Cenk YAPICI
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

Türkiye’nin sinema salonu “Kırmızı Halı”

Özellikle geride bıraktığımız son 4-5 yılda Türkiye’de televizyon platformlarının, yayın yapan kanalların ve kanallardaki yapımların kalitesi bir hayli arttı. Buna istinaden izleyici de artık kaliteli yapımları ve bol seçenekli platformları değerlendirmeye başladı. Türkiye’de ciddi sayılardaki televizyon izleyicisinin yanında kaliteli sinema filmlerini salonlara gidip, izleyen hatırı sayılır sayıdaki bir topluluk da mevcut. Her ne kadar sinemaya gidip, biletle film izleyen sayımız nüfusa oranla Avrupa ortalamasının çok altında da olsa, her ay en az 1 kez film izlemeye giden sinemaseverlerimizin toplam sayısı birçok Avrupa başkentinin nüfusundan fazla.
Sinema filmlerini sinema konforunda izlemenin tek yolu sinemanın yolunu tutmak değil elbet; TTNET’in yeni dönem TV platformu Tivibu Ev’de kullanıcılar evlerinin rahatlığında her gün kaliteli içerik ve servislerin tadını çıkarıyorlar; Sosyal TV sayesinde izleyeceklerine daha kolay karar verip, arkadaşlarıyla etkileşim sağlıyorlar. Şu anda 100 bin müşteriye ulaşan Tivibu Ev platformunda gerçek anlamda sinema şöleni yaşanıyor.
Tivibu Ev’in, “Kırmızı Halı” klasöründe sinemaseverlere sunulan zengin film arşivi her geçen gün daha çok ilgi görüyor ve rekor seviyede izlenme oranlarıyla dikkat çekiyor. 22-28 Haziran tarihlerinde Türkiye genelindeki sinemalar, toplamda 354 bin izleyiciye ulaşırken, aynı dönemde Tivibu Ev’in “Kırmızı Halı” klasöründeki filmler, yaklaşık 35 bin kez izlendi. Bu rekor seviyedeki izlenme oranı % 10 pazar payına işaret ederken, Tivibu Ev’i de Türkiye’nin en büyük sinema salonu yaptı.
“Kırmızı Halı” klasörüyle en yeni filmleri sinemalardan hemen sonra izleyebilen Tivibu Ev üyeleri, 2012 yılının ilk 6 ayında 400'den fazla filmi 313 bin defa izlendi. “Kırmızı Halı” klasöründe, her abonenin ortalama haftada en az bir film izlediği dikkat çekerken, özellikle yerli dizilerin yaz tatiline girdiği haziran ayından itibaren film izleme adetlerinde önemli bir artış yaşandı. Tivibu Ev’in “Kırmızı Halı” klasöründe yer alan filmler, TV izleme oranlarının düşük olduğu temmuz ayında bile büyük ilgi görmeye devam etti.
Tivibu kullanıcılarının en çok seyrettiği filmler arasında John Carter: İki Dünya Arasında, Görevimiz Tehlike 4, Çizmeli Kedi, Muppets, Paranormal Aktivite 3, Savaş Atı, Musallat 2: Lanet gibi son dönemin en çok ses getiren filmleri de var.
Altyapınız güçlü, sunduğunuz içerik bol seçenekli, yeni ve popüler filmlerden oluştuğu zaman, hem televizyon izleyicileri hem de sinemaseverler IPTV platformu üzerinden sinema filmlerini ilgiyle takip ediyorlar ve evlerinin rahatlığında izlemeyi tercih ediyorlar.

Yurtsan Abi…
Az önce yukarıda okumuş olduğunuz teknolojiyi, bundan 10 yıl kadar önce bir ‘gelecekte İnternet’ konulu bir panel sonrasında konuşma şansı bulmuştum üstat Yurtsan Atakan ile. Uzun uzun anlatmıştı gelecekte (bugün) tanışacağımız teknolojileri ve yapılması gerekenleri. Tanışmamız da o tarihlere tekabül eder. Bilişim gazeteciliği kavramını Türkiye’ye öğreten, daha en başında İnternet’in yaşam tarzımız haline geleceğine yürekten inan, yakınsamanın önemine her fırsatta değinen ve bilişime yön verirken daima sesli düşünen bir adamdı. Çok şey öğrendim yazdıklarından, söylemlerinden.
Birçok basın gezisinde kendisiyle birlikte aynı ortamda bulunma şansı yakaladım; her seferinde farklı yönlerini tanıdım. Sadece bilişimin kitabını yazmakla kalmadığını, yaşamın haritasını çıkardığını gördüm. Onunla Wi-Fi ve yeni nesil teknolojiler üzerine konuşurken, konu bir anda Galatasaray’ın sağ açığına gelebiliyor ya da hiç anlamadığım beysboldaki ince bir kuralı anlatabiliyordu. Çok yönlüydü, dopdoluydu…
Twitter ile muhabbetimiz daha da arttı; genelde eğlence ve etkileşim olsun diye, aklıma ansızın gelen dünya vatandaşlarını merak ettiğim “Acaba şu anda … ne yapıyor?” soru kalıbımı bile sosyal medya üzerinden iş modeli haline getirmiş, tavsiyelerde bulunmuştu.
Onu tanımış olduğum, sıcak sohbetine dahil olabildiğim için kendimi çok şanslı ve bu denli erken kaybettiğimizden ötürü oldukça eksik hissediyorum.
Mekanın cennet olsun Yurtsan Abi…
Saygılarımla.