Akbank, Bilgi Güvenliğinde “Avrupa’nın En İyi İnternet Bankası” seçildi


 

Dünyanın önde gelen finans dergilerinden Global Finance tarafından her sene düzenlenen “En İyi İnternet Bankaları” araştırması sonuçlandı. Bu yıl 13.’sü düzenlenen araştırmada Akbank “Avrupa'daki En İyi Bilgi Güvenliği Girişimleri” ödülünün sahibi oldu.
Bankacılık işlemlerinin artan oranda İnternet üzerinden gerçekleştiği bir dönemde bilgi güvenliğinin öneminin daha da arttığını vurgulayan Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Bankacılık güven üstüne kuruludur. İnternet bankacılığında bilgi işlem güvenliği tüm işlemlerin, hesapların ve müşteri bilgilerinin güvenliğini kapsıyor. Akbank olarak öncüsü olduğumuz direkt bankacılık hizmetlerinde, bilgi güvenliği teknolojileri kullanımında da dünyada örnek gösterilecek uygulamaları hayata geçiriyoruz. Bankacılığın bu en hassas konusunda, İnternet bankacılığında uygulamaya koyduğumuz yeni teknolojilerle güvenliği hep en önde tutuyoruz. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz örnek uygulamalar seçkin uluslararası platformlar tarafından ödüllerle onurlandırılıyor. Global Finance tarafından “Bilgi Güvenliği Girişimleri kategorisinde”, “Avrupa’nın En İyi İnternet Bankası” olarak seçilmekten mutluluk duyuyoruz.” dedi.
Akbank Direkt İnternet, bilgi/bakiye işlemleri, para transferleri ve ödeme işlemleri için yoğun olarak kullanılıyor. Sektördeki para transferlerinin yüzde 10’unun yapıldığı Akbank Direkt İnternet, İMKB’deki hisse senedi işlem hacminden de yüzde 1 pay alıyor. Hisse senedi işlemi yapan Akbank müşterilerinin %80’i bu işlemlerini İnternet’ten yapmayı tercih ediyor. 2011 yılında Akbank Direkt İnternet’ten satılan kredi kartı adedi 3 katına; Hızlı Para, Taksitli Avans, Taksitli Borç Transferi gibi kredi kartı türev ürünlerin satış adedi de 2 katına çıktı. Aynı şekilde, 2011 yılında İnternet kanalından kullandırılan kredi adedi 4,5 katına yükseldi. Akbank Direkt İnternet 1,5 milyona yakın kullanıcı ile, Türkiye’deki İnternet Bankacılığı kullanıcılarının yüzde 15’ine hizmet veriyor.