Eylül 2004 Sayı: 108

Konular

e-imza düzenlemeleri ve sertifika piyasası
Elektronik devlet ve ticaretin en önemli hukuki ve teknik altyapısını oluşturması beklenen e-imza Kanunu, 23 Ocak 2004 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanmış ve Kanunun 25 inci maddesi doğrultusunda 23 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yatırımlar Yeni Türk Lirası'na göre hazırlanacak
2005 Yılı Yatırım Programı Hazırlama Esasları'na ilişkin Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 2005 yatırımlarında e-Dönüşüm Türkiye Projesi ile uyumlu bilgi ve haberleşme teknolojisi projelerine öncelik verilecek. 2005 yılında ayrıca, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliği yönünde ortaya koyduğu politikaların hayata geçirilmesi yönünde devam eden çalışmalar hızlandırılacak.

Masaüstünde kablo karmaşasına son
Logitech'in yeni kablosuz masa üstü ‘Desktop Express' klavye ve ‘mouse-fare' seti ile bilgisayar kullanımı çok daha keyifli olacak gibi.

“Farklı alışkanlık ve ihtiyaçlara cevap verebilmek için çalışıyoruz”
Dünyada ve buna paralel olarak ülkemizde yoğun olarak birlikte çalışmaya başlayan iki güzide sektör haberleşme ve bilişim sektörleri, sürekli ve hızla gelişen teknoloji, 1 Ocak 2004 itibariyle serbestleşen ve Temmuz ayında fiilen gerçekleşen Türkiye telekom sektörü, böylece haberleşme sektörüne katılan yeni oyuncular, bu oyuncuların pazarda oluşturduğu rekabet ortamı ve Türk Telekom A.Ş.'nin yeni tarifeleriyle birlikte alternatif operatörlerin sunduğu ses sistemi ve fiyatları ve son olarak telekom sektörü üzerindeki ağır vergi yükü, Turkcell Genel Müdür'ü Muzaffer Akpınar ile yaptığımız söyleşinin ana temalarını oluşturdu.

Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın telekom altyapısı Meteksan Sistem'e emanet
Ankara (4 Ağustos 2004) - Azerbaycan petrolünü dünya piyasalarına Türkiye üzerinden ulaştıracak yüzyılın en stratejik projelerinden birisi olan Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının Türkiye inşaatı son aşamasına gelirken, projenin bilişim altyapısını Türkiye'nin lider sistem bütünleştirici firmalarından Meteksan Sistem üstlendi.

Dünden bugüne Sabancı Telekom...
Bir Sabancı Holding Kuruluşu olarak 2003 yılı başında faaliyete geçen Sabancı Telekom, kullandığı ileri teknoloji ve yaygın altyapısı ile kurumlara ve bireylere her türlü telekomünikasyon hizmeti sunmak amacıyla çalışmalarını son hız sürdürüyor.

‘Ağ, bilgisayarın kendisidir'
Bilgi ve haberleşme teknolojilerinin dünyada hızla birlikte çalışmaya başlamasıyla; eskiden BT sektörü şirketlerinden olan Sun'ın da, gelişmelere paralel olarak ICT/BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri kuruluşu haline gelmesiyle değişen ve gelişen yapısı, ülkemizde de kendisini hissettirmekte.

“Oyunun Sonu”
Türk Telekom, geçtiğimiz ay yeni tarifelerini ilan etti.

2005'te bilgi teknolojileri yatırımları artacak
2004'ün ilk döneminde ekonomide iyileşmenin sinyalleri alınırken, bu doğrultuda 2005 yılında yatırım ortamının daha uygun hale gelmesi bekleniyor.

Turkcell, Bilişim'e Yedinci Kez Sponsor
Bilişim Eurasia'ya yedinci kez sponsor olan Turkcell, fuar boyunca yeni ürün ve servislerini ziyaretçilere tanıtacak.

İşletmecilere de ADSL yolu açılıyor
Telekomünikasyon Kurumu, Türk Telekom dışındaki işletmecilerin de ADSL hizmeti vermelerinin yolunu açan tebliği yayımladı.

Teknoloji Türkiye'de nasıl satın alınıyor?
Teknoloji ve yeni ekonomi konusunda yazı yazmam söylendiğinde, 10 senedir bu sektörde çalışan bir yetkili olarak gözlem ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmanın ilk etapta daha doğru olacağını düşündüm.

Karel Telekom sektörüne nitelikli iş gücü kazandırıyor
Telekomünikasyon sektörünün lider kuruluşlarından Karel, telekom sektörü için nitelikli iş gücü yetiştirilmesi amacıyla eğitime desteğini sürdürüyor.

Nortel Networks Çözümleri
Nortel Networks SIP uygulamalarını destekleyen çözümleri geliştirerek pazara sunuyor.

Nortel Networks Netaş'ın yeni ismi Alper: “Yeni strateji ve hedeflerle geliyoruz”
Datatraining ETG, Microsoft tarafından aldığı “Certified Partner in Learning Solutions” ünvanı ile eğitim kalitesini tescilledi.

HP Laserjet Teknolojisi 20 Yaşında
HP'yi baskı alanında zirveye taşıyan LaserJet teknolojisi 20 yaşında. Bu yıl LaserJet yazıcıların Dünyada 20. yaş günün kutlayan HP, Türkiye'de çalışır durumda olan en eski HP LaserJet yazıcıyı arıyor. HP, bu yazıcıyı yeni teknolojilere sahip yeni bir HP LaserJet yazıcı ile değiştirecek.

Sayısal evin kalbi e-PC'de atıyor
Intel, sayısal ev hayalini gerçeğe dönüştüren yeni 915 G/P ve 925 Express işlemci platformu (chipset) ile 2005 yılından itibaren sayısal evin merkezine yerleşecek ePC'yi muhteşem bir şovla tanıttı.

Magnesia kazıları 20. yılında
Son 5 yılında Ericsson Türkiye desteği ile çok daha kapsamlı kazıların gerçekleştirildiği Magnesia'nın 20. yıldönümü, yerli yabancı kazı başkanları, akademisyenler, iş, sanat ve kültür dünyasının katıldığı bir etkinlikle kutlandı.

Dünyanın neresinde olursa olsun Kıble'yi gösteren telefon
LG, farklı yerel ve bölgesel ihtiyaçlara yönelik ürünler sunmaya devam ediyor. LG'nin geçtiğimiz hafta Dubai'de düzenlediği duyuru toplantısıyla piyasaya sunduğu F7100 ile dünyanın neresine giderseniz gidin Kıble'yi bulabiliyor, bulunduğunuz yerdeki namaz saatlerini öğrenebiliyorsunuz.

N-Gage'in yeni oyunu Asphalt: Urban GT ile uçuşa geçin
N-Gage'in yeni oyunu Asphalt: Urban GT ile uçuşa geçin.

Çektiğiniz resimleri TV'de seyredin
Philips GSM telefonlarının en son modellerinden biri olan 855, bütünleşik ve modern tasarımıyla hemen göze çarpıyor.

Symantec, yeni saldırı önleme donanımını duyurdu
Symantec Network Security 7100 Serisi, kurumların, dahili ve harici saldırganlardan gelebilecek saldırıları öngörmelerini, tespit etmelerini ve önlemelerini sağlıyor.

Küreser, evrensel teknolojiyi ayağınıza getiriyor
Türkiye'de Telekom sektörünün özelleşmesi, dünyadaki IP-İnternet Protokolü tabanlı haberleşmeye geçiş ile aynı zamana geldi. Bu bileşim firmalar için eşsiz bir rekabet avantajı kaynağı oluşturuyor.

Sabancı Telekom'dan zaman ve karlılık sağlayan toplantı çözümü: Video Konferans
Türkiye'nin ilk, özel ve yeni nesil telekom operatörü Sabancı Telekom, kurumlara sağladığı MPLS altyapısı ile İnternet ve VPN-Özel Sanal Ağ erişimi, uydu hizmetleri, yönetilen hizmetler, mobil hizmetler ve telefon hizmetlerine bir yenisini daha ekledi.

Esnek, sürekli gelişen ve güvenli çözümler
Dünyada yaşanan gelişmeler doğrultusunda, ülkemizde de birbiri ile birlikte yoğun bir çalışmaya giren BT-Bilgi Teknolojileri ve HT-Haberleşme Teknolojileri sektörleri, yeni bir sektör yaratıyor: BHT-Bilgi ve Haberleşme Teknolojileri. Bunun bilinciyle, yeni hedefler ve vizyonu ile, Infonet artık sektöre bir farklı bakıyor. Genel Müdür Taner Özdeş, bakın konuyla ilgili düşüncelerini nasıl açıklıyor.

Tuna nehrinin kraliçesi: Budapeşte
İLK defa 1979 yılında gittiğimde, aynı rejimi paylaşan diğer şehirlerden farklı olduğunu gözlemlemiştim Budapeşte'nin. Sanki, “Ceketi dar paça, pantolonu çift yırtmaçlı” bir elbise gibi duruyordu bu rejim şehrin üstünde. 1995 yılındaki ziyaretimde ise, artık elbise uymuştu şehrin üstüne. Daha sonra eşimin Macar olmasından dolayı da bir çok kez ziyaret etme fırsatına eriştim Tuna Kraliçesi'ni. Her gidişimde, biraz daha yakıştırdım elbiseyi üstüne. Fakat size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, artık “zarif bir smokin” giymiş bu şehir üstüne.

TelkoTurk sektördeki yanlışlıklara parmak bastı
Telekomünikasyon Kurumu ile geçtiğimiz günlerde ara bağlantı sözleşmesini imzalayan Delta-Kom bünyesindeki Telco Turk faaliyetlerine başlıyor.

Samsung'dan yeni mobil telefonlar
Samsung Electronics, yeni model mobil telefonları olan E600, E310, E710 ve P510 ile farklı ihtiyaçlara cevap veriyor.

İhracat dünyasında “mobil” avantajı
Turkcell ve Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin işbirliği ile geliştirilen “TİM Haber Servisi”, GSM'in avantajını iş dünyasının en sıcak bölgesine taşıdı. Servis, ihracatla ilgili gelişmelerin GSM telefonlarından anında izlenmesini mümkün kılıyor.

Türkiye GSM pazarında yeni bir oyuncu: BenQ
Merkezi Tayvan'da bulunan BenQ, Acer Group'dan sadece 2,5 yıl önce ayrılarak kurulan genç bir şirket olmasına rağmen kısa sürede sayısal teknoloji sektöründe yenilikçi, kaliteli ve eğlenceli ürünleriyle dikkat çekti.

Motorola V80, dikkat çekmeyi sevenler için tasarlandı
Telekomünikasyon Şebeke İş Performansı Nasıl Geliştirilir.

Accenture
Kameralı telefonlar, neleri değiştirecek?


Köşe YazarlarıFinans
Avrupa'da akıllı kartlara geçiş çalışmaları son hız sürüyor

20 milyon kredi kartı akıllanacak

En İyi İnternet Bankası Garanti

Sıfırların atılacağının farkında değiliz

Kısa Haberler

‘29. Uluslararası Bilgisayar Fuar'ı için geri sayım başladı

Avrupa'da yazılım korsanlığıyla mücadele hız kazanıyor

Avea'dan bir ilk daha: “bas konuş”

Bilkom yeni atamalarla güçleniyor

Dijital müzikte yeni moda: “iPod mini”

Arena Bilgisayar, Imation Corporation ürünlerinin yeni dağıtıcısı

BEA Systems'ın Ankara Satış Yöneticiliği Kaan Aydın'a Emanet

Olcayto Satı IPera'da

İnnova'ya yeni ERP proje yöneticisi

İnform A.Ş., bölge bayileriyle Prag gezisinde

HP iş istasyonları Akora'dan sorulacak

HP, BT sektöründe kurumlar vergisi rekortmeni

Konuşmayın; görüşün

e-kolay.net ile, MSN'den telefona

Kalbi Galatasaray'la çarpanlar e-kolay.net pazaryerim.com'da buluşuyor

Türk Telekom sektörü uluslararası deneyimli bir ses taşıyıcısına kavuştu; Taşıyıcıların taşıyıcısı, Televersal

Telco Turk'de ara bağlantı sözleşmesini imzaladı

Teknoloji Holding'den, 420 çalışanına eğitim

SYS'de yeni satış ve pazarlama direktörü
Telekom sektörü kendi adayını belirledi
Siemens ADSL ürünlerine 24 saat teknik destek
Metro Group, RFID'de Intermec'i seçti
Web Sitenize Canlı Dokunuş
Office 1 Superstore genel müdürü Orkun Dizdar oldu
“250 bin bilişimci yetiştireceğiz"
Panda Software Tübider üyeleriyle birlikte
Haşim Atasoy, Oracle Türkiye'ye insan kaynakları müdürü olarak atandı

iTunes müzik listeleri Motorola'larda

Meteksan Bilişim Grubu şirketlerinden Mobilsoft; ISO 9001:2000 kalite belgesini aldı

Superonline'dan yeni bir servis: “Kalplerimiz bir.com”


ANKARA
Haberler

TÜBİTAK 41 yaşında
TÜBİTAK’tan Türkçe destekli işletim sistemi
Türk Cumhuriyetleri Bilgi Teknolojileri Çalışma Grubu’na yeni üye
Kimlik Paylaşımı Sistemi Projesi için ihale
Sosyal güvenlik reformu hazır
Vizyon 2023 toplantıları sürüyor
6’ıncı Çerçeve Programı için proje teklifi
Akaryakıtta yazar kasa uygulaması
Intel’den 10 bin öğretmene kurs
Milli Eğitim İLSİS Projesi’ni tamamladı
DPT’den bilgi toplumu için ihaleGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar