Bulut’un güvencesi Trend Micro

Alper Uygun

İrlanda’nın Cork kentinde 24 Eylül Pazartesi Günü Trend Micro tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’den gazeteciler konuk oldu. 
Trend Micro’nun Avrupa’daki en büyük merkezinde gerçekleştirilen toplantılar ve sunumlarda Türk gazeteciler Trend Micro’nun üst düzey çalışanları ile fikir alışverişi yaptılar. Toplantıların sonrasında Trend Micro Başkanı Eva Chen de gerçekleşen toplantılara video konferans yolu ile katıldı. Trend Micro Akdeniz Ülkeleri Pazarlama Müdürü Sibel Yılmaz’ın yaptığı açılış konuşması ile başlayan toplantıya ayrıca Trend Micro EMEA Bölgesi Küresel İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Anthony O’Mara, Trend Micro Kıdemli Tehdit Araştırma Müdürü Robert McArdle, Trend Micro EMEA Bölgesi Güvenlik Araştırma ve İletişim Direktörü Rik Ferguson katıldı.

“Bulut’a yolculuğunuzda güvenliğinizi sağlıyoruz.”(Anthony O’Mara)
Sibel Yılmaz’ın açılış konuşmasından sonra Trend Micro EMEA Bölgesi Küresel İşlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Anthony O’Mara, söz aldı. O’Mara, Trend Micro’nun İnternet içerik güvenliği, dijital bilgi alışverişi, iş dünyası ve tüketiciler için tehdit yönetimi çözümleri geliştiren, bulutu güvenli hale getiren bir şirket olduğundan bahsetti. Trend Micro’nun çok eşsiz bir şirket olduğunu belirten Anthony O’Mara, Trend Micro’nun görüş ve görevlerinden bahsetti. TrendMicro’nun bütün dünya üzerinde yapılandığını ifade eden Anthony O’Mara firmalarında 5 bin kişinin çalıştığını ve firmalarının 31 yerleşim yerinde faaliyet gösterdiğini belirtti. Bütün batılı ülkelerde memurlarının olduğunu belirten O’Mara, eski demir perde ülkeleri ile batısında kalan bütün ülkelerde hizmet verdiklerini ve doğuya gittiklerini ifade etti. Mısır’da, Türkiye’de, Rusya’da, Riyad’da ve Güney Afrika gibi pek çok ülkede faaliyet içinde olduklarını dile getirdi. Konuşmaların yapıldığı merkezin Avrupa’daki en büyük merkezleri olduğunu belirten O’Mara, buradan müşterilere ciddi destekler sağladıklarını belirtti. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızda önemli değişmeler olduğunu belirten O’Mara, “Eğer bir müşteriyseniz şunu düşünürsünüz, ‘her zaman güvenliğim sağlanacak mı?’ Eğer bir şişe üretiyorsanız bunun en iyisini en uygun fiyata yapmak istersiniz. Bizim de güvenlik konusunda düşündüğümüz DNA böyle bir şey.”

“Her gün ülkeler birbirlerine karşı bir sanal savaş veriyorlar.”(Robert McArdle)
Bir diğer konuşmacı olan Trend Micro Kıdemli Tehdit Araştırma Müdürü Robert McArdle, Tehdit Araştırma Takımı’nın ne yaptığından, siber suçların bugünkü hali hakkında ve önümüzdeki yıllarda bu konuda neler öngördüklerini anlattı. Ekibinin özellikle ilgilendiği alanın bir hedef belirlenip yapılan saldırılar olduğunu söyleyen McArdle, bu tarz saldırıların özellikle ülkeleri ya da şirketleri hedef aldığından bahsetti. Dünya’nın farklı yerlerinde gerçekleştirilen siber suçlara örnekler sunan McArdle, dünyada Türkiye’de dâhil olmak üzere pek çok ülkenin güvenlik güçleri ile işbirliği içinde olduklarını ve siber suçlulara karşı bu ülke güvenlik güçlerine yardımlarda bulunduğunu belirtti. Daha önce duyurmuş oldukları bir güncelleme ile Türkiye’de de etkili olan bir virüsü etkisiz hale getirdiklerini belirten McArdle, Türk banka kullanıcılarını hedef alan bir Rus bilgisayar korsanı olan Maxim Efemov’u örnek verdi. Bu korsanın da olduğu gibi pek çoğunun artık LinkedIn’de hesapları olduğunu belirterek, “Bilgisayar korsanları günümüzde bu kadar rahat davranıyorlar. Efemov, Türk vatandaşlarının e-posta hesaplarını ve şifrelerini çalarak, banka hesaplarından para çalmaya kalktı. Biz de bu kişinin bilgilerini Türk polisi ile paylaştık.” dedi. Siber suçlar ve gelişmekte olan tehditlerden de bahseden McArdle, siber dünyada yasadışı yollarla insanların her yıl tonla para kazandıklarını geçen yıl bu yolla kazanılan para miktarının 1 trilyon Amerikan doları olduğunu söyledi. Her gün milyonlarca insanın sahte sayfalara yönlendirildiğinden, facebook üzerinden yollanan virüslü mesajlardan bahseden McArdle, konuşmasında ayrıca Anonymous gibi politik bilgisayar korsanlarına değindi. Anoymous’un siber saldırıları herhangi bir para kazanma amacı olmadan çeşitli protestolar gerçekleştirme amacı ile saldırılar düzenlediğini belirten McArdle, bu grubun hükümetlerin sitelerinin saldırıya uğradığını ifade etti. Ülkelerin ülkelere olan siber saldırılarından bahseden McArdle, her gün ülkelerin birbirlerine karşı bir sanal savaş verdiklerini belirtti. Son dönemde adı çok duyulan Stuxnet’ten bahseden McArdle, İran’ın uranyum zenginleştirme tesisini yıkmak amacıyla yapılan siber saldırıdan söz etti.

“Kötü niyetli insanlar da bulutun bize kandırdığı imkânlardan yararlanıyorlar.”(Rik Ferguson)
Toplantıda bir diğer konuşmacı ise, Trend Micro EMEA Bölgesi Güvenlik Araştırma ve İletişim Direktörü Rik Ferguson’du. Bulutta güvensizlik ile bulutun hedef haline gelmesinden bahseden Rik Ferguson, siber dünyanın gücünü kullanarak politikaları değiştirebileceğini düşünen ve bu doğrultuda eylemler gerçekleştiren bilgisayar korsanı gruplardan nam-ı diğer “hacktivist”lerin yaygınlaşmasına değindi. Konuşmasında genel olarak mobil tehditlerin evriminden, sanallaştırmadan, gelişen kurumsal risklerden bahseden Ferguson, bugün bulut bilişimin insanlara pek çok olanak tanıdığını ancak kötü niyetli insanların da bu imkânlardan yararlandıklarını ifade etti. İnsanların İnternet üzerinden kredi kartı numaralarının ele geçirildiğinden bahseden Ferguson, Amazon’un bulut servisinden insanların kredi kartı bilgilerini çalmanın kolay olduğunu söyledi. “Kendi cihazını getir” orijinal ismi ile “bring your own device” uygulamasından da bahseden Ferguson, “Sizin ulaştığınız bilgilere başkasının ulaşıp ulaşmadığından nasıl emin olabilirsiniz?” dedi. Suçluların da bu bilgilere erişebileceklerini de söyleyen Ferguson sözlerini şöyle sürdürdü: “Bulut ve sanallaştırma gibi yeni teknolojiler son dönemde giderek artan kurumsal risklerin önünü açıyor. Gelişen teknolojiye ayak uyduran korsanlara karşı çalışmalarımız sürüyor.”

Trend Micro, müşteriler, hükümetler, girişimciler için güvenliğe odaklanıyor
Toplantıya son konuşmacı olarak video konferans ile katılan Eva Chen, bir kadın olarak teknoloji şirketi yönetmenin inceliklerinden bahsetti. Türkiye’de İnternet ve buna bağlı teknolojilerin çok hızlı geliştiğini söyleyen Chen, gelecekte Türkiye’nin bu alanda çok daha sözü geçen ülkelerden biri olacağını ifade etti. Trend Micro’nun bütün dünya için siber güvenliğe odaklandığını belirten Chen, siber dünyada güvenliğin öneminden bahsetti. Trend Micro’nun; müşteriler, hükümetler, girişimciler için güvenliğe odaklandığını belirten Chen, İnternet’teki güvenliğin sorunsuz bir bilişim hizmetleri sağlamada olmazsa olmazlardan olduğunu ifade etti. Eva Chen, Trend Micro’nun müşterilerine “nefes aldırmak” için, onların kendilerini güvende hissetmeleri için çalıştıklarını belirtti. İleride kendilerinin yaptığı bir uygulama ile akıllı telefonlara indirilecek uygulamaların kalitelerinin artacağını söyleyen Chen, buna örnek olarak, bataryayı çok tükettiği anlaşılan bir uygulamanın kullanıcıya bildireceğini belirtti. Sosyal medyada insanların özeline önem verdiklerini ve bunu sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Chen, akıllı telefonlardan sosyal medyaya dâhil olan bir insanın bilgilerinin kötü niyetli yazılımlar ve insanlar tarafından ele geçirilebileceğinden bahsetti.