Merih IŞIN
Editör'ün karikatürü, 1995 yılında Cenevre telekom fuarında uydu üzerinden gerçekleştirilen videokonferans ile Rusya'daki çizer Vladimir Mochalov tarafından çizilmiştir.

Editör

Bu kadar kısa sürede ne çok şey yaşamışız…

İlk sayımızı çıkartmaya çalışırken, bize en çok Turkcell, Ericsson, Motorola ve Telsim destek olmuş, sözlerimize inanmış ve bizi verdikleri peşin reklamlarla yüreklendirmişlerdi. İlk sayımızdan sonra, diğer devlerin desteği geldi. Siemens, Netaş, Alcatel Teletaş, Karel, Genpa, K.V.K, Nokia ve diğerleri. Telepati dergisini bugüne kadar yaşattılar. Onlar’la başlayan dergi, bugün 15.yıl sayısıyla sizlerle kucaklaşıyor. Geçen zaman içerisinde 4 Ulaştırma Bakanı, 7 Türk Telekom Genel Müdürü ile tanıştık.
Neler olmadı ki şu geçen 14 yılda…
İlk telekom konferansını, Euroforum İngiliz firması ile 96’da hep birlikte gerçekleştirdik.
İlk telekom fuarını 1997’de İnterteks ile Hilton Convention Centre’da yaptık. GSM operatörleri resmileşti ve 1998 Nisan ayında lisanslarını aldılar.
Düzenleyici ve denetleyici kurum kuruldu. Operatörlerin gelirlerinden minicik yüzdeli bir pay alırken, toplamda büyük rakamlara ulaşıldı. Gerçi bu gelir yine bize dönüyor ama, dağıtım biçiminden sektör memnun değil.
Telekomünikasyon Kurumu’nun büyük başarısı, daha kuruluşunun ilk yılında gerçekleştirdiği ITU’nun büyük toplantısının İstanbul’daki muhteşem organizasyonu ile gerçekleşiyordu. Daha önce hiç yaşanmamış bir sonuçla toplantı neticeleniyor ve Kurum’un kurucu Başkanı Fatih Mehmet Yurdal altın madalya ile ödüllendiriliyordu. Telepati derginiz ise, organizasyona tek medya destekçisi olarak sağladığı katkılardan ötürü, Kurum’un verdiği ilk teşekkür plaketini hak ediyordu.
TESİD; inovasyona olan inancımız, BSA; kaçağa karşı uğraşlarımız, TDK; Türkçe’mize verdiğimiz destek, Superonline; Türk İnternet’ine sağladığımız katkı nedeniyle bize büyük itici güç olan, ‘Onur Plaket’leri ile ödüllendiriyordu.
Türkiye’nin ilk aylık telekom dergisi, 84.sayısında yine Türk basın tarihinde bir İlk’i gerçekleştiriyor ve aynı sayıyı 3 değişik kapakla yayınlıyordu: Ve yine Türkiye’de ilk defa olarak, 3 boyutlu bir kapak, metalik baskı ve standart kuşe kağıt.
10.yılımızda, yine Türk basın tarihinde bir İlk’e imza atmış ve abone olan ilk 1000 kişiye GSM telefon hediye etmiştik.
Telepati’de İlk’ler saymakla bitirmiyordu. Son İlk’imizde de; BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektöründe bir dergi, 312 sayfa yayınlanarak yine Türk basın tarihine not düşüyordu.
Bedeli, 2000 Dolar’ın üzerinde başlayan GSM telefonlarda bir şok yaşandı: Telsim, Siemens S6’yı 9,90 TL’ye sattı. 
1998’de, artık uydu telefonu da kullanabilir olmuştuk. İlk çağrı merkezi ile 1999’da tanıştık.
2000 yılındaki deprem felaketinden sonra konulan geçici telekom vergileri, hala geçerliliğini koruyor. Net’teki ilk Türkçe gazete 2001’de yayın hayatına başladı. 2002’de, GSM telefonlarının antenleri, telefonun içine konulmaya başlandı. Aynı yıl, GSM telefonlardan şans oyunları hizmeti başlatıldı, artık televizyonlarımız etkileşimli sayısal platformdan yayın alır hale gelmişti. GSM telefonlar küçülmeye başlamış ve ekranlarına renk gelmişti. 1800 MHz operatörleri Aycell ve Aria, eski 900 MHZ operatörleri Telsim ve Turkcell’le rekabete başlıyorlardı.
Vehbi Koç’u, Sakıp Sabancı’yı, Barış Manço’yu, Cem Karaca’yı ve nice değerleri yitirdik.
Turkcell ile, bir Türk şirketi, ilk defa New York borsasına kote oldu. Ve yine Turkcell’le dünyada bir ilk olarak, mobil elektronik imza hizmetimize sunuldu.
2003’de Irak savaşını naklen, uydu telefonları üzerinden izledik.
2004’de Aria ve Aycell birleşti: Hoş geldin Avea.
2000’de başlattığımız kaçak GSM’le mücadelemiz sonuçlandı ve yıllar sonra da olsa yasalaştı. Adımız anılmasa da, içimiz rahattı. Biz görevimizi yapmıştık. Ayrıca, detaylar dergi sayfalarımızda da yazılı olarak mevcuttu.
2004 yılında, telekom sektörü yasal olarak serbestleşiyordu. Ancak, yıllardır düzenlemeleri devam eden sektör kuruluşları hala o günlerde söylenenlerin gerçekleşmesini bekliyor. 1.1.2004, aynı zamanda Telepati dergisinin 100.sayısına denk geliyor ve bu vesileyle Sabancı Center’da düzenlenen etkinlikte; Bakanıyla, Kurum Başkanıyla, güzide kuruluşlarımızın Başkan, Genel Müdür ve emekçileriyle tüm sektör bir araya geliyordu. Organizasyonun gerçekleşmesinde; Sabancı Telekom, Turkcell, HP ve Alcatel en büyük desteği sağlıyordu.
Daha önce hiç bilmediğimiz yeni kavramlar VoIP, Calling Card, Call Shop ve sektörde yeni oyuncularla tanıştık. VoIP’i Ulaştırma Bakanı onayladı, Türk Telekom yasa dışı ilan etti. TELKODER, topu Kurum’a attı.
Bu arada bildiğiniz o PTT, çok değişti çook… Mantık farklı, hizmet farklı, kuruluş toptan farklı. Türk Telekom’un satılması, özelleşmesi, yeniden yapılanması, yeni hizmet ve tarifelerini açıklanması, mahkemeler, şok eden sonuçlar, grevler, neler yaşamadık neler.
Ve evet, 100 ülkeden sonra 3N artık bizimle. Bu konu da bizi epey idare edecek gibi görünüyor.
Kısa yazmaya çalışıyorum ama, bu kadar dinamik bir sektörün son 15 yılının bu sayfaya sığması olası değil.
Tüm bunları yaşanırken Türkçe’mize de en üst düzeyde dikkat etmeye çalıştık. Yabancı sözcüklerle ikinci vatanımıza yapılan saldırıları elimizden geldiğince engellemeye çalıştık. Hatta; son EHK-Elektronik Haberleşme Yasası taslak çalışması sırasında, köşe yazarlarımızdan Abdullah Raşit Gülhan kendi köşesinden verdiği haberde, sektörümüz STK’lerinin de hemfikir olduklarını ve verecekleri destekle yeni yasada Türkçe sözcüklerin değerlerini bulacağını belirtmişti. Ve benim, bu konuda işsiz kalacağımı iddia etmişti… Yeni yasa sonrası yazdığım ilk köşe yazımda; işin çığırından çıktığını, dönülemez yanlışlarla gençlerimizi yanlış bilgilendirdiğimizi ve yönlendirdiğimizi yazıp, TDK-Türk Dil Kurumu’nu göreve davet etmiştim… Ama TDK, eski TDK. Haberleşme terimleri ve sektörümüzdeki sözcük kullanımı ise felaket.
15.yılımızda hep birlikte aydınlık, güzel ve birlikte olacağımız günlere …
Saygılarımla.