MEP İletişim ürün yelpazesini genişletiyor

Veysi Karaman/MEP İletişim

2000 yılı Temmuz ayı itibariyle ürünlerini satışa sunan MEP İletişim, Türkiye GSM pazarında her geçen gün ismini duyurarak emin adımlarla çalışmalarını sürdürmektedir.
Distribütörlüğünü yaptığı Sagem ve Maxon markalarının yanında 2001 yılında Sewon'u da bünyesine katmıştır. Türkiye GSM pazarı ihtiyaçları doğrultusunda bugünün taleplerini karşılamak için araştırmalar yaparak istenilen telefonları tüketicinin beğenisine sunmaktadır.
MEP iletişim kendisine vizyon olarak "çok çalışmayı" hedeflenmiştir. Bugün gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği yönetim, satış ve pazarlama stratejilerini bu temel misyon eşliğinde doğru zamanda doğru ürünlerle piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak en önemli planıdır.
MEP İletişim için Türkiye GSM pazarında çalışan tüm bayiler birdir, farklı bayi yoktur. Bayi örgütündeki çalışma içerisinde önemli olan, GSM pazarında MEP İletişimin organizasyon yapısı, satış ve pazarlama uyumlu ve profesyonel iş ortaklığı çerçevesinde yer aldığını düşünen her bayi ile birlikte Turkcell'in çatısı altında çalışmaktır.
MEP İletişim gerek kendi bünyesindeki kadrosuyla, gerek ulaştığı bayi örgütüyle, şu anki en önemli stratejilerinden biri; Türkiye GSM pazarın talepleri doğrultusunda piyasada yer alan ya da almayan markaların MEP iletişim bünyesinin ürün yelpazesine katılımını sağlayarak, bu GSM mobil telefonları Türkiye'nin her noktasında hizmete sokmaktır.
Türkiye GSM genel pazarında yer alan 4 adet operatörün ulaşacağı abone miktarı 35 Milyon olarak tahmin edilmektedir. Bu gün itibariyle henüz bu rakamın yarısı yeni geçilmiştir. MEP İletişim de kendi vizyonuna paralel, bu piyasada hedeflediği yeri şimdiden almaya başlamıştır.
Elde ettiği başarılarla faaliyet alanını Türkiye'nin dışına da taşıyarak, Azerbeycan, Kazakistan, KKTC, Moldova, Gürcistan, ile anlaşmalar yaparak ürünlerini bu ülkelerde pazarlamaktadır.
MEP iletişim aynı zamanda bu sene içerisinde bayileriyle beraber yoğun çalışmalarının başarısını hep birlikte Sun City/Güney Afrika ve Budapeşte/Macaristan gezilerinde kutlayarak gelecekte gerçekleştirecekleri çalışmalar için fikir ve stratejileri paylaşmıştır.


Sewon

Sewon Telecom, Sewon Grup firmaları içerisinde yer alan bir GSM ve CDMA GSM telefon üreticisidir. Sewon grup, Kore'de 6 fabrikası 7 AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) bölümüyle 8 ayrı ülkede 4.300 civarında çalışanıyla mobil telefon, mobil radyo (TRS, LMR, FRS), MP3, telefon ve enformasyon sistem terminalleri, telefon ve telsiz ürünleri için GaAs Semiconductor paket ürünleri (Main Chipsets, SAW Filter, RF Module, Power AMP, MMIC gibi) üreticisi olarak 1988 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürerek Kore'nin ikinci büyük üretici konumunu almıştır. Sewon Telecom, gelirinin büyük bir
bölümünü ARGE yatırımları üzerinde yoğunlaştırılmıştır. 2000 yılında gerçekleşen 14 milyon ABD doları ARGE yatırımı, 2001 projeleri için, 35 milyon ABD doları'na çıkarılmıştır. Böylelikle Sewon, Telecom sektöründe Kore'de en hızlı büyüyen firma ünvanını elde etmiştir. 1998'de 28 milyon ABD doları olan iş hacmi, 1999'da 130 milyon dolar, 2000 yılında da 350 ABD doları olarak gerçekleşerek, 2001'de 700 milyon ABD doları olarak hedeflenmiştir.
Sewon Telecom dünya GSM piyasasını göz önünde tutarak 2000 yılı içerisindeki CDMA : 1.200.000 adet, GSM : 300.000 adet telefon üretimini, 2001 yılında CDMA : 3.200.000 adede çıkartmış ve GSM telefon üretimi için hedef; 4.000.000 olarak belirlenmiştir. Sewon Telekom hızlı karar alabilen yapısıyla, agresif pazar planları ile, geniş teknoloji yatırımları ve en önemlisi müşterinin taleplerinin dinleyerek elde edilen sonuçlara göre belirleyen stratejileri ile rakipleri karşısında çıtasını her geçen gün yükseltmektedir. Sewon Telecom mobil telefon sektöründe
teknoloji yaratımıyla beraber GSM 2.5G, CDMA, WAP, Bluetooth, PDA, MP3, Video (Smart Phone/Çoğulortam Telefon) ürünleriyle dünya piyasalarında yerini alacaktır.
MEP İletişim Sewon'un ilk olarak S1000 Çift Bant 900/1800 MHz modeli ile Türkiye pazarına girecektir.

Sewon S1000 89 gr. ağırlığı, 120 saat bekleme ve 120 dakika konuşma süresi ile dikkat çekiyor. Katlanabilir kapaklı bir model olmasına karşın, kapağın üzerindeki pencere sayesinde ekranı görebiliyor olmanız bir avantaj. Titreşim ve "Handsfree" özellikleri kullanım kolaylığı sağlıyor. SIM II+, müzik ve logo transfer olanağı, 255 adetlik rehber hafızası, dahili 14.4 bps hızında modem, saat/alarm ve hesap makinası diğer standart özelliklerinden.
WAP uyumlu kardeşi Sewon S2000 ise, 72 gr. sewon S1000'e göre diğer farkları şöyle: 2 cm. daha küçük. Rehber hafızası 200, bekleme süresi 200 saat, konuşma süresi 3 saat, T9 akıllı metin kullanım olanağı mevcut.

Sagem

Sagem Grup, ileri teknoloji ürünler sunan uluslararası bir firmadır. Sagem bünyesinde 8700'ü teknik ve yönetim birimi olmak üzere 16000 kişi çalışmaktadır. Fransa'nın ikinci büyük telekomünikasyon şirketi olmakla beraber Sagem, savunma ve güvenlik elektroniği konusunda Avrupa'nın üçüncü büyük firmasıdır. Ayrıca, otomotiv elektronik ekipmanları konusunda da dünyanın lider firmalarından biridir. Sagem dünyanın 20 ülkesinde faaliyet göstermekte ve Almanya, Brezilya, İspanya, Amerika ve Çek Cumhuriyetinde üretim merkezleri bulunmaktadır.
Sagem'in 2000 yılı konsolide satışı %59.6'sı ihracat gelirleri olmak üzere 28 milyar Fransız Frangı (4.27 milyar Euro)'dır. Son on yılda satış rakamı 2.5 kat artarak 11 milyar FRF'den 28 milyar FRF'ye ulaşmıştır.
Sagem Grup'un 3 ana iş alanı bulunmaktadır.
Komünikasyon: Toplam gelirlerin %60'ının sağlandığı iş alanında Sagem, dünya mobil telefon pazarının en önemli aktörlerindendir. Avrupa'da GSM ve DCS mobil telefon pazarında güçlü bir yere sahip olan Sagem, Amerika ve Asya'da GSM ve DCS çözümleri sunmaktadır. WAP, GPRS ve mobil PDA gibi yeni komünikasyon teknolojileri konusunda ürün geliştirmektedir. GPRS uyumlu telefonları dünyada ticari olarak pazara sunan ilk mobil telefon üreticisidir. Avrupa'da sayısal televizyon pazarının lideri olan Sagem, Internet terminalleri (Web faks, çok işlevli Internet terminalleri, DECT) ve iletişim ağları (radyo komünikasyon sistem ve altyapıları, optik ağlar, ağ erişim ürünleri) konusunda da pazarda etkin bir rol oynamaktadır.
Savunma: Gelirlerin %21'ini sağlayan savunma teknolojileri konusunda Avrupa'nın lider kuruluşu olarak savunma, uçuş kontrol sistemleri ve güvenlik çözümleri sunmaktadır.
Otomotiv: Sagem otomotiv ve uçak elektroniğinde de son teknoloji ürünü çözümler sunmaktadır.

Sagem, MC 926 modeli ile de Türkiye'de Pazar payını artırmayı planlamaktadır.

Artık kullanıcıların en temel özellikler olarak beklediği; "Handsfree", titreşim ve çift bant özelliklerinin yanı sıra 5 kişiye kadar konferans yapabilme, enerji tüketim kontrolü, programlanabilir tuşlar gibi kullanımı kolaylaştıran ve verimli hale getiren özellikleri de içermektedir. 115 gr. ağırlığındaki Sagem MC926; 90-130 saat bekleme ve 105 dakika konuşma özelliğine sahip. Saat/alarm, hesap makinası ve kur çevirme olanağı diğer özellikleri arasında.

Sagem WA3050

Sagem WA3050 hem mobil telefon hem de Kişisel Sayısal Asistan (PDA) özelliklerin birleştirildiği bütünleşik bir üründür.

Güçlü bir işlemci ve artırılabilir 16 MB RAM ile donatılmış ve pazardaki en etkileyici ürünlerden biridir.
Hareket halinde olduğunuzda bile tüm iş ve özel yaşamınızı tamamen sizin kontrolünüz altında olmasını sağlar: WAP protokolü ile Internet'teki bilgi ve servislere anında erişim, günlük, adres defteri, e-postalar, çoğulortam. Microsoft Pocket Word ve Excel yazılımları da, onu tam bir ofise dönüştürmektedir.
Sagem WA3050'nin ekranı yüksek çözünürlükte ve dokunmatiktir. Ayrıca, el yazısını tanıma ve sayısallaştırma sistemi ve bilgisayara veya başka bir PDA ile bağlanmayı sağlayan kızılötesi bağlantıyı da içermektedir. Sagem WA3050, uzun bir bekleme süresi ve 200 gr.'dan az ağırlığı ile e-posta, faks, SMS almanızın ve göndermenizin yanısıra Internet'ten metin, resim ve müzik dosyaları indirmenizi de sağlar.

Diğer Özellikleri
GPRS, çift bant GSM 900/1800MHz, "Handsfree", titreşim, ses kaydı, avuçiçi bilgisayar, Internet Explorer, WAP tarayıcı, geniş dokunmatik ekran: (60x80 mm.), yüksek çözünürlük: (240240x320 pixel (1/4 VGA), el yazısı tanıma, direkt kulaklık ve mikrofon bağlantısı, kızılötesi bağlantı.

Bayilerine moral gezisi

MEP İletişim 21-25 Nisan tarihleri arasında cihaz kotasını dolduran bayilerini Budapeşte gezisiyle ödüllendirdi.
Bayilere Maxon, Sagem, ve Sewon GSM telefonlarının yeni çıkan modelleri tanıtıldı.
Toplam 50 kişilik bir grubun katılımıyla gerçekleştirilen gezide Buda ve Peşte'yi (eski-yeni şehir} ayıran Tuna nehrinde; tarihi parlamento binası, Gellert tepesi ve Margaret adası panoramik manzarasıyla herkesi büyüledi.
Sabah çıkılan turda grup kale içinde çektirdiği fotoğrafla geziyi hafızalardan silinmeyecek bir hatıra olarak noktaladı.
MEP İletişim Temmuz ayında da Galatasaray Spor Kulübü'nün İspanyadaki Kıtalararası Turnuvasına, başarılı satış yapan bayilerini götürme kararı aldı.
Motivasyonun ve takım uyumunun kurumu güçlü ve güvenilir kıldığına inanan MEP İletişim'den Mustafa Pamuksüzer, bu tür etkinlikleri kriz döneminde gerçekleştirmenin, bayilere moral ve destek verdiğini; birlik-beraberlikle bu zor şartların çok daha kolay atlatılacağını belirtti.