Göz Kamaştıran yeni Mac’ler Türkiye’de

 

Yeni MacBook Pro ve yeni MacBook Air modelleri, Türkiye’nin yetkili Apple dağıtıcısı Bilkom güvencesiyle kullanıcılarıyla buluşmaya başladı.
Taşınabilir Mac ailesinin daha da güçlendirilmiş yeni üyeleri, eklenen üstün teknik özellikleri ve uzun pil ömürleriyle dikkat çekiyor.
Mac tutkunlarının merakla beklediği Retina ekranlı yeni MacBook Pro ve yenilenen MacBook Air, Bilkom güvencesiyle teknoloji marketlerinde ve yetkili Apple satış noktalarında satışa sunuldu.

Retina Display özellikli yeni MacBook Pro yenilenen tasarımıyla da artık çok hafif
Dünyanın en yüksek çözünürlüklü taşınabilir bilgisayarlarından biri olan Macbook Pro’nun yeni modelinde Mac tutkunları için önem taşıyan özellikleri en ileri seviyeye taşındı.
Artık daha yüksek hıza ve 7 saat ile daha uzun pil ömrüne sahip olan yeni MacBook Air, yüksek çözünürlüklü ekranı, daha fazla işlem gücü ve grafik performansı ve zarif tasarımıyla dikkat çekiyor.
Retina Display özelliği ile yeni MacBook Pro, (2880x1800) piksel çözünürlük ile evimizdeki yüksek çözünürlüklü TV’lerimizden yaklaşık 3 kat daha fazla detay gösterebiliyor ve 15,4 inçlik IPS panele, tam 220 ppi değerine sahip. Yeni MacBook Pro, yüksek kontrastlı ekran sayesinde güneş ışığı altında ya da yoğun ışıklı ortamlarda da oldukça rahat bir kullanım sağlıyor.
Intel'in 2,7 GHz standart çalışma hızını taşıyan Ivy Bridge tabanlı Core i7 işlemcisini kullanan yeni MacBook Pro’da hız Turbo Boost ile 3,7 GHz'e kadar çıkabiliyor. 4 çekirdekli yapıda olan işlemciye, Nvidia'nın yeni nesil mimarisi Kepler'i kullanan GT 650 grafik işlemcisi eşlik ediyor.
Seçilebilir olarak 16 GB’ye kadar çıkartılabilen 1600 MHz hızında DDR3 RAM, 768GB'a kadar yükseltilebilen ortalama 500 MB/sn hızında olan SSD depolama, Thunderbolt, USB 3.0, HDMI yuvası gibi bağlantılarla geliyor. Yeni nesil MacBook Pro’da, 720p çözünürlüğündeki HD FaceTime kamera, ‘multi touch’ destekli ‘cam touchpad’, arkadan aydınlatmalı klavye, çift mikrofon gibi yenilikler bulunuyor.
MacBook Air’da daha hızlı grafikler ve daha hızlı flaş depolama sağlayan en son Intel Core
İşlemciler bulunuyor. 11 inç ve 13 inç modelleri olan yeni MacBook Air, en son Core i5 ve
Core i7 çift çekirdekli işlemcilere sahip.
Yeni MacBook Air, klasik sabit disklere göre dört kata kadar daha hızlı olması sayesinde anında açılıyor ve verilere çok daha hızlı erişim sağlayan flaş depolama özelliğiyle dikkat çekiyor. 4 GB belleği ve 8 GB'a kadar yapılandırma seçeneğiyle, yoğun bellek kullanan uygulamaları kolayca çalıştırabiliyor.
720p çözünürlük sunan yeni bir FaceTime HD kameraya da sahip olan yeni MacBook
Air’ın harici ekranlar ve bir dizi yüksek performanslı çevre aygıtını kolayca bağlamak için
kullanılabilen yüksek hızlı bir Thunderbolt yuvası ve iki de USB 3.0 yuvası bulunuyor. Bu sayede kulaklık veya mikrofon gibi cihazlarla kablosuz bağlantı da yapılabiliyor.
Kablosuz pil ömrü 11 inç MacBook Air’larda 5 saate kadar, 13 inç MacBook Air’da 7 saate kadar çıkıyor. Mac diz üstü bilgisayarların pillerinde, 1,000 kereye kadar şarj edilmelerini sağlayan gelişmiş bir kimya ve Adaptive Charging teknolojisi kullanılıyor.

OS X Mountain Lion ile Mac’lerde 200 yenilik
OS X Mountain Lion ile birlikte Mac’lere 200’ün üstünde yenilik geliyor. Mac bilgisayarlar iOS uygulamalarına tam uyum sağlıyor. iOS sisteminde en çok kullanılan Notlar, Mesajlar ve Anımsatıcı gibi uygulamalar artık Mountain Lion’da da yer alıyor. iCloud bütünleşmesi sayesinde iOS cihazlar üzerinden alınan notlar Mac bilgisayarlarda; yine Mac’ler üzerinden alınan notlar iOS cihazlarda da görülebiliyor.
Daha önce iOS 5 ile iOS cihazlara gelen Bildirim Merkezi özelliği Mac bilgisayarlara geldi. Bu sayede Mac kullanıcıları elektronik postalar ve sosyal medya hesaplarındaki arkadaşlık talepleri gibi bildirimlerden anında haberdar olabilecek.
Mountain Lion Facebook ve Twitter ile birleştirilmiş olarak sosyal medya kullanımı için önemli bir açılım getiriyor. Facebook hesaplarının eklenmesi daha sonraki güncellemeye ertelense de, Vimeo ve Flickr hesapları da Mountain Lion ile birlikte kullanılabiliyor. Bu uyum sayesinde Safari kullanılmadan bu sosyal hesaplardan paylaşım yapmak mümkün oluyor. Örneğin masaüstünde duran bir fotoğraf, sağ tıklandığında görülen paylaş seçeneğiyle Flickr, Twitter ya da iMessage üzerinden paylaşılabiliyor.
iCloud uyumu ile birlikte Safari de iCloud’a uyumlu olarak çalışıyor. Fakat bu özelliğin aktif olması için iOS 6’nın beklenmesi gerekiyor. Safari’ye gelen Tab View özelliği ile tüm sekmeler iOS’taki gibi sıralanıyor.
Mountain Lion ile birlikte Apple’ın oyun ağı Game Center da Mac’lerde. iOS 4.1 ile gelen mobil ve sosyal oyun platformu Game Center ile Apple ID’si kullanılarak oyun oynanabiliyor. Bu sayede iOS cihazları ile oynanan oyuna Mac cihazlarla devam edilebiliyor. Çoklu oyuncu seçeneği de iOS cihazlarda olduğu gibi Mac’lerdeki oyun keyfini katlıyor.
iOS cihazların televizyon ekranında görüntülenmesini sağlayan AirPlay özelliği de Mac bilgisayarlarda. Masaüstü, ekrana doğrudan aktarılabildiğinden sorunsuz bir şekilde film izlenebiliyor ve oyun oynanabiliyor. Ancak bu özelliğin kullanılabilmesi için Apple TV cihazının da kullanılması gerekiyor.
‘Dictation Speech’ özelliği ile birlikte İngilizce, AlmancaFransızcaİspanyolca ve Japonca dillerinde dikte yapılabiliyor. Bu sayede, şu an için Türkçe olmasa da hızlı yazı yazma gereksinimlerinde klavye kullanımı ortadan kalkıyor. OS X Mountain Lion ile birlikte gelen Gatekeeper güvenlik sistemi ile Mac’ler daha güvenli hale geliyor.

Apple Ürünlerinde Bilkom Güvencesi’ni Mutlaka Sorun
Yeni Macbook Pro ve Macbook Air almak isteyen kullanıcıların gerektiğinde ürün ile ilgili her türlü desteği alabilmeleri için ürün paketlerinde “Bilkom güvenceli” ürünleri almaya dikkat etmeleri gerekiyor. Apple’in resmi dağıtıcısı Bilkom; yeni MacBook Pro ve MacBook Air için hem satış sonrası destek ve iki yıl garanti ayrıcalıkları sunuyor, hem de ürünlerle birlikte verilen (www.dijitalyasamkocu.com) anahtar şifresiyle ürüne dair tüm Türkçe kullanım videolarına erişim sağlıyor.

“Bilkom Güvencesiyle” Yetkili Satış Noktaları
Apple Premium Reseller Mağazaları
İSTANBUL- Artı Şişli • Lydia M1 Meydan • Lydia Palladium • Pupa Caddebostan • Troy Kanyon• Troy Nişantaşı City’s
ANKARA - Neo Panora • Neo Cepa
İZMİR - Apex Agora II
BURSA - Negoa Korupark
GAZİANTEP - Elmacı Pazarı SankoparkADANA - Elmacı Pazarı
Zincir Mağazalar Yetkili Apple Satış Noktaları
Bimeks, Darty, Electroworld, Mediamarkt, Saturn, Teknosa ve Vatan

Bilkom Bilişim Hizmetleri A.Ş
1984 yılında BT-Bilişim Teknolojileri sektöründe faaliyetlerine başlayan Bilkom,”dijital (sanal) yaşam koçunuz” sloganıyla, Apple, Adobe, Graphisoft gibi alanında lider markaların Türkiye dağıtıcılığını yapmakta. Sanal yaşama yön veren markaları ve teknolojilerle Bilkom; iş ortaklarıyla birlikte tüm Türkiye çapında satış ve destek hizmetlerini yönetmekte. (www.bilkom.com.tr)