Ultrabook kavramı ve pazardaki Ultrabook modelleri dosyası

Baykan Çallı

İntel tarafından geliştirilen ‘Ultrabook’ kavramı, dünyadaki cihaz kullanımı alışkanlıklarını değiştirmek adına atılmış bir adımdır.
İnternet’in kullanımının hızla yaygınlaşması, tüketiciler nezdinde hızlı erişim ihtiyaçlarını ortaya çıkardı. Bilgiye hızlı erişim için mobil cihazların gerek performans açısından gerekse taşınabilirlik açısından yüksek teknolojiye sahip olması günümüzün vazgeçilemez bir unsuru oldu. İşte bu noktada İntel tarafından ortaya konan Ultrabook kavramı, geleneksel diz üstü bilgisayarların yerini alarak mobil hayata yönelik ihtiyaçları karşılamak için oluşturulmuş bulunuyor. Taşınabilirliğin yanında performanstan ödün vermeyen cihazlar, kullanıcılar için farklı deneyimler sunuyor.
Telepati Dergisi olarak gerçekleştirmiş olduğumuz dosya çalışmamızda, Ultrabook kavramına müdahil olan seçkin firmalardan bilgiler alarak siz değerli koyucularımızın beğenisine sunuyoruz.

Acer Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kender: “Ultrabook teknolojisi kullanıcı alışkanlıklarından esinlenerek oluşturuldu”
Ultrabook’lar, mobiliteyi performanstan ödün vermeden yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte hem sosyal hayatımızda hem de iş hayatımızda her an çevrimiçi olma ihtiyacı, donanım ürünlerinin formlarını değiştirdi. Böylece geçtiğimiz yıllarda tablet bilgisayarlar bu gezgin olabilme ihtiyacımızı görmeye başladı ancak tablet bilgisayarlar içerik tüketimi için ideal olsalar bile, içerik oluşturma konusunda zayıf kaldılar. İşte bu noktada içerik oluşturmak için yine diz üstü bilgisayarlar ön plana çıkarak gezginlik ve performansın bir arada olduğu Ultrabook faktörü ortaya çıktı. Tüm bu süreçlere bakıldığında Ultrabook teknolojisi kullanıcı alışkanlıklarından esinlenerek oluşturuldu, yani Ultrabook’lar kullanıcıları değil, kullanıcı alışkanlıkları ve ihtiyaçları bu alanı besledi.
Geleneksel diz üstü bilgisayarların, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonların her birinin kendine özel tasarım avantajları vardır: Diz üstü bilgisayarlar işlem gücü sağlar ve verimliliği arttırırlar; akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarların çalışmaya başlama ve İnternet’e erişimleri hızlıdır, küçüktürler, hafiftirler, taşınmaları ve kullanımları kolaydır. Mobil haberleşmenin bilinirliği gittikçe artarken, kullanıcılar diz üstü bilgisayarlarından tüm bu avantaj ve kolaylıkları beklerler. Sonuç olarak bu mobil cihazları kullanmanın iki yolu var, bunlar içerik tüketmek ve içerik oluşturmak. Bu aşamada kullanıcıların mobil iken içerik oluşturma ihtiyaçlarını karşılayan ‘Ultrabook’ formundaki diz üstü bilgisayarlar öne çıkıyor. İçerik üretmek ve depolamak açısından en mükemmel cihaz olan Ultrabook evin birincil cihazı olmaya uygun iken, tablet bilgisayarlar daha çok İnternet’te gezinti ve sosyal medya paylaşımları için mobil eğlence amaçlı evin ikincil cihazı olabilirler.

Yüksek teknoloji ve yüksek kalite
Ultrabook’lar şu anda biraz daha özel bir pazara hitap ediyorlar. Yüksek teknoloji ve yüksek kaliteye sahip bu ürünlerin fiyatları da orantılı olarak giriş seviyesi normal bir diz üstü bilgisayardan daha yukarıda kalıyor. Türkiye’de şu anda Ultrabook’lar mobilite pazarının yaklaşık yüzde 1,5 gibi bir bölümünü oluşturuyor. Bu pay Batı Avrupa’da yaklaşık yüzde 2,5 civarında. Ancak bu paylar gün geçtikçe artıyor, günümüzde birçok kullanıcı hafif ve ince, yüksek performanslı ve uzun pil ömrü istiyor ve bunların hepsini bir arada bulabileceği tek cihaz Ultrabook.
Bildiğiniz gibi yakın zamanda Windows 8 duyurulacak ve bunun Ultrabook’ların bilinirliğini daha da arttıracağını düşünüyoruz. Win8 ile birlikte “Touch” yani dokunmatik ekranlı Ultrabook’lar piyasaya çıkacak, kullanıcı deneyimi açısından büyük bir yenilik yaratacak olan bu cihazların Ultrabook pazarını pozitif şekilde etkileyeceğine inancımız tam.

Yenilikçi ürünler
Acer, her zaman olduğu gibi en yeni teknolojileri tüketicilerle buluşturmayı hedefleyerek Ultrabook alanında en fazla ürünü olan markadır. Şu anda pazara sunduğumuz S3 Ultrabook’a ilave olarak yeni ve heyecan verici modellerimizi çok yakında Türkiye’nin de beğenisine sunacağız.
S3 Ultrabook modelimizin devamı olan S5 Ultrabook modelimiz, 11mm inceliğinde ve bu özelliği ile en ince Ultrabook seçilmiş durumda. Bir diğer özelliği ise, ihtiyacınız olmadığı zaman gövdenin içine gömülü şekilde duran HDMI, USB 3.0 ve 20 Gbps Thunderbolt I/O girişlerinin bulunduğu MagicFlip (giriş/çıkış bağlantı paneli) I/O paneli. Böylece herhangi bir bağlantı noktasını kullanmadığınız MagicFlip’i kapalı tutabilir ve bilgisayarın daha ince ve şık durmasını sağlayabilirsiniz.
S Ultrabook serimizin en yeni üyesi ise, dokunmatik ekran özelliği ile S7 modelimiz. 13,3 inç ekrana sahip S7 modelimiz şu anda mevcut olan en ince tam HD dokunmatik Ultrabook olma özelliğine sahip. 11,6 inç modeli ise, en küçük tam HD dokunmatik destekli Ultrabook'tur. Her iki cihaz da en iyi termal konfor için yenilikçi Acer Twin Air soğutma sistemi donanımı barındırır ve az ışıkta bile arka aydınlatmasını yazı yazmaya yardımcı olacak şekilde ayarlayabilen ışık algılamalı bir klavye içerir. S Serisi Ultrabook modellerimiz dışında ince, hafif ve uzun pil ömrüyle öne çıkan Aspire TimelineX serimiz de Ultrabook özelliklerini taşır.

ASUS Diz üstü Bilgisayarlar Ürün Grubu Ülke Müdürü Özge Kılıç: “Kullanıcılar aradıkları her şeyi fazlasıyla bu ürünlerde bulabiliyor olacaklar”
Ultrabook ile birlikte zaten optik kullanımından uzaklaşan son kullanıcı yavaş yavaş bunu unutacak, taşınabilir ve ince tasarımı sebebiyle hem iş hem de özel yaşamında tek bilgisayar kullanmaya başlayacak, uzun pil süresi sayesinde adaptör taşımayı bile bırakacak diyebiliriz. Yani gelecekte diz üstü bilgisayarların yerini performans kullanıcıları için bile Ultrabook’lar alacak. Çünkü aradıkları her şeyi fazlasıyla bu ürünlerde bulabiliyor olacaklar.
Daha önce mobil kullanıcı gezgin olabilmek için birçok özellikten vazgeçmek zorunda kalıyordu, ancak artık buna gerek kalmayacak. Ultrabook modellerinde FHD IPS panel yani yüksek çözünürlük, 2GB’a varan harici ekran kartı desteği, Hybrid HDD+SSD desteği, yüksek disk kapasitesi ve 2 saniye gibi kısa bir sürede açılabilmesi ile kullanıcıya eksiksiz bir mobilite sunuyor.

Ultrabook pazarı gelişerek artmaya devam ediyor
Dünyada Ultrabook pazarı gelişerek artmaya devam ediyor. Özellikle pazarın optik teknolojisiz ürünlere doğru ilerlemesi ve bulut teknolojisi ile disk kapasitesinin önemini yitirmesi sayesinde, taşınabilirlik ve pil süresi özellikleri öne geçerek bu artışı tetikliyor. Türkiye’de ise şu an için Ultrabook satışları, mobil bilgisayar pazarının yüzde 2’sini kapsıyor. Asus’ta ise bu oran yüzde 5’lerde. Yılsonuna doğru Windows 8 geçişi ile birlikte 11,6 inç, 13,3 inç, 14 inç,15,6 inç gibi farklı boyutlardaki FHD’li ya da HD’li panellerde, SDD’li ya da Tümleşik HDD ve ekran kartı seçenekleri ile Ultrabook alanında modeller geniş bir yelpazede raflardaki yerini alacak. Asus olarak, minimum 15 Ultrabook modeli seçeneğimiz olacak ki, bunlar içerisinde çift panele sahip, hem tablet bilgisayar hem Ultrabook olarak kullanılabilen ya da klavyesi çıkabilen çok farklı modeller yer alacak. Bu da pazar payı beklentilerinin yüzde 15 civarı bir orana çıkmasını sağlıyor.

Ultrabook ve tablet bilgisayarlar birbirlerine rakip ürünler değil
Ultrabook ve tablet bilgisayarlar birbirlerine rakip ürünler değil ama benzerlikleri de yok diyemeyiz. Uzun pil ömrü, kısa tepki süresi, hafif ve ince olması. Asus olarak dünyanın ilk Ultrabook’unu yani Zenbook’u ürettik. Bugün Ultrabook kelimesi söylendiğinde ilk akla gelen firma olmayı başardık. Tablet bilgisayar tarafında ise, dünyada ilk defa Android 3.0 ve Android 4.0 işletim sistemlerine sahip, Tegra2 ve Tegra3 işlemcili tablet bilgisayarların yanında, dünyadaki ilk tam HD ekranlı Transformer Pad Infinity’yi ürettik. Her iki kulvarda da hızlı koştuğumuzu söyleyebiliriz. Her ne kadar donanım kalitesi üst düzey olsa da iş üretkenliğe geldiğinde, günümüz tablet bilgisayarları hâlâ bazı konularda sınırlı kalmaktalar. Bu nedenle eğlence alanında yükselen bir eğilim yaratırken, kurumsal alanda henüz istenilen bir yaygınlığa sahip değiller. Ultrabook’lar ise bir diz üstü bilgisayardan beklediğiniz her şeyi eksiksiz yerine getirirken, buna ek olarak sıra dışı bir tasarım, taşınabilirlik ve uzun süre prizden uzak kalmak gibi avantajlar sağlıyor. Windows 8 işletim sisteminin çıkmasıyla beraber, iki kulvarın da birbirine yakınlaşacağını söyleyebiliriz.

Asus Ultrabook modelleri, UX31A, UX32VD


Model

UX31A-R4005V

UX31A-R4003V

UX32VD-R3001V

UX32VD-R4002V

TESK KDV hariç-dolar

1,299

1,599

1,099

1,459

LCD

13,3 inç FHD (1920×1080) piksel

13,3 inç FHD (1920×1080) piksel

13,3 inç HD (1366x768) piksel

13,3 inç FHD (1920×1080) piksel

CPU

i5-3317U

i7-3517U

i5-3317U

i7-3517U

Memory

4GB DDR3 1333Mhz

4GB DDR3 1333Mhz

4GB (2GB*2) DDR3 1333Mhz

4GB (2GB*2) DDR3 1333Mhz

HDD

128GB SATA III

256GB SATA III

500-5400rpm +24G SDD

500-5400rpm +24G SDD

VGA

N/A

N/A

NV-620M

NV-620M

VRAM

N/A

N/A

1GB

1GB

ODD

N/A

N/A

N/A

N/A

OS

W7PREM

W7PREM

W7PREM

W7PREM

BT

BT4.0

BT4.0

BT4.0

BT4.0

Web Cam

HD

HD

HD

HD


Ekim 2012 sonundan sonra ise; bu modellere ilave olarak U500VZ, S46CM, S56CM, S400CA, Taichi, Transformerbook gibi modeller satışa çıkacak.

Dell Akdeniz Ülkeleri Ürün ve Planlama Müdürü Ufuk Tosun: “Ultrabook teknolojisi kullanıcıların daha mobil olmalarını sağlayacak”
Ultrabook teknolojisi kullanıcıların daha mobil olmalarını sağlayacak ve bunu sağlarken de bir bilgisayar kullanıcısının en önemli ölçütlerden olan pil ömrü, performans gibi önemli ölçütlerden ödün vermesine gerek kalmayacak. Bu teknolojiden önce kullanıcıların iş ya da evde kullandıkları bir bilgisayar ve aynı zamanda ev ve iş dışında kullanmak için alternatif olarak küçük ve hafif bilgisayarlar satın alma eğilimindelerdi, ancak bu mobilite amaçlı bilgisayarlar performans ve pil ömrü bakımından tam olarak ihtiyaçları karşılayamıyordu. Ultrabook’ların yaygınlaşmasıyla birlikte bu kavram değişiyor, kullanıcılar tek cihazda hem performans gerektiren uygulamalar üzerinde çalışabilirken hem hafiflik hem de ince ve küçük boyutları ile sürekli yanlarında taşıyabilme imkanına kavuşuyor. Bunlarla beraber Ultrabook teknolojisinin arkasındaki ‘akıllı bağlantı-smart connect’, ‘hızlı başlatma-rapid start’ gibi teknolojiler de hızlı yaşama uyum sağlamaya çalışanlar için vazgeçilmez birer özellik haline gelmeye başladı.
Günümüzde akıllı mobil telefonlar ve tablet bilgisayarlar mobil yaşama büyük katkı sağlamış olsa da ev ya da ofis dışındayken işlerimizi tamamlayabilmek için bir bilgisayara ihtiyaç duyuyoruz, Ultrabook’lar da bir bakıma bu amaca yönelik geliştirilmiş cihazlar. Mevcut tablet bilgisayarlar ya da mobil telefonlar şu anda yalnızca içerik okuma konusunda bizi destekleyebilir durumdalar, ancak Ultrabook kavramıyla birlikte artık bu içerik yaratmaya doğru değişiyor. Örneğin günümüzdeki tablet bilgisayarlarıyla ya da mobil telefonlarıyla e-posta okuma, cevaplama, dosya görüntüleme, Web sitelerinde dolaşma gibi sadece içerik görüntülemeye yönelik kısıtlı imkanlar varken Ultrabook’larla bir ofis programında dosya hazırlayabilir, bir çizim programında çizim yapabilirsiniz ve bunları yaptığınız cihaz çantanıza bile kolaylık sığabilecek bir defter boyutlarında. Bu gerçekten mobil yaşamda artık bir çağ açıyor diyebiliriz.
Ultrabook pazarı şu anda pazarda artan marka ve modellerle birlikte ciddi bir ivmelenme içinde. Birçok marka geçtiğimiz aylarda birkaç farklı modelini pazara sundu ve kullanıcılardan alınan geri beslemeler gerçekten böyle bir ürüne ihtiyaç duyulduğu yönünde. Ultrabook pazarının Türkiye’deki gelişimi şu anda dünya ile paralel durumda diyebiliriz, özellikler gelişen pazarlar olarak sınıflandırılan bölgelerin biraz daha üzerinde olduğunu belirtmek isterim.

Ultrabook’lar ve tablet bilgisayarlar farklı ihtiyaçları karşılıyor
Ultrabook kavramı gün geçtikçe genişleyen bir kavram haline geliyor. İlk piyasaya çıkan ürünler yalnızca bir ekran ve klavyeden oluşan standart bir bilgisayar görünümündeyken yavaş yavaş tümleşik özellikler de kazanmaya başladı. Örneğin; bir Ultrabook’u standart bir bilgisayar gibi kullanabilirken, ekranını ters çevirdiğinizde üstün performanslı bir tablet bilgisayar haline gelebiliyor. Ya da bazı kızaklı modellerse tablet bilgisayarlar ve diz üstü bilgisayar arasında bir geçiş formu haline gelebiliyor. Ancak bu tablet bilgisayarın öleceği anlamına gelmiyor. Ultrabook şu anda ayrı bir beklentiye yönelik hizmet eder durumda, bu nedenle Ultrabook’ların tablet bilgisayar pazarını olumsuz yönde etkileyeceği düşüncesinde değilim. Tablet bilgisayarlardan yüksek performans gibi bir beklenti şu an için söz konusu olmadığı için ayrı bir alan olarak devam edecek.

Dell Ultrabook model ve fiyatları
Şu an pazarda satışta olan XPS 13 ve XPS 14 Ultrabook modellerimiz mevcut. XPS 13 kenardan kenara "çerçevesiz" ekranı, gün boyu süren pil ömrü, 1,356 kg'dan başlayan ağırlığı ve 0,63 cm olan inceliği ile dünyanın en kompakt Ultrabook’u olarak dikkat çekiyor.
XPS 14 Corning Gorilla Glass ile sertleştirilmiş ekranlarıyla ve Intel Rapid Start, Smart Response ve Smart Connect gibi en son Intel teknolojileriyle kullanıcılara her yerden bağlanabilme ve üretken olma imkanı sunan üçüncü nesil işlemcileri ile tüm dikkatleri üzerlerinde topluyor. (XPS 13 1,499 dolar; XPS 14 1,999 dolar)

HP Kişisel Sistemler Ürün Müdürü Fatih Atlıbatur: “Kullanıcılar sahip oldukları tüm cihazlarla sürekli etkileşim içerisinde olmak istiyorlar”
Kullanıcılar bilgisayarlarından, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlarında yaşadıkları deneyimleri beklemekteler. Sahip oldukları tüm cihazlarla sürekli etkileşim içerisinde olma deneyimini yaşamak istiyorlar. Bu deneyimi ince, hafif, şık ve gün boyu pil ömrüne sahip bir bilgisayar ile yaşamak istiyorlar. İşte bu noktada Ultrabook teknolojisi tüm bu taleplere karşılık verirken, tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonların “içerik tüketme” ile kısıtlı kullanım alanına içerik üretmeyi de ekleyebilmesi her zaman daha fazlasını isteyen tüketici gözünde bir adım öne çıkmasını sağlıyor. Performansı da çok önemli; Intel Rapid Start Teknolojisi ile tablet bilgisayar benzeri açma-kapama deneyimi ve neredeyse sıfır güç tüketiminde bile saniyeler içinde uygulamalara ve masa üstüne erişim, Intel Smart Connect teknolojisi ile her zaman güncel uygulamalara sahip olma, Intel Anti-Theft teknolojisi ile diz üstü bilgisayarınızı ve verinizi koruma altına alma, Intel Samrt Response teknolojisi ile yüksek kapasiteli HDD’lerinizden de SSD benzeri performans alma ve Intel Identity Protection teknolojisi ile çevrimiçi işlemlerinizin daha güvenli; ağ, uygulamalar ve servislere ise daha kolay ve güvenli erişiminiz artık mümkün.

Ultrabook cihazlar tüm ihtiyaçlara cevap verebilen ortak paydayı oluşturuyor
İnsan ihtiyaçlarının teknolojiyi, teknolojinin ihtiyaçları tetiklediği günümüzde gerek iş gerek sosyal hayatımızda, Ultrabook cihazlar hem “içerik üretimi” hem de “içerik tüketimi” özelliğiyle tüm ihtiyaçlara cevap verebilen ortak paydayı oluşturuyor. Performans, güvenlik, uzun pil ömrünün ince, hafif ve şık bir kasada toplanması mobil hayatın yeni standardı olacağının habercisidir. Tüm bu özelliklere bir de son çeyrekte tanıtımı yapılacak dokunmatik özellikli bilgisayarlar için gelişmiş uygulama deneyimi sunacak olan Windows 8 ile birlikte dokunmatik özellikli Ultrabook’ların ve hem tablet bilgisayarlar hem bilgisayar olarak kullanabilecek tümleşik cihazların da sene sonunda eklenmesiyle kullanıcı artık tek bir cihazdan tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor hale gelecek.
Henüz yeni bir alan ve sene başından beri raflarda kısıtlı adetlerde yer almakta. Bundaki bir etkende kullandığı teknolojiye paralel yüksek maliyetleriydi. 2012 Mayıs ayı öncesinde yüzde 2’nin altındaki pazar payı şimdiler de yüzde 5’lere yaklaşmakta. Ultrabook’lar için Türkiye’deki talep dünyayla eş oranlı gitmekte; SSD maliyetleri düştükçe ve alternatif donanım seçenekleri ile beraber sene sonuna doğru daha düşük fiyat bantlarında da kendini gösterdikçe yüzde 20-25 civarı bir pazar payına ulaşması beklenmektedir.

Ultrabook Teknolojisi kendi kullanıcı potansiyelini yaratıyor
Tablet bilgisayarlar yapısı itibariyle var olan içeriği görüntülemeye uygun, Ultrabook ise, içerik üretimi için en uygun seçenek. Dolayısıyla bir diz üstü bilgisayarın tablet bilgisayar taşınabilirliğinde ve bilgisayar üretkenliğinde birleşimi olan Ultrabook teknolojisi bu bağlamda kendi kullanıcı potansiyelini yaratmaya başlamıştır. Ayrıca önümüzdeki aylarda tam bağlanabilirlik özelliğine sahip bir diz üstü bilgisayar ve tablet bilgisayar bir arada kullanmamızı sağlayacak yeni Tümleşik Ultrabook cihazların da ortaya çıkmasıyla kullanıcının ihtiyaçlarına daha esnek bir şekilde ve tek bir üründe cevap verebilecek olması önemli bir artısıdır.

HP Ultrabook modelleri ve fiyatları
Şu an pazarda Hp Folio, Hp Envy 4,Hp Envy 6, Hp Spectre ve Hp Spectre XT olmak üzere 5 farklı Ultrabook modelimiz bulunmakta.
Hp Envy 4, Intel Core i3 ve Core i5 işlemci ve SSD + Hdd hibrid depolama seçenekleri ile 999 dolardan başlayan fiyatlarla.
Hp Envy 6, Intel Core i5 işlemci, 8gb DDR RAM, 2gb Ekran Kartı ve SSD + Hdd tümleşik özellikleriyle 1,099 dolardan başlayan fiyatlarla.
Hp Folio, Intel Core i5 İşlemci ve 128Gb SSD seçeneği ile 1,099 dolardan başlayan fiyatlarla,
Premium Serimiz Hp Spectre ve Hp Spectre XT, Core i5 işlemci ve 128gb SSD depolama seçeneği ile 1,349 dolardan başlayan fiyatlarla.

Samsung IT Note PC Ürün Müdürü Burak Pamir: “Kullanıcıların öncelikleri değişiyor”
Teknoloji giderek daha da gelişip değişirken kullanıcı alışkanlıkları da bu doğrultuda değişiyor. Tablet bilgisayarların hayatımıza girmesi ve hayatımızın önemli bir parçası olmalarıyla birlikte, diz üstü bilgisayarlarda da kullanıcıların öncelikleri değişiyor.
Kullanıcılar önceden gerçek anlamda ihtiyaç duymayacak olsalar da daha fazla performans ve ekran büyüklüğüne öncelik veriyorlardı. Örneğin, bir ev kullanıcısı oyun oynamayacak olsa dahi, işlemcide ve grafik kartında performansa önem veriyordu. Ancak tablet bilgisayarlar ile kullanıcılar aslında bu kadar yüksek performanslı ürünlere ihtiyaçları olmadığını anlamış oldular ve bilgisayarlarında da benzer özellikleri aramaya başladılar. Artık kullanıcılar, daha fazla pil ömrü, daha ince, daha hafif tasarımlara sahip gezgin olabilmenin daha önde olduğu niteliklere önem veriyor. Diz üstü bilgisayarlar da şekil değiştirerek ve değişerek Ultrabook olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık veriyor.
İstisnalar haricinde şimdiye kadar mobil cihazlar hep içerik tüketiminin ağırlıklı olduğu cihazlar oldu. Tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da yapılabilenler sınırlı olunca çok doğal olarak diz üstü bilgisayarlarda da evrim kaçınılmaz hale geldi. Mevcut diz üstü bilgisayarlar her ne kadar mobil cihazlar olsalar da, bir tablet bilgisayar veya akıllı telefon gibi rahatlıkla arka cebimizde veya çantamızda taşıyabileceğimiz cihazlar değiller. Ne boyut ne de ağırlık olarak bunu sağlayamıyorlar. İşte Ultrabook’lar 11,6 inç’den başlayan boyutlarıyla öncelikle bu mobiliteyi bize vermiş oldu. Ancak tabi ki boyut ve ağırlık bir Ultrabook almamız için tek neden değil. Ultrabook’ların sunmuş olduğu 10 saati aşan uzun kullanım süreleri, 10 saniyeden kısa sürede kapalı konumdan kullanıma hazır hale gelmeleri veya sadece bir kaç saniye içinde uykudan uyanmaları gibi mobil kullanımı gerçek anlamda kolaylaştıran özellikleri mevcut. Ultrabook’lar mobiliteye bu kadar yatkın olunca, kullanıcılar sadece tüketimi değil, mobil cihazlarıyla üretimi de yapabilecekler.

Türkiye’de Ultrabook’lar beklenen ilgiyi yakaladı
Gerek dünyada gerekse Türkiye’de Ultrabook’lar beklenen ilgiyi yakaladı. Her ne kadar Avrupa’daki kriz ve bu krizin ülkemize yansımalarından dolayı dünya genelinde bilgisayar pazarında bir yavaşlama söz konusu olsa da, bu durum kullanıcıların yeni ürüne göstermiş oldukları ilgiyi azaltmadı. Özellikle “Early Adapter” dediğimiz teknolojiyi yakından takip eden ve kullanmaya başlayan kullanıcı kesimi, Ultrabook’lara yoğun ilgi gösterdi. Halen durgun olan yaz sezonunu yaşadığımız bugünlerde dahi Ultrabook satışları beklenen seviyede devam ediyor ve görünen o ki Eylül ayıyla başlayan hızlı sezonda da artarak devam edecek.
Ultrabook kavramı şimdiye kadar kullandığımız alışılmış diz üstü bilgisayar kavramının evriminin ilk adımı aslında. Bu evrim, geçmişteki geçişlere nazaran çok daha hızlı yaşanacağa benziyor. Yakın zaman içerisinde tablet bilgisayarlar ve Ultrabook’ların başlattığı akımın temsilcisi olan bilgisayarların aynı alanda koştuğunu görebileceğiz. Özellikle Windows 8’in tanıtımı ve getirdikleriyle birlikte tablet bilgisayarlar kullanımının da hızla artması bekleniyor. Tabi ki, ilk evrede tablet bilgisayar fiyatları, yeni teknoloji olmaları nedeniyle çok kolay erişilebilir olmayacaktır. Ancak, teknolojinin hızla değişmesi ve gelişmesi, kullanıcıların mevcut tablet bilgisayarlara ve akıllı telefonlara olan alışkanlıkları geçişin daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Doğal olarak kullanım artıkça, maliyetler düşecek ve geçiş çok daha hızlı yaşanacaktır.

Samsung’un kurumsal pazara yönelik Ultrabook modeli ve fiyatı
Şu anda son tüketici tarafında satmıyor olsak da kurumsal kanalda satmakta olduğumuz XE700T1A modelinin TESK fiyatı 1,499 dolar + KDV.