Haziran 2004 Sayı: 105

Konular

Uzak Mesafe Telefon İşletmeciliği için ilk lisanslar verildi
Ses tekelinin sona ermesiyle birlikte, telekomünikasyon sektöründe serbestleşmenin önemli bir aşaması olarak Uzak Mesafe Telefon İşletmeciliği (UMTH) ile ilgili yetkilendirme düzenlemelerine ilişkin çalışmalar tamamlandı.

Bimtes Elektronik Laboratuarları; arızalı makineleri yeniden ekonomiye kazandırıyor
Elektronik tamirat konusunda Türkiye’de kesin çözümler üreten Bimtes Elektronik Laboratuarları, afete maruz kalan fabrikaların ve işyerlerinin elektronik veya mekanik sistemlerini ya da herhangi bir nedenle hasar gören makineleri tamir ederek Türk ekonomisine katkıda bulunuyor.

Elektronik imza 2005 başında uygulamaya girecek
Alkan, elektronik imza uygulamalarında önemli rol oynayacak olan Kök Sertifika Makamı’nın Telekomünikasyon Kurumundan başka, başka bir kurumunda olabileceğini söyledi.

Telekomünikasyon ürünlerinin ithalatı TK’nın kontrolünde
11 Mayıs 2004 tarihinde CE işaretlemesi ile ilgili yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte, Telekomünikasyon ürünleriyle ilgili ithalat, imalat piyasa kontrolü, gümrük kontrolü aşamalarının tamamı (CE İşareti Ürünlerinin İthalatına Yönelik Teknik Düzenleme kapsamında) Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından yapılıyor.

"Türkiye'nin yeni bilişim hamlesi" semineri İstanbul’daydı
"Şirketlerin iletişim ihtiyaçlarına anahtar teslim ve katma değerli çözümler sunan Koç.net, ilkini İzmir’de, ikincisini ise Ankara’da düzenlediği “Türkiye'nin Yeni Bilişim Hamlesi” seminerler dizisinin üçüncüsünü İstanbul’da gerçekleştirdi. İstanbullu işadamları ve şirket temsilcilerinin davetli olduğu Koç.net semineri, 29 Nisan 2004 Perşembe günü İstanbul Hilton Oteli’nde, 09:30 ile 15:30 saatleri arasında yapıldı.

Sayısal dünya kapılarını Lütfi Kırdar’da açtı
Sayısal teknolojileri tek çatı altında buluşturarak ziyaretçilere sayısal dünyanın son ürün ve hizmetlerini sunan Compex Digital 9. Bilgisayar, Ev ve İş Yaşam Teknolojileri Fuarı 13 Mayıs 2004 Perşembe günü kapılarını teknoloji tutkunlarına açtı.

Elektronikte Yenilikçilik Yaratıcılık ve Buluşçuluk Ödülleri sahiplerini buldu
Türk Elektronik Sanayicileri Derneği (TESİD)’in Türk Elektronik Sanayii’nde yenilikçiliği, yaratıcılığı ve bu alandaki buluşları desteklemek amacıyla verdiği “Elektronik’te Yenilikçilik Yaratıçılık ve Buluşçuluk Ödülleri” sahiplerini buldu. 1999 yılından bu yana yapılan ödül töreninde bu yıl ilk kez, “Buluşçuluk Ödülü”de verildi.

TESİD hepimiz için çalışıyor
Yıllardır teknokratların ve üniversite öğretim üyelerinin başkanlığında sürdürülen faaliyetler, bu yıl itibariyle profesyonel bir başkana devredildi. Ülkemizde derneklerin pek bir işe yaramadığı hepinizin malumu.

Telekomünikasyonda Avrupa gündemi
30 Nisan 2004 tarihinde İstanbul Hyatt Regency’de TESİD (Türk Elektronik Sanayicileri Derneği) ve Uluslararası GSM Birliği (GSM Association-GSMA) işbirliği ile Turkcell’in sponsorluğunda düzenlenen “Avrupa Birliği Yolunda Türk Telekomünikasyon Sektörü” konferansında, sektördeki gelişmeler ve Avrupa Birliği ekseninde, Türk ve yabancı uzmanlar tarafından değerlendirildi.

İnsanlar–arası Web
Ağ artık sadece makinelerden oluşan bir Web değil. Nortel Networks SIP (Session Initiation Protocol) bazlı MCS (Multimedia Communications Server - Çoğul Ortam İletişim Sunucusu) ile cihazları değil, insanları nasıl bir araya getirebileceğimizi anlatıyor.

Superonline Telekom’un farkı; uzman kadrosu, bilgi birikimi, süregelen kalitesi ve yenilikçi vizyonu
Telekom sektöründe yasal olarak 1.1.2004 tarihinde başlayan serbestleşme süreci, 17.5.2004 Dünya Telekom Günü hak sahiplerine teslim edilen UMTH lisansları ile uygulanabilir halegelmeye başladı.

INKO ile hem "Kazıyacağız" hem "Konuşacağız"
Telekomünikasyon Kurumu'nun uzak mesafeli telefon hizmet lisansı (UMTH) verdiği şirketlerden INKO'nun genel müdürü Hakan Koçer, müşterilerine ilk etapta sunacakları hizmetleri açıkladı.

UMTH pazarında yeni bir yüz: Trendikom
Telekom sektöründe faaliyet gösterecek olan alternatif ses operatörlerine lisansların verilmesiyle, pazarda yoğun bir çalışma başladı. Sektörde onlarca firma uzun mesafe ses haberleşmesi sağlamak üzere harekete geçti.

Konuşma kartlarında güvenliğe dikkat! Ses hizmetlerinin özel sektör tarafından verilmeye başlaması ile birlikte yepyeni bir pazar açılıyor ve bu pazarda çok farklı kollarda hizmetler ve ürünler oluşacak.

Türkiye’de bir ilk…
Telekonferans hizmeti, dünya pazarları için ileri ses teknolojileri alanında ürün ve hizmetler geliştiren PhonoClick’in, kurumlara; yerinde hiç yatırım yapmadan, dakika başına fiyatlama ile, dünya kalitesinde sunduğu yepyeni bir hizmet.

Bircom’dan yeni telefon sistemine, yeni ürün ve çözümler
Telekom tekelinin kalkmasıyla oluşan yeni pazarda, eski tanınmış oyuncuları yeni ürünleriyle görüyoruz. Bu oyunculardan biri de Bircom. 1972’de kurulan Bircom, telefon santralı satışı ve teknik servisi, telefon santrallarıyla birlikte çalışan CTI yazılımlarının geliştirilmesi (Callipso Analyzer) Sennheiser Communications ve Danacom marka profesyonel çağrı merkezi kulaklıkları dağıtıcılıyla tanıdığımız eski bir oyuncu.

Ericsson’a yeni Ar-Ge merkezi
Ericsson’un Çin’deki çalışanlarından yüzde 15’i Ar-Ge çalışmaları, ürün ve çözüm geliştirme üzerinde yoğunlaşıyor.

O2 Oksijen Teknoloji yarattığı ilk’ler ile, Avrupa ve Dünya’da ülkemizi başarıyla temsil ediyor
Oksijen Teknoloji, Avrupa ve Dünya’da sunduğu hizmetler ve sektöre hediye ettiği çözümlerle göğsümüzü kabartırken, ülkemizde telekom sektörünün serbestleşmesiyle faaliyetlerine başlamaya hazırlanan yeni nesil operatörler için de çok çeşitli çözümler sunuyor.

“PTT ve Telsim işbirliği” yeni hizmetlerle devam ediyor
Türkiye’nin en yaygın lojistik ve dağıtım servis ağına, 164 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan PTT ile Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden Telsim arasında başlayan işbirliği yeni hizmetlerle devam ediyor.

UMTH - Sıkça Sorulan Sorular
Önümüzdeki aylarda Telekomünikasyon Kurumunda aldıkları Uzak Mesafe Telefon Hizmeti lisansı ile hizmet verecek işletmeciler ve bu işletmecilerin hizmetlerinden faydalanacak kullanıcılar açısından halen cevaplanması gereken birçok soru bulunmaktadır.

Nokia 6610i
Nokia, bütünleşik kameralı, çoğul ortam mesaj servisleri (ÇOMS-Multimedia Messaging Services/MMS) teknolojisiyle donatılmış ve FM radyosu olan yeni telefonu 6610i’yi kullanıcılarına sunuyor.

“Çorlu Araç Takip ve Olay Yönetim” sistemi, Turkcell’le her an her yerde
Emniyet ve yerel idare birimleri arasında bilgi paylaşımını ve haberleşmeyi etkinleştiren “Çorlu AraçTakip ve Olay Yönetim” sistemi, 11 Mayıs’ta ilçede yapılan bir törenle hizmete girdi. Sistem, Turkcell GPRS altyapısı sayesinde sokaktaki ekipler tarafından da kullanılabiliyor.

PARIS
Telekom sektörü için de özel bir kent, bir rüya...

Parayı izle
Gerçek anlamda yüksek performanslı bir operasyona sahip olabilmeleri için, şirketlerin müşteri ilişkileri yönetimi, şebeke yönetimi, tedarik zinciri gibi geleneksel odak alanlarının dışındaki alanlarda da iyileştirmelere gitmeleri ve performanslarını arttıracak tüm fırsatları incelemeleri gerekmektedir.


Köşe YazarlarıFinans
Yenilikçi ürün ve hizmetler devam ediyor

Akbank İnternet’te de yenileniyor

Dışbank 3 aylık sonuçları açıkladı

Dışbank’tan atamalar

MasterCard Avrupa Yönetim Kurulu’nda Türkiye’yi Mehmet Sezgin temsil edecek

MasterCard International

Yapı Kredi Bankası’nın masaüstü sistemleri, Koç Sistem’e emanet

World’le cepten vadaa


Kısa Haberler

Medyasör’ün plaket rekoru

İngiliz sürücülerin yeni yol arkadaşı: Apple iPod

Aras Holding 25 Yaşında

Borusan’ın üst düzey yönetiminde nöbet değişikliği

Check Point’den yeni ürün ailesi: ‘Interspect’

Dubai İnternet City’de ofis inşaatları artan talebe yetişemiyor

Atina Olimpiyat Oyunları Eutelsat uyduları üzerinden izlenecek

Microsoft’un donanım bölümü Türk yöneticiye emanet

2004 Franz Edelman ödülü Motorola’nın oldu

HP’den referans bilgi depolama sistemi

“Kablosuz Ev” hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacak

Progress, Kadir Has Üniversitesi 2.bilişim teknolojileri şenliğini düzenledi

MyNet 5. yılında dünya devlerini geride bıraktı

Alışverişlerinizde Paro’lu kartınızı kullanın hayalinizdeki otomobili kazanın

Sabancı Telekom’dan uluslararası proje

Siemens Mobile ve Arçelik işbirliği

Siemens’in ödüllü ev telefonu: Gigaset E150

Erdem, TABA’nın ‘Onursal Başkanı’

Turizmcilerin tercihi ‘Takasshop’


ANKARA
Haberler

İnternet’te “Jenerik” alan adları verildi
e-Bildirge uygulamaya girdi
TÜBİTAK’tan KOBİ’lere proje desteği
PTT Western Union Bank işbirliği
Bilgi Edinme Hakkı Yasası yürürlüğe girdi
Teknoparklar zirvesi yapıldı
SAP 2004 forumu yapıldı
Paradan altı sıfır atılmasına ilişkin site hizmete girdiGSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar