Alcatel ve Orange 315 Milyon Euro'luk sözleşme imzaladı

Alcatel ve Orange arasında 3. nesil mobil şebekelerinin sağlanması için 315 milyon Euro değerinde bir sözleşme imzalandı. Orange halen France Telecom'un mobil şebeke işletmeciliği konusunda faaliyetlerini yürütmektedir. Bu sözleşme önümüzdeki üç yıl içerisinde bir kaç bin UMTS baz istasyonunu, ilgili ekipmanlarını, UMTS çekirdek ağ sisteminin teminini ve bir deneme ağının kurulmasını da kapsamaktadır.
Bu kapsamda Alcatel, 3G çekirdek ağı için bir milyona kadar aboneyi yönetebilen Evoliumä çözümlerini sunacak. Alcatel'in Evoliumä çözümleri, Orange'ın zaten mevcut olan baz istasyonlarını ve Evoliumä altsistem ağını kullanarak yeni hizmetler sunmasına olanak sağlayacak. Orange, ilk 3G hizmetlerini 2002 yılı ortasında piyasaya sunmayı planlamaktadır.
Alcatel Avrupa'da Orange için bugüne kadar; Belçika'da Mobistar, Hollanda'da DutchTone, İtalya'da Wind, Romanya'da MobilRom ve Slovenya'da Globtel'in GSM/GPRS altyapılarını kurdu. Ayrıca, Alcatel Avrupa dışında da Orange için çeşitli GSM şebekelerinin kuruluşunu gerçekleştirmektedir.
Alcatel'in Evolium Çözümleri, Orange gibi mobil (GSM) operatörlerinin yeni şebekeler kurmak ve varolan altyapılarını iyileştirmek üzere tüm gereksinimlerini karşılamaktadır. Bu çözümler, 3.nesile yönelik gerekli gelişmeleri gerçekleştirmekte, kullanımına olanak vermektedir. Alcatel günümüzde UMTS radyo haberleşme sistemleri (UTRAN) şebeke sistemleri (CORE), servis platformları ve mobil terminalleri içeren en son teknolojilerde uçtan-uca UMTS çözümlerini sunmaktadır.
Alcatel'in özellikle Avrupa'da yerleşik geliştirme ve teknik destek ekipleri, 3.nesil mobil şebekelerinin gelişiminin ve pazardaki rekabet gücünün hızla arttırılmasının önemli etkenlerinden biridir. Alcatel'in UMTS alanında sunduğu çözümler aynı şekilde servisler ve çeşitli saha uygulamalarını da kapsamaktadır. Alcatel'in dünya lideri olduğu açık hizmet platformları, operatörleri GSM şebekelerinden, gelecek nesil katma değerli servisleri etkin olarak sunmalarına olanak sağlayan önemli uygulamaları da içermektedir.

Alcatel'in Mobil Sistemlerinde Faaliyetleri:
Alcatel-Fujitsu ortaklığı olan Evolium SAS'ı kuran Alcatel, mobil Internet pazarında olduğu gibi mobil altyapı pazarında da çok güçlü bir konuma gelmiştir. EvoliumSAS ie Alcatel'in GSM, GPRS ve EDGE ile ATM ve IP teknolojilerindeki sahip olduğu uzmanlığı ve NTT DoCoMo'nun üreticisi olan Fujitsu'nun yoğun deneyimleri birleşmiştir. 2000 yılı sonuna kadar NTT DoCoMo Japonya'da yirmi milyon i-mode aboneye ulaşacak ve 2001 bahar aylarında 3.nesil mobil iletişim servisini ticari hizmete sunacak. Alcatel'in Nextenso yazılım evi, yeni nesil Internet Net Kapıları ve içeriklerinin yönetimi ve yaratılmasında önemli rol oynamaktadır.
GPRS şebekelerinin dünya çapına yayılmasında büyük katkılar sağlayan Alcatel, mobil Internet pazarının gelişmesinde de çok önemli bir rol oynamış ve UMTS çözümleri ile pazarda rekabetin önüne geçmeyi başarmıştır.

Enter, Alcatel'in yardım masası hizmetlerini üstlendi

Alcatel, yaklaşık 650 kullanıcının yararlandığı NT ağ ortamının dış kaynak kullanımıyla desteklenmesi için 2001-2002 döneminde Enter Profesyonel Hizmetler ile çalışacak.
Alcatel, bünyesinde yaklaşık 650 kullanıcının bulunduğu NT ağ ortamının dış kaynak kullanımıyla desteklenmesi için 2001-2002 döneminde Enter Profesyonel Hizmetler ile anlaştı. Anlaşma doğrultusunda, Nisan ayı itibariyle, Enter'in uzman "Yardım masası" ekibi Alcatel'de çalışmalarına başladı. Enter'in dış kaynak kullanımı projelerinden sorumlu müşteri hizmetleri temsilcisi Alp Saraçoğlu, "Dünyanın önde gelen telekom kuruluşlarından Alcatel'in, BT "Yardım Masası" operasyonu konusunda uzman olan firmalardan birini seçmesi çok doğaldı. Bu operasyonun hatasız bir şekilde yürümesi için gereken her şeyi yapacağız. Alcatel, "Yardım Masası" için Enter'i seçmekle, yalnızca "Yardım Masası" takımını değil, Enter'in bütün tecrübe ve birikimi ile desteğini de yanına almış bulunmaktadır" dedi.

Alcatel Teletaş
1965 yılında kurulan Alcatel Teletaş, 155'i Ar-Ge'de olmak üzere 750 çalışanı ile telekomünikasyon sektöründe araştırma gelişterme, üretim, satış pazarlama, montaj, eğitim ve satış sonrası servis alanlarında faaliyet göstermektedir. Telekomünikasyon sektörünün öncü kuruluşu Alcatel Teletaş, Türkiye'nin yanısıra Orta Asya ülkelerinden de sorumludur. Ayrıca kartlı telefon sistemlerinde Çin'den Kolombiya'ya kadar tüm dünyadaki faaliyetleri yürütmektedir. %35'i halka açık olarak borsada işlem gören Alcatel Teletaş, iş mükemmelliğini hedefleyen sürekli gelişme anlayışına paralel olarak TSE-ISO 9001, BVQI 9001 ve AQAP-110 kalite belgelerine sahiptir.
www.alcatel.com.tr

Alcatel
Çok uluslu bir şirket olan Alcatel, 130.000 çalışanı, 2000 yılında 31 Milyar Euro'luk satışı ile 130'dan fazla ülkede faaliyetlerini sürdürmektedir. Alcatel, operatörlerden kurumlara ve son kullanıcılara, uçtan uca ses ve data çözümlerini sunarak geleceğin şebekelerini kurmaktadır.