Türk Telekom müşterilerini çevreye duyarlı olmaya teşvik ediyor


Türkiye'de ilk defa “e-fatura” uygulamasını başlatan ve kağıtsız fatura sayesinde kağıt tasarrufu sağlamayı hedefleyen Türk Telekom, e-fatura için başvuran müşterilerine ayda 10 dakika ücretsiz konuşma hediyesi veriyor.
Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, Maliye Bakanlığı'ndan aldığı onay ile Türkiye'de ilk defa elektronik fatura dönemini başlatmış ve 1 Şubat 2008 tarihi itibarıyla yapılan konuşmalara ilişkin her faturanın Türk Telekom'a ait nüshasını elektronik ortamda saklamaya başlamıştı.
Bu uygulamaya kadar her ay 2'şer nüsha basılan faturaların müşteri kopyalarını da elektronik ortama geçirmek ve daha fazla kağıt tasarrufu sağlayarak çevreye katkıda bulunmak isteyen Türk Telekom, müşterilerini kağıtsız fatura kullanmaya teşvik etmek için büyük bir kampanya başlattı. 2008 yılı içerisinde Türk Telekom'dan kağıt fatura yerine elektronik fatura almayı talep eden tüm müşteriler, başvurdukları ayı takip eden aydan itibaren 2008 yılı sonuna kadar her ay 10 dakika ücretsiz şehiriçi konuşma süresi kazanacak.
E-fatura uygulaması ile isteyen müşterilerin faturalarını elektronik olarak almaları ve aynı zamanda fatura tutarlarının ve son ödeme tarihlerinin her ay kendilerine SMS/KMS-Kısa Mesaj Sistemleri yoluyla bildirilmesi sağlanacak. Faturalarını e-fatura şeklinde almak isteyen müşterilerin 444 1 444'ü araması veya (www.turktelekom.com.tr) adresinden çevrimiçi başvuru yapması yeterli olacak.

Türk Telekom her ilçeye “İnternet Evi” kurmaya devam ediyor
2007 yılında başlatılan “Her ilçeye bir Internet Evi” projesi kapsamında 850 ilçede birer İnternet evi kurmak üzere yola çıkan Türk Telekom, 10 Mayıs 2008 tarihinde Erzincan merkez ve ilçelerinde toplam 5 İnternet Evi'ni hizmete açtı. İnternet Evleri'nin açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ve Türk Telekom yetkililerinin katıldığı bir törenle yapıldı.
Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, 2007 yılında başlattığı projeyle her ilçede birer “İnternet Evi” kurma çalışmalarına devam ediyor. Proje kapsamında Türk Telekom'a, Ulaştırma Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürlüğü, İl Müdürlükleri, Kaymakamlık ve Belediyeler de destek veriyor. Kurulan İnternet evlerinde ortalama 20 adet tam donanımlı bilgisayar ve geniş bant İnternet erişimi bulunuyor.
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen bu uygulamayla, bugüne kadar Türkiye'nin toplam 560 ilçesine ücretsiz hizmet veren İnternet evleri kuruldu.
Türk Telekom, son olarak Erzincan merkez ile Üzümlü, Kemah, İliç ve Kemaliye ilçelerinde İnternet evleri kurdu. İnternet evlerinin açılışı Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türk Telekom yetkililerinin katıldığı Erzincan merkezde düzenlenen bir törenle gerçekleşti. Bundan önce Otlukbeli, Çayırlı ve Tercan ilçelerinde açılanlarla birlikte Erzincan'da toplam 8 İnternet Evi vatandaşlara ücretsiz İnternet erişimi sunuyor.
Öte yandan, aynı gün Erzincan'da ilin batı bölgesine ve 3 belediyeye çeşitli bilişim hizmetleri sunacak Ergenekon Santral Binası da faaliyete geçti. 5000 sabit hat ve 1300 ADSL abonesi bulunan santralin 20 bin aboneye hizmet verme kapasitesi var.

Türk Telekom'un SAP projesi ‘En İyi Proje' seçildi
Türk Telekom'un SAP projesi, 13'üncüsü düzenlenen SAP Forum'da “2007 Yılı En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü. Türkiye'nin en büyük SAP projelerinden biri olan uygulama sadece altı ayda hayata geçirilerek, bugüne kadar en kısa sürede hayata geçirilen en yaygın Kurumsal Kaynak Planlaması uygulaması oldu.
Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom'un 1 Ocak 2008 itibariyle çalışanların kullanımına açtığı kurumsal kaynak planlama (ERP-Enterprise Resource Planning) uygulaması, geçtiğimiz günlerde düzenlenen SAP Forum 2008'de “2007 Yılı En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü.
SAP Türkiye yetkilileri, Türk Telekom'un 230 şubesinde toplam 1800 kullanıcı tarafından kullanılan SAP sisteminin, coğrafi yaygınlık ve kullanıcı sayısı açısından Türkiye'nin en büyük SAP projelerinden biri olduğunu kaydetti. Öte yandan, Türk Telekom'un altı ay içinde uygulamaya geçirdiği projenin, yaygınlığı da göz önünde bulundurularak, Türkiye'de en kısa sürede hayata geçirilen Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP-Enterprise Resource Planning) uygulaması olduğu belirtildi.
SAP Forum 2008'de ödülü kabul eden Türk Telekom Finans Başkanı Ersin Topçuoğlu, projenin 6 ayda hayata geçirilmesinde katkısı olan kurum çalışanlarına ve uygulama danışmanlığını veren Siemens'e teşekkür etti. Topçuoğlu bu projenin geçekleştirilmesinin Türk Telekom en önemli hedefi olan hizmet kalitesine de olumlu yansıyacak önemli bir adım olduğunu belirtti.
SAP ERP çözümü ile iş süreçlerinde verimliliği artıran Türk Telekom; dönüşüm projesiyle, şirketin finans yönetimi, satınalma yönetimi ve stok yönetimi süreçleri şeffaflaştı. Türk Telekom bünyesinde uygulanan SAP yazılım çözümleri, kurumun finans, lojistik, insan kaynakları ile kurumsal yönetim ve karar destek süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılayacak.

Televizyonda IPTV ile yeni bir dönem başlayacak
Televizyon izleme alışkanlığını tümüyle değiştirecek ve TV, bilgisayar, DVD/VoD-Talep üzerine Video ve telefonu tek bir platformda birleştiren IPTV, Türk Telekom ile Türk tüketicilerine ulaşacak. IPTV altyapısı için Türk Telekom tarafından açılan projenin ihalesini Amerikalı SeaChange International Inc. firması liderliğindeki iş ortaklığı kazandı.
Tüm dünyada telekom teknolojisinde yeni bir çağ açan IPTV altyapısının Türkiye'ye kurulması için Türk Telekom'un hazırlıkları hızla devam ediyor. Sistemin altyapısını oluşturmak için düzenlenen ve dünyanın önde gelen şirketlerinin katıldığı ihaleyi Amerikalı SeaChange firması kazandı. SeaChange, söz konusu IPTV platformunu orta vadede, bir Türk Telekom şirketi olan Argela ile geliştirecek.
Amerikan kökenli ve Amerikan borsasına (NASDAQ) kote bir teknoloji firması olan SeaChange, özellikle İsteğe Bağlı İçerik Yayını (VoD) alanında uzman bir kuruluş olak tanınıyor. Dünya üzerinde yaklaşık kırk milyon kablo-TV müşterisine VOD altyapısı sağlayan SeaChange, Türkiye'de de IPTV altyapısının tamamlanması için önderlik yapacak.
Öte yandan Argela, projede önemli bir rol üstleniyor. Bu çalışmada SeaChange firmasının bir alt yüklenicisi olarak görev yapacak olan Argela, SeaChange ile geliştirmekte olduğu yeni nesil Middleware Platformu ile projenin hayata geçmesine önemli katkılar sağlayacak. 2008 yılı sonunda hizmete sunulması planlanan IPTV ürününün önemli bir parçası, Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilecek. Argela'nın bu projede sorumlu olacağı “Middleware Platformu” IPTV abonelerinin, TV yayınlarını İnternet üzerinden izleyecekleri, istedikleri filmleri kiralayabilecekleri, oyun, bankacılık, video konferans gibi etkileşimli işlemler ve daha birçok uygulamaları kullanabilecekleri ortamı sağlayacak. SeaChange ise geliştirilecek bu middleware'in bütünleştirilmesi sorumlu olacak.
Ayrıca Argela ve SeaChange, Türk Telekom IPTV projesi ile başlayan birlikteliklerini, daha kapsamlı ve uzun vadeli bir Ortak Girişim anlaşması ile genişlettiler. Bu sayede her iki firma deneyim ve pazarlarını uluslararası platformda paylaşacak güç birliğini oluşturmuş oldular. Bu çerçevede Türk Telekom için kurulacak IPTV platformunun dünya pazarına açılması hedefleniyor.
Kurulacak IPTV altyapısı; TV Yayını, isteğe bağlı içerik yayını (VoD, MoD), kişisel içerik kaydı (nPVR), canlı yayını durdurma (PLTV), gecikmeli yayın izleme (TSTV, Catch-up TV, TVoD), izle ve öde (PPV) gibi hizmetlerin yanısıra, İnternet, oyun, sohbet, anında mesajlaşma, KMS,
e-posta, çevrimiçi oylama gibi etkileşimli servisler, görüntülü haberleşme (Video Konferans, Video Phone), içerik barındırma, reklam ekleme, kişiselleştirilmiş reklam ve ebeveyn kontrolü hizmetlerini vermeye uygun şekilde oluşturulacak. İlk aşamada 1 milyon müşteri kapasitesi ile kurulacak altyapı, talebe bağlı olarak genişlemeye müsait olacak.

Türk Telekom'dan Türk askerine özel İnternet sitesi
Türk Telekom, sadece Türk askerlerine ve yakınlarına özel “ www.enbuyukaskerbizimasker.net ” İnternet sitesini kurdu. Türk Telekom, yakınlarıyla ve diğer askerlerle iletişim içinde olma imkanı sağlayan ve ihtiyaçları olan bilgileri içeren İnternet sitesi ile askerlere destek olmayı amaçlıyor.
Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom farklı yelpazedeki müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap verecek katma değerli ürün ve hizmetleri hayata geçirmeye devam ediyor. Türk Telekom, tüm toplumun refahının sağlanması ve korunması amacıyla çalışan Türk askerleri için “ www.enbuyukaskerbizimasker.net ” İnternet sitesini oluşturdu. Daha önce de askerlerin yakınları ile rahatça konuşabilmesi için onlara TT Aile kartını sunan Türk Telekom, ürün ve hizmetleri ile Türk askerine ve yakınlarına destek olmayı amaçlıyor.
Mayıs ayı itibariyle tüm fonksiyonları ile kullanıma açılan İnternet sitesi asker ve yakınlarından büyük ilgi gördü ve siteye şimdiden 4000 asker üye oldu. Bu kısa süre içinde 110 binden fazla kişinin de ziyaret ettiği sitede askerlerin vatani göreve başlamadan önce ve görevlerini sürdürürken ihtiyaç duyacağı gerekli belgeler, celp dönemleri gibi önemli bilgilere yer veriliyor. Site, askerlik hakkında sıkça sorulan sorular ve askeri terimler sözlüğü gibi bölümleri de içeriyor. Sitenin Türk askerinin en geniş başvuru kaynaklarından biri haline gelmesi hedefleniyor.
Aynı zamanda, siteye üye olan askerler, birbirleriyle fikir paylaşımında bulunmaları, fotoğraflarını ve yazılarını yakınları ile paylaşabilmeleri için kendilerine özel bir sayfaya sahip olabiliyor. Öte yandan, askerlerin izinleri sırasında keyifli vakit geçirmeleri için sitede çeşitli oyunlar da yer alıyor. Bir Türk askerinin kışladaki bir gününü simüle eden ilk 3 boyutlu (3D) oyun olma özelliğini taşıyan oyun ise çok yakın bir zamanda İnternet sitesinde askerlerin kullanımına sunulacak.
Bunun yanısıra İnternet sitesinde, asker yolu gözleyen yakınlara yönelik gün sayan ‘hasretmatik' ve ‘şafaksayar' gibi uygulamalar da bulunuyor.

Türk Telekom Türk Olimpiyat Takımı'na sponsor oldu
Eğitim ve spor alanında çok sayıda önemli sosyal sorumluluk projesine imza atan Türkiye'nin telekomünikasyon devi Türk Telekom, ülkede spor bilincini ve sevgisini artırmaya yönelik çalışmalarına hızla devam ediyor. Türkiye'nin önde gelen basketbol takımlarından birine sahip olan şirket aynı zamanda ulusal ve uluslararası bir çok spor etkinliklerini de destekliyor. Bu amaç doğrultusunda Türk Telekom çok önemli bir projeye daha imza atarak Türk Olimpiyat Takımı'nın altın sponsoru oldu.
Türkiye'nin büyük başarılar elde etmiş 58 sporcusundan oluşan Türk Olimpiyat Takımı, olimpiyatlardaki başarıyı artırmanın yanında spor ve sporcuları tanıtmak ve gençlerin kişisel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla oluşturuldu. 24 Mayıs 2008 tarihinde Cevahir Hotel'de Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Sayın Mehmet Atalay ve Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan'ın katılımıyla Takım'ın ilk tanıtım toplantısı düzenlendi.
Toplantıda konuşan Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, Türk gençliğinin fiziksel ve ruhsal gelişiminde ve sosyalleşmesinde sporun en önemli faaliyetlerden biri olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti: “Türk Telekom olarak, Türkiye'nin her köşesine yayılmış spor kulüpleriyle, tesis yapım ve onarımını da kapsayan spor yatırımlarımızla farklı branşlarda gençlere spor yapma imkanı sağlıyoruz. Hedefimiz ülkemizi dünyada başarıyla temsil edecek dünya standartlarında sporcuların yetiştirilmesine hizmet etmek ve Türkiye'yi uluslararası platformda tanıtacak takım ve kuruluşların yanında yer almak. Bu amaçla, tüm dallardaki olimpiyat milli takımlarımıza destek vermek ve sponsorluklarını üstlenmekten büyük memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Milli takımlarımızın gelecek olimpiyatlardaki başarısına gönülden inanıyoruz.”

TTNet Vitamin yarışması başladı
Öğrencilerin eğlenirken öğrenecekleri yarışma, 20 haziran'a kadar sürecek. TTNet'in bilgisayar destekli eğitime ilgiyi artırmak amacıyla ilköğretim öğrencilerine yönelik düzenlediği “TTNetVitamin Yarışması” başladı. İlköğretim 6,7 ve 8'nci sınıfta okuyan öğrencilerin katılabileceği yarışma 20 Haziran tarihine kadar devam edecek. Kazananlar yurtdışı seyahati, diz üstü bilgisayar ve ADSL İnternet bağlantısı gibi hediyelere sahip olacak.
Türkiye'nin lider İnternet servis sağlayıcısı TTNet'in öğrencilere eğitimle ilgili konularda bilişim teknolojisini kullanma alışkanlığı kazandırılması amacıyla düzenlediği TTNetVitamin Yarışması başladı. 20 Haziran tarihine kadar devam edecek yarışmaya (www.ttnetvitaminyarismasi.com) adresinden ulaşılabiliyor. Yarışmaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-okul sisteminde yer alan ilköğretim okullarında 2007-2008 eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrenimine devam etmekte olan ve 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri katılabiliyor.
TTNet, grup şirketlerinden IES ile birlikte hazırladığı bilgisayar destekli etkinlik “TTNetVitamin Yarışması” ile, ilköğretim öğrencilerinin en son teknoloji ürünlerinden biri ile tanışmalarını amaçlıyor. Yarışmaya katılan her bir öğrenci “Matematik” ile “Fen ve Teknoloji” derslerinden seçilmiş konularda, kendi sınıf seviyesindeki 8 etkinliğe ulaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı eğitim müfredatına ve öğrencilerin okullarındaki eğitim düzeyinde elde ettikleri bilgi birikimlerine uygun olarak hazırlanan her etkinliğin farklı eğitsel hedefleri var.
Her bir etkinlik, “öğrenme parçası” ve “yarışma parçasından” oluşuyor. Öğrenciler, etkinliklerin öğrenme parçasına istedikleri kadar giriş yapıp konular üzerinden geçebiliyor. Öğrenci hedefleri tamamladıktan sonra, ilgili etkinliğin yarışma parçası aktif hale geliyor. Öğrencinin yarışmayı bir defada tamamlamak gibi bir zorunluluğu yok. Öğrenciler yarışma parçalarına en fazla 3 kere girebiliyorlar ve etkinliklerdeki yarışma parçası kısmını tamamlamak için 20 Haziran tarihine kadar yarışma süresini istedikleri gibi kullanmakta serbestler.
Yarışma sonunda dereceye girecek öğrencilere yurtdışı seyahati, diz üstü bilgisayarlar, sınıflarına eğitim destek paketleri ve ücretsiz ADSL bağlantısı gibi ödüller verilecek.