Dr.Azmi KOÇAK
telepati@telepati.com.tr

Medyasör

Kısa zamanda iktidardayız... İçiyorsak, bir sebebi var!

Yıllarca politika ile hiç işim olmadı. Ama bundan böyle olacak. Partimiz, iktidara yalpalayarak geliyor. Partimizin adı: ‘İÇEN HALKIN PARTİSİ’ (İHP). “İçiyorsak bir sebebi var!”
Parti merkezimiz, KKTC’nin Gazi Mağusa kentinin boğaz bölgesinde, deniz kıyısında bir restoran. “Kemal’in Yeri.” Partinin kurucusu ve geçici Başkanı Hasan Uluel. Bakın Başkan Uluel ne diyor?
- “Bizim partinin kavga ve dövüş ile alakası yok. Bizim için varsa yoksa içki, eğlence, alem… Partimizde siyaset kahkahalar ile yerlerde süründürülüyor. Siyasetçiler ise, mizahın baş aktörü oluyor. Biz Kıbrıs’ın en fazla üyesi olan partisiyiz. Bizden korksunlar. Sorunumuz, ayık olarak bir araya gelmekte. Hepimiz sarhoşuz. Akşam söz verilir, sabah unutulur. Bizim partimiz bir anlamda ‘Vur patlasın çal oynasın’ partisi. Rakı masasında kurulan partiden, onun üyesinden ne olacak? Gırgır olacak. İçen Halkın Partisi’nin artık aktif siyaset sahnesinde yer alacağını ve amaçlarının çok yakın bir gelecekte iktidar olacaklarının belirten Uluel, partinin kuruluşunu şöyle anlatıyor:
“Partimiz, 1975 yılında burada bir içki masasında kuruldu. Şaka maka derken ciddi oldu. Amblemimizi yaptık. Bayrağımızı astık. Daha sonra halka açıldık. Konu olmadığımız televizyon ve basın organı kalmadı. Sesimizi ana vatan Türkiye’ye kadar duyurduk. Türkiye’den henüz bir kardeş partimiz çıkmadı ama, ‘Çıkmadık canda umut vardır’ derler. O da olur inşallah. Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyarete gelen Rumlar, burada dururlar, mola verirler. Onlarla da tanışırız. Ne olacak? Onlar da insan. Yüz yıllarca beraber yaşamışlığımız var. Onlar da partimizi öğrendiler. Belki Rum tarafında da böyle bir parti kurulur. Ve böylece bizim de barış görüşmelerine katkımız olur. Burada yerler, içeriler. Giderlerken de kendilerine halamın ev baklavasından ikram ederim.”
Partinin en önemli finansörü, dünyaca ünlü Sema Rakılarının sahibi Selim Süren dostumuz. Selim Süren aslında UBP’li (Ulusal Birlik Partisi). Ancak İçen Halkın Partisi’ni açık açık destekliyor. Tüm misafirlerini parti merkezinde (Kemal’in Yeri) ağırlıyor. Selim abimizin öğle yemekleri dört saatten az olmuyor. Zaman zaman altı yedi saate çıktığı da oluyor. Balıklar canlı. Sema rakıları buz gibi. Selim Süren Sema rakıları için “No Viagra, Yes Sema Rakısı” diyor.
Kıbrıs ziyaretin sırasında, KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar ile İHP hakkında görüş alışverişi yaptık. Başkan Hasan Uluel de, eski Genel Kurmay Başkanlarından (E) Org. Yaşar Büyükanıt ile çekilmiş fotoğraflarını verdi. Ancak Büyükanıt Paşa’yı partiye davet edip etmediği konusunda net bir şey söylemedi. Yalnızca “Zamanı geldiğinde herkes her şeyi öğrenecek,” şeklinde konuştu.