Sinan OYMACI

Saydam

Ah bu modem ah!

Yazıdan önce Değerli Gazeteci Sevgili dostum Yurtsan Atakan’ı anmak istiyorum. Bilgisayarın başına oturduğumda aldım haberi, Yurtsan Atakan’ı yitirdiğimizi. Hatırası önünde saygıyla eğilirim. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Sevenlerinin ve ailesinin başı sağolsun. Ailesine ve yakınlarına sabır dilerim.

Size bugün bir papağan ve dörtten yola çıkıp, sıfıra nasıl gidildiğini anlatacaktım. Ancak öykü farklı sonla bitince, bütün yazdığım yazı boşa gitti.
Öykümüz Türk Telekom TTNet etrafında geçecekti. Yazı boşa gitti dedim, ancak neler olduğunu anlatacağım yeni bir yazı hazırladım tabi ki.
2010 Temmuz ayında Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine teşekkür etmiştim. Bu yazıda yine bir teşekkür gidiyor, TTNet müşteri hizmetleri, çağrı merkezi ve saha ekiplerine.
En eski ADSL abonelerinden birisiyimdir herhalde. Çıktığı dönemden beri 4 Mbit Limitsiz kullandım. Sürekli fiyat artışı yapılmasına rağmen ne vazgeçtim ne de tarifemi değiştirdim. Çünkü bir defa değiştirdim mi geri dönemeyeceğimi biliyordum.
Geri dönemeyeceğim için diğer tarifeler daha uygun olsa da arasıra düşünmeme rağmen, hep bu çağrı merkezindeki ‘bakın 8 Mbit'e kadar hız veriyoruz, 1 Mbit'de olur, 8 Mbit'de olur’ söyleminden endişe ettim.
Ancak en son yapılan fiyat artışında – Mart veya Nisan 2012 - aylık 90 küsur TL istenince ve evimin bulunduğu semtteki işyerimde de 8 Mbit hız aldığımızı bildiğim için, 8 Mbit adil kullanım tarifesine geçtim. Geçiş sağlanırken de, çağrı merkezinde aynı bilgiler tekrarlandı - bakın 8 Mbit'e kadar hız veriyoruz, 1 Mbit'de olur, 8 Mbit'de olur -
Geçiş sağlandıktan sonra ne göreyim, 6 Mbit veriyorlar, üstelik performans eski 4 MBit'den daha kötü.
Bu arada, tivibu servisi de alabilir miyim acaba diye aradım. Benim numaramın olduğu yere tivibu hizmeti verilemediğini öğrendim. Niye? Çünkü benim bulunduğum adrese yeterli hız sağlayamıyorlarmış.
Ben kafamda sürekli kuruyor, keşke tarifeyi değiştirmeseydim diye hayıflanıp duruyordum. İki, üç kez arıza kaydı açtım, ekip yönlendirmesi olmadı ancak ilgilenildiğini söylediler. Düzelmedi.
Geçtiğimiz günlerde açtığım arıza kaydında ise, çok ilgili ve yaptığı işi bilen bir kişi sorun ile ilgilenmeye başladı. Adrese gelip, bazı ölçümler yapıp, bir takım telefon görüşmeleri yaptı. Sizin ADSL modem arızalı dedi. Modemlerin belli bir kullanım süresi – iki üç sene – sonunda performans yitirdiğini anlattı.
Ben teknik işlerden anlıyorum ya; ‘Olmaz öyle şey, düzgün çalışıyor kaç senedir. Hatta tarife değişikliği yapılana kadar da sorunu yoktu’ dedim.
‘O zaman bizdeki modem ve ayırıcıyı kullanıp, deneyelim, bakalım ne olacak’ yanıtını verdi ve bir başka modem ve ayırıcı ile sistemi kurdu. Yaptığımız test sonucunda, gerçekten 8 Mbit hat kullanabildiğimi gösterdi.
Yeni bir modem devreye alarak, dört aydır yaşadığım hız sorununu aştım. Nedir bu teknolojiden çektiğimiz?
Kıssadan hisse: ‘Her zaman öğrenilecek bir şeyler var. Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Bazen de dönüp, kendimize bakmalıyız.’
Görüş ve düşüncelerinizi bana iletin ki, neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz görelim. Tüm güzellikler sizlerle olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıcakla kalın.
(İstanbul – 30.Ağustos.2012 )