Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde etkileşimli eğitim dönemi

Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, kullandığı alternatif eğitim yöntemleriyle çalışanlarının öğrenme sürecini hızlandırarak, her konuda gelişim imkânı sunuyor.
Finans sektörünün en iyi bankacılarını yetiştirmek amacıyla 2008 yılında kurulan Yapı Kredi Bankacılık Akademisi (YKBA), “en iyi insan kaynağını yetiştiren lider gelişim merkezi” olma öngörüsü çerçevesinde gerçekleştirdiği eğitim ve gelişim programlarında kullandığı alternatif eğitim yöntemleriyle dikkat çekiyor.
YKBA’nın eğitim programlarında yer alan uygulamalardan biri olan benzetim (simülasyon) şubesi, gerçeğin birebir benzeri şube ortamı, bankacılık sistemi ve dokümanlardan oluşuyor. Bankada yeni işe başlayan çalışanlar, şubede karşılaşılabilecekleri farklı müşteri tipleri ve örnek olay canlandırmaları ile sanal ortamda öğrendikleri bilgileri uygulama fırsatı buluyor, böylelikle öğrenme süreçleri hızlanıyor.
Akademi binasında kurulan stüdyoda çevrimiçi (online) ve çevrimdışı eğitimler hazırlanıyor. Banka ile ilgili dönemsel bilgilendirmeler, ekonomik değerlendirmeler, üst düzey yöneticilerin yaptığı sunumlar ve yeni çıkan ürünlerin tanıtımı, kişisel gelişim ile ilgili birçok başlık YKBA stüdyosunda hazırlanan yayınlarla çalışanlara aktarılıyor. Çevrimiçi eğitimlerde, Türkiye'nin her noktasındaki çalışanlar eğitmene canlı olarak soru sorabiliyor; konuyu tartışabiliyor.
Yapı Kredi için özel olarak tasarlanan ve bankacılık sektöründeki ilk oyun bazlı benzetim uygulamaları olan YKB Kent ve Yapı Kredi Gezgini, tüm çalışanların fikir alışverişinde bulunabildiği, öğrenirken eğlendikleri etkileşimli sanal ortamlar olma özelliği taşıyor.
Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, tüm dünyada sıklıkla kullanılan mobil eğitimleri, eğitim veya eğitimleri destekleme yöntemi olarak birçok alanda kullanıyor. Böylece İnternet erişimli bir GSM telefonu olan herkes, zaman, mekân veya sistem kısıtlaması olmadan kendilerine iletilen eğitim ve sınavları tamamlıyor, videoları izleyebiliyor, hatırlatma ve ipuçları sayesinde bilgilerini tazeleyebiliyor.
Çalışanlarının kariyer gelişimini destekleyen Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, gerek iş süreçlerinde gerekse kişisel gelişim alanında sağladığı imkânlarla, finans sektörünün en donanımlı insan kaynağını yetiştirmeye devam edecek.