Dr.Azmi KOÇAK
telepati@telepati.com.tr

Medyasör

Siz 4+4+4 ile uğraşırken...

Sizler bu yazıyı okurken sanıyorum, 4+4+4 gündemi meşgul etmeye devam edecektir ve ben, o sıralarda Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da olacağım. Aman yanlış anlamayın, Prag gezim turistik bir gezi değil, tamamen kültürel amaçlı bir gezidir. Merkezi Prag’da bulunan Debrujaru federasyonu ilköğretim çağındaki gençleri fen bilimlerinde uygulamalı çalışmaya ve araştırmaya teşvik için her yıl bir etkinlik düzenliyor. Federasyonun tam 22 ülkede partnerleri var. Beni de jüri üyesi ve onur konuğu olarak davet ettiler. Gençlerin çalışmalarını gece gündüz inceleyip, değerlendireceğiz.
Ülkemizde MEF Eğitim Kurumları da her yıl böyle bir etkinlik düzenliyor. Her yıl Mayıs ayı başında gerçekleştirilen etkinliğe lise ve dengi okul öğrencileri fizik, kimya ve biyoloji dallarında yaptıkları çalışmaları bilim dostları ile paylaşıyorlar. 22 yıldan beri yapılan ve “Uluslararası Araştırma Projeleri “ olarak anılan etkinlik dünya bilim çevrelerince dünyanın en kapsamlı etkinliği olarak gösteriliyor. Gerçek bir eğitimci olan Dr. İbrahim Arıkan 21 sene önce; gençleri bilimsel çalışmaya ve araştırmaya yönlendirmek, teşvik etmek ve onları desteklemek amacı ile başlattığı etkinliğe geçtiğimiz yıl Türkiye’nin dışında tam 28 ülkeden katılımlar oldu. 1 hafta boyunca gençler birbirleri ile tanışıp fikir ve bilgi alışverişinde bulunuyorlar. Etkinliğin tüm finansmanı Özel MEF Eğitim Kurumları, Arıkanlı Holding ve bağlı kuruluşları tarafından karşılanıyor.

O bir prenses
Setenay Özbek bu kez eserlerini ART350’de sergiliyor. Çalışmaları ile gelişmiş Avrupa ülkelerinde de haklı bir ün yapan sanatçı aslında bir Çerkez prensesi.
Uluslararası sergiler açmış olan Setenay, çağdaş, kendi ayakları üzerinde durabilen 2 çocuk annesi bir sanatçı.
Setenay Özbek’in Resimleri renkler sembolleşince ve kendi ifade özgürlüğünü elde edince başlıyor.
Sanat Eserlerini ekspressionismus eserleri altına ekleyebiliriz. Setenay için temel olarak Renk tümden ifade aracıdır.
Kontrast dolu renkler, birçok kez kullanılan turkuaz rengi, genelde resimlere üç boyutlu derinliği veriyor, resim tüm olarak bakıldığında ise, sanatçının üç köşeli formlar kullandığını ve bunun enerji veya kaligrafik soyutlamaları sembolize ettiği görülüyor.
Renklerin her biri sanatçının en derininden gelen ayrı bir hikayeyi anlatıyor.
Ekspresyonismus, latince expressio, Naturalizme karşı bir eğilim olarak bilinen bir
devinimdir.
Setenay Özbek, soruları ile en derinlerine seyahat eden, görüneni yapmayan ama
bilinçaltındaki derinliklere inerek, renk seçimi ve kendisine özel resim komposizyonu ile bunu bizlere görünür hale getiriyor.
Setenay Özbek Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği ve Uluslararası PEN Yazarlar Derneği üyesidir.
Setenay şu yorumda bulunuyor : “Kendi düşünce biçimimizden başka hiçbir şey bizi
sınırlayamaz”.
Setenay Özbek’in “Without Borders” sergisi ART350’de 30 Eylül’e kadar açık kalacak. Prensesin sergisini tüm sanatseverlere hararetle tavsiye ediyorum. (www.art350.com)