olmaya gerek yok. Turkcell, tüketici alışkanlıklarını değiştirecek, alışverişte yeni bir dönemin kapılarını açacak yeni mobil cüzdan servisini kullanıma sundu. Dünyanın en gelişmiş mobil cüzdan çözümü olan Turkcell Cüzdan adlı servis çok sayıda uygulamayı tek bir platformda bir araya getiriyor. Turkcell Cüzdan kredi kartı numarası yerine sadece GSM telefonunuzun numarası girerek İnternet’te ya da mağazalarda alışveriş yapma özelliğiyle de dünyada bir ilke imza atıyor.

TL kazandıran cüzdan
Tüm telefonlarla uyumlu olan Turkcell Cüzdanı, banka müşterisi olsun ya da olmasın tüm Turkcell’liler kullanabiliyor. Bunun için tek yapılması gereken CUZDAN yazıp 7777’ye göndermek. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en gelişmiş mobil cüzdan çözümü olan Turkcell Cüzdan sunduğu basit ve güvenli işlem deneyimiyle Turkcell’lilerin günlük hayatındaki pek çok işlemi kolaylaştırırken, 31 Aralık 2012 tarihine kadar kullanıcılarına hatlarına yükledikleri TL kadar TL de kazandırıyor.

Süreyya Ciliv: Turkcell Cüzdan’ın dünyada benzeri yok
Turkcell Tepebaşı Plaza’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv şunları söyledi:Mobil haberleşme teknolojileri dünyayı yeniden şekillendiriyor, her alanda insan hayatını kolaylaştırıyor, hemen hemen her sektörde iş yapış şekillerini değiştiriyor. Finans ve bankacılık bu mobil dönüşüme en çabuk uyum sağlayan sektörlerin başında geliyor. Turkcell olarak biz 2008 yılından bu yana bankalar ile birlikte çalışarak, mobil ödeme sistemlerine yaptığımız yatırımlarla Türkiye’de bu dönüşümün itici gücü olduk, dünyada ilklere imza attık. Bugün müşterilerimize sunduğumuz Turkcell Cüzdan da yine dünyada eşi benzeri olmayan devrim niteliğinde bir platform. Garanti Bankası’nın mobil ödeme sistemlerindeki deneyimi, Mastercard’ın güvenilir altyapısı ve Turkcell’in teknolojisini bir araya getiren Turkcell Cüzdan sayesinde müşterilerimiz artık cüzdanlarını evde bırakacak. Basit, güvenilir ve tüm işlemleri tek bir platformda toplayan kullanıcı dostu arabirimiyle artık ihtiyacınız olan tek Cüzdan, Turkcell Cüzdan. Alışveriş ve e-ticarette yepyeni bir dönemin kapılarını açacak olan Turkcell Cüzdan markalar için de müşterilerine önemli fırsatlar sunabilecekleri yenilikçi bir ticaret platformu olacak. Türkiye’nin önde gelen tüm markaları ve bankalar da bu platformdaki yerini alacak.”

Cenk Bayrakdar: 28 milyon Turkcell’linin Cüzdan’ı hazır
Basın toplantısında yaptığı tanıtımlarla Turkcell Cüzdan’ın detaylarını paylaşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da, “Mobil ödeme, mobil bankacılık ve mobil sadakat programları alanında ihtiyaç duyulan tüm teknolojik altyapıyı tek bir serviste birleştirdiğimiz Turkcell Cüzdan’ın kısa sürede müşterilerimiz için vazgeçilmez hale geleceğini düşünüyoruz. 28 milyon Turkcell’linin Cüzdanı şimdiden hazır. Turkcell Cüzdan ile telefonunuz artık cüzdanınız oluyor” dedi.

Turkcell Cüzdan ile neler yapılabiliyor?

 • Telefondan ödeme
 • İnternet’te ödeme: Anlaşmalı İnternet sitelerinde ödeme seçeneği olarak Turkcell Cüzdan seçilerek hiçbir kart bilgisi paylaşmadan sadece telefon numarası kullanılarak kolay ve güvenli alışveriş yapılabiliyor.
 • Mağazalarda ödeme: Çok yakında anlaşmalı mağazalardaki PoS’lara sadece telefonu numarasını girerek Turkcell Cüzdan’a tanımlı kartlarla kolay ve güvenilir alışveriş yapılabilecek.
 • Temassız işlem: Telefonu NFC özelliğini destekleyenler, temassız ödeme noktalarında telefonlarıyla hızlı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapabiliyor.
 • Mobil bankacılık
 • Para gönderme: Turkcell Cüzdan’la hesap numarasına gerek kalmadan istenilen kişinin GSM numarasına 7/24 para göndermek mümkün
 • TL yükleme: Oturduğunuz yerden; saniyeler içerisinde dilediğiniz Turkcell hattına TL yüklemek, Turkcell Cüzdan ile çok kolay.
 •  Paket satın alma: Turkcell’in farklı konuşma, kısa mesaj ve veri paketleri artık GSM telefonunuzdan kolaylıkla satın alınabilecek.
 • Fatura ödeme: Çok yakında Turkcell Cüzdan’ı kullanarak başta Turkcell faturası olmak üzere birçok anlaşmalı kurumun faturası da telefondan ödenebilecek.

 

 • Mobil sadakat programı
 • Fırsat ve kuponlar: Turkcell Cüzdan ile birçok özel alışveriş ve günlük fırsat sitesinin kişiye özel ve yöre bazlı teklifleri telefondan takip edilip, anında satın alınabilecek.

Turkcell Cüzdan nasıl kullanılıyor?
Turkcell Cüzdan, gerçek bir cüzdandan farksız. Turkcell Cüzdan’ı kullanarak telefondan işlem yapabilmek için, içine nakit para koyulabileceği gibi mevcut banka ve kredi kartlarını da eklemek mümkün. Banka müşterisi olmasalar bile, Turkcell’lilerin Turkcell Cüzdan’a ücretsiz sahip olmaları için CUZDAN yazıp 7777’ye göndermeleri yeterli oluyor. Ardından kullanıcılar cüzdanlarını dilerlerse yükleyebilecekleri nakit parayla dilerlerse de cüzdanlarına ekleyebilecekleri kartlarla kullanmaya başlayabiliyorlar. Turkcell Cüzdan’a para yüklemek için Garanti Paramatikleri ya da Turkcell İletişim Merkezleri (TİM) kullanılabiliyor. Turkcell Cüzdan’a ilk etapta Akbank, Garanti Bankası kartları ile Denizbank, ve Yapı Kredi Bankası’nın Mastercard / Maestro logolu temassız kartları eklenebiliyor. TİM’lerde satılan Cep-T Paracard veya Cep-T Neo ön ödemeli kartlarını da Cüzdan’a tanımlayarak kullanmak mümkün.
Tüm telefonlarla uyumlu olan Turkcell Cüzdan akıllı telefonlarda Turkcell Cüzdan mobil uygulaması üzerinden, diğer telefonlarda SIM kartta bulunan Turkcell Menü üzerinden kullanılabiliyor. Turkcell Cüzdan’ı kullanabilmek için SIM kartın en az SIMPlus 64 olması yeterli oluyor. NFC özellikli cihaz sahipleri, SIM Plus 256 ve üzeri bir SIM kart kullanarak Turkcell Cüzdan’ın temassız alışveriş keyfine varabiliyor.
Turkcell Cüzdan ile yapılan para transferlerinde ve fatura ödemelerinde işlem ücreti yapılan karta ya da hesabı yansıtılıyor. Bunlar dışındaki işlemlerden masraf ya da başka bir ücret alınmıyor.
Turkcell Cüzdan’da yer alan ve telefon numarası girerek İnternet’te alışveriş yapabilme özelliğine sahip siteler ilk etapta şunlar: Mybilet, 1V1Y, VipDükkan, Yakala.co, BirlikteAlalim.com, HızlıAl.com, Atlas Jet, TeknoSA, Lidyana, Hipsin, Pera Bulvarı, Unnado.com, Tatil.com, Pronto Tour, Turkcell Mağaza, Bavul.com, Bonvagon, Butigo,.
Çok yakında aralarında GittiGidiyor, Markafoni, Trendyol, Limango, Bonubon, Cityberry, Maçkolik, Balerin.com, Jolly Tours, Kliksa.com, Pegasus Airlines, Sun Express, Genpa, Sporcum, Kahve Dünyası, Hazinem ve Koçtaş’ın da olduğu çok sayıda site de Turkcell Cüzdan’daki yerini alacak.

Nobel Ödüllü siyasetçi Al Gore, Türkiye’ye ve Turkcell’e övgüler yağdırdı
“Turkcell Liderler Konferansı”nın bu seneki konuğu ABD eski Başkan Yardımcısı, Apple Yönetim Kurulu Üyesi ve Google Üst Düzey Danışmanı, Nobel Ödüllü Al Gore oldu. Gore, konuşmasında Türkiye’nin dünyada yükselen teknoloji dalgasını tam zamanında yakaladığını vurgulayarak Turkcell sayesinde Türkiye’nin geleceğe yön veren ülkelerden biri olacağını ifade etti. Al Gore, Türkiye’nin ekonomik başarısına dikkat çekerek “Keşke küresel ekonomi de Türkiye ekonomisi kadar iyiye gitseydi. Şu an asıl AB Türkiye’ye katılmak istemeli” diye konuştu.
Nobel Barış Ödülü ve Oscar sahibi Al Gore, konuşmasında haberleşme teknolojilerinin dünyayı dönüştürmeyi sağladığını hatırlatarak matbaanın icadı ile bilginin dağıtımı sürecinde bir devrim yaşandığını ancak aslen medeniyetin beşiği olan Anadolu coğrafyasının bu süreci ıskaladığını belirtti. Gore, Turkcell’in gerçekleştirdiği yatırımlar, altyapısı ve yenilikçi hedefi sayesinde Türkiye’nin bu kez iletişim teknolojilerindeki başarısı ile geleceğe yön veren ülkeler arasında yer alacağını ifade etti.
Al Gore, Türkiye ekonomisinin uluslararası başarısına dikkat çekerek, “Keşke küresel ekonomi de Türkiye ekonomisi kadar iyiye gitseydi” diye konuştu. Uzman siyasetçi, AB-Türkiye ilişkilerine göndermede bulunarak son durumda AB’nin Türkiye’ye katılmak için başvurmak isteyebileceğini esprili bir dille ifade etti. Google ve Apple’daki görevlerinden ötürü Turkcell’i yakından takip ettiğini belirten Al Gore, 12 yıldır NYSE’ye kote tek Türk şirketi olan Turkcell’in ‘müthiş’ işler başardığını, istihdam, iş geliştirme, teknolojik yatırımlar ve altyapısıyla ekonominin itici gücü konumunda olduğunu dile getirdi.
Al Gore toplantıyı dinleyen iş dünyası temsilcilerine bazı önerilerde de bulundu. ABD eski başkanlarından Herry S. Truman’ın “Zamanımın yüzde 95’ini insanları kendi çıkarları için zaten yapmaları gereken şeyleri yapmaya ikna etmeye harcıyorum” cümlesini hatırlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Eğer hızlı gitmek istiyorsanız yalnız gidin. Eğer uzağa gitmek istiyorsanız yanınıza başkalarını da alın denir. Bugün, hem hızlı hem de uzağa gitmemiz gerekiyor bu yüzden iş birliği çok önemli. Elimde bir sihirli değnek olsaydı yapacağım tek şey geleceğe yön verebilmek için daha cesur ve gözü kara olabilmenizi sağlamak olurdu.”
Son olarak ARGE’nin önemine değinen Al Gore, şirketlerin kriz dönemlerinde bile pazar paylarını koruyabilmeleri için ARGE çalışmalarına ağırlık vermeleri ve ellerinde bir fırsat olarak mevcut olan mükemmel teknolojik altyapıyı doğru kullanmaları gerektiğini söyledi.