Haziran 2008 Sayı: 153

Konular

Ne Alsak?
Ayın ürünleri...

Hacettepe Teknokent, 100 yeni firmaya ARGE imkanı sağlayacak
Hacettepe Teknokent A.Ş. Genel Müdürü İlyas Yılmazyıldız, bir yıl içinde Teknoloji Transfer Merkezi'ni faaliyete geçirerek sanayicilerin sorunlarını ve bu sorunlara çözüm bulacak öğretim üyelerini bir araya getirerek ortak proje üretmelerini sağlayacaklarını bildirdi.

Dünya Telekomünikasyon Günü Türkiye'de de kutlandı
Telekomünikasyon Kurumu (TK) Üçüncü Karadeniz ve Hazar Düzenleyici Konferansı'nı 22–23 Mayıs 2008 tarihleri arasında İstanbul'da Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirdi. Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü kutlamaları da konferans kapsamında yapıldı. Konferansın açılışını, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C) Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, ITU Genel Sekreteri Dr. Hamedoun Touré ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer yaptı.

Bugünün işini yarına bırakma
IDC'nin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ), bilgi teknolojilerinden daha iyi faydalanması amacını taşıyan seminer serisinin İstanbul ayağı 22 Mayıs 2008'de İstanbul Swissotel'de yapıldı.

Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketleri üçüncü kez yarışacak
Türkiye'nin en hızlı büyüyen 50 teknoloji şirketinin belirleneceği Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye 2008 Programı'na başvurular başladı.

İstanbul'dan Lotusphere geçti
Dünyanın en büyük teknoloji konferanslarından biri sayılan Lotusphere, 8 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul'da Swissotel'de gerçekleşti. Dünyada eğilimleri belirleyen uzmanların konuşma yaptığı etkinliğe yüzlerce bilişim profesyoneli katıldı.

Türkiye'de ‘Netbook' çağı ASUS Eee PC ile başlıyor
ASUS, öğrenmesi kolay, çalışması kolay, oynaması kolay temasıyla yola çıktığı yeni Eee PC'yi duyurarak bilişim dünyasında yankı uyandırmıştı.

İntel, WiMAX lisansını bekliyor
İntel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, kablosuz ağ olanağının daha da yaygınlaşması için Intel'in bir anlamda öncülük ettiği ve çok sayıda önde gelen kuruluşun gelişmesine katkıda bulunup desteklediği WiMAX'ın çok büyük avantajlar içerdiğini söyledi.

SeaChange International AirTies'tan IPTV konusunda dev işbirliği
Türkiye'de bir ilke imza atan IPTV alıcısı M-140'ın üretimini gerçekleştirerek tüm dünyanın dikkatlerini üzerine çeken AirTies'dan uluslararası işbirliği.

Haberleşmenin devleri İstanbul'da buluştu
Sistaş Teknoloji Buluşmalarının dördüncüsü İstanbul Hyatt Regency Oteli'nde gerçekleştirildi.

Teknoloji ve iş dünyası Cisco Expo 2008'de buluştu
Cisco tarafından iş dünyasına ve bilgi teknolojisi uzmanlarına yönelik olarak düzenlenen Cisco Expo 2008, 29-30 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul Kanyon Alışveriş Merkezi Cinebonus Sinema Salonları'nda düzenlendi. Dünyanın en önemli haberleşme teknolojileri üreticilerinden Cisco'nun, İnternet teknolojilerinin sağladığı verimlilik ve rekabetçilik fırsatlarını Türkiye'nin gündemine taşıma amacıyla düzenlediği Cisco Expo 2008, iş ve bilişim teknolojileri dünyasından yerli ve yabancı birçok ziyaretçiyi ağırladı.

Alcatel-Lucent, şirketleri ‘OmniTouch Teamwork' ofis sürümü ile tanıştırıyor
Alcatel-Lucent, küçük-orta ölçekli firmalar için tasarlanan çoklu ödüllü konferans ve “birlikte çalışma” çözümü “My Teamwork Office Edition”ı piyasaya sürdü.

Birlikten kuvvet doğar
Dünya genelinde Ericsson PBX Sistemleri'ni bünyesine katan Aastra, Türkiye'de yoluna CPG (Communication Performer Group) ile devam edecek. Kurumsal ses, veri ve görüntü haberleşmesi alanında Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden olan CPG, Ericsson ile başladığı 'Premium Partner' programına Aastra Technologies ile devam ediyor.

Ericsson'dan akıllı IP çözümleri
IP Ağları alanında öncü firma Redback Networks'ü bünyesine katarak IP ve Çoklu Erişim alanındaki lider konumunu güçlendiren Ericsson, 12 Mayıs tarihinde İstanbul Rahmi Koç Müzesi'nde “Akıllı IP Ağları” etkinliğini gerçekleştirdi.

ekolay oyun Net kapısı ailesini genişletiyor
Daha önce Zylom'la bir araya gelen ekolay'ın oyun Net kapısı, şimdi de Bigpoint ile büyük bir işbirliğine imza attı. Güçlü tasarımı ile 22 oyunun eklendiği site, oyun severlerin buluşma adresine dönüşüyor.

smile adsl, Logosoft işbirliği ile Türkiye'nin zincir elektronik mağazalarında
Türkiye'de İnternet kullanımını arttırmaya yönelik çalışmalarını hızla sürdüren smile adsl, şimdi de Logosoft işbirliği ile yeni bir kampanya başlattı.

Metro Ethernet'e kurumsalda talep hızla artıyor
Yıldız Bilişim Grubu şirketlerinden Global İletişim, Metro Ethernet hizmetinde iddiasını artırdı.

Tellcom'dan işletmelere İnternet kampanyası
Tellcom katma değerli servisler ile işletmelere sanal ortamda rekabet şansı sunuyor.

Teknosa “Kurumsal Hediye Çekleri” ile teknolojik ödül devri başladı
Teknosa, kurumların müşterilerine, çalışanlarına ve iş ortaklarına yönelik olarak düzenlediği kampanya ve ödüllendirme çalışmalarına “Kurumsal Hediye Çekleri” ile teknolojik bir boyut getiriyor.

Mobiliz, ‘Araç Takip'te taçlanıyor
Mobiliz Genel Müdürü Levent Aydoğan, 2006 yılında kurdukları şirketi kısa sürede büyüterek pazar liderliğine oturduklarını dile getirerek, 4'üncü nesil olarak adlandırılan ürünlerini çok büyük firmaların kullandığını ve 1500 civarında müşterileri bulunduğunu kaydetti.

Test Merkezi
Test Merkezi bölümümüzde bu ay sizler için Motorola'nın oldukça iddialı RAZR serisinin en yeni üyesi V9 ile General Mobile'ın gelişmiş çoğul ortam özelliklerini bünyesinde barındıran ilk 3. Nesil bağlantı destekli çift SIM kart teknolojili GSM telefonu DST3G Cool'u ayrıntılı şekilde inceledik.

ZyXEL, Türkiye yatırımları ve kararlı yapısıyla hedeflerini büyütüyor
1989 yılında kurulmuş olan ve Merkezi Tayvan'da bulunan ZyXEL; Çin, Amerika ve Tayvan'dan sonra Türkiye pazarındaki yerini sağlamlaştırmak, gerekli istihdamı sağlamak adına, ürünleri ve yatırımlarıyla hızla gelişiyor.
ZyXEL Türkiye Genel Müdürü Vefa Tarhan ile yaptığımız görüşmede Tarhan; bu yatırımlara ve gelişmelere dikkat çekerek, ZyXEL'in son durumunu ve ulaşılmak istenilen hedefleri anlattı.

3.Nesil teknolojisi ile çift SIM kart desteği ilk kez DST3G'de birleşti ”
Eğlence ve haberleşmeyi bir arada sunmayı hedefleyen, çift SIM kart teknolojili mobil telefonları ile kendi alanında güçlü bir marka haline gelen General Mobile, dünyada ilk kez 3.Nesil (3N) teknolojisini çift SIM kart teknolojisiyle buluşturduğu DST3G Cool ürününü düzenlediği basın toplantısı ile duyurdu.

Profesyonellerin yeni tercihi: Samsung i780
Estetik ve işlevselliği tek bir noktada birleştiren Samsung, i780 ile profesyonellere yepyeni bir model sunuyor. i780 GSM telefonları; dokunmatik ekranı ile hızlı hareket kabiliyeti sağlayarak telefon dünyasında yeni bir çığır açıyor.

Nokia'dan çevreci proje
Finlandiyalı mobil haberleşme şirketi Nokia, 28-30 Nisan tarihlerinde Londra'da düzenlenen tasarım etkinliğinde, “Homegrown” adı verilen araştırma projesini tanıttı. .

RIM, BlackBerry Bold akıllı telefonunu duyurdu
Serisinin ilki olan BlackBerry Bold akıllı telefon; seçkin tasarımı ve eşsiz performans özellikleriyle profesyoneller ve iş dünyasında gücü elinde tutanlar için mükemmel.

Vodafone Türkiye'de yönetim değişikliği
Vodafone Türkiye müdürü Attila Vitai, iki yıldır Türkiye'de sürdürdüğü görevinin ardından İngiltere'ye dönüyor. Vodafone Türkiye Müdürlüğü görevini, yerine atama yapılana kadar Vodafone Grubu Doğu Avrupa Bölgesi Başkanı Ian Gray sürdürecek.

Turkcell dünyanın 25. büyük haberleşme ve teknoloji şirketi
Turkcell; haberleşme ve teknoloji şirketlerinin Standard&Poor's finansal verilerine göre sıralandığı ‘Businessweek Infotech 100' listesinde 25. sıraya yerleşti. Intel, Cisco, HP, LG, Samsung, SAP gibi dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin önünde yer alan Turkcell, listeye giren Avrupa şirketleri arasında da 5. oldu.

Avea'dan ‘ToplanGel'lilere kazanma ve kazandırma fırsatı
Hem arkadaşlarını Avea'lı yapıp ToplanGel ‘e getirenler, hem de Avea'lı yaptıkları arkadaşları tarife ücreti ödemiyorlar.
ToplanGel tarifesindeki abonelere yönelik bir kampanya başlatan Avea, abonelerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. ToplanGel'li aboneler, Avea'lı yapıp bu tarifeye getirdikleri her arkadaşları için 1'er ay, toplamda en fazla 6 ay aylık ücret ödemiyorlar. Ayrıca Avea'ya gelip ToplanGel tarifesini seçen aboneler de ilk aylık ücreti ödemiyorlar.

Türk Telekom müşterilerini çevreye duyarlı olmaya teşvik ediyor
Türkiye'de ilk defa “e-fatura” uygulamasını başlatan ve kağıtsız fatura sayesinde kağıt tasarrufu sağlamayı hedefleyen Türk Telekom, e-fatura için başvuran müşterilerine ayda 10 dakika ücretsiz konuşma hediyesi veriyor.


Bu Sayı


Köşe Yazarları

 


Finans
E-Güven ile e-imza şimdi akıllı çubukta )
İnternet'te dolandırıcılığa son
Deniz bank saha operasyonlarını Teknoser ile yürütecek
Türk Barter'dan KOBİ'lere faizsiz kredi
Ödeme sistemlerinde bir ilk: VeriFone Türkiye'den dünyaya teknoloji transferi
 

Kısa Haberler

10xx'li telekom hizmetlerindeki son fiyatlar

Bilgi Teknolojileri'nin kalbi ‘IDC Bilgi Güvenliği ve İş Sürekliliği Semineri'nde attı

Avira Türkiye'de

Bluetooth kulaklıkta konforun adı Sennheiser FLX 70

British Telecom (BT), Thomson Reuters'la Anlaşmasının süresini uzatıyor

1038, uzaktaki babaları sevindiriyor!

En HAS bilişimci: Genpatech.com

HP 13,9 milyar Dolar'a EDS'i satın alıyor

İnnova Bilişim Çözümleri Çalışanı Vural Köyüstü'ye ‘Yılın Teknik Uzmanı' Ödülü

Karel Bursa Bölge Müdürlüğü açıldı

Ağ Antivirüsü kategorisinde ‘Okurların Seçimi Ödülü'nü Kaspersky aldı

KoçSistem'den tümleşik haberleşme kampanyası

MEP İletişim'de yeni dönem

OYTEK, geleneksel 12. Bilgi İşlem Yöneticileri toplantısını Antalya'da gerçekleştirdi

smile adsl'den, kullanım süresi dolunca kendi kendine kapanan ‘Yazlık İnternet' paketi

Teknosa'dan maç izleme özgürlüğüne tam destek: Televizyonumun Önünden Çekil!

Turkcell aboneleri'ne köprü trafiği çilesi yok

Türk Telekom'la gelecek çok hızlı geldi
Türk Telekom Alcatel-Lucent ile 21,6 milyon Avro'luk bir sözleşme imzaladı
IP telefonlara ZyXEL kalitesi geldi
 

ANKARA
Haberler
Türk Telekom, IPTV’de ilk adımı attı
İçerik, isteğe bağlı olacak
IPTV, televizyonda yeni bir dönem başlatacak
İnternet erişim ve yer sağlayıcıları TK’den faaliyet belgesi alacak
TK’den “GSM 900 İlave Frekans Bandı” ihalesi
Numara taşımada süreç başladı; Danıştay numara taşımaya itirazı reddetti
Danıştay’dan Anten A.Ş’nin yürütmesinin itirazına da red
TELKODER: “Sektörümüz düzenleme bekliyor”
Fiyat sıkıştırması nedir?
Güney Kore ile ICT/BHT konferansı
Türk Telekom yönetiminde yeni atama
ADSL Veri Akış Erişimi Tarifesi’nde promosyon
E-fatura müşterilerine ayda 10 dakika ücretsiz konuşma
Halka arzın sonuçları açıklandı
Türk Telekom kurumlar vergisinde yine lider
Türk Telekom Erzincan’da 5 İnternet Evi açtı
Teknoparklarda finansal ve yönetimsel sorunlar artıyor
Çok sayıda değil, daha nitelikli teknoparklara ihtiyaç var
Daha ilk yılda 124 Türk kuruluşu 7’inci Çerçeve Programı’na girdi
Türk KOBİ’leri Avrupa fonlarını kaçırmıyor
TÜBİTAK frekans planlaması yazılımı geliştirdi
Kağıt tüketimi nasıl azaltılır?
Sanal dünyada gerçek işler
Yol haritası bir cihaz da toplandı
Ulusal yumurta tanıtım sitesi Forsnet’ten
IBM, Unix pazarının hız şampiyonu
Microsoft Windows Vista birinci hizmet paketi şimdi Türkçe
EMO’nun yeni yönetimi görev başında
2007 Yılı Korsan Yazılım Araştırma sonuçları açıklandı
TBD, kamudaki bilişim uygulamalarını tanıtıyor
Meteksan Sistem, Türkiye’nin en değerli 40’ıncı markası
Sağlık verileri HP teknolojisi ile güvende


GSM ve DECT Telefonlar Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey

Türkiye'de Satılan GSM ve DECT Telefonların Karşılaştırmalı Fiyat Tablosu


GSM ve DECT Ürünler

GSM ve DECT Tablo

GSM Hatlar