Haziran 2006 Sayı: 129

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Compex rüzgarı teknoloji tutkunlarını yine uçurdun
Bu yıl 25.yılını kutlayan Rönesans Fuarcılık tarafından düzenlenen ve ülkemizin teknoloji alanındaki en eski ve büyük tüketici fuarı olan Compex Digital "11. Tüketici ve Ev Elektroniği Fuarı" büyük katılımla gerçekleşti.

17 Mayıs 'Dünya Telekomünikasyon Günü' müjdeli haber ile kutlandı
Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED)'nin 2002 yılından beri geleneksel hale getirdiği 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü kutlama etkinliğinde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Dublin'den video konferansla katıldı.

TBD bilişimde kurumsal yapıda ısrarlı...
TBD Başkanı Turhan Menteş, bilişimdeki konuların belli bir sorumluluk mekanizmasıyla çözülmesi gerektiğine işaret ederek, Bilgi Toplumu Strateji Raporu'nda öngörülen yapılanmaları da kapsayacak daha yetkili ve sorumluluğu olan kurumsal bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

IBM 40 bin patente sahip
MB Türk Kamu Sektörü Müdürü Mehmet Ziya Telli, IBM'in son 12 yılda 30 binin üzerinde patente sahip olduğunu belirterek, IBM'in toplamda 40 bin patentin sahibi olduğunu açıkladı. Telli, büyük şirketler sıralamasında IBM'den sonra gelen 10 firmanın toplam patent sayısının IBM'inkinden az olduğunu söyledi.

Novell: "Türkiye stratejik olarak çok önemli"
Yazılım dünyasının dev ismi Novell, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyel ve gösterdiği gelişme paralelinde Türkiye'de büyüme planları yapıyor.

Güvenliğin adresi: Avanteg
İnternet'te "Artık güvendeyim" demek imkansız. Her gün yeni bir virüs, yeni bir yama ortaya çıkıyor. Sadece bu konu üzerinde yoğunlaşan ve sizin için takip yapan; güvenliğinizin seviyesini belirleyen, nasıl daha güvenli olacağınızı söyleyen deneyimli bir kuruluş var: Avanteg.

Avaya Türkiye yeni isimlerle güçleniyor
Avaya Türkiye'de Kanal Müdürü olarak Selda Parın atanırken, Sistem Mühendisliği Müdürlüğü'ne ise, Kağan Özerhan getirildi.

Cisco'da taşlar yerine oturuyor
Cisco Systems Türkiye'deki değişim rüzgarlarının ardından Türkiye Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Erkan Akdemir, basın mensuplarıyla biraraya geldi.

Çağrı merkezleri de vazgeçilmezler arasındaki yerini aldı
Artık kurumların müşterileriyle iletişime geçmede en etkili araç olarak adlandırılan çağrı merkezleri, ülkemizde de müşteri memnuniyetinin arttırılması, sonuç odaklı pazar iletişiminin oluşturulması, verimlilik ve gelir artışının sağlanması gibi bir çok konuda vazgeçilmezler arasında yerini aldı.

Logicom Türkiye pazarında
Dünyanın önde gelen bilgi teknolojisi ürünlerinin dağıtıcısı Logicom, veri iletişimi ve ağ teknolojileri alanında dünyanın öncü şirketi Cisco Systems'in yetkili distribütörü olarak Türkiye pazarına girdi. Logicom Türkiye, Cisco Systems'in Anadolu'daki bayi ağını güçlendirmeye ve genişletmeye yönelik projeleri ve KOBİ'lere yönelik çözümleri ile kanal yönetimini gerçekleştirecek.

Otomotiv sektörüne yeni rekabet araçları
Otomotiv ana ve yan sanayi temsilcileri, KoçSistem Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. ve Netsis Yazılım A.Ş. tarafından düzenlenen "Otomotiv Sektörüne Yeni Rekabet Araçları..." günü öncesi basınla bir araya geldi.

Ericsson, 3N dönüşümünü destekleyecek yeni bir program başlattı
Uluslararası telekomünikasyon altyapı devi Ericsson, Türkiye'de 3. Nesil dönüşümünü destekleyecek programının tanıtımını 4 Mayıs'ta Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirdi.

HP iPAQ'ler hastanelerde hata oranını düşürüyor
Amerika'da, hasta tedavilerini HP iPAQ cep bilgisayarları üzerinden takip eden hastaneler, hem uygulama hatalarını hem de maliyetleri en aza indiriyor.

Superonline 10. yaşını kutladı
Türkiye'yi İnternet'le tanıştıran, güçlü altyapısı, müşteri odaklı yapısı ile sektörün lider İnternet servis sağlayıcısı Superonline 10. şeref yaşında.

Nortel Netaş'ın yeni nesil haberleşme çözümleri şirketlere yüksek verimlilik sağlıyor
Nortel Netaş, 3 Mayıs'ta Ankara'da düzenlediği toplantıda, şirketlere yönelik yeni nesil telekom çözümlerini tanıttı..

Huawei'nin güçlü yükselişi
"Telekomun IP servislerine ve IP ağlarının telekom haline dönüşmesi" günümüz veri haberleşmesi gelişiminin ana eğilimini oluşturuyor

Alcatel kurumsal mobilite çözümlerini tanıttı
Telekom çözüm ve servis hizmetlerinin öncü kuruluşlarından Alcatel, k urum içi, kurum dışı ve uzaktan çalışma alanında değişik bölgelerdeki cihazlar, ağlar ve uygulamalar arasında kullanıcı merkezli kurumsal mobilite çözümleri sağlıyor.

Karel emin adımlarla yürümeye devam ediyor
Telefon santralı deyince akla ilk gelen markalardan olan Karel, kurulduğu 1986 yılından bu yana başarı çıtasını hergün biraz daha yükseltti. Ülkemizde elde ettiği başarıyı 5 kıtada 30 ülkeye yaptığı ihraçlarla perçinleyen Karel, telekom alanının serbestleşmesiyle de Türkiye'deki atılımlarını hızlandırdı.

Motorola Dünya'daki en büyük ViMAX ağını kuruyor
Motorola'nın geleneksel haberleşme mimarilerini aşarak uçtan uca haberleşme hizmetleri sağlama becerisi, hızlı büyüyen pazarlarda operatörler için giderek daha fazla önem kazanıyor.

Korsan Yazılım nedeniyle ekonomik kayıp 1.6 milyar Dolar arttı
Kıta ve ülkelere göre korsan yazılım kullanım oranlarını gösteren International Data Corporation (IDC) araştırmasının son dönem verileri açıklandı.

Tekofaks 25 yıldır tek bir markayla istikrarlı gelişimini sürdürüyor
Japon elektronik devi Matsushita'ya bağlı Panasonic markasının Türkiye temsilciliğini yürüten Tekofaks Şirketler Grubu, 25. yıl kutlamaları çerçevesinde, Türkiye genelindeki 350 bayisi ile buluştu.

Hareket halindeki profesyoneller için en küçük GSM telefon: Nokia e50
Mobil haberleşme ve çoklu ortam cihazlarında dünya devi Nokia, iş dünyasına yönelik Eseries'in en yeni ve en küçük cihazı olan Nokia E50 ile kullanım kolaylığı, sesli haberleşme ve güvenli e-posta uygulamalarını bir araya getiriyor.

Telefonuyla farklılaşmak isteyenlere incecik BenQ - Siemens EF81
Teknoloji ve tasarımın mükemmel birlikteliği BenQ - Siemens EF81, ultra ince yapısıyla "bu incelikte görülmemiş performans" sunuyor.

Jabra BT620s ile mobil müzik rahatlığı
Kablosuz haberleşme aksesuarları pazarının lideri Jabra, BT620s stereo Bluetooth kulaklık ve A320s USB stereo adaptör ile mobil müzik sektörüne adım attı.

GSM'de satış rekorları kıran Motorola pazar payını artırdı
Dünya kablosuz haberleşme sektörünün liderlerinden Motorola, yeni rekorlara imza atan 2006 yılı 1. çeyrek rakamlarını açıkladı. Motorola, 2005 ve 2006 yılı ilk çeyrek sonuçları karşılaştırıldığında, 8.16 milyar Dolar'dan, 10.1 milyar Dolar'a yükselen satış rakamı ile %23'lük bir artış gerçekleştirdi.

Samsung, incecik telefonlarıyla zarafeti yeniden tanımlıyor
46 mm inceliğindeki D520, Samsung'un ince tasarıma sahip el telefonlarının en son modeli.

Satış rekorları kıran LG Chocolate Türkiye'de
Siemens Komünikasyon Sistemleri'nin, yeni haberleşme çözümü HiPath BizIP, Almanya'nın telekomünikasyon konusunda önemli yayınlarından TeleTalk Dergisi tarafından IP Telephony kategorisinde "Best of CeBIT Award 2006" ödülüne layık görüldü.

Şimdi Avea ile 'oh be' deme zamanı
Geçtiğimiz haftalarda kısa ve orta vadeli yatırım planlarını kamuoyu ile paylaşan ve yeni dönem pazarlama stratejileri çerçevesinde özellikle 'müşteri memnuniyeti' ve 'kaliteli haberleşme' konularına odaklanacağını bildiren Avea; bu yaklaşım doğrultusunda hızla başlattığı haberleşme çalışmalarında ilk büyük adımı atıyor

Telsim artık Vodafone Türkiye
Dünyanın önde gelen mobil telekomünikasyon grubu Vodafone, Telsim'in mal varlığını devir alma işlemlerini resmi olarak tamamladı.

NEC Australia, önemli bir Türk Telekom ihalesini kazandı
NEC Australia, Türkiye'nin en büyük telekomünikasyon kuruluşu olan Türk Telekom (TT) ile önemli bir sözleşme imzaladıklarını duyurdu.

Kapsama alanı tüm Dünya...
Mobil uydu haberleşme operatörü Mobilkom, 1998 yılından bu yana Inmarsat'ın Türkiye'de çözüm ortağı ve tek yetkili işletmecisi olarak hizmet veriyor.

Türkiye uzaya iki uydu daha fırlatacak
Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muammer Türker, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde önce küçük bir gözlem uydusu daha sonra da haberleşme uydusu atmak gibi bir planı bulunduğunu, daha sonra atılacak uydunun da tamamen Türk uydusu olacağını bildirdi.


Köşe Yazarları

 


Finans
Deloitte TMT Eğilimleri 2006 raporunu yayınladı

Visa Türkiye'den en başarılı bankalara ödül

Avrupa'daki en büyük bankaları geride bırakan Garanti Bankası, "Akdeniz Bölgesi'nin En Güvenli Bankası" seçildi

Mastercard'dan Dünya Kupası'na özel kartlar

Fortis "İdeal evlilik paketi" ile 'evet' demek daha kolay

Visa V PAY için Türk bankalardan imza

Barclay Bank İnternet bankacılığı müşterileri daha avantajlı


Kısa Haberler

VoIP hakkındaki tüm sorularınıza uzmanından yanıt: 'AirTies VoIP Bilgi Hattı'

Katılımcı sayısı 3.000'ü geçen Apple iCan'06 rekora koşuyor

Axcess Telekom SaveMax işbirliği

Dünyanın en hafif İnternet telefonu

CA CERMEA bölgesi'nin ilk Türk yöneticisi Sevi Tüfekçi oldu

Check Point Connectra ile SSL VPN yeniden tanımlanıyor

E-İmza, doğalgaz sektöründe yaygınlaşıyor

Minicom'un 'İnternet'i de içinde, eğitimi de'

Aslan İnternet'te kükredi

AMILO A3667G ile eşsiz çoklu ortam deneyimi

Google Talk ile Türkçe sohbet edin

Aramatik 2,5 saat ücretsiz konuşturuyor

Avrupa devi Milleni.com'dan Türkiye'de B-Tipi hizmet

Panasonic tıraş makinesi ile babanız her zaman yakışıklı

9. Avrasya Ekonomi Zirvesi'ne "Barter ve enerji" damgasını vurdu

İnternet telefonu ile konuşmak bedava

'Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Yenilikçilik-Yaratıcılık' ödülleri 2006


ANKARA
Haberler

İşletmeciler altyapı tesislerini kurabilecekler
Ulaştırma Bakanlığı'ndan eğitime 110 milyon YTL'lik destek
TTNet A.Ş. Türk Telekom'dan ayrıldı
Turkcel, AB'den ARGE desteği istiyor
Sabancı Telekom, Koç.net'e devredildi
Avea'dan uluslararası dolaşım anlaşması
Oksijen'in ihalesi 13 Haziran'da
" Turkcel İran'daki 3'üncü GSM ihalesine girebilir"
SaveMax International-Axcess Telekom ortaklığı
Dünya Telekomünikasyon Günü Meclis'e taşındı
Turkcell'in yeni yönetim kurulu belirlendi
Telekomünikasyon Hizmetlerinin Yürütülmesinde Geçiş Hakkına İlişkin Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı
Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Telekomünikasyon Sektörlerindeki Gelişmeler ve Yerel Uygulamalar II. Sempozyumu 15 Mayıs 2006 tarihinde yapıldı
Bölgesel Radyokomünikasyon Konferansı
Hükümet bilim ve araştırma alanına büyük önem veriyor
Türkticaret.Net'den Bilişim Teknolojileri Meslek Lisesi
ODTÜ'den e-Dönüşüm Türkiye Projesi'ne destek
16 kamu kurumu e-imzaya hazır
TCDD'ki bilgisayarlar Trend Micro ile korunuyor
Çok Taraflı Frekans Koordinasyon toplantısı yapıldı
Robotlar ODTÜ'de yarıştı
Deloitte, CRM danışmanlığı yapıyor
"e-Vatandaşlık 2005 Kıyaslama Raporu"
Mehmetçik 'Online-çevrimiçi Projesi'ne birincilik ödülü
PolNet haberleşme altyapısı yenileniyor


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

GSM Tablo


GSM Ürünler

GSM Tablo

GSM Hatlar