Haziran 2002 Sayı: 81

Telepati

Konular

Hazar ve Orta Asya Bölgesi telekom sektörü İstanbul'da buluştu
Birinci Hazar ve Orta Asya Ülkeleri Telekomünikasyon Konferansı 22-24 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Hilton Oteli'nde gerçekleşti.

İş dünyası Mobile World'de buluştu
Mobile World 2002 Fuarı, "e=business" Zirvesi'yle paralel olarak gerçekleşti.

TESİD "Elektronik ve Bilgi Teknolojileri" seminer ve toplantıları yapıldı
TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) ve IAEI (İsrail Elektronik ve Enformasyon Teknolojileri Sanayii Derneği) arasında yıllardır başarıyla sürdürülen çalışmalar doğrultusunda, bu yıl 20-22 Mayıs tarihlerinde Conrad Otel'de düzenlenen telekomünikasyon ve enformasyon teknolojileri toplantıları başarıyla tamamlandı.

BTIE 2002'de uzaktan eğitim ön plana çıktı
Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, uzaktan eğitimin giderek daha fazla ilgi odağı haline gelmeye başladığını belirterek, "Bundan sonra gidişimiz eÖğrenme ve Internet'in kullanımı üzerine olmalı" diye konuştu.

Dünya Telekomünikasyon Günü kutlandı
17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü, TÜTED ve Telekomünikasyon Kurumu'nun ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerle kutlandı. Gerçekleşen etkinlikler kapsamında, 2. Ulusal Telekomünikasyon Düzenlemeleri Sempozyumu ve Telekomünikasyon Balosu yer aldı.

Telekom 7'inci yaşını dev çekilişle kutladı
Telekom 7'inci yaş günü etkinlikleri çerçevesinde "Kaymaklı Kampanya" talihlilerini belirlerken, çekilişte 3 kişiye Ford Focus otomobil, 99 kişiye Casper Bilgisayar ve 898 kişiye kablosuz telefon dağıttı.

Dışbank kioskları Aycell GPRS üzerinden çalışıyor
Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen bir uygulama ile, İnnova'nın geliştirdiği Dışbank kiosk sistemi Aycell'in GPRS şebekesi üzerinden müşterilerine hizmet veriyor.

Avrupa Birliği yolunda e-Türkiye değerlendirmeleri
1884 Grupları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, gerçekleştirdiği 'Avrupa Birliği Yolunda e-Türkiye' başlıklı toplantıyla enformasyon ve telekomünikasyon sektöründen önemli isimleri bir araya getirdi.

Internet, E-ticaret ve KOBİ'ler
Konrad Adenauer Vakfı ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Daimi Sekreteryası işbirliğiyle düzenlenen ve Birleşmiş Milletler Avrupa Komisyonu'nun teknik destek verdiği "Internet, E-ticaret ve KOBİ'ler" başlıklı toplantı, İstanbul'da gerçekleştirildi.

IBM ve iş ortakları e-işin geleceğini anlattı
E-iş kavramının yaratıcılarından IBM, Türkiye'de bugüne kadar yapılan en büyük e-iş etkinliklerinden birini gerçekleştirdi.

Ecevit'in hastalığı "Bilişim Şurası"na da yansıdı
Başbakan Bülent Ecevit'in hastalığının "Türkiye Bilişim Şurası"na da yansıdığı gözlenirken, Ecevit'in gelemediği şuraya hükümeti temsilen hiçbir bakan da katılmadı. 'Yeni bir Türkiye dönüşümünün ilk adımı' olarak duyurulan şuranın açılışını TBMM Başkanı Ömer İzgi yaptı.

Kârlı işin başlangıç noktası
Konusunda uzman sekiz firmanın bir araya gelmesiyle oluşan ve KOBİ'ler için e-iş ortamı ve olanakları sağlayan Kobiline, birinci yaşını kutluyor.

Krizde TurkTicaret.Net üye sayısı ikiye katlandı
Ocak 2000'de faaliyete geçen TurkTicaret.Net, KOBİ'leri tek çatı altında toplayarak, e-ticarete ve e-iş ortamına taşırken, onlara bilgi kaynağı ve rehber olmanın yanında yeni müşteriler ve pazarlar kazanmalarını sağlama amacını taşıyor. TurkTicaret.Net Genel Müdürü Murat Yanıklar ile sizler için görüştük.

Sayısal çağ ve yeni kullanıcı tecrübeleri
Telekom dünyasına emek verenler ve son kullanıcılar doksanlı yılları düşündüklerinde yenilikler ve atılımlarla dolu bir dönemi hatırlayacaklar.

Kablosuz ağlar ile şirket içinde özgürlük
1984 yılında Stanford Üniversitesi'nden bir grup bilim adamı tarafından kurulan Cisco Systems, Internet teknolojilerinde, mobil kullanıcılardan en karmaşık ağ omurgalarına kadar her tür altyapı için "uçtan uca çözümler" üretiyor.

Dokümanlarınızı elektronik ortama taşımanın en iyi yolu
Son 3 yıldır, dünyanın 15 ayrı ülkesinde 50'den fazla ödül ile en başarılı ve kaliteli karakter tanıma (OCR) yazılımı seçilen ve Kets tarafından distribütörlüğü yapılan ABBYY FineReader, 6.0 sürümü ile pazarda.

ASP çözüm ortaklığı çağrısı
Türkiye'nin önde gelen ISS'leri arasında yer alan Bnet, Uygulama Servis Sağlayıcılığı (ASP) alanında çözüm ortaklığı için yeşil ışık yaktı.

Genpa Genel Müdürlüğü'ne Fahri Tugay atandı
Mobil iletişim sektörünün öncü kuruluşlarından Genpa'nın yeni Genel Müdürü Fahri Tugay oldu.

Uydu politikalarımız tekrar gözden geçirilmeli
Superonline Genel Müdürü Savaş Ünsal: "Türkiye'de uydu sektörünün gelişebilmesi için Türk Telekom'un uydu hizmeti fiyatlandırması tekrar gözden geçirilmelidir".

Uluslararası ticarette Internet kolaylığı ve tasarrufu
Bilgi ve iletişim teknolojisi çözümleri sunan kuruluşlardan biri olan Probil, BMENA (Bolero Orta Doğu ve Kuzey Afrika) ile dünyanın lider durumundaki gelişen küresel e-ticaret standardı Bolero sistemini Türkiye'ye getirmek için bir ön anlaşma imzaladı.

PressPoint ile günlük gazeteni kendin bas
Konuk ağırlama sektörü otomasyonunda hizmet veren Omni'nin Türkiye pazarına sunduğu ve Hollanda kökenli PEPC Systems'in ürünü gazete baskı ve satış otomatı PressPoint ile yabancı iş adamları ve turistler, gazetelerini Türkiye'de de günü gününe okuyabilecekler.

Yarınlar Umut Olsun Programı'na çağrı merkezi desteği
İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere toplam üç merkezden 365 gün 24 saat verdiği çağrı servisi hizmeti ile müşteri ilişkileri yönetimine yepyeni bir vizyon kazandıran, Türkiye'nin en büyük çağrı merkezi, ANS Productions ile işbirliği içerisinde yürüttüğü sosyal sorumluluk çalışmalarıyla, yüzlerce insana yardım kapıları aralıyor.

Siemens Mobile teknik servis ağı uzman ellere teslim
Siemens Mobile, yeniden yapılandırdığı çağrı merkezinden sonra Türkiye genelindeki teknik servis ağını da tümüyle yeniledi.

Borusan Teknoloji yönetimi yapılanmasını tamamladı
Bir ay önce Geoffrey Cheetham'in katılımıyla uluslararası bir kimlik kazanan Borusan Teknoloji Yönetim Kurulu, bağımsız üyeler İsak Antika ve Dr. Yılmaz Argüden'in katılımıyla daha da güçlendi.

MEB İLSİS Projesi ilerliyor
Milli Eğitim Bakanlığı, İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından verilen hizmetlerin hız ve kalitesini yükseltmeyi hedefleyen İLSİS Projesi kapsamında, Pargem ve iş ortağı Akman'ın kurduğu altyapı ile Yönetim Bilgi Sistemi hizmetlerinin MEBNET üzerinden verilmesi olanaklı hale geldi.

Time ISO 9001 ile daha hızlı
Bir Borusan iştiraki olan Time, ISO 9001: 2000 belgesi almaya hak kazandı.

"Sevimli Canavarlar" Sun sunucularından çıktı
250 adet güçlü Sun sunucusu, ülkemizde de gösterime giren, Oscar ödüllü "Sevimli Canavarlar" filmine hayat verdi. Filmin ülkemizde vizyona girdiği ilk gün Sun Microsystems Türkiye ekibi, Umut Çocukları Vakfı'ndan bir grup çocukla birlikte filmi seyretti.

T-Mobile'ın Avrupa genelinde UMTS ağını Nortel Networks kuracak
Dünyanın önde gelen mobil iletişim işletmecilerinden T-Mobile International, Avrupa'daki UMTS ağlarında kullanacağı altyapı donanımı ve servisler için Nortel Networks'ü seçti.

Milli Takımlar Resmi İletişim Sponsoru Turkcell
Turkcell, Milli Futbol Takımları'nın "Resmi İletişim Sponsoru" oldu.

İşinizi "cebinizde" taşıyabilirsiniz
Microsoft teknolojileriyle hayata geçirilen OfisMobil projesi, Turkcell'in kurumsal müşterilerine yeni bir dönemin kapılarını açıyor.

Dünya için yeni bir yaşam tarzı 3. Kuşak ile geliyor
Hayal mi, gelecek, geliyor derken, sesli, görüntülü iletişim olanağını sunan 3. Kuşak (3G) teknolojisi dünyada hayata geçmeye başladı.

Başı dönen telefon, başınızı döndürecek
Geleneksel mobil telefon tasarımı anlayışını yıkan Motorola'nın yeni modeli V70, özellikleri, işlevleri ve 360 derece dönen kapağıyla, Haziran 2002'den itibaren Türkiye pazarında tüketicinin beğenisine sunuluyor.

"Cepte %26'lık KDV oranı, yasadışı pazara yarıyor"
Komünikasyon sektörünün Nisan ayı itibariyle yükselme eğilimi içine girdiğini belirten Tekofaks Komünikasyon Genel Müdürü Burçin Orhon, bu gelişimin temelinde Euro bazlı ithalat ve dağıtım kanallarındaki yapı değişikliği olduğunu vurguladı.

"2002 Yılı İş Geliştirme Stratejisi Ödülü" Siemens'in
Ünlü piyasa araştırma şirketi Frost&Sullivan, bu yılki "Business Development Strategy Award"ın Siemens'e verilmesine karar verdi.

SBS'den ISDN BRI Erişim Hizmeti
SBS, çevirmeli erişim çözümünde kullanılan erişim yöntemlerinden bir yenisini daha hizmete sundu.

Oksijen Clickatell'in teknoloji ortağı
Mobil mesajlaşma çözümleri sağlayan Clickatell, telekom ve mobil Internet dünyasının önde gelen isimlerinden Oksijen ile çözüm ortaklığına gittiğini açıkladı.

"Bundan sonra faturasız hattın adı MYCEP olacak"
Telsim, değişim ve yeniliklerine faturasız hatlarda MYCEP'i sunarak devam ediyor.

Modeksan büyümeye devam ediyor
1999 yılından bu güne Motorola Ana Servis Merkezi olarak faaliyet göstermekte olan Modeksan, Malatya ve Gaziantep Servis Merkezleri ile hizmet alanını Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini kapsayacak şekilde büyüttü.

Karel santralınıza bilgisayar entegrasyonu
İlk defa teknoloji fuarı CeBIT'te uluslararası kullanıcılarla buluşan Net Konsol ve Net CM bir ofis ortamında mutlaka bulunan ve insanların en sık kullandıkları iki aracın; telefon santralı ile bilgisayar sistemlerinin aynı ortamda birleştirilmesine olanak sağlıyor.

İletişim giderlerinizi gözlem altına alın
Ericsson Enterprise'ın Türkiye'deki yetkili tek işortağı olan CPG, kurumların iletişim giderlerini kontrol edebilmelerini sağlayan TABS IT yazılımının yeni uyarlaması V 7.0'ı Türkiye pazarına sundu.

Kablosuz rehberiniz "guidePORT"
Sennheiser, yeni nesil sesli enformasyon sistemi "guidePORT"u geliştirerek, dünya pazarına sundu.

İlk antensiz Samsung Türkiye pazarında
Samsung, ilk antensiz GSM telefonu SGH-N500'ü Avrupa ve Ortadoğu pazarı ile aynı zamanda Türkiye pazarına da sunuyor.

Motorola GSM kullanıcılarına müjde
Uzun bir süredir GSM telefonlarının orijinal aksesuarlarını bulamayan Motorola kullanıcıları bu ihtiyaçlarını, aynı zamanda Motorola Türkiye yetkili ana servislerinden olan ve dört aydır Motorola GSM telefonları orijinal aksesuarlarının Türkiye distribütörü olarak hizmet veren Setfon aracılığıyla karşılayabilecekler.

DVB Uydu Dönüş Kanalı (DVB-RCS)
DVB Dönüş Kanalı Sistemi (Return Channel System, RCS) 1999 yılında kurulan bir ETSI teknik komitesi tarafından tanımlanmıştır. Bunu takiben birçok uydu operatörü ve Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency, ESA) tarafından birçok pilot uygulama başlatılmıştır.

Daha çok nokta, daha çok detay, daha iyi görüntü
Philips, arttırılmış nokta teknolojisi yeni Pixel Plus ile görüntü kalitesini zirveye taşıdı.

Equant ile Maersk Data USA küresel iş ortağı oldular
Equant ve Maersk Data USA, dünya taşımacılık sektörüne küresel servisler sağlamak amacıyla anlaşma imzaladı.

Eutelsat'ın yeni uydusu yolda
Eutelsat'ın bu yaz başında hizmete girecek olan yeni uydusu Türkiye'ye Internet omurga bağlantısından, uydu aracılığıyla haber toplamaya kadar geniş bir hizmet yelpazesi sunacak.

3. Türksat Uyduları Konferansı gerçekleşti
"3. Türksat Uyduları Kullanıcıları ve Türkiye'de Uydu Politikaları ile Yeni Olanaklar" başlıklı konferans Ulaştırma Bakanlığı, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve Eurasiasat S.A.M. tarafından düzenlendi.


Köşe Yazıları


Finans
Dresdner RCM, müşteri ilişkilerinde Pivotal'e geçti
2 ayda 20 bin Worldcard kullanıcısı bedava e-posta sahibi oldu
Pamukbank'tan sanal portföy yarışması
www.finansinvest.com'dan yeni hizmetler
Çalışanların Web erişiminin kolay yönetimi için Secure Computing

Kısa Haberler

Başarı Teknik, servis ailesine Siemens'i de kattı
Vestel'de Hatay dönemi
Çağrı merkezinden, hizmet merkezine giden yol
Akampus sürekliliğini Comnet ile sağlıyor
Baharda Raks
İlk özel Internet değişim noktası şirketleşiyor
GPRS uyumlu Sagem WA 3050 ile mobil iş uygulamalarında yeni çözümler
Turkcell'den indirim
Nortel, İsrail'de 3. Kuşak altyapısı sağlayacak
K.V.K.'da yeniden yapılanma sürüyor
40. JCI Avrupa Konferansı'nda bireysel ve kurumsal eğitimler şöleni

Kets-IBM işbirliğiyle KOBİ'ler için elektronik arşiv kampanyası

Kets Web sitesi yenilendi
Uzan Grubu'nun 46. yıl etkinlikleri Trabzon'daydı
Maestro Bilgisayar'dan telekom firmalarına özel kampanya
'Hacker'lar güvenlik ekiplerine karşı
GD 75'lerde sigorta kampanyası
Tüketici danışma hatlarında dış kaynak kullanımı
Bedelsiz Iridium telefon
Fiskar'ın müşteri ilişkileri hizmetini CMC verecek
KOBİ'lere uygun çağrı merkezi çözümü
Sektörümüzden insan kaynağına yatırım örneği
Güle güle derken Compaq'tan mükemmel sonuçlar

Kısa Haberler ANKARA

Telekomünikasyonda kamu yansımaları
Telekom soruşturması sonuçlandı
RTÜK Yasası Meclis'te kabul edildi
Telekom Değer Tespit Komisyonu yolda
Telekom Kurumu UMTS raporunu hazırladı
Ulusal dolaşımda hala anlaşma yok
Telekomünikasyon Kurulu'na iki yeni üye atandı
Telekomünikasyon Kurumu - TÜBİTAK işbirliği
Telekom'dan yurtdışı indirimi
Aycell yönetiminde yaprak dökümü sürüyor
Bilgisayar Destekli Eğitim için ihale
Ulusal Bilgi Güvenliği yasa tasarısı hazır
Devlet arşiv katalogları Net'te
Elektronik Ticaret Yasa Taslağı Meclis'e sevk bekliyor

Behçet Envarlı TBV Genel Sekreteri

Türkiye ile Fransa arasında teknopark işbirliği
Meteksan yılın firması seçildi

GSM Mobil Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Ürünler
Türkiye'de Satılan GSM Mobil Telefonların
Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu

GSM Tablo
GSM Servisleri


GSM Hatlar