Comsat Türkiye sanal dünyada güvenlik konusunu masaya yatırdı

Elektronik ortamda kurum güvenliğini sağlama yöntemleri İstanbul'da ele alındı.
Comsat Türkiye, teknolojinin gelişmesiyle birlikte en büyük sorun olarak karşımıza çıkan "Güvenlik" konusunu masaya yatırdı. "Information Technology Day" adlı seminerde, şirket yetkililerin kurum güvenliği ve sağlıklı bilgi akışı için neler yapmaları gerektiği anlatıldı.
Lockheed Martin Global Telecommunication (LGMT) ile geçtiğimiz yıl birleşen Comsat Corporation'ın Türkiye'deki operasyonu, elektronik ortamda kurum güvenliğini sağlama yöntemlerini İstanbul'da düzenlediği seminerde ele aldı. "Information Technology Day" adı verilen seminerde Comsat Türkiye, "Elektronik ortamda güvenlik ve güvenli bilgi akışı için neler yapılmalıdır?" sorusuna yanıt aradı.
Seminere katılan LMGT Ürün Direktörü Keith Davies, ağ güvenliğinin küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların tümü için çok önemli olduğunu vurgulayarak, dünyadaki ağ güvenlik pazarının durumu ve eğilimi hakkında bilgi verdi. Davies, elektronik ortamda güvenlik konusunun işlendiği seminerde LMGT'nin IP VPN, Protector, Extranet, Advisor adlı ağ güvenlik hizmetlerini de tanıttı.
· IP VPN: Internet üzerinden güvenli bir biçimde uzaktan erişim servisi. Yerel ağdan yerel ağa (LAN-to-LAN) hizmet sağlanarak son kullanıcının yerini gözetmeksizin firmaların güven içerisinde en düşük maliyetle iletişim kurmaları sağlanıyor. Bu sistemde güvenlik; sanal bir tünel, bireylerin bilgi akışında kullandıkları şifreli bir yol yaratılarak gerçekleştiriliyor
· Protector: Tüm ağı koruyan ve tam kapsamlı yönetimiyle düşük maliyet avantajı sağlıyor. Bu servisin içinde; güvenlik duvarı kurulumu ve uzaktan yönetimi, güvenlik politikasının belirlenmesi ve periyodik olarak güvenlik raporlarının verilmesi var. En önemli özelliği ise sistemin 7x24 takip ediliyor olması.
· Extranet: Extranet, kuruluşların, tedarik zincirlerinin, ortakların ve müşterilerin Web bazlı uygulamalara Internet bulutu üzerinden güvenli erişimini sağlıyor.
· Advisor: Şirketlerin güvenlik gereksinimlerini baz alarak iş riskinin düzeyini belirliyor. Alınacak önlem, sigorta, tanı ve telafi konularında önerilerde bulunuyor.

Seminerde Comsat Türkiye'nin yeni 'bilgi-iletişim' vizyonu ve hedefleri hakkında bilgi veren Comsat Türkiye Genel Müdürü Ahmet Pınar, yeni ağ güvenlik ürünlerini de tanıttı. Telekom piyasasındaki gelişmelere de değinen Pınar, "Lockheed Martin Global Telecommunications Türkiye pazarına büyük önem veriyor ve ciddi yatırımlarda bulunmayı amaçlıyor. Biz de Comsat Türkiye olarak Türkiye'de edindiğimiz yer ve başarılarımızın sağladığı prestijle gerekli tüm desteği sağlıyoruz" dedi.
Comsat Türkiye Satış ve Pazarlama Direktörü Sezer Kutay ise günümüzde müşterilerin elektronik ortamdaki ihtiyaçları ve bunların çözümlerini katılımcılarla paylaştı. Kutay ayrıca, e-ticaret uygulamalarında Comsat Türkiye'nin sunmuş olduğu anahtar teslim çözümler ve hizmetleri; sistem bütünleştirmesi, uygulama yöntemi, altyapı kurulumu ve yönetimi, iletim-ağlar ve güvenlik çözümleri başlıkları altında ele aldı.