Eylül 2007 Sayı: 144

144
Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Türkiye hayranı “Tunus”tan izlenimler…
En önemli geliri tekstil ve turizmden oluşan Tunus'un ekonomisi ayrıca tarım, hayvancılık, balıkçılık ve madenciliğe dayanıyor.

Sinerji Türk, teknoloji ihracatına katkı sağlayacak Sinerji Türk Danışma Kurulu Üyesi Abdullah Raşit Gülhan, Sinerji Türk oluşumunun Türkiye'den teknoloji ihracatı yapılmasına önemli katkı sağlayacağını belirterek, böylece Türkiye'de ARGE ve inovasyon kültürünün ve yeteneğinin de gelişeceğini belirtti.

Maliye Bakanlığı'ndan Özel İletişim Vergisi'nde indirime “Yeşil Işık”
Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, bütçedeki mali disiplini bozmayacak şekilde, Özel İletişim Vergisi'nde de iyileştirme olabileceğini belirterek, “Sağlayabileceğimiz tasarrufları özel iletişim vergisi için de, diğer vergiler için de yine iyileştirici yönde kullanabiliriz” dedi.

Çin'de pirince giderken, eldeki bulgurdan olmayalım diye: “Bir de bize sorun”
Çin'de kurulan tedarik ağı sayesinde, artık güvenilir üreticilerden, doğru ürünü, en uygun fiyatla bulmak ve kalite kontrolü yapılmış bir şekilde zamanında yüklenmesini sağlamak imkânsız olmayacak.

“Çağrı Merkezlerinin işsizliğe iyi bir çözüm olacağı düşüncesiyle, ‘Çağrı Merkezi Konferansı' ile yola çıktık…”
Her zaman olduğu gibi; ülkemiz ve ülkemiz insanı sözkonusu olduğunda, Telepati orada. Yine genç bir sektör, yine teknoloji: Çağrı merkezleri bizlerle. Yeni iş istihdamı, yeni şirketler ve derginiz yine onlarla birlikte.

Sun'dan IPTV atağı: “Sun Streaming Sistem” SunMicrosystems, Solaris 10 işletim sistemi üzerinde çalışan ve mevcut optik ağ altyapısı üzerinden düşük maliyetli kişiselleştirilmiş video hizmeti sunma olanağı tanıyan, Sun streaming sistemi ile kurumlara sektördeki en yüksek video yayın kapasitesini sunuyor.

Aneltech'ten yeni bir proje daha
Aneltech IPTV operatörlerinin projelerine mühendislik ve üretim hizmeti için dünyanın önde gelen Telekom çözümleri sağlayıcısı ZTE firması ile prensip anlaşması imzaladı.

Netron, “Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği Yılın İş Ortağı” ödülünü alarak Türkiye'yi uluslararası bilişim endüstrisinde kabul ettirdi Temmuz ayında ABD'nin Denver kentinde yapılan Microsoft İş Ortakları Konferansı'nda Netron, 139 ülkeyi geride bırakarak “Uluslararası Microsoft İş Ortakları Birliği Yılın İş Ortağı” dalında büyük ödülü kazandı.

ASUS'dan diz üstü moda gösterisi
Üstün teknolojisi ve farklı tasarımlarıyla diz üstü bilgisayar dünyasında adını üst sıralara taşıyan ASUS, dikkat çekici deri tasarımlarıyla oluşturduğu yeni tarzını düzenlediği bir moda gösterisiyle tanıttı.

Lenovo, bilgisayarlarını Linux ile donatacak
Dünyanın en büyük üç PC üreticisinden biri olan Lenovo ve Linux dağıtıcısı Novell, San Francisco'da yapılan LinuxWorld Konferansı'nda, Lenovo'nun açık kaynak işletim sistemi olan Linux ön yüklemeli ThinkPad diz üstü bilgisayarlar çıkaracağına ve işletim sistemi için Lenovo'nun da destek vereceğine ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Yenibiriş artık Mynet üyelerine de hizmet veriyor Yenibiriş ve Mynet'in kariyer dünyasına yönelik işbirliğiyle, bu sitelerin üyeleri artık Yenibiriş üzerinden zahmetsizce iş arayabiliyor. İşverenlerin ilanları da iki sitede birden yer alıyor.

Embrio ikinci projesi “kolaytedarik”i hayata geçirdi
İnternet ve mobil ortamda öncü, yaratıcı ve sıradışı iş fikirlerine yatırım yapmak üzere, Teknoloji Holding bünyesinde geçtiğimiz yıl kurulan Embrio, Süper Teklif'den sonra yeni projesi KolayTedarik'i de hayata geçirdi.

Apple'dan yeni iMac'ler
Yeni seri iMac'ler 20 ve 24 inç Alüminyum tasarımları ile çok şık.

Adobe, Medyasoft ve Karakaya Grup yollarını birleştirdi
Adobe, Medyasoft ve Karakaya Grup ile birlikte yol alma kararını, Türkiye'de değişen dağıtım yapısını ve gelecek yönelik planlarını Çırağan Saray'ında düzenlenen bir basın toplantısıyla açıkladı.

NASA, IBM teknolojisiyle Mars'ta hayat arayacak NASA'nın Mars'ta yaşam olduğuna dair izleri araştırmak için 4 Ağustos 2007 tarihinde yola çıkan Mars Phoenix Lander uzay mekiğinin ana bilgisayarı, IBM'in POWER yongalarıyla donatıldı.

TeknoSA'dan Müşterilerine “Memnuniyet Garantisi”
TeknoSA, teknoloji perakendeciliği sektöründe müşteri memnuniyetini arttırmak hedefiyle hayata geçirdiği yenilikleri ve hizmetleri 02.08.2007 tarihinde Swissotel'de düzenlediği toplantıyla duyurdu.

“Ana hedefimiz; sabit şebekelerdeki liderliğimizi devam ettirirken, mobil şebekelerde de büyümek…”
Alcatel, 2006 yılının aralık ayında Lucent Technologies ile birlikte hareket etme kararı almıştı.

“A-Tipi hizmet teknik olarak satılabilir ve kullanılabilir bir ürün haline geldi”
Geçen ay, Millenicom Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Cora ile son dönemde telekom sektöründe yaşanan gelişmeler üzerine sohbet ettik. A tipi hizmette Millenicom'un mevcut durumunu, pazardaki yerini, Arama kartları ve kullanım oranlarını, Arama dükkanları (call shop) tarafında Millenicom'un geldiği son noktayı, Millenicom'un taşıyıcılık tarafındaki hizmetleriyle ilgili detayları sizler için öğrendik.

Çevrimiçi mağazacılıktan fiziki mağazacılığa uzanan bir başarı öyküsü; E-Bebek.com
Türkiye'nin ilk bebek ürünleri çevrimiçi alışveriş merkezi (www.e-bebek.com), içerik sitesi www.bebek.com'la başlattıkları çevrimiçi yolculuklarını İstanbul Çamlıca'da ve Ankara'da açtıkları yeni mağazaları ile genişlettiler.

Alcatel-Lucent bilginin ve haberleşmenin gücünü savunma sanayinin hizmetine sunuyor
Savunma uygulamalarını ve sistemlerini şekillendiren teknoloji yarışı, bilgi üstünlüğünü avantaja dönüştürüyor.

smile adsl'den yeni ve indirimli tarife
smile adsl, 1 Ağustos itibarıyla uygulamaya koyduğu yeni tarifeyle abonelerini sevindiriyor.

KoçSistem, Avaya'nın ‘Silver' çözüm ortağı
Bilgi Teknolojileri alanında Türkiye'nin lider bütünleşik hizmet ve çözüm sağlayıcısı olan KoçSistem, kurumlara yönelik haberleşme ağı sistemleri, uygulamaları ve hizmetleri alanında dünyanın önde gelen şirketlerinden Avaya'nın "IP Telefon" ve "Çağrı Merkezi" alanlarında ‘ Silver/Gümüş' çözüm ortağı oldu.

Fatih Belediyesi dünyada mobil imzayı uygulayan ilk belediye oldu
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, e-imzadan sonra mobil imzayı da uygulamasıyla Fatih Belediyesi'nin çağ atladığını söyledi.

AirTies KOBİ'lerin farklı ihtiyaçlarına komple çözümler sunuyor….
Kablosuz ağlar ve geniş bant İnternet erişimi konusunda Türkiye'nin başarılı şirketlerinden biri olan AirTies, KOBİ'lere odaklandı.

BenQ, son çeyrekte 3 yeni mobil telefonla pazarda
BenQ-Siemens'in tasfiyesinden sonra mobil telefon pazarındaki iddiasını sürdüren BenQ 2007 yılı son çeyreğinde C30, T33 ve E72 mobil telefonları ile piyasada olacak.

Samsung, E200 modeliyle telefonda bar tipini yeniden tanımlıyor
Kızaklı ve kapaklı çeşitlerde sunduğu tasarımlarla büyük beğeni toplayan Samsung, ince ve şık tasarım farkını bar tipine taşıyarak geleneksel kullanım alışkanlıklarını sürdüren kullanıcılar için E200'ü tasarladı.

Motorola ve MTC Kuwait'ten HSDPA ve HSUPA işbirliği
Motorola, Mobil Telekomünikasyon Kurumu MTC ile gerçekleştirdiği anlaşma çerçevesinde Kuveyt'te 3. Nesil-3N HSDPA ve HSUPA ağı destek ve geliştirme hizmetleri sağlayacak.

Türk Telekom şehiriçi telefon pazarında rekabeti destekliyor
2004 yılında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara göre Türk Telekom gibi sabit telekom operatörlerinin tahsil ettiği sabit ücretler hukuka uygundur ve kanunla tanınan bir hakkın uygulanmasıdır.

Avea aboneleri artık Turkcell bilinmeyen numaralara ulaşabilecek, Vodafone'a mesaj gönderebilecek
Avea, geçtiğimiz günlerde Turkcell'e başvuruda bulunarak, her iki GSM operatörünün karşılıklı olarak bilinmeyen numaralar servislerini abonelerinin kullanımına açmasını teklif etmişti.

ADSL 4 kat hızlandı fiyatlar düştü
TTNet, tüm Türkiye'de son zamanların en büyük indirimini gerçekleştirdi. Yeni indirimlerden sonra limitsiz ADSL fiyatlarında yüzde 50'ye varan oranlarda indirim gerçekleşti: 1 Megabit limitsiz ADSL bağlantısı 49, 2 Megabit 69, 4 Megabit ise 89 YTL'ye son kullanıcıya ulaşacak.

Herkesten önce siz dokunun; HTC Touch ™ 'la yepyeni bir duygu yaşayın
HTC, akıllı GSM telefonlarında en son teknoloji sayesinde, 3 boyutlu seçeneklerle kullanımı kolaylaştıran ve parmak hareketleriyle kullanılan yeni nesil dokunmatik ekran PDA telefonu Touch'ı Ağustos'ta Turkcell aracılığıyla kullanıcıların beğenisine sunuyor.


Köşe Yazarları

 


Finans
‘Self servis' teknolojilerinin günlük kullanımında talep patlaması

Kısa Haberler

Dizüstü bilgisayar çiçek açtı

Dünyanın en hızlı bilgisayarları Arçelik'ten

Patlican'dan Harry Potter ve ‘Zümrüdüanka Yoldaşlığı' filminin özel ürünleri

Borusan Telekom da, altyapı işletmeciliği lisansı aldı

Cisco, yeni mezun mühendislere eğitim imkanı sunuyor

Esprimo Mobile: Fujitsu Siemens Computers'dan yeni diz üstü bilgisayar ailesi

Gantek 20 yaşında

General Mobile'dan gümüş şıklık G333

PDA'da son teknoloji GSmart i350

Türk Telekom ve HAVELSAN güçlerini birleştiriyor

Jabra Uluslararası İstanbul Çağrı Merkezi Konferansı ve Fuarı'nda

Greenpeace, Lenovo'yu en çevreci ikinci şirket seçti

MEP İletişim sermaye yapısını güçlendirdi

Millenicom kadrosunu genişletiyor

Multimedya A.Ş. yepyeni bir Targus ürününü tanıttı

Duyguları okşayan tasarım: Nokia 6555

GSM telefonlarında prizma yansıması: Nokia 7900 Prism ve Nokia 7500 Prism

Pegasus'tan Çağrı Merkezi'nde devrim

Teknoser ve Universal kart hizmetleri, Teknoser çatısı altında birleşti

Tellcom'da yeni atamalar sürüyor

Trend Micro'dan “Güvenlik Bulutu”: SecureCloud

TURCom Teknoloji'den kablosuz İnternet dünyasına büyük yenilik

USRobotics'ten ADSL Modem'de indirim kampanyası

USRobotics'ten indirimli Web kamera kampanyası

ANKARA
Haberler
AK Parti e-dönüşüm projelerini sürdürecek
KİK, şikayetlerin incelenmesine ilişkin esas ve usulleri belirledi
Türkiye resmen AB 7’inci Çerçeve Programı’nda
Xerox’dan belge sahteciliğine önlem
TAV Tunus’ta havalimanı yapıyor
VEDOP-3 ihalesi yapıldı


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar
s