O2Net çözümleri yeni ekonomideki iş yapış şekillerini değiştiriyor

Bir çok firmanın yatırımlarını durdurma kararı aldığı ve küçülme politikaları uyguladığı günümüzün kriz ortamında büyük yatırımlara imza atan Oksijen A.Ş., yakın tarihte kurduğu O2Net altyapısı ile Türkiye'de MPLS (MultiProtocol Label Switching) tabanlı VPN (Virtual Private Network) çözümü sunmaya başladı. Türkiye, dünyadaki IPv6 ağına ilk defa O2Net ile bağlandı.
Çok hızlı değişim içinde olan ve rekabetin had safhaya ulaştığı günümüz iş dünyasında, her firmanın kendi sektöründe başı çekmek için kıyasıya bir mücadele içinde olması gerekmektedir. Bu sebeple, iş akışı, bilgi yönetimi, gelir-gider kontrolü gibi zorunluluklar gelişmiş bir kontrol mekanizması ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Bu kontrol ihtiyacının şirketler açısından kazandığı önemi göz önünde bulunduran O2Net, şirketlerin çalışanları, ortakları, müşterileri ve diğer ortamlar ile iletişim kurabilmeleri ve ileri seviyede "e-business sistem" ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri için "e-iş ağı" kurarak, güçlü altyapı platformunu işletmeye açmıştır.


O2Net, Türkiye'de MPLS tabanlı çözümlere liderlik ediyor
Dünyadaki teknolojik gelişmeleri anında takip ve uygulamayı misyon edinmiş O2Net, MPLS teknolojisini sistemi içine katmış ve IPv6 teknolojisi kullanımında olduğu gibi Türkiye'de bir öncü konumuna gelmiştir.
MPLS, IP paketlerini ağ boyunca iletmek için kullanılan yüksek kapasiteli bir anahtarlama metodudur. Paketlere uygulanan basit etiketleme yöntemi ile, bu paketler etiketlere göre ağ kenar(edge) yönlendiricilerinde ağ boyunca yönlendirilirler.
O2Net, MPLS metodu ile, verinin 2. katmanının trafik yönetim ve performans özellikleri ile verinin 3. katmanının esnek ve ölçeklendirilebilir özelliklerini bir araya gelmesini teknolojik olarak sağlamıştır.

O2Net, Türkiye'de ilk kez IPv6 ağını kurdu ve dünyadaki IPv6 ağına bağlandı
Internet'in yanısıra kablosuz iletişim alanında tüm dünyada bir ticari başarı sağlanmış, yüksek kullanım rakamlarına ulaşılmıştır. Kablosuz iletişimin fazlara bölünmüş gelişmeleri ile şu anda kablosuz sektörün artık Internet sektörü ile yakınlaşması gündeme gelmiştir. Bunun uygulamada ilk örnekleri Türkiye'de Telsim'in GPRS uygulaması dır. 2,5. nesil olarak adlandırılan GPRS ve bir sonraki aşama olan UMTS ile beraber artık kablosuz iletişim de Internet teknolojisi ile yanyana anılacak bir hale gelmiştir.
Dünyada kullanılmakta olan IPv4 ağı 32 bit'lik adres boşluğuna sahipken Oksijen olarak Türkiye'de ilk defa kullanmaya başladığımız IPv6 ağı 128 bit'lik bir adres boşluğuna sahiptir. Bu da milyarlarca adres demek olduğundan IPv6, IPv4'ün yetersizliğini neredeyse hiçbir zaman yaşatmayacak demektir. IPv6, şu anda bireylerin ve şirketlerin kendi içlerinde ve birbirleriyle yaşadıkları problemleri çözecek, tüm dünyada Internet omurga (backbone) tasarımcılarının esnek bir yönlendirme hiyerarşisi kurmalarını sağlayacaktır.
Bu açıdan bakıldığında artık IPv6'in yaygınlaşması için herhangi bir teknik engel bulunmamaktadır ve Oksijen teknolojik yeniliklerin Türkiye'deki takipçisi olarak dünya ile aynı anda Türkiye'de IPv6 ağını kurmuş ve dünya IPv6 ağına bağlanmıştır.


O2Net müşteri profili
O2Net, Servis Sağlayıcılar (xSP: mesala İçerik Sağlayıcıları, Uygulama Servis Sağlayıcılar,…), çok ofisli ve/veya üçüncü partilerle sık çalışan şirketler için altyapı hizmeti sağlamaktadır.

O2Net kurumsal hizmetleri
VPN (Özel Sanal Ağ)

Günümüz yeni ekonomisinde iş yapış şekillerinde yaşanan değişiklikler sebebiyle şirketler sadece kendi ofisleri ile sınırlı olmadıklarından sürekli olarak bölge ofisleri, bayileri, acentaları ve yan sanayi, üretim, dağıtım, satış ve servis teşkilatları ile iletişim ihtiyacındadırlar.
Şirketlerin bu iletişim ihtiyaçları için bir ağ kurup bu ağı kendi kadroları ile işletmeye çalışmaları, ilk yatırım maliyeti, insan kaynağı, bilgi birikimi oluşturulması ve sürekli gelişen teknolojinin yarattığı yüksek maliyet sebebiyle tercih edilmemektedir. Öte yandan bu iletişim ihtiyaçlarının paylaşımlı bir ağ üzerinden sağlanması durumunda ise bilgi gizliliği ve kaliteli iletişim sağlanamaması gibi durumlar ile karşı karşıya kalınmıştır.
O2Net, özel ağların sağladığı kaliteli ve güvenli iletişim altyapısını, paylaşımlı omurganın sunduğu coğrafi yaygınlık ve profesyonel işletim avantajları ile birleştirerek ölçeklenebilir, kaliteli, yüksek güvenilirlikte VPN hizmetini vermektedir.
Ayrıca O2Net, MPLS teknolojisi ile, IP VPN güvenliğini en üst seviyede sağlar, dolayısıyla bazı klasik VPN uygulamalarında gereksinim duyulan IPSec gibi ekstra güvenlik çözümlerini gerektirmez. (http://www.mier.com/report/cisco/MPLS-VPNs.pdf)
O2Net'in verdiği VPN hizmetleri çeşitlidir:
Çoğulortam VPN şirketlerin kendi ofisleri arasında Video Konferans, kurum içi VoIP ve benzeri uygulamaları gerçekleştirebilmelerini sağlar. E-Eğitim VPN şirket yerleşim birimleri veya eğitim kurumlarının Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulunan eğitim ofisleri arası e-eğitim hizmetinin O2Net altyapısı üzerinden verilmesidir. VPN içi veri akış farklılaştırması şirketlerin iletişim ağları üzerinde taşıdıkları kritik ve önemli uygulamaları için QoS (Quality of Services) tanımlamalarının yapılmasıdır.

Kurumsal GPRS Erişimi
Veri iletişiminde en son teknoloji olan ve üçüncü nesile (3G) geçiş basamağı olarak görülen GPRS, şirketlerin özellikle mobil çalışanlarına, bayilerine, acentalarına ve benzeri noktalarına hızlı veri erişimi ile servisler sunulmasını ve abonelerin sabit bir alana bağlı kalmadan daha özgürce çalışmalarını sağlamaktadır.
GPRS sayesinde, GSM'in sağladığı çevirmeli veri bağlantılarında yaşanan düşük hız, meşgul hatlar, hat kopmaları, uzun bağlantı süreleri gibi olumsuzluklar tamamen ortadan kaldırılarak, kullanıcılara kaliteli servisler sunulmaktadır. Hepsinden önemlisi en büyük engel olan yüksek maliyet sorunu GPRS'in "kullandığın veri kadar öde" özelliğiyle mobil veriyi doğal tercih haline getirmektedir.

Kurumsal Internet Erişimi
Internet günümüzde bilgiyi kişilerin ve şirketlerin en kolay şekilde ulaşabileceği hale getirmiştir. Bilginin böyle kolay elde edilebilir olması tüm coğrafi sınırları ortadan kaldırarak yeni bir dünya "e-konomisi" ortaya çıkarmış, ekonomik küreselleşmeyi hızlandırmıştır.
Sürekli dinamik yapıdaki bu yeni dünya "e-konomisi" içerisinde yer alan O2Net, şirketlere yüksek performans, hız, esneklik ve uygun maliyetle Internet erişim çözümü sunarak son teknolojinin getirdiği avantajlarla güvenilir servis seçenekleri sağlamaktadır.

Kurumsal Sunucu Bulundurma (Co-Location)
Gün geçtikçe karmaşıklaşan teknolojiler, şirketler için özel ve önemli uygulamalarını bulundurdukları sunucularını, teknolojiyi yakından takip eden ve profesyonel işletim tecrübesi olan başka kuruluşlara devretme ihtiyacını doğurmuştur.
O2Net, bu hizmete ihtiyacı olan şirketler için, yaygın ve güvenilir altyapısıyla "Kurumsal Sunucu Bulundurma" hizmeti sunmaktadır. Bu hizmet ile şirketlerin kritik sunucularının sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışması için gerekli ortam yaratılmış olmakta, böylece şirketler yüksek maliyetli uygulama ve operasyon maliyetlerinden de kurtulmaktadır.

Kurumsal Peering Hizmeti (Local Internet Exchange : LIX VPN):
Internet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve bilgiye kolayca ulaşılabilmesi beraberinde beklenen müşteri memnuniyetini getirmemiştir. Bilgiye kolay ulaşan müşteri artık aynı bilgiye daha hızlı bir şekilde ulaşmayı istemektedir.
O2Net, Kurumsal Peering Hizmeti ile bu hızı kurumsal müşterilerine sunmakta ve onlar da son kullanıcılarına hizmet vermektedir. O2Net, Net kapısı, gazete, banka, TV, e-ticaret siteleri gibi sitelere sahip şirketlerin, ASP'lerin (Uygulama Servis Sağlayıcı) veya ISP'leri (Internet Servis Sağlayıcı) omurgasına bağlamakta ve bu şirketlerin içeriklerine müşterileri olan Internet ve GPRS kullanıcılarının hızlı bir şekilde erişimini sağlamaktadır.

O2Net altyapısı
Oksijen, geliştirdiği O2Net ağının ve uygulamaya başladığı yeni teknolojilerin deneme ve test çalışmalarını öncelikle titizlikle hazırlanmış labaratuarlarında yapmakta, ancak ondan sonra kendi omurgasında ve müşterilerinde sistemi kurmaktadır.
Bu laboratuarlarda denenerek kurulmuş olan O2net ağı IP- MPLS tabanlıdır. Aşağıdaki erişim noktalarında kurulan ana omurga üzerinde 155 Mbps, diğer noktalarda ise en az 2 x 2 Mbps hızında sürekli ve güvenilir bir servis verilmektedir.

Ana Omurga Erişim Noktaları:
- İstanbul (İkitelli)
- Ankara (Pursaklar)
- İzmir (Gaziemir)
Diğer Erişim Noktaları:
- İstanbul (Mecidiyeköy)
- Adana
- Bursa
- Antalya
- Malatya
- Samsun
- Erzurum
- Muğla
- İçel
- Trabzon
- Lefkoşa

Ayrıca Türkiye çapında 140 noktadan çevirmeli Internet erişim hizmeti verilmektedir.

Internet Çıkış Kapasiteleri :
- 34 Mbps TTNET (34 Mbps PVC / 155 Mbps STM-1 ATM bağlantısı)
- 8 Mbps TTNET (8 Mbps PVC / 155 Mbps STM-1 ATM bağlantısı)
- 2 Mbps/512 Kbps uydu üzerinden Amerika çıkışı
- 2 Mbps/512 Kbps uydu üzerinden Avrupa çıkışı

O2 Oksijen Teknoloji Geliştirme ve Bilişim Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
Oksijen Teknoloji Geliştirme ve Bilişim Sistemleri A.Ş., kısaca Oksijen, Eylül 2000'de İstanbul'da kurulmuştur. Oksijen'in misyonu giderek birbirine yaklaşan Internet, kablosuz iletişim ve e-iş konularında yeni teknolojiler geliştirmek ve bu geliştirilen ürünlerle ilgili servisleri hem yurtiçi, hem de yurtdışına sunmaktır. Bu iddialı amacı gerçekleştirmek için dünyadaki çeşitli teknoloji firmaları ile ortak geliştirme ve işbirliği anlaşmaları yapılmaktadır. Cisco, Invisix, Motorola, Nokia, HP, Sun, Nortel Networks, Aepona, Nx Networks ve Enterasys/Cabletron Oksijen'in iş ortaklarındandır. Ayrıca, O2Net ile vermekte olduğu ağ hizmetlerini tamamlamak amacıyla ve anahtar teslim proje ilkesiyle bazı iş ortaklarının ürünlerini uygun fiyatlarla projelendirip müşterilerine sunmaktadır.
Destek fonksiyonlarını gerçekleştiren küçük bir grup dışında, 75 şirket çalışanının büyük bir bölümü çokuluslu şirketlerde ve yurtdışında çalışmış, çoğu lisansüstü eğitime sahip yönetici ve yazılımcılardan oluşmaktadır.
Oksijen yenilikçilik ve hızlılık parolalarıyla şu servisleri sunmaktadır:
- Ağ ve tedarikçiden bağımsız Akıllı Şebeke IN (Inteligent Network) uygulamaları
- Yazılım anahtarlamalı ana ürünler
- Kablosuz çoklu-erişim Netkapıları
- Çoğulortam Mesaj servisleri
- Bölge bazlı servisler
- Kablosuz Katma Değer Servisler (VAS) ve uygulama yapıları (application framework).