Eylül 2005 Sayı: 120

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Türkçe'miz uzaya…
Milli Güvenlik Kurulu ve Savunma Sanayisi İcra Komitesi'nde görüşülen Türkiye Ulusal Uzay Programı'na göre, Türkiye'de 2008'de astronot yetiştirme programı başlatılacak. 2015'te ise, uzaya ilk Türk astronot gönderilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Bu durumda şöyle bir soru dil gönüllülerinin kafasını kurcalıyor: “Türk astronotlara ne diyeceğiz?”

Şener: “Türk Telekom'un özelleştirilmesi Anayasa'ya uygun”
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı, e-Dönüşüm İcra Kurulu Başkanı Doç.Dr. Abdüllatif Şener, özelleştirmeyi bir devlet politikası olarak değerlendirdiklerini dile getirerek, 10-15 yıl önceki koşullar göz önünde bulundurulduğunda bugün Türk Telekom'un özelleştirilmesinin Anayasa'ya aykırı olmadığını vurguladı

Telekom firmaları çok dinamik

enova:'nın faaliyet alanları ve telekom sektörü için çözümleri konusunda, genel müdür Beni Melamet ile yatığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

İnternet alan adlarındaki uyuşmazlıklar çözülüyor mu?
İnternet kullanımındaki hızlı artış ve elektronik ticaretteki gelişmelerle birlikte alan adlarının önem ve fonksiyonu her geçen gün daha da artarken, ancak bu hızlı gelişme bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de alan adları üzerindeki uyuşmazlıkları hızlı bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Bir gün herkes IP telefonu kullanacak
Ülkemizde, çok uzun yıllardır faaliyet göstermekte olan Avaya hakkında, Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu ile görüştük.

Hiç kimseye CDMA lisansı verilmedi…
Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, kayıtdışı GSM telefonlarıyla ilgili yasaya göre, 2'inci el telefonların artık gelişi güzel el değiştiremeyeceğini bildirdi. Acarer, 2'inci el telefonların resmi kayıt dahilinde el değiştirebileceğinin üzerinde durarak, bu telefonların belli bir bakım-onarımdan geçtikten sonra el değiştirebileceğini kaydetti.

Teknoloji sektörü
Deloitte'un Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) alanlarındaki küresel gelişim, eğilim ve öngörülerini içeren TMT Eğilimleri 2005 raporunu tanıttığım yazı dizisinin bu ay sonuna geliyoruz. Dizinin son bölümünde, teknoloji sektörüyle ilgili değerlendirme ve öngörüler üzerinde duracağım. 2005 yılında bu alanda çok önemli ilerlemeler yaşadığımız gibi, bu ilerlemelerle birlikte gelen fırsatlar ve tehditlerle de karşı karşıya kalıyoruz.

Şirketlerde VoIP kullanımı artıyor
Deloitte, “Kalkışa Geçmek: VoIP'e geçiş neden tüm üst düzey yöneticilerin alması gereken bir karardır?” başlıklı raporunu yayınladı. “Fortune 2000” listesinde yer alan önde gelen küresel şirketlerin masaüstü VoIP'e (Voice over IP-İnternet Protokolü üzerinden Ses Erişimi) bakışını ele alan çalışmaya göre, VoIP teknolojisine yöneliş yaşanıyor. Katılımcıların yüzde 26'sı masaüstü VoIP kullandığını belirtti.

Albtelecom'u devralmaya beş kala…
Çalık Grubu'nun telekomünikasyon şirketi Çalık Telekom, özelleştirme ile yüzde 76'sını satın aldığı Arnavutluk'un telekom şirketi Albtelecom'da 120 milyon Euro tutarında finansman paketinin tamamlanmasına yönelik olarak Avrupa bankaları ile son çalışmalara başladı.

MN İletişim ile LG haberleşme sistemleri artık Türkiye'de
Teknoloji alanında dünya markası olan LG, sayısal haberleşme sistemlerini de Türkiye pazarına sunuyor. LG'nin haberleşme sistemlerinin Türkiye dağıtımını, MN İletişim A.Ş. yapacak. Şirket yetkilileri, LG markası ile kullanıcının değişik gereksinimlerini karşılayan, fiyat ve performans açısından güçlü seçenekler sunacaklarını belirtiyorlar. Sistemler ilk olarak, CeBIT Bilişim Eurasia fuarında tanıtılacak.

Bilişim yarışında neredeyiz?
Dünyadaki teknolojik gelişmelerin hızı ve önemi öylesine arttı ki, “teknoloji” sözcüğü artık neredeyse “gelişme” ya da “ilerleme” sözcükleriyle eş anlamlı hale geldi. Dolayısıyla, özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, bu teknolojiden bir pay alma, geleceği yakalama, teknolojik ilerleme sağlama konusunda birbirleriyle adeta yarışa girdiler. Bu yarışın en yoğun yaşandığı alanlardan biri de bilişim.

Güvenliğe dair endişeler…
Ulusal Altyapı Güvenlik Koordinasyon Merkezi (NISCC) yakın bir tarihte, İngiltere'de bulunan ve ülke altyapısı için kritik önem taşıdığı düşünülen yaklaşık 300 özel ve kamu kuruluşunun gelişmiş ve ‘endüstriyel açıdan güçlü' elektronik saldırılara maruz kaldığını bildirdi. NISCC tarafından yapılan açıklamaya göre bu saldırılar; oldukça iyi örgütlenmiş, ticari ve ekonomik açıdan önemli bilgileri çalmayı hedefleyen ‘korsan'lar tarafından düzenlenmiş.

Kablosuz geniş bantta bir başarı öyküsü
Intel'in, Tour de France sırasında denediği ilk ön-WiMAX* teknolojisi başarılı oldu. Bisiklet yarışını takip eden yüzlerce uluslararası gazeteci ve yetkili, hızlı ve kolay İnternet erişiminden oldukça memnun kaldı.

E-güvenlik konusunda bildiğimiz 7 yanlış!
25 Ocak 2003 tarihinde 05.30 (GMT)'da SQL Slammer solucanı İnternet'te yayılmaya başladı; 30 dakika içinde dünyadaki 75.000 sunucu bu solucandan etkilendi ve milyar Dolar'lık zararlara yol açtı. Bu yayılma hızı ilk birkaç dakika içinde her 8 saniyede bir iki katına çıktı.

BT sektörüne sertifikalı eleman gerekli
SmartPRO Bilgi Çağı Gelişim Akademisi, bilişim sektörünün ihtiyaç duyduğu uzman insan kaynağının yaratılması amacıyla faaliyet göstermekte. Microsoft Yetkili Teknik Eğitim Merkezi olan SmartPRO'da binlerce bilgisayarlık ağlar üzerinde uluslararası projeler gerçekleştirmiş, son derece tecrübeli eğitmenler görev yapıyor ve her seviyede katılımcıya yönelik eğitimler veriliyor.

Kaya Telekom, hizmet ve ürünleriyle sektörde iddialı
Telekomünikasyon sektöründeki serbestleşme ile Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri'nde (UMTH) yaşanan hareketlilik, artan rekabet ile devam ederken, Ankara merkezli Kaya Telekom A.Ş, sunduğu hizmet ve ürünleriyle telekomünikasyon sektöründe iddialı olduğunun altını çiziyor.

Ankaralı gençlere BT sektöründe kariyer şansı
Bilgi teknolojileri eğitimlerinde kurumsal ve uluslararası bir şirket olan Koç Bryce, İstanbul ve İzmir'den sonra şimdi de Ankara'da bilişim sektöründe kariyer edinmek isteyen gençlere, dünya çapında geçerli “NIIT” sertifikasyon eğitimlerini, HÜMED (Hacettepe Mühendislik Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.) işbirliğiyle verecek.

Teknoloji Ödülleri'nde beş finalistten biri: Karel
TELEKOMÜNİKASYON teknolojileri alanında ürünler ve sistemler sunan ve Çin'in önemli telekomünikasyon firmalarından biri olan ZTE Corporation, hem Türkiye'de hem de dünyada hızlı bir gelişme gösteriyor. ZTE Corporation Türkiye Bölge Müdürü Clara Zhou, “ZTE için Türkiye'nin stratejik bir önemi var” diyerek, ZTE'nin küresel diğer batılı firmalara göre daha genç ve daha hızlı gelişen bir yapıya sahip olduğuna işaret etti.

IDEF 2005'te Yeni Nesil İletişim Teknolojileri
Nortel Netaş, 27–30 Eylül 2005 tarihleri arasında Ankara'da düzenlenecek olan, 7. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF'e katılarak yeni nesil iletişim teknolojilerini tanıtacak.

Mobil telefonunuza kask taktınız mı?
Günümüzün vazgeçilmezleri arasında ilk sırayı alan mobil telefonlar, gelişen teknoloji ile insan yaşamındaki yerini giderek sağlamlaştırıyor. 7'den 70'e herkesin elinde görmeye alıştığımız GSM telefonlarını artık kırılma, hırsızlık, gasp, aşırılma, kapkaç, sıvı teması, yüksek voltaj, yangın ve doğal afete karşı sigortalayabilmek mümkün. Bu güvencenin yeni adresi ise Cepkask.

Türk Telekom'u özelleştirdik: Yabancı özel tekele hoş geldin
Türkiye 20 yıldan bu yana PTT'yi özelleştirmeye çalışıyor. PTT'nin T'sini yani Türk Telekom'u (TT) 10 yıl önce ayrı şirket haline getirdi. 90'lı yılların başlarında Rekabet Kurumu'nu kurdu. 2000'de Telekomünikasyon Kurumu'nu kurdu. 2004'de kâğıt üzerinde TT'nin tekeli kalktı.

Arama kartları ve merkezleri yaygınlaşıyor
Bireysel ve kurumsal kullanıcılara yüksek kaliteli telekom hizmeti veren Milleni.com Türkiye, 2005 yılının ilk 6 ayında toplam 500.000 arama kartı satışına ve aylık 24 milyon dakikalık kapasiteye ulaştı.

Walkman telefon pazarda
Sony Ericsson mobil telefonları Walkman® serisinin ilk modeli W800i, “Walkman Günü” 12 Ağustos'tan itibaren Avrupa'da aynı anda satışa sunuldu. Sony Ericsson Walkman serisi telefonları ile artık ikinci bir müzik çalar taşımaya gerek kalmıyor.

Universiade İzmir 2005'te bir özel operatör konuşturdu…
Telekom pazarının iddialı oyuncusu NetOne Telekom, olimpiyatlardan sonra dünyanın en büyük spor organizasyonu olan Universiade İzmir 2005'e verdiği uzak mesafe telefon hizmetiyle, Universiade misafirlerinin dünya ile iletişimini sağladı.

Mobil telefonlu MP3 çalar: BenQ Z2
Hayata eğlence ve kalite katmak parolası ve sayısal dünyada birbiriyle uyumlu ürün ve çözümler üretme hedefiyle yola çıkan BenQ, tüm bunları, özel kare tasarımlı Z2'de bir araya getiriyor.

Katma değerli mobil servisler pazarı genişliyor
Jupiter Research'ün yaptığı araştırmaya göre, 2003 yılında Avrupalı mobil telefon kullanıcılarının katma değerli mobil servislere harcadıkları para, 500 milyon Euro'yu aştı. Bu harcamaların yüzde 50'sinden fazlasını da logo ve melodi alımları oluşturuyordu.

Yeni Nokia N90'dan “eN”ler
Nokia Nseries yüksek performanslı çoğul ortam ürünlerinin bir parçası olan Nokia N90, Carl Zeiss optik desteğiyle iyi bir çoğul ortam çözümü sunuyor.

Sizi anlayan mobil telefonlar geliyor
Mobil iletişim yazılımı Answers Anywhere 4.0 sayesinde, mobil telefonlar kullanıcıyla “diyalog” kurabilecek. Bu telefonlar, dil ve diksiyon fark etmeksizin, her tür bilgi talebine yanıt verebilecek.

Kadınlar ne ister?
Siemens'in yeni telefonu CL75 modayı yakından takip eden bayanlar için ideal bir haberleşme arkadaşı olacak. Zarif hatlar ve çiçeksi motifler bu kapaklı telefona dişi bir hava katıyor.

Artık Turkcell'e sorun: “Buraya en yakın … nerede ?”
Turkcell 2222 NeNerede servisiyle müşteriler, bulundukları yere en yakın hastane, restoran, benzin istasyonu ve sinema gibi mekanların adres ve telefon numarası bilgilerine mobil telefonundan ulaşabiliyor.

Ericsson okyanusta
ERICSSON, kendi yarış ekibi ile 2005-2006 Volvo Okyanus Yarışı'na (Volvo Ocean Race) katılıyor. Ericsson teknolojisi sayesinde yarış, 7 gün 24 saat boyunca izlenebilecek.


Köşe YazarlarıFinans
AON, Türkiye'de 10. yılını kutlayacak

Türk Turizm gelirinin % 44'ü Almanlardan

İş Bankası'nda güvenlik altyapısı yenilendi

Ayborsa, İnfina çözümüyle yüksek performansı yakaladı

MNG Bank 4.831 bin YTL net kar açıkladı


Kısa Haberler

Akampüs'ten ZırRkart

Arena karlılığını artırmaya devam ediyor

Turkcell aramalarınızı daha ucuza yapın

CA, BT varlık yönetiminde yine lider

Chocolate'da 24 saat kaliteli hizmet

“Ailecek” Digiturki

Doğan Telekom'da Cem Erkun dönemi

eTR ödülleri sahiplerini bekliyor

Türkiye veri merkezi cenneti olsun

Telefonunuza yeni kan

MEP İletişim yeniden yapılanıyor

İnternet'ini yanında taşıma ihtiyacında olanlara…

Türkçe İnternet Adresi (TİA) için geri sayım

Netron Teknoloji'de yeni atama

Şirketler ODTÜ'yü tercih ediyor

Teknolojide stratejik işbirlikleri

SAP'den çift haneli büyüme rakamları

Temmuz ayının en tehlikeli kodları

Hepsi birarada Sony Vaio VGN-FS285H

Telekom sektöründe, “özel tekel”, “korumalı tekel”e mi dönüşüyor?
Forum@Bilişim'in resmi sponsoru Telsim
Sitekolik'ten vazgeçemeyeceksiniz
U.S. Robotics, Platinum Equity Tarafından Satın Alındı
U.S. Robotics, Türkiye ofisini açtı
Vestel'de 7 yıl garanti Ağustos'ta da devam ediyor
“Her saatte acıkmaya hakkınız var”
VeriPark'tan kurumsal iş zekası çözümü
Telekom sektöründe, “özel tekel”, “korumalı tekel”e mi dönüşüyor?
USRobotics, CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı'nda ürünlerini tanıtıyor. Teknosa standında tanıtımı yapılan ürünler, çok yönlü özellikleriyle ekonomiyi ve performansı bir arada sunuyor.

ANKARA
Haberler

9’uncu Kalkınma Planı çalışmaları başladı
Arçelik ve Raks GSM telefonu üretecek
Aselsan, Havelsan ile ortak proje yürütecek
TTGV’den proje başına 1 milyon Dolar
Öncelik savunma ve uzay projelerine
Türkiye’nin teknoloji potansiyeli belirleniyor
Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar