Eylül 2008 Sayı: 156

 


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Ankara Cyberpark'ta, 5 binin üzerinde yazılım geliştirme hedefleniyor
İleri teknoloji ve yazılım geliştirme alanında faaliyet gösteren kuruluşlara dünya kalitesinde etkin teknopark hizmetleri sunmayı hedefleyen Ankara Cyberpark, 10'uncu yılının sonunda 300'ün üzerinde şirkete hizmet vermeyi ve 5 binin üzerinde nitelikli yazılım geliştirmeyi öngörüyor

İnnova, Oracle Accelerate çözümlerinde “En Başarılı İş Ortağı” seçildi
Kurumsal kaynak planlaması çözümlerinde satıştan, danışmanlığa kadar komple hizmetler sunan İnnova, Oracle tarafından Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki en başarılı iş ortaklarından biri olarak seçildi.

CMC çağrı merkezleriyle müşteriler her şeyin merkezinde
Türkiye'nin en büyük ikinci çağrı merkezi olan ve müşterilerine hem iç hem de dış kaynak hizmetlerini kaliteli olarak iletmeyi hedef edinmiş CMC'nin Genel Müdür Yardımcısı Metin Tarakçı ile bir röportaj yaptık.

Windows gerçekleri
Microsoft Kıdemli Başkan Yardımcısı, Çevrimiçi Hizmetler ve Windows İşletim Sistemleri Bill Veghte, geçtiğimiz ay yayınlanan bir bildiriyle yüz milyonlarca Windows işletim sistemi kullanıcısına Microsoft'un Windows XP hakkındaki planlarını, Windows Vista üzerinde kaydedilen ilerlemeleri ve Microsoft'un Windows7 hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Yönetim Antal'dan sorulur ı
Merkezi Londra'da bulunan, 1993 yılında eleman seçme ve yerleştirme hizmeti vermek üzere kurulan Antal International, 2002 yılından beri Antal International Network franchising organizasyonunu da geliştirerek faaliyetlerine devam ediyor.

Gönüllü olmak hiç bu kadar güzel olmamıştı
Habitat 1995 yılından bugüne gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projelerini uluslararası alanda sürdürmeye devam ediyor.

Tümleşik haberleşme ile daha akıcı ve güvenli iş süreçleri
Geçtiğimiz günlerde Cisco'nun İnternet sayfası üzerinden gerçekleştirilen canlı Web yayınında Cisco'nun tümleşik haberleşme ile daha akıcı iş süreçleri, daha esnek bir çalışma alanı konulu bir sunum gerçekleştirildi. Cisco Teknoloji Uzmanı Ümit Aşkan ve Ürün Satış Yöneticisi Enda Kesim'in yaptıkları sunumda temel tümleşik haberleşme teknolojilerinden, konumlandırma, yerleştirme ve geçiş süreçlerini dek birçok noktada bilgiler aktarıldı.

Samsung diz üstü bilgisayarlar Türkiye'de
Tüketici elektroniğinde pazar lideri ve bilişim teknolojilerinin dev isimlerinden Samsung Electronics, sürekli genişleyen ürün portföyüne yeni kattığı, en iyi sayısal teknolojileri, renk ve tasarımın dokunuşu ile birleştirdiği Samsung diz üstü bilgisayar serilerini 21 Ağustos 2008 akşamı İstanbul Four Seasons Bosphorus'da gerçekleşen sunumda tanıttı.

Dell'den iş dünyasına yepyeni bir soluk
Dell, 4.000'e yakın bilişim teknolojileri uzmanı ve son kullanıcılarla yapılan yakın işbirliği sonucu tasarladığı yepyeni Latitude ve Dell Precision diz üstü bilgisayar serisini ve Vostro masa üstü bilgisayar serisini pazara sundu. Yeni seri şirketin tarihinde tasarladığı en hafif taşınabilir diz üstü bilgisayarlarını ve en güçlü mobil iş istasyonlarını içeriyor. Yeni Latitude sistemleri çok yüksek batarya ömrü, yepyeni tasarımı ve beş farklı renk seçeneği ile de özel bir tarz sunmayı hedefliyor.

Acer, Aspire One ‘Netbook'larıyla Türkiye'de
Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Tayvan merkezli Acer, “Netbook” olarak tanımlanan İnternet ve kişisel basit çoğul ortam kullanımı amaçlı hafif diz üstü bilgisayarlar piyasasına, Aspire One serisiyle yeni bir soluk getirdi. Her yerden ve her zaman İnternet'e bağlanmak; bilgi arama, sohbet, e-posta gibi temel çevrimiçi ihtiyaçlarını hızla ve kolayca karşılamak isteyen kullanıcılar için tasarlanan Acer Aspire One ailesi, Türkiye'de 449 Dolar+KDV'den başlayan fiyatlarla Eylül ayının ilk haftasından itibaren satışa sunuluyor.

“En son teknolojik çözümlerle kendinizi koruyun”
Güvenlik içerik yönetim çözümlerinin geliştirilmesinde önde gelen yazılım devi Kaspersky Lab, kötü amaçlı programlara karşı geliştirdiği en son güvenlik çözümlerini Türk kullanıcısı ile buluşturuyor.

Kullanıcı dostu arama dükkânı (call shop) çözümü
Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinin en hızlı büyüyen 500 teknoloji firması arasında yer alan ve 1972 yılından bugüne kurumsal müşterilerine profesyonel ses çözümleri üreten Bircom Telekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri telekomünikasyon sektörünü uluslararası alanda başarıyla temsil etmeye devam ediyor.

Sabit ile mobil, Probil ile bir!
Bilgi teknolojileri danışmanlığı alanında Türkiye'nin önde gelen firması Probil'in sunduğu Divitas tabanlı “sabit-mobil yakınsama” (FMC-Fixed Mobile Convergence) çözümü sesli haberleşmede kurumlara daha önce görülmemiş oranda esneklik, güvenlik ve maliyet avantajları sunuyor.

Koç.net'ten alternatif “BİRİ” geldi
Türkiye'nin güçlü, yaygın ve güvenilir alternatif telekom operatörlerinden Koç.net, bireysel haberleşme pazarına BİRİ markasıyla yeni bir alternatif getirdi. Kurulduğu 2000 yılından bu yana kurumsal pazarda veri ve ses hizmetleri sunan Koç.net, güçlü kurumsal yapısı, yaygın teknoloji altyapısı ve tecrübelerini bireysel pazara taşıdı.

Mobil haberleşmede konfor, SouthWing ile geliyor
Mobil telefon, mini bilgisayar ve diz üstü bilgisayar gibi mobil ürünler için kablosuz Bluetooth çözümleri tasarlayan, mobil telefonlara yönelik kablosuz kulaklıklar geliştirmede bir dünya lideri olan ve ürünleri yüksek taleplerin söz konusu olduğu pazarlarda uzun zamandır en iyi Bluetooth kulaklıkların sahibi olan SouthWing'in Başkanı Vincent Pena ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Mobil haberleşme vergilerinde liderlik Türkiye'de
Türkiye, mobil haberleşme hizmetleri alanında AB ortalamasının üç katı vergi oranıyla açık ara dünya şampiyonluğunu eline tutuyor.

Turkcell TeliaSonera'yı daha da zengin etti
İskandinav (İsveç-Finlandiya) Telekom şirketi TeliaSonera, yılın ikinci çeyreği sonuçlarını açıkladı.

Otobüs yolcuları çevrimiçi oldu
ZyXEL, ÇağSat ve Probil'in işbirliğiyle uygulamaya konan proje ile otobüs firmaları yolcularına seyir halindeyken İnternet erişimi sağlıyor.

ZTE, Türkiye'de iş ortaklarıyla büyüyor
ZTE Türkiye Özel Müşteriler Satış Direktörü Çağatay Çakan, ZTE olarak 3N ürünlerinde, teknolojilerin aynı donanımlar içerisinde birleşmesini hedeflediklerini ifade ederek, ürünlerin tümleşik özelliği sayesinde, işletmecilerin yatırım ve işletim maliyetlerini düşürdüklerini kaydetti.

Samsung yeni ürünleriyle pazarda 1 numara olmaya aday
Türkiye mobil cihaz pazarında büyük pay sahibi olan Samsung, yeni ürünlerinin tasarımlarıyla ve gelişmiş özellikleriyle pazar payını daha da arttırmak istiyor.

Katma Değerli Servisler
GSM sektöründe abonelere hizmet vermek demek, artık sadece mobil ses iletişimi sağlamak anlamına gelmiyor.

Toshiba'nın yeni dönem yol haritası
Dünyanın lider bilişim teknolojileri şirketlerinden Toshiba, yeni nesil akıllı GSM telefonlarıyla Türk kullanıcılarının huzuruna çıkıyor. Toshiba'nın taşınabilir mini bellek ürünleri ve mobil telefonlarının Türkiye'deki dağıtıcısı olan Toshiba Türkiye Temsilcisi Multimedya Genel Müdürü Erhan Caniklioğlu ile Toshiba'nın yeni ürünleri, sektörün durumu ve izlenecek yol haritası üzerine bir söyleşi yaptık.

Samsung'ta herşey (OMNIA) inovasyon (INNOV8) için
Samsung; iş dünyasına ve son kullanıcıya hitap eden ofis uygulamalarıyla eğlence ve çoğul ortam özelliklerinin kusursuz bir uyumla buluştuğu i900 OMNIA ile mobil telefon kavramına yeni bir boyut getirirken, 8 milyon piksel kameraya sahip i-8510 INNOV8 ile de mobil eğlence deneyimini baştan yaratıyor.

Dikkat! 1 Eylül'den itibaren cepten 7 rakamlı arama yapılamayacak
Turkcell aboneleri şu anda kendileriyle aynı alan kodu-prefikse (0532, 0533 vs…) sahip diğer Turkcell müşterilerini başında “053X”tuşlamadan arayabiliyor.

Huawei'den geniş bant devrimleri
Huawei “WiMAX Roadshow Tır”ı İstanbul ve Ankara'dan geçti.

Motorola'nın ödüllü telefonu ROKR E8 artık Türkiye'de
Kullanıcılara tek tuşla telefondan müzik çalara geçme imkanı tanıyan, Motorola'nın ödüllü telefonu ROKR E8 artık Türkiye'de.

Âşık olunacak renkli tasarımlar
Sony'nin T serisinden çıkan iki yeni Cyber-shot modeli T77 ve T700, beş ayrı göz alıcı renk alternatifinin yanı sıra ince ve stil sahibi tasarımları ile çok amaçlı fotoğraf deneyimine estetik bir bakış getiriyor.

Sony Ericsson, James Bond GSM telefonu son teknoloji ürünü
Ünlü ajan James Bond, merakla beklenen son macerası Quantum Of Solace'de titanyum gümüşü Sony Ericsson Cyber-shot TM telefon C902 kullanıyor.

Türk Telekom'dan kablosuz ev telefonu kampanyası
Türk Telekom, Siemens SHC ve Tekofaks Panasonic, kablosuz ev telefonlarında yeni bir işbirliğini hayata geçiriyor.

Arabağlantı uzlaşmazlığı konusunda Avea haklı bulundu
Arabağlantı ücretleri konusunda Avea ve Turkcell arasındaki uzlaşmazlık Telekomünikasyon Kurumu'nun Avea'nın talebini haklı bulması ile sonuçlandı.

Test Merkezi
İş hayatını oldukça heyecanlandıran RIM BlackBerry'nin en gelişmiş üyesi Bold 9000, Turkcell ile birlikte satışa sunuldu. Henüz piyasada ilk ayını doldurmayan ürün çekici görüntüsü ve güçlü donanımıyla fark yaratıyor.

TomTom Türkiye'de
Navigasyon-Yönleme cihazları pazarında Avrupa'da %50, ABD'de %25 paya sahip olan TomTom ürünleri, Türkiye'de tamamen Türkçe içerikle Türkiye'ye özgü karayolları ve trafik koşullarına uyumlu olarak tüketiciye ulaşacak.


Bu Sayı


Köşe Yazarları


Finans
Deloitte, ‘Yönetilen Telepresence' servisleri için Nortel'i seçti
BKM'nin tercihi de “Doxoft” oldu
Ericsson Ve STMicroelectronics, mobil uygulamalar için yarı iletken ve platform alanında bir dünya devi yaratıyor
Siemens ev ve ofis haberleşme cihazlarının %80.20'si ARQUES tarafından satın alınıyor
Siemens, Siemens Enterprise Communications (SEN) için The Gores Group ile ortak oluyor

Kısa Haberler

Numara Taşınabilirliği test sürecinde ilk numara taşındı

Vodafone, numara taşınabilirliği testleri kapsamında ilk telefon görüşmesini başarıyla gerçekleştirdi

CeBIT Bilişim Eurasia'ya katılan kazanıyor

Havaş, HP teknolojilerini tercih etti

Murat Erten, İnnova'nın üst yönetim ekibinde göreve başladı

Türkiye'nin 1045 haritası

Samsung iki yeni tasarım harikası bar tipi GSM telefonu modelini satışa sunuyor

Samsung F480'ün TouchWiz özelliği ile telefonunuzun ekranına dokunmaktan bir adım öteye gidin

Teknosa Outlet'lerde teknoloji indirimde

Teknosa Planet'ten müşterilerine ücretsiz bilgisayar ve İngilizce eğitimi

Turkcell'in 3.Nesil iş ortaklığı yarışması sonuçlandı

Turkcell ve RIM Türkiye'de Blackberry Bold tanıtımını yapıyor

Vodafone'dan bin kontörlü “hoş geldin”

“Dııt” sesinden sıkılanlara Vodafone'dan “ArayanaDinlet”


ANKARA
Haberler
Cumhurbaşkanı Gül, Elektronik Haberleşme Kanunu’nu kısmen veto etti
Kanun, EHK üyelerine ‘maaş ayrıcalığı getiriyor’ eleştirisi yapılmıştı
TELKODER: “Kanunun bazı maddeleri rekabeti önlüyor”
EMO: “Elektronik Haberleşme Yasası yeniden ele alınmalı”
EHK’den elektronik haberleşme güvenliği yönetmeliği
Sanal Mobil operatörler, GSM operatörleriyle aynı mali yükümlülüklere tabi
Türk Telekom spora destek veriyor
Turk.Net’ten 24 ay İndirimli Limitsiz ADSL
Netone Telekom 1996’dan beri İnternet erişimi sağlıyor
DorukNet, IPv6 teknolojisine AcademyTech ile hazırlanıyor
OBASE, iş zekasında mobil kullanımı arttıracak
MicroStrategy ve iPhone, mobil kullanıcılara yeni bir kanal sunuyor
Comstar’dan, Nortel’in WiMAX Çözümü ile Moskova’ya mobil geniş bant
ARGE uygulama yönetmeliği çıktı
e-Dönüşüm DPT Projesi kapsamında bilgi bankaları kurulacak
İnternet’ten çevrimiçi yargı hizmeti
İnternet satışları da İhracat Yönetmeliği’nde
TÜBİTAK Başkanlığına Prof. Nüket Yetiş atandı
Siemens IT Türkiye çalışmaları diğer ülkelere örnek
Sider Metal ve Sivas Demir Çelik, IFS’in ERP Uygulamaları’nı tercih etti
Bilgi kirliliğine ortak çözüm
SAP sahte ilaç ve kupüre dur diyecek
Linux 17’inci yaşını kutladı
PTT’ye anlamlı hediyeler


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar