Eylül 2002 Sayı: 84

Telepati

Konular

Privotal, telekomünikasyon için en iyi CRM çözümü
Pivotal, telekomünikasyon sektörünün liderlerinden Alcatel'in kurumsal çözümler bölümünün ayrı bir firma haline gelmesiyle kurulan Alcatel eBusiness Distribution için gerçekleştirdiği Almanya'daki başarılı CRM (Customer Relationship Management - Müşteri İlişkileri Yönetimi) uygulamasıyla, Microsoft .NET Server Innovation (Microsoft .NET Sunucu Yenilikleri) ödülünü aldı.

Telekomünikasyon Kurumu 2 yaşında
Telekomünikasyon Kurumu Başkanlığı'na yeni getirilen Doç. Dr. Ömer Arasıl, ikinci kuruluş yıldönümü toplantısında net, açık, şeffaf ve tarafsız olacakları yönünde mesajlar verdi.

Alkan: "Telekomünikasyon Kanunu değişmeli"
Telekomünikasyon Kurumu 2'inci başkanı Erol Alkan, telekomünikasyon yasasının tümüyle gözden geçirilip, yeni baştan düzenlenmesi ve tek bir yasa altında toplanması gerektiğini bildirdi.

Kablosuz servisler için mobil Net kapısı çözümü
Araştırma şirketi IDC'nin yaptığı bir çalışmaya göre 2005 yılında mobil kurumsal Net kapısı kullanıcılarının sayısı 55 milyonu bulacak. BEA de çalışmalarını bu doğrultuda sürdürüyor.

Mobil cihazlar için içerik hizmetinde büyük işbirliği
IBM, telekomünikasyon pazarının güçlü isimlerinden Nokia ile bir ortaklık anlaşması yaptı. Bu anlaşma gereği IBM, Nokia ile birlikte GSM telefonları ve taşınabilir cihazlar için sayısal içerik çözümleri sunacak.

3.000 iş ortağına 500 milyon Dolar yatırım
3000 iş ortağı ile Los Angeles'te biraraya gelen Microsoft, gelecek yıl tüm dünyadaki iş ortaklarına yaptığı yatırımları iki katına çıkararak, 500 milyon Amerikan Doları kaynak ayıracağını açıkladı.

Internet güvenliği'nde Türkiye pazarına yeni oyuncu
Ağ güvenliği ve erişim teknolojileri çözümlerinde dünyanın lider firmalarından Network Associates, küresel ekonominin en önemli sorunlarından biri olan Internet güvenliği alanında Türkiye'de yerleşik kurumlara ve bireylere daha iyi, hızlı ve yerinden hizmet vermek amacıyla Türkiye ofisini açtı.

Telekomünikasyon Kurumu'ndan e-Türkiye raporu
Telekomünikasyon Kurumu uzmanları, e-Avrupa ve
e-Türkiye sürecini kapsayan bir e-Türkiye Durum Analizi ve Çözüm Önerileri Raporu hazırladılar. Rapor kapsamında e-Türkiye yapılanma çalışmaları araştırılarak, bu konuda yürütülen projeler değerlendirildi.

Bilkom'da logo da yenilendi
Koç Bilgi Grubu'na katıldığı günden bu yana yeniden yapılanma çalışmalarını sürdüren Bilkom, bu çalışmalar kapsamında logosunu yeniledi.

"Türkiye'de Telekomünikasyon: Serbestleştirmeyi nasıl hızlandırırız?"
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği Telkoder, geçtiğimiz ay düzenlediği panelle telekom sektörünü biraraya getirdi.

Kozmetikle teknoloji buluştu
Eczacıbaşı-Avon, 13 Ağustos 2002'de gerçekleştirdiği toplantı ile kozmetik sektöründe bir ilk olan eczavon.net Internet erişim paketinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Video konferans alanında işbirliği
Türkiye'de bilgi teknolojileri alanında sistem çözümleri öneren ve hizmet sunan Servus Bilgiyasar, video konferans alanında bir Borusan Holding iştiraki olan Pargem ile iş ortaklığı anlaşması imzaladı.

ISDN'de, kurulumla birlikte çok özel fiyatlar
Turk Nokta Net ISDN hizmetiyle bireysel abonelerin Internet erişim hızını ikiye katlıyor. ISDN teknolojisi sayesinde aboneler Internet'e beklemeden bağlanabiliyorlar.

Mobil telefonda ilk 65.000 renk ekran Panasonic'le geliyor
Kamera, renkli ekran (65.000 renk), farklı tasarım ve çoğul ortam mesaj teknolojisi GD 87'de.

"Siemens Mobile olarak sadece bir mobil telefon firması değil, mobil iletişim ürünleri firmasıyız"
Ekim ayı başında piyasaya sunacağı 50 ve 55 serisi GSM telefon ürünleriyle atağa geçecek olan Siemens Mobile'nin mali yılı bu ayın sonunda bitiyor.

Telepati'nin böylesi…

Başarı Teknik Servis "Cebimde bomba mı taşıyorum?" sorularını bilimsel dille yanıtlıyor
Mobil telefon ve kullanılan bataryalar hakkında her kullanıcının bilmesi gereken birkaç anlaşılır teknik noktayı aşağıda su yüzüne çıkararak, telefon kullanıcılarının dikkatine sunuyoruz.

CA, daha iyi hizmet için işbirliklerini genişletiyor
Computer Associates (CA) ile KoçSistem, Kurumsal Sistem Yönetimi çerçevesinde verdikleri Professional Services (PS) hizmetlerini daha geniş bir müşteri portföyüne ve daha yüksek kalite standartlarına uygun şekilde sunabilmek amacıyla işbirliği kararı aldıklarını açıkladı.

Siemens'in yeni serileri Eylül sonundan itibaren Türkiye pazarında
Daha önce Nisan sayımızda ana hatlarıyla duyurduğumuz, Mart ayında Almanya'da tanıtılmış olan yeni seri Siemens mobil iletişim ürünleri Eylül sonundan itibaren Türkiye pazarına giriyor.

İşletmelere tasarruflu Internet erişimi
Kurumsal Internet servis sağlayıcısı NetOne, Türkiye'nin dört bir yanında erişim merkezi (POP) yatırımları ile, her boydaki işletmenin kurumsal erişim hizmetleri ile ilgili temel maliyetlerinde ekonomi yaratmaya yönelik stratejisini sürdürüyor.

Kablosuz genişbant erişiminde Cisco farkı
CeBIT Eurasia-Bilişim Zirvesi '02 katılımcı ve ziyaretçileri bu yıl yine Superonline'ın Cisco Systems işbirliği ile kapsama alanında olacak ve Internet'e 802.11b, kablosuz genişbant Internet erişim teknolojisi ile bağlanacaklar.

Nokia'nın MMS uyumlu yeni geliştirme seti pazara sunuldu
Nokia, Çoğul Ortam Mesaj Servisleri - ÇOMS (MMS - Multimedia Messaging Services) sistemini destekleyen yeni Mobile Internet Toolkit'i kullanıcıların hizmetine sundu.

Turkcell ve Ericsson'dan afet sonrası için "Acil İletişim Sistemi"
Ericsson ve Turkcell, Ericsson'un küresel projesi olan Ericsson Response kapsamında, Türkiye ve çevre bölgelerde meydana gelebilecek afetler sonrası kriz yönetimi ve kurtarma çalışmalarında kullanılmak üzere "Acil İletişim Sistemi" projesi Türkiye'de hayata geçirildi.

Markanın adı artık Tesan
Mobil telefon kullanımının yaygınlaşması, aksesuar piyasasının oluşumu ve büyümesini de beraberinde getirdi.

Almaya karar vermek için uzaktan görmeniz yeterli
Estetik ve çekici bir spor arabadakine benzer aerodinamik tasarıma sahip Samsung T100, estetiğe önem verenleri ve kullanım kolaylığı arayanları memnun edecek.

MPLS: Servis sağlayıcı ve taşıyıcı altyapılarında yüksek kaliteli etkin servisler yaratma
Servis sağlayıcılar ve taşıyıcı altyapısına sahip kuruluşlar, sahip oldukları altyapıdan elde ettikleri gelirleri en üst düzeyde tutmaya çalışırken, bir yandan da artan ve zenginleşen IP servis taleplerini karşılamaya çalışmaktadır.

K.V.K.'dan başarı dolu bir karne
K.V.K., tüketici gözünde "Mobil yaşam ürünlerinin tek adresi olma" hedefine ulaşmak için yoğun çalışmalarını sürdürüyor.

Aycell bir yaşında
GSM sektöründe rekabeti tüketici lehine belirlemek ilkesiyle 22 Ağustos 2001 tarihinde faaliyete başlayan Aycell, teknik açılışının birinci yıldönümünü kutladı. Hizmet vermeye başladığı dönemde 7 ili kapsama alanına dahil eden Aycell, Ekim 2002'de 35 il merkezini, 2003 yılının ilk çeyreğinde ise tüm il merkezlerini kapsama alanına almayı planlıyor.

Ericsson'un yeni DECT telefonu Türkiye pazarında
CPG, Ericsson'un kurumlara yönelik giriş seviyesi yeni kablosuz (DECT) telefonu DT 290'ı Türkiye pazarına sunuyor.

Geliştirilmiş yeni VoIP cihazları
Kabin montajına uygun yeni tasarımları ile birlikte göze çarpan diğer yenilikler arasında SIP uyumluluğu, programlanabilir bağlantı yuvaları ve gerçek zamanlı faks desteği de var.

Dünya GSM sektörü Ekim ayında Türkiye'de buluşuyor
GSM Association 48.Genel Kurul Toplantısı, Telsim'in evsahipliğinde gerçekleşiyor.

Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem'le A'dan Z'ye
Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zeynel Abidin Erdem ile Telekom'un özelleştirilmesinden tutun da değerine kadar, Türkiye'ye yabancı sermaye girişinden tutun da Orta Afrika pazarına hatta, geçtiğimiz günlerde gazete manşetlerine yansıyan olaylı TABA kongresinin perde arkasına kadar pekçok konuyu kapsayan bir söyleşi yaptık.

Olası depreme sektörümüzden acil müdahale desteği
Toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket eden Aria, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü'yle ortaklaşa hazırladıkları önemli bir projeye imza atıyor.

"Bağlantıyı kaybedersen oyun dışı kalırsın"
Yüksek iletişim teknolojisine ihtiyaç duyanlar için tasarlanan Motorola T720, sonbaharda piyasaya çıkıyor. T720, birçok özellik ve teknolojiyi şık bir cihaz içinde biraraya getiriyor.

Motorola GPRS modemi ile pazarda
GPRS teknolojisinin öncüsü Motorola, kablosuz iletişim teknolojisindeki en yeni ürünü olan G18 GPRS Modem'i Setfon A.Ş ile Türkiye pazarına sunuyor.

Siemens Gigaset serisi ile mobil özgürlük
Siemens Mobile'ın, kablosuz telefon sınıfında yer alan Gigaset Comfort, Gigaset Classic ve Gigaset Micro'ları renklendi.

Şirketlerin e-iş gereksinimlerine özel çözümler
Digilane, işletmelerin tüm e-iş ihtiyaçlarını karşılayan bir firma olma amacıyla uzun soluklu bir yeniden yapılanma sürecine girdi.

Çoğul Ortam Mesaj Servisleri (ÇOMS) çözümü EasyMessenger
Oksijen'in çoğulortam mesajlaşma ve servis merkezi EasyMessenger, Telsim şebekesinde işletime girdi.

Ankara Netmon yurtdışı hedefini büyütüyor
Sayısal telefon santralları, transmisyon sistemleri, AC/DC enerji sistemleri ve askeri projelerde Nortel Networks / Netaş'ın montaj alanında çözüm ortağı olarak çalışan Ankara Netmon firması; Porto Riko'dan İngiltere'ye, Bosna-Hersek'den Mısır'a, Bangladeş'ten Azerbaycan'a ve Kazakistan'a kadar iş yaparken, tüm Türk Cumhuriyetleri'ne girmeyi hedefliyor.

Kişisel uydu iletişim hizmetleri artık daha makul bedellerle sunulacak
Globalstar firması dünyadaki yeniden yapılanmasına paralel olarak Türkiye'de de yeniden yapılanmaya gitmiş; Türk-Fransız ortaklığıyla Globalstar TE.SA.M. Türk olarak faaliyet gösteren şirket, Fransız ortaktan ayrılarak yüzde 100 Türk sermayeli bir şirket haline gelirken, ismini Globalstar Avrasya olarak değiştirmişti.

E-öğrenim ve adımları
Getirdiği hızlı değişim ve sayısız yeni teknolojinin yanı sıra iş yatırımlarının hızlı geri dönüşü için sunduğu fırsatlar ile, "e-öğrenim" (e-learning) devriminin tam ortasındayız.

Elektronik ticareti eczacılar da keşfediyor
Edakom ile ortak bir projeye başlayan Comsat Türkiye, 6.000 tane eczaneyi sanal ortamda bir araya getirecek. Bu sistemle stoklarını düzenli olarak kontrol edebilecek eczacılar, gelir kayıplarını önleyerek cirolarını arttıracaklar.

Hot Bird 6 görev başında
Dünyanın önde gelen uydu şirketlerinden biri olan Eutelsat, 21 Ağustos 2002'de fırlatılan yeni Hot Bird 6 uydusu ile uydu filosunu genişletti.

Mobilkom'da hedef: Kendi trafiğini taşıyan uluslararası bir operatör olabilmek
İkinci Tip Telekomünikasyon Ruhsatı alarak çalışmaları için yasal bir platform bulan ve hizmetleriyle hayatımızın çeşitli, belki de en önemli bölümlerinde yer alacak uydu iletişimi ürün ve hizmet sağlayıcısı Mobilkom, sektörde 1998'den bu yana çabalarını sürdürmekte. Çabalarını sürdürmekte diyoruz, çünkü 1998'den bu yana faaliyette olmasına karşın belki de yeni doğmuş bir bebek denebilir.


Köşe Yazıları


Finans
Intel ve Reuters işbirliği ile finans dünyasının işi daha kolay
Kredi kartında yeni moda
estore'da tek ödemede 4 kat Worldpuan
Visa kampanyası sonuçlandı

Kısa Haberler

Bilişim Zirvesi 02'de telekom, bir varmış, bir yokmuş…
Türkiye'de yeni nesil şebekelere ilk adım
Arena'da İzi Kohen yeniden genel müdür
Çağrı merkezi hizmetlerimiz profesyonelleşiyor
Gümrük Projesi DorukNet'le Net'e bağlanacak
Iridium'un lisansı tamam
Pfizer, çalışanları için 200 adet Word Assistant satın aldı
Mobilkom uluslararası trafik taşıma yetkisi aldı
Kaptan Kupası Golf Turnuvası yapıldı
Elektroniğin nabzı yine Hong Kong Elektronik Fuarı'nda atacak
Türk Telekom sanal marketinde ürün çeşidi artıyor

I-Bimsa hedef büyüttü

YKM ve Züreyfa.com da Mynet Alışveriş'de
Probil'de görev değişikliği
Teknoloji Holding'in büyüme hedefi %98
TÜBİSAD'da yeniden yapılanmaya devam
Universal Kart'da adaptasyon tamamlandı

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Kurum başkanlığına Ömer Arasıl getirildi Telekomünikasyon ruhsatı ve genel izin başvurularının ikincisi yapıldı
Alptürk Telekom Genel Müdürlüğü'nden ayrıldı Andersen memnun etmiyor Telekom'un değer tespiti için ayrı danışman
"Telekom'un karşılıksız parasal destek sağlaması zor"
ADSL ihalesi sonuçlanamıyor Mobil telefon görüşmeleri ucuzladı
Aycell'in yeni kampanyası Afganistan'da GSM lisansı verilecek
TDK sözlük CD'si tartışmalı
AB Projeleri hızlandırılıyor
Üniversitelerde Linux yarışması
2002 Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri açıklandı

ÖTV Ağustos'ta uygulamaya geçti

TBD, ECDL için Eylül sonunda sınav açıyor
Adliyeler hızlanacak
GSM telefon bayileri sanal oyun oynatacak
Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü tam otomasyona geçiyor
İhale yasaklıları Internet'te
e-seçime 10 milyon Dolar
DB'den eğitime 300 milyon Dolar
Fikri haklar semineri
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda ihale

6'ıncı Çerçeve Programı'na 290 milyon Euro


GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar