Eylül 2010 Sayı: 180


Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

LTE Teknolojileri Dosyası
Haberleşmede 4N’nin adı: LTE
“4. Nesil Haberleşme Hizmetleri” yani 4N, çok büyük bant genişliğine sahip bir kablosuz haberleşme teknolojisidir. Bu yenil haberleşme teknolojisi diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanıyor ve 3. Nesil’de ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı bilindik sorunları çözüyor. Bağlantı hızı mobil telefonlarda 100Mbps, Wi-Fi ağlarında 1Gbps gibi büyük bant genişlikleri seviyesine ulaşabiliyor.

Mobil sanal ağ işletmeciliği ya da sanal mobil şebeke hizmeti (MVNO)
Mobil Sanal Ağ İşletmecisi - (Mobile Virtual Network Operator, MVNO), kendine ait lisanslı bir radyo frekans aralığı ve altyapısı bulunmayan, ancak bu altyapıya sahip işletmecilerden aldığı alt yapı hizmetleri ile son kullanıcılara mobil telefon hizmeti sunan işletmecidir.

Bilgisayar sektörünün lideri yine HP
2002 yılından bu yana 8 senedir aralıksız pazar payı liderliğini sürdüren HP, açıklanan son IDC raporlarına göre yılın ikinci çeyreğini de yine lider tamamladı.

Çağrı Merkezi Dosyası
Çağrı merkezleri ilk olarak 1960’ların sonlarında istek ve şikâyet iletme aracı olarak ortaya çıkmış. ABD'de ücretsiz hatlar birçok şirket tarafından devreye alınarak, bir hizmet standardı olarak sunulmuştur.

İş ve teknoloji mühendisliği projeleri başarı faktörleri
Değişim ve gelişimi yüksek oranda içeren iş ve teknoloji projeleri, farklı özellikleri ve yapıları itibarı ile proje yönetiminde ayrı bir alan kapsarlar.

Cisco, güvenliğin yol haritasını çiziyor
Cisco’nun yayımladığı “2010 Yarıyıl Güvenlik Raporu”, şirket yöneticileri için rekabet avantajlarını sürdürebilmeleri amacıyla güvenlik konusunda önemli noktalara dikkat çekiyor.

Araç Takip Teknolojileri ve Yönleme Dosyası
Araç Filo Yönetim Sistemi bir filonun yük uyumluluğu ve planlamasından başlayan bir kalite programı ile yükün müşteriye teslimine kadar izlenmesi, yönetilmesi ve diğer tüm yardımcı süreçlerin sırasını, birbirleri ile ilişkisini, ölçümlerini ve tüm süreçlerin iyileştirilmesini amaçlayan bir yönetim sistemidir.

Millenicom 500 yeni iş ortağı alacak, 3.000 kişiye istihdam yaratacak
Millenicom, yetkili iş ortağı ağını genişletirken sağladığı istihdam olanaklarını da artırıyor.
Ülkemizin dört bir yanında yüzlerce iş ortağıyla hizmet veren Millenicom, 2011 yılının sonuna dek 500 yeni iş ortağıyla çalışmaya başlayacak ve yaklaşık 3.000 kişiye istihdam yaratacak. Millenicom’un yetkili iş ortakları için sunduğu gelir modelinde iki farklı aşama yer alıyor. Bu model doğrultusunda her bir iş ortağı, hem yeni kazandırdığı abonelerden gelir elde ediyor, hem de mevcut abonelerin fatura tutarları üzerinden komisyon alıyor.

Sanallaştırma ve Veri Merkezleri Dosyası
Son günlerde toplantılarda, konferanslarda ve panellerde sanallaştırma konuşulunca bir kaç yıl öncesine göre artık insanların konu hakkında söyleyecekleri bir şeyler olduğunu görebiliyoruz. Artık sadece dokümanlardan okuyarak öğrenilenler haricinde, sanallaştırma çözümleri gerek kişisel gerekse de kurumsal olarak denenmiş ve hatta yoğun şekilde kullanılmakta.

Deloitte’un “BT – İş Dünyası Denge Araştırması” devam ediyor
Deloitte’un bütün dünyada Başkanlara rehberlik eden geleneksel araştırması “BT – İş Dünyası Dengesi Araştırması”na bu yıl 30’un üzerinde ülkede 2 binden fazla profesyonelin ilgi göstermesi bekleniyor.

Avaya Aura haberleşme platformu yeni uygulamalara hayat veriyor
Avaya gerçek zamanlı kurumsal haberleşmeyi bir adım öteye taşıyor; yeni nesil müşteri hizmetleri ve işbirliği uygulamalarını duyuruyor.

Telsiz Sistemleri Dosyası
TETRA teknolojisi, dünyanın lider acil haberleşme sistemlerinden biri. İtfaiye, polis ve hasta nakil aracı hizmetleri gibi toplum güvenliğine yönelik birimlerin taleplerinin yüzyılımızda her geçen gün arttığına tanık oluyoruz. Kritik olaylarda, daha yüksek performans ve daha iyi sonuç için; teknolojinin güvenlik birimlerine adaptasyonu büyük önem taşıyor.

MTS Ukrayna gezgin haberleşmede Alcatel-Lucent’ı seçti
Şirket, ülke genelinde LTE (Long Term Evolution) denemesi için de Alcatel-Lucent ile çalışacak.

ASUS, yeni nesil ‘Eee PC’ ile meydan okuyor
Yüksek kaliteli PC bileşenlerinin lider üreticisi ve netbook yelpazesinin yaratıcısı ASUS, Eee PC 1215N serisiyle tüm alışkanlıkları altüst etmeye hazırlanıyor.

KOBİ Dosyası
KOBİ (Küçük ve Orta Boyutta İşletme), 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hâsılatı ya da mali bilançosu 25.000.000 (yirmi beş milyon) TL’yi geçmeyen ve bu yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan ekonomik birimdir. Günümüzde KOBİ tanımı sadece üretim sektörünü değil, aynı zamanda tüm servis sektörünü de kapsamakta. Bu, aynen kalite güvence sistemlerinin öncelikle üretim sektöründe başlayıp, sonradan servis sektörüne de yayılması gibidir.

RIM yeni BlackBerry Curve 3G’yi piyasaya sunuyor
Çok tutulan BlackBerry Curve zincirinin yeni üyesi, zengin özelliklerinin yanı sıra; hızı, kullanım kolaylığı ve BlackBerry 6 ile uyumlu olmasıyla dikkat çekiyor.

KOBİ Finans Dosyası
KOBİ’ler işlerine odaklandılar. Atılım gerçekleştirmek için Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri’ne yöneldiler. Bir bilgisayar edindiler kendilerine; yanına bir yazıcı. İnternet’siz de olmadı bilgisayar de dediğin. İnternet ve haberleşme maliyetleri çıktı ortaya. Bilgisayar varsa yazılım da gerekli; bunlar varsa bunları koruyacak veri güvenlik donanımları da gerekli.

Sosyal ağ uzmanı HTC Wildfire Türkiye’de
HTC’nin sosyal ağlar konusunda iddialı yeni Android telefonu Wildfire Ağustos sonunda Teknosa tarafından satışa sunuldu.

KOBİ Haberleşme Dosyası
KOBİ’ler verimliliklerini artırabilmek için üretim konusunda veya hizmet verdikleri diğer alanlarda güncel eğilimleri takip etmek, kendilerini sürekli geliştirerek müşteri memnuniyetini artırmak, diğer yandan da tüm masraflarını en uygun düzeye indirerek maliyet yönetimini en uygun şekilde düzenlemek durumundalar.

Samsung E2550 Monte Slider; gelişmiş donanım, şık tasarım
Kayar kapaklı tasarımı ile dikkat çeken Samsung E2550 Monte Slider, ince görünümüne karşın güçlü ve zengin bir donanım sunuyor.

KOBİ Donanım Dosyası
Türkiye’de ekonominin yaklaşık %98’ini oluşturan KOBİ’lerin, toplam istihdamın ise üçte ikisinden, ekonomi içinde yaratılan katma değerin ise dörtte birinden biraz fazlasını ürettiği tahmin ediliyor. Buna karşılık, gerek verimlilik, gerekse rekabet açısından KOBİ’lerimizin bazı önemli sorunlarla karşı karşıya olduğunu biliyoruz.

KOBİ’lerde Veri Güvenliği Dosyası
Günümüzde bilgiden daha değerli olan tek şey, daha güncel bilgi ve daha fazla bilgi.
Bilgisayar ve İnternet dünyasının süratli gelişimi birçok avantajı beraberinde getirdiği gibi, bilgi hırsızlığı, virüs saldırıları, büyük işleyiş sorunlarına da zemin hazırlıyor. Büyük kurumlardan küçük işletmelere kadar her sektörden kuruluş ve firma tüm işlerini, müşteri ilişkilerini sayısal ortama aktarıyor.

Ovi - etohum işbirliği
Mobil endüstri lideri Nokia, yeni yükselen değer olan mobil ekonomiyle ilgili bilgi ve iş fikri sahibi girişimcilerle bu konuda yatırım yapabilecek şirket ve profesyonelleri buluşturan etohum’la işbirliğine gidiyor.

KOBİ Yazılım Dosyası
Yazılım, değişik ve çeşitli görevler yapma amaçlı tasarlanmış elektronik araçların, birbirleriyle haberleşebilmesini ve uyumunu sağlayarak, görevlerini ya da kullanılabilirliklerini geliştirmeye yarayan makine komutlarıdır. Aynı zamanda yazılım, elektronik aletlerin belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen addır.

Callpex çağrı merkezlerini eve taşıyor
Yeni bir iş modelini hayata geçirerek istihdama katkı sağlayan Callpex, ev kadınları, engelliler, genç emekliler ve öğrenciler için umut ışığı oldu.

Bütünleşik Haberleşme ve Birleşik Mesajlaşma Dosyası
Geleneksel haberleşme sistemlerini kullanan şirketler, kurumsal iş süreçlerini tanımlarken, teknolojik yetersizliklerden dolayı, değişik tipteki haberleşme yöntemlerini ve bu yöntemleri de süreç otomasyon uygulamaları ile birleştiremiyorlardı.

Türk Telekom'un kuruluş aşaması tamamlandı
BTürk Telekom’da, Türk Telekom Grubu Üst Yöneticiliğine Hakam Kanafani atanırken, Türk Telekom Genel Müdürlüğü görevine ise K. Gökhan Bozkurt getirildi.

TTNET’in yeni sürprizi: Nokia Booklet 3G
TTNET, Nokia’nın ilk ve tek mini diz üstü bilgisayar modeli olan Nokia Booklet 3G’yi, şık tasarım ve uzun pil ömrüne önem verenlerin beğenisine sundu.

Vodafone’dan Sony Ericsson W715’ini al, sevdiğin şarkıları ücretsiz indir
3.Nesil (3N) uyumlu Sony Ericsson W715 walkman telefonunu Vodafone Cep Merkezleri’nden alan herkes, 6 ay boyunca Sony müzik kataloğundan sınırsız şarkı indirme fırsatını yakalıyor.

Avea, Türkiye’nin ARGE Merkezi Belgesini alan ilk ve tek operatörü oldu
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir:
“Avea son beş yılda araştırma ve geliştirme faaliyetleri için 65 milyon liralık yatırım yaptı ve bu kapsamda gelirlerine oranla ARGE’ye en çok yatırım yapan markalar arasında dünyadaki lider teknoloji şirketler seviyesine ulaştı.”

Dünyanın en gelişmiş yargı ağı sisteminde Mobil İmza dönemi
Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi Avukat ve Vatandaş Net kapısına giriş yapmak ve davalarla ilgili bilgileri takip etmek Mobil İmza ile artık çok daha kolay.

İnform’dan bir ilk daha; ARGE Merkezi
Güç Elektroniği ve Kesintisiz Güç Kaynağı konularında faaliyet gösteren İnform Elektronik, sektördeki öncülüğünü kurduğu ve Sanayi Bakanlığı’na bağlı ‘’ARGE Genel Müdürlüğü’’ tarafından onaylanan, ARGE Merkezi ile devam ettiriyor.

Bilgi derinliği
Bu yazı, bağıl nemden dolayı hissedilen sıcaklık 53 derece santigratta, üstelik uzmanı olmadığım bir alanda yazılmış olduğundan, içerisinde bulabileceğiniz ‘hatalardan’ dolayı peşinen özür dilerim.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 

Finans

Axess‘ten bir yenilik daha: Hızlı Para

Akbank 1 milyar Euro tutarında sendikasyon kredisi sağladı

Akbank İnternet Şubesi’ne Global Finance’den ödül
Akbank, Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) KOBİ Kredisi için tercih ettiği tek özel Türk bankası oldu
Yarım milyonun geleceği Anadolu Hayat’a emanet
İş’te Yatırım artık cepte
İş Bankası’ndan MaxiPara
Türk Barter finansal takası ticaretin her alanına yaydı
Avea’lılara Yapı Kredi’den yüzde 1 faiz oranı ile bireysel ihtiyaç kredisi
Türkiye’nin ilk ortak markalı mobil kredi kartı için Turkcell ve Yapı Kredi işbirliği

Kısa Haberler


DoCoMo’dan turizm sektörü için geniş bant İnternet erişimi ve etkileşimli TV çözümleri

Bircom, VoIP’de dünya lideri AudioCodes’un ‘Altın İş Ortağı’ oldu

İsmail Özdemir “Aerodeon Genel Müdürü” oldu

AVRUPA GAZETECİLER DERNEĞİ (AGD)

Alcatel-Lucent 10. Akdeniz Mikrodalga Sempozyumu’na öğrenci gönderdi

Avea müşteri hizmetleri çalışanları geleneksel yaz pikniklerinde buluştu

Avea Müzik ile tüm radyolar tek frekansta toplanıyor

Lig heyecanı Avea’da

Ericsson, Türkiye’deki ARGE çalışmalarını güçlendiriyor

Hem hızlı, hem pratik tatil seçimi için: Etstur Iphone uygulaması

HP’den MEMA Bölgesi’ne Türk Yönetici

TÜBİSAD’ın yeni üyesi Huawei oldu

Kensington’dan Bluetooth telefonlarınız ve IPhone için araç kiti

Netsis, E-Fatura'ya geçişi destekliyor

Nokia Siemens Networks Türkiye’den Küresel Projeler Ekibi’ne atama

SAS Türkiye'de bankacılık sektörüne yeni isim

Web tarayıcıdan tivibu keyfi başlıyor

Turkcell’in mobil uygulama yarışmasına yaratıcı beyinlerden büyük ilgi

ZyXEL’e göre teknoloji pazarı kablosuz büyüyecek


 GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar