Haziran 2005 Sayı: 117

Konular

Ne Alsak
Ayın ürünleri...

Avrupa birliği telekomünikasyon mevzuatı çalışmalarında Türkiye nerede?
Bilindiği üzere, Avrupa Birliği, çeşitli konu başlıkları ile ilgili iç mevzuat çalışmalarını Avrupa Komisyonu bünyesinde bu konu başlıkları ile ilgilenmek üzere kurulmuş bulunan 'DG'ler (Directorate General) marifetiyle yürütmektedir.

Verisis 2005'te hedef büyüttü
2005 yılına hızlı giren ve pazar payını büyütmeyi hedefleyen Verisis A.Ş'nin Genel Müdürlüğü'nü Aydın Kolat üstlenirken, şirket aynı zamanda kadrolarını da değiştirerek yeniden yapılanma sürecine girdi.

Mobil haberleşme sektörü
Telepati Telekom dergisi okuyucularına yönelik bu yazı dizisinde, Deloitte'un Telekomünikasyon, Medya ve Teknoloji (TMT) alanlarındaki küresel gelişim, eğilim ve öngörülerini içeren TMT eğilimleri 2005 raporunu tanıtacağım. Dünya çapında 5.000 Deloitte uzmanı, iş adamı ve üst düzey yöneticinin katılımıyla hazırlanan raporda birçok konuda çarpıcı öngörüler yer alıyor.

Eğer ITU-PP06 Antalya'da yapılacak olursa…
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin (ITU) Tam Yetkili Temsilciler Konferansı'nın (PP-Plenipotentiary Conference) 2006 yılında ülkemizde yapılması yüksek ihtimal. Hatırlanacağı üzere bir önceki konferans Marakeş/Fas'ta 158 ülkeden 1859 delegenin katılımı ile 23 Eylül-18 Ekim 2002 tarihlerini kapsayan 4 hafta süresince yoğun çalışmalar sonucunda tamamlanmıştı.

MOBİSAD İşitme engelli çocukların seslerini duyurdu
MOBİL İletişim Sistemleri ve Araçları İş Adamları Derneği (MOBİSAD) 6 aylık çalışma sonunda Giresun Eynesil'deki İşitme Engelliler İlköğretim Okulu'nun tamamen yeniden imar edilmesi projesini sonuçlandırdı. Proje kapsamında okulun ve çocukların tüm teknik donanım ve işitme cihazları sağlandı.

Coşkunoğlu: “TÜBİTAK Yasası'nda art niyet var”
CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, TÜBİTAK Yasası'nın çıkarılma sürecinde bir takım yanlışlıklar bulunduğuna işaret ederek, süreçteki yanlışlıkların yanında yasanın kendisinin ve arkasındaki düşüncenin de yanlış olduğunu ifade etti.

Sektör uzmanından çağrı merkezi : Connect
ÇAĞRI Merkezi sektörüne uzun yıllar boyunca eğitmen ve danışman olarak hizmet vermiş olan Alp Kohen, Connect adıyla kendi şirketini kurdu. “Çağrı Merkezi”, “Telesatış yönetimi ile müşteri hizmetleri” ve “Müşteri Sadakati” stratejilerinin oluşturulması konusunda uluslararası platformlarda uzman olan Kohen, aynı zamanda Sistema Yönetim danışmanlığı şirketinin de kurucu ortağı.

Telekom sektörünün ilk özel fuarı gerçekleşti
Telekomünikasyon sektörünün ilk özel fuarı olan ve son teknolojilerin sergilendiği “TelecomEurasia'05” Lütfi Kırdar Rumeli Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Huawei WLL çözümü yeni bir şebeke yaratıyor
Dünya çapında 800 milyondan fazla kullanıcıya telefon hizmetleri veren PSTN geçen 20 yıl içinde dünyada kurulu bulunan en yaygın kablo-hatlı şebeke haline gelmiştir. Radyo teknolojisinin hızlı gelişmesi ile birlikte kablosuz şebekeler her yere kurulabilen kapsama alanları, yüksek ses kalitesi ve mobil veri hizmetlerinin hızıyla birlikte daha fazla kullanıcıyı kendine çekmiş, son on yılda yerini iyice sağlamlaştırmıştır.

Intel Developer Forum' da, Orta Doğu için yeni fırsat kapıları açıldı
GÖRKEMLİ bir açılışla başlayan Intel Developer Forum'da (IDF), yeni platformlar tanıtıldı.

Kaynakların Etkin Yönetimi
Dünyanın herhangi bir yerindeki telekomünikasyon, medya veya teknoloji firmalarında, konu sahip oldukları demirbaş ve altyapıdan daha fazla değer üretme arayışına geldiği zaman, Stratejik Demirbaş Yönetimi, maliyetleri kontrol etme ve geliri artırma savaşında yeni ve vazgeçilemez bir silah haline gelmektedir.

Karel Türkiye Distribütörü olduğu Audiocodes'in ürün ve çözümlerini tanıttı
AUDİOCODES'un Türkiye distribütörü Karel, telekomünikasyon sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Hyatt Regency Oteli'nde düzenlenen seminerde Karel İnternet ünzerinden ses iletimi-VoIP gateway-omurga ürün ve çözümleri hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Telcoturk Call shop, Arama Kartı ve Kurumsal alanda iddialı
675 kurumsal müşteri, 43 ‘call shop' satış noktası, 66 yurt çapında bayi ve Türk Telekom'la 12 noktada ara bağlantıları tamamlamış bir şebekeyi kapsayan Telcoturk; serbestleşen Türk telekom pazarında bir hayli iddialı.

Sabancı Telekom tarifelerini açıkladı
22 Şehri kapsayan 45 bağlantı noktasıyla Türkiye'nin ilk yeni nesil telekomünikasyon şirketi olan Sabancı Telekom, Türk Telekom ile yapmış olduğu ara bağlantı anlaşması sonucunda on iki farklı noktadan Türk Telekom ses şebekesi ile fiziki ara bağlantı gerçekleştirdi.

Oyak Telekom ve Equant kurumsal veri haberleşmesi pazarında lider olmayı hedefliyor
OYAK, telekom sektörüne telekomünikasyon hizmetleri ile giriyor. OYAK Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Caner Öner, ciddi altyapıya ve katma değerli veri haberleşmesi hizmetlerine ihtiyaç duyan yerli ve yabancı tüm şirketlere geniş yelpazeli hizmet sunabileceklerini belirtti.

Sağlık kuruluşları da Avaya İnternet telefonu çözümlerini seçti
Hastalara ve bilgiye hızlı ve kolay erişim ihtiyacı için hastanelerin mobil uygulamalara ve araçlara geçişi hız kazanıyor.

Doğan Telekom yeniden...
"Açıkçası, beklediğimiz bir kaotik ortam doğacak. Doğmaya başladı bile. Dikkat edilecek bir kaç tane kriter var."

Sun Microsystems, telekomünikasyon sektörünü İstanbul'da buluşturdu
Haberleşme ağı tabanlı bilgi işlem dünyasının lideri Sun Microsystems'ın Güneydoğu Avrupa Bölgesi'ne yönelik düzenlediği ‘Sun Telekomünikasyon Roadshow 2005' etkinliği İstanbul'da gerçekleşti.

Kurumsal mobilite: Hareket halinde bağlanmaktan daha fazlası
Normal çalışma saatlerinde ofislerin % 50 – 70'i boş kalıyor. (International Telework Association and Council). Peki çalışanlar nerede? Kimisi bina içinde başka bir yerde ya da şirketin şubelerinden birini ziyaret ediyor. Diğerleri evden çalışıyor ya da yolda. Kablosuz ve diğer “sanal ofis” teknolojilerinin yaygın bir şekilde benimsenmesiyle uzaktan çalışma eğilimi daha fazla yükseliyor. Şirketler zaman ve uzaklığın verimli bir işbirliği ortamı yaratılmasını engellemesine nasıl karşı koyabilir? Coğrafi olarak dağılmış ekiplerin doğal, uygun ve etkin yollarla birlikte çalışmalarını sağlamanın en iyi yolu nedir?

Intelligent Enterprise, veri ambarı ve analizinde Teradata'yı adres gösteriyor
CMP Media LLC'nin Intelligent Enterprise Dergisi Yedinci Editörün Seçimi Ödülleri'ni ve “The Dozen” önde gelen teknoloji sağlayıcısını açıkladı. Veri ambarı ve veri üzerinde analitik uygulamalar hizmetlerinde dünyanın önde gelen ismi Teradata, en etkili küresel teknoloji sağlayıcılarından biri seçildi.

Operatörlerin yeni gözdesi; IMS
Operatörlerin yenilikçi servislere ilgisi arttıkça, Çoklu Ortam İnternet Protokolü Sistemi'ne (IMS – IP Multimedia System) olan ihtiyaçları da her geçen gün büyüyor. IMS'nin uygulanması ile telekom servislerinde yeni nesil multimedya uygulamalarında sabit ve mobil tarafın birleşimi sayesinde büyük bir değişim yaşanacak.

Siemens ve Escada'dan ortak üretim: Siemens SL65 Escada Denim and Diamonds
Teknoloji liderlerinden Siemens ve moda devi Escada'nın ortaklaşa ürettikleri yeni GSM telefonu SL65 ESCADA, özel kot tasarımı ve üzerindeki DSwarovski kristalleriyle spor tarz ve gözalıcı şıklığı biraraya getiriyor.

Neotech, AirTies'ın distribütörlüğünü aldı
Bilişim sektörüne yeni giren Neotech, hızlı bir başlangıç yaparak dünyanın sayılı kablosuz iletişim ürünleri üreticisi AirTies'ın distribütörlüğünü aldı.

Şık tasarım, kolay kullanım ve ekonomik fiyat
T290i, bir GSM telefonunun kendilerine sağlayacağı klasik faydaları ön planda tutan kullanıcılar için ideal bir model. Mükemmel bir fiyat-performans dengesi sağlayan T290i, kullanıcıların şık tasarım, kolay kullanım, ekonomik fiyat ve kalite beklentilerini karşılıyor.

BenQ: Yolculuk devam ediyor...
2004'ün sonlarına doğru, hayatımıza giren BenQ GSM telefonlar, gerek tasarımları, gerekse özellikleriyle hemen hepimizin ilgisini çekti. Hiç deneme fırsatı bulabildiniz mi? Bilmiyorum ama, test ettiğinizde en çok şu iki özellik dikkatinizi çekecektir: Tasarım ve fiyat. Tabi bunlara ek olarak, bu fiyata size sunduğu özellikler.

Hız ve tutkunlarına yeni Motorola v635
Yeni Motorola V635, EDGE teknolojisinin hızını ve Motorola'nın çoklu ortam alanındaki uzmanlığını, çarpıcı tasarımında buluşturuyor. Motorola'nın EDGE destekli en yeni modeli V635, hızı kadar çoklu ortamalanındaki gücü, kablosuz haberleşme fırsatları ve hafıza anlamındaki esnekliğiyle de baş döndürüyor.

Mobil profesyoneller için Türkiye'de Blackberry hizmetinin tanıtımı yapıldı
AVEA ve Research In Motion (RIM) (Nasdaq: RIMM; TSX: RIM), BlackBerry® hizmetinin Türkiye'de tanıtımını bu ay gerçekleştirdiler. Böylece, Avea, BlackBerry 7290™ kablosuz ve BlackBerry 7100g™ ticari telefon modellerini kurumsal ve bireysel kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Dağda, denizde hatta çölde bile mobil olarak haberleşebilmenin yolu: Thuraya
GMPCS yani mobil uydu telefonu; GSM haberleşme ağının kapsama alanına girmeyen dağ, deniz ve çöl gibi bölgelerde akla ilk gelen haberleşme teknolojisi.Tamamen GSM standartlarında olan bu haberleşme aracını diğerlerinden farklı kılan özelliği ise baz istasyonunun yollarda ya da direklerde değilde uydu üzerinde olması.

Bir senede hızla büyüyen AirTies, kablosuz İnternet uygulamalarında liderliğe oynuyor
AİRTİES ile ilgili gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi yayına hazırladığımız sıralarda, AirTies'da da yenilikler tüm hızıyla devam ediyordu. Biz söyleşiyi gerçekleştirdikten sonra, AirTies, Superonline ile bir anlaşma imzalamış ve 100.000 adet yuva satışına başlayan Superonline'a modem temin edeceğini duyurmuştu.

Turkcell, BlackBerry servisini kurumsal abonelerinin kullanımına sundu
TURKCELL, “BlackBerry”servisini başlatmasına ilişkin basın toplantısında Turkcell Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Kesan “Yaptığımız anlaşma, abonelerimizin hayatını kolaylaştıracak ve onlara verimlilik katacak yeni bir katma değerli hizmeti daha hayata geçirmemizi sağlamıştır” dedi.


Köşe YazarlarıFinans
Akbank BTM'lerinde “Kartsız İşlem” devri

Finansbank, İş Zekası gücünü MicroStrategy'den alıyor

ITD “Ortak POS Projesi”ne uluslararası ödül

Teknoloji Holding'in Ar-Ge bütçesi 3.5 milyon Euro
Teknoloji, Sırbistan pazarına girdi
Yapı Kredi'den GSM telefonlarına havale
Visa Türkiye'den 2004'ün en başarılı bankalarına ödül
Üç Türk kuruluşu Avrupa'da ödül kazandı

Kısa Haberler

AirTies Ar-Ge Müdürü Müjdat Pakkan

Arena %253 büyüdü

Beauty Eurasia Dubai'de

Kargoda 5 “Esas”lı hizmet

BT Telconsult'tan Türk Telekom ihalesi konusunda açıklama

baXana.com alım-satım Net kapısı hizmete sunuldu

Her on evden sekizi Eutelsat uydularını kullanıyor

Robert Kolej'de kablosuz erişim ağı

Comsec, 2004'te kârını %178 arttırdı

Creative ürünleri Office1Superstore'larda

‘enova:' yeniden yapılanıyor

Hobim, yeni telekom şirketlerine kazımalı kart üretimine başladı

iPAQ'ler Türkçe öğrendi

İstanbul MSN'in bölge merkezi oldu

Deniz Tortop, Microsoft ABD merkeze atandı

Fresenius, diyaliz tedavide 34 yıllık tecrübesine NetOne teknolojisini katıyor

Nokia, Mobil TV uygulamasının yayın arabirimini tanıttı

Televizyon keyfi Philips'le bir başka

Superonline ile ‘Hasret' bitiyor

SAS finansal zekâ çözümleri bir Türk'e emanet
Panda Software'den çok önemli uyarı
“Cep”teki Kemancı Anastasia, Telsim ile üniversitelerde
Ev telefonlarından kısa mesaj ve e-posta gönderme dönemi
Mert Ağcaoğlu, Sekuras'ın yeni satış müdürü
Tribeca'larda kablosuz İnternet keyfi
KoçSistem'in Ankara'daki yeni satış müdürü Mustafa Edeer
Yeni yönetim şekilleri ve stratejileri üst düzey yöneticilerle birlikte tartışılacak
Şık tasarım, kolay kullanım ve ekonomik fiyat
Helix-Booz Allen ortaklığı bir yaşında

ANKARA
Haberler

TÜBİTAK Yasası değişti ama
Başkanlık seçimi nasıl olacak?
Sezer'den TÜBİTAK Yasası'na veto
Sanayi Bakanlığı'ndan e-Esnaf projesi
9'uncu Kalkınma Planı bir yıl geciktiriliyor
KOSGEB'in destek oranları belirlendi
Web Yarışmasını Ankara Polis Koleji kazandı
VI. Teknoloji Ödülleri'ne 29 başvuru
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu TBD üyesi
Türkiye Bilişim Meclisi daha etkin olacak
Menteş: TOBB bizi her zaman destekledi
BİLTEK 2005 İngiltere'den Rodd'u ağırlıyor
DPT, danışmanlık ihalesini onayladı
TBD'den USMOS 2005'e destek
4'üncü Linux ve Özgür Yazılım Şenliği yapıldı
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan önemli ihale
Bilgisayar Destekli Dil Bilimi Çalıştayı
Çimtaş, Çin'deki tesisinde Canias ERP kullanıyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar