Siemens uzay ve havacılık endüstrisinde

 

Siemens, NASA’nın uzay araştırmalarında yeni bir çağ başlatmasına yardım ediyor.
NASA Direktörü Doug McCuistion ve Siemens Endüstri Sektörü Başkanı Siegfried Russwurm, düzenlenen ortak basın toplantısında uzay araştırmalarında yeni bir çağın doğuşunu ve NASA mühendislerinin Siemens yazılım teknolojilerini kullanarak bunu nasıl gerçekleştirdiklerini ve söz konusu teknolojilerin bu süreçte oynadığı kritik rolü anlattı. İki yetkili, NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nın Siemens yazılımlarını kullanarak yakın zamanda tasarladığı Mars Keşif Aracı “Curiosity”nin 6 Ağustos’ta Mars’a inmesinin, modern yazılım teknolojilerinin uzay-havacılık endüstrisinde rekabetçiliği körüklemek için nasıl kullanılacağının somut bir örneği olduğuna dikkat çekti. Mars Keşif Programı NASA Direktörü Doug McCuistion, ‘Curiosity’ hakkında şunları söylüyor: “Bugüne kadar Mars’a gönderilen en sofistike keşif aracı olan Curiosity, bir yandan Kızıl Gezegen’e dair bilgilerimizi genişletirken, diğer yandan gelecekte gezegene ayak basmamız için önümüzü açıyor. NASA’nın Jet İtiş Laboratuvarı’nda (JPL) görevli bilim adamları ve mühendislerden oluşan inanılmaz ekibimiz, Mars Keşif Aracını, fırlatma, uzay yolculuğu, atmosfere giriş ve 900 kiloyu aşan ağırlığa sahip aktif bir aracı Mars yüzeyine indirmek gibi uç koşullara dayanacak şekilde tasarlamak amacıyla en son yazılım teknolojilerinden faydalandı.”
JPL, tüm geliştirme süreci boyunca, fiziki herhangi bir ilk örnek üretmeden önce keşif aracını sanal ortamda tasarlamak, benzetim yapmak ve monte etmek için, Siemens tarafından geliştirilmiş ürün yaşam döngüsü yönetimi (PLM) yazılımını kullandı. Bu yazılım, tüm komponentlerin birbirlerine uymasını, düzgün çalışmasını ve uzay görevinin gerektirdiği her türlü ortama karşı dayanıklı olmasını sağlamaya yardımcı olan özellikleriyle dikkat çekiyor. Siemens Yönetim Kurulu Üyesi ve Endüstri Sektörü Başkanı Siegfried Russwurm ise konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “Siemens olarak, NASA ile yürüttüğümüz güçlü işbirliği ve teknolojimizin, NASA’nın bu tarz olağanüstü ve iddialı görevleri yerine getirmesinde oynadığı rol nedeniyle büyük gurur duyuyoruz.”
6 Ağustos’ta tüm dünyanın yakından takip ettiği Curiosity Mars’a başarılı bir iniş gerçekleştirmeyi başardı. 900 kilo ağırlığında ve küçük bir otomobil büyüklüğünde olan Curiosity, 687 gün, yani bir Mars yılı boyunca gezegende araştırmalarını sürdürecek. İnişine kadar olan tüm süreçlerde Siemens’in PLM yazılımından faydalanan altı tekerlekli Curiosity, Siemens’in otomotiv ve uzay endüstrisindeki tecrübesinin en somut ve güncel kanıtı olarak çalışmalarına başladı.
Uzay – havacılık sanayiinde kullanılan ürünlerde birkaç yüz milyon avro değerinde ciro elde eden Siemens, uçak sanayiinde düşük maliyetli tasarım ve üretim süreçlerinin oynadığı temel rolün bilincinde olarak hareket ediyor. Bu kritik noktanın altını çizen Russwurm, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Uzay-Havacılık endüstrisi, sofistike ürün geliştirme ve üretim süreçlerinin karmaşık yapısının yönetimi açısından adeta bıçak sırtındadır. PLM yazılımları ve otomasyon teknolojilerinden oluşan benzersiz Siemens ürün yelpazesi sayesinde, sadece pazarlama süresini %50 oranında azaltmıyor, aynı zamanda kaynaklar ve enerji maliyetlerinden tasarruf sağlıyoruz. Endüstriyel üretim için Siemens tarafından yürütülen dikey BT-Bilişim Teknolojileri çalışmalarının bir parçası olan Siemens PLM yazılımı, uzay-havacılık, otomotiv, elektronik, makine ve diğer sanayi kollarında dünya çapında 70.000’den fazla müşteri tarafından kullanılıyor.
Siemens, sahip olduğu yetkinliklerin haricinde dünya çapında 17 bin’den fazla yazılım mühendisi istihdam eden, dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olma ünvanını da elinde bulunduruyor. Siemens Dikey BT ürün yelpazesinde, şirketin Enerji, Sağlık, Endüstri ile Altyapı ve Şehirler sektörlerince ilgili dikey sanayi sınıfları için sunulan çözümlere dayalı yazılımlar yer alıyor. Siemens, endüstri sektöründe, UGS şirketini satın aldığı 2007 yılından beri PLM yazılımlarını otomasyon teknolojileriyle başarılı bir şekilde tümleşik ediyor. Takip eden yıllarda, büyüme potansiyeli arz eden bu piyasadaki uzmanlığını sürekli olarak geliştiren Siemens’in son dönemde satın aldığı diğer endüstri yazılım şirketleri ise alanlarında uzmanlıklarını kanıtlamış Active Tecnologia em Sistemas de Automação (ilaç ve biyo-teknolojik ürünler), Vistagy Inc. (kompozit malzeme tasarımı), IBS AG (kalite ve üretim yönetimi) ve Innotec do Brasil (entegre tesis yönetimi) olarak sıralanıyor. (www.siemens.com/press/aerospace)