Zamane televizyonları…


Cenk Yapıcı

Dünyanın en büyük ve en ilgi çeken futbol etkinliği Dünya Kupası başladı.
Tam 1 ay sürecek olan bu futbol bayramında Türk milli takımının olmayışı büyük bir talihsizlik, ancak geçmiş yıllarda yapılan ölçümler ve değerlendirmeler kupa maçlarının ülkemizde yine heyecanla ve yakından takip edildiğini; aynı zamanda televizyon satışlarının şampiyona boyunca ciddi şekilde arttığını gösteriyor. Türkiye’de bir Dünya Kupası Turnuvası’nın HD yayın kalitesinde TRT ile birlikte ilk kez futbolseverlere ulaşması bekleniyor. Son kullanıcı da bu futbol turnuvasını HD destekli televizyonu ile evinde izlemekte kararlı, ancak hangi teknolojili ve hangi marka televizyonu alabileceği konusunda kararsız. Türkiye’de evine yüksek çözünürlüklü televizyon satın alan kullanıcının televizyon anteninden gelen her görüntüyü HD izlediği bilinci yıkılmadan bir de 3 Boyutlu (3B) Tam Yüksek Çözünürlüklü (HD) yayın kabiliyetli ürünler pazara sunuldu. Son 4-5 yılda çok hızlı gelişen televizyon ve yayıncılık teknolojileri, günde ortalama 4,5 saatle ABD ile birlikte en çok televizyon izleyen Türk halkı tarafından çok yakından takip ediliyor. Telepati Dergisi olarak dünyadaki dev televizyon üreticilerinin ve yayıncılarının Türk yöneticilerinden detaylı bilgiler aldık ve sizler için bir satın alma rehberi mahiyetinde bir dosya hazırladık.

Bang&Olufsen yüksek teknolojiyi tasarımla birleştiriyor
Bang & Olufsen 1925 yılında Struer, Danimarka’da kaliteli ses yeniden üretimine kendilerini adamış olan Peter Bang ve Svend Olufsen adlı iki yenilikçi mühendis tarafından kurulmuş. O zamandan beri marka, uzun yıllar süren zanaatkârlık geleneği ve yüksek teknolojili araştırma ve geliştirmeye mümkün olan en üst düzeyde bağlılığı sayesinde performans ve tasarım mükemmelliğinin simgesi haline gelmiş. Ev teknolojisinde hala en ön sırada olan Bang & Olufsen, ev için tümleşik ses ve görüntü çözümleri konusundaki yaygın deneyimini, son yıllarda ağırlama ve otomotiv gibi sektörlere de genişletti. Tasarım ve teknolojisiyle daima üst seviye kullanıcılara hitap eden Bang&Olufsen Satış Direktörü Ömer Alp Yaman ile ürünler hakkında görüştük.

Bang & Olufsen yüksek teknolojiyi tasarımla birleştiren güçlü bir üretici olarak biliniyor. LED vizyonu ne doğrultuda ilerliyor?
Kurulduğu yıldan beride hep ilklere imza atarak dünya çapında bir marka olmayı başardı. Bang& Olufsen’in şu anda piyasada bulunan en yeni Tam HD LED TV’leri BeoVision 7-55, BeoVision 10-40 ve BeoVision 10-46’dır. En yeni görüntü iyileştirme teknolojilerini uygulayan etkileyici görüntü performansına sahip heyecan verici bu yeni LED teknolojili LCD TV’lerle hızlı ve hareketli sahnelerde bile keskin ve net bir görüntüye sahip olursunuz.

Bugünlerde Bang & Olufsen’den televizyon alacak tüketicileri ne gibi ayrıcalıklar bekliyor? Dünya Kupası’na özel kampanyalarınız neler?
Spor etkinliklerini televizyondan izleyen herkesin en büyük sıkıntısı hızlı ve hareketli sahnelerdeki detayları kaçırmaktır. Bang & Olufsen’in en son teknolojili Tam HD LED TV’leri sayesinde hiçbir ayrıntıyı kaçırmayacaksınız. BeoVision 7-55, piyasadaki en iyi görüntü sinyali işleme özelliklerini sunan Bang & Olufsen görüntü motoruna sahip. Ayrıca Bang & Olufsen, hareket düzenleyici ve fon ışığı tarama özelliklerini de kapsayan, 100/120 Hz olarak da bilinen çift kare hızı teknolojisine sahip.
BeoVision 10 serisi ise en yeni görüntü iyileştirme teknolojilerini uygulayan etkileyici görüntü performansına sahip heyecan verici yeni bir LED TV ve 200/240 Hz LCD panelli bir Tam HD. Gelişmiş hareket telafisi teknolojileriyle birleşen 200/240 Hz teknoloji, LCD panelin hareket performansını görülmemiş bir düzgünlük seviyesine taşıyor.
Dünya Kupası’nı evinden izleyecek olan tüm futbolseverler Bang & Olufsen’in bu ürünleriyle maçları takip edebilir sanki oradaymış gibi büyük bir heyecan yaşayabilirler.

Özellikle futbol maçlarını HD kalitesinde izlemek isteyen kullanıcılar hangi tür televizyon çeşitlerinizi seçmeli? Nelere dikkat etmeli?
Tüm HD televizyonlarımız özellikler futbol maçı gibi tüm spor karşılaşmalarını izlemek için uygundur. Stattaki atmosferi yakalamak için özellikle ev sinema ses sistemi (5.1 veya 7.1) uygulamakta yarar vardır. Televizyonun büyük ekranlı olması da maçları izlerken size ayrıca bir keyif verecektir.

Bang & Olufsen daha hangi teknolojileri Türkiye pazarıyla buluşturmayı planlıyor?
Bang & Olufsen uzun süren çalışmalar ve testler sonun yeni ürünlerini piyasaya sürer. Yakın zamanda NET tabanlı TV’lerimiz pazara girecektir.

Orta seviye ve yüksek seviye fiyat aralığında özellikle spor karşılaşmaları için tavsiye edebileceğiniz modelleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Spor etkinliklerini size büyük bir keyifle izleyeceğiniz modellerimiz BeoVision 7-55, BeoVision 10-40 ve BeoVision 10-46’dır.
Olağanüstü görüntünün yanı sıra, bu TV’ler etkileyici bir ses performansı da sunuyor.
BeoVision 7-55’te çok yüksek ses seviyelerinde bile hoparlörün sesi bozmamasını sağlamak için hoparlöre termal koruma devreleri ve Adaptive Bass Linearisation (ABL) özelliği eklenmiştir. Özel üretim bir Surround ses düzeni arıyorsanız; Bang & Olufsen’in Akustik Mercek Teknolojisi’ni (Acoustic Lens Technology) esas alan özel merkez kanallı BeoLab 7-4 hoparlör mükemmel çözüm. Bireysel ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, BeoVision 7-55 her durumda en iyi ses deneyimini sunar.
BeoVision 10 serisinde de ekranın altına yerleştirilmiş ve kumaş bir kaplamayla kaplanmış tümleşik bir stereo hoparlör bulunuyor. Bütünleşik Surround Sound ve DVB-HD modülü, elektronik perdeler ve bir Surround Sound düzeni için beş adede kadar fazladan hoparlör ve gerektiğinde çok sayıda set-top kutu eklemenize olanak tanıyan daha da geniş bir bağlantı paneline sahip. 5.1 ve 7.1 Dolby Digital Surround Sound(DDSS) televizyonlarda yapışık olup ayrıca bir amfiye ihtiyaç duyulmaz ve tek kumanda ile kolayca kullanılır.
Bang & Olufsen televizyonlar izleyicinin konumuna göre de son derece esnek. Zemine yerleştirme için tasarlanmış olmasına karşın BeoVision 7-55 , alçak ve yüksek motorlu zemin standı, duvara yakın sabit askı çözümü gibi seçenekleriyle de kişisel kullanıma oldukça uygun.

Panasonic ile en akıcı, en canlı görüntüler
Plazma, LCD ve 3B Tam HD teknolojilerinin Japon devi Panasonic, yepyeni teknolojileriyle yoluna devam ediyor. Panasonic Elektronik A.Ş. VIERA Televizyon Grubu Ürün Müdürü Uluç Özler’e televizyon satın alırken dikkat edilecek hususlar ve 3.Boyut teknolojileri üzerine konuştuk.

Türkiye’de satışa çıkan 3 Boyutlu (3B) Tam HD ürünlerinizden hangileri? Cihazlar hangi fiyat aralığında satılmakta ve tüm Panasonic yetkili satıcılarında bulunabilmekte mi?
Panasonic, Türkiye’ye baştan sona keyifli ve kaliteli bir 3B deneyimi sunmak için ilk Tam yüksek Çözünürlüklü tam HD 3D TV serisi olan VIERA NeoPDP Full HD 3D TV VT20’nin 50 ve 65 inçlik modellerinin yanı sıra, tam HD 3B Blu-ray oynatıcı DMP-BDT300’ü de Türk tüketicisinin beğenisine sunuyor. VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20’nin sunduğu benzersiz keyif, dünya çapında büyük beğeni toplayan Blu-ray oynatıcı DMP-BDT300 ile tamamlanıyor. Geniş hacimli Tam HD 3B filmleri işlemek için yeni geliştirilen UniPhier LSI yonga sayesinde 3B’de mükemmelliği yakalayan DMP-BDT300, 3B kapasiteli televizyonlarla kusursuz uyum içinde çalışıyor. DMP-BDT300, 3B gösterim özelliklerinin yanı sıra hem iki boyutlu Blu-ray diskler hem de DVD biçimi için ideal bir seçim.
Panasonic, 3B ürünlerini tek tek satmasının yanı sıra güzel bir birleşimle de tüketiciye destek oluyor. 50 inçlik 3B harikası Panasonic VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20, DMP-BDT300 yeni 1.4 sürüm HDMI kablo ve 3B biçiminde benzersiz bir keyif sunan Ice Age ve Coraline filmleri iki adet 3B gözlükle birlikte izleyiciye tek bir pakette sunarak yeni 3B teknolojisine adapte olmak isteyenlerin evde sinema keyfini tamamlıyor. Bu özel ürün paketinin tavsiye edilen satış fiyatı, KDV dâhil 7999 TL.

Panasonic’in küresel olarak 3B vizyonu nedir? Dünyadaki yayın içeriği çalışmaları ne yönde ilerliyor?
Panasonic’in 3B alanına katkısı, ürün geliştirmenin ötesine geçiyor ve gerek 3B içeriğin yaygınlaşması gerekse ilgili altyapının oluşması konularını da kapsıyor. Kullanıcının ilgili içeriğe erişebilmesi için, 3B teknolojisine uçtan uca desteğini her fırsatta sergileyen teknoloji devi faaliyetlerini dünyanın en yüksek bütçeli 3B filmi olan Avatar’ın sponsorluğunun yanı sıra, yönetmenlerle görüntü uzmanlarını bir araya getirdiği Hollywood Laboratuarları’nda 3B içeriği zenginleştirmek üzere yürüttüğü projeler, profesyonel kameralardan 3B şifreleme araçlarına dek tümleşik çözümler, 2010 Vancouver Kış Olimpiyat Oyunları’nın 3B çekimleri ve 2010 Fransa Açık Tenis Turnuvası Roland Garros’un 3B yayınlanması gibi çalışmalarla destekliyor.

VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20 modeli ne gibi ayrıcalıklar sunuyor?
3D televizyonlarda, televizyonun barındırdığı teknoloji, 3B görüntü üretiminin gerekleri olan Gerçekçi ve Doğal Algı, Teatral Kontrast ve Keskin Görüntü performansını karşılayabilecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20’nin 5milyon:1’in üzerindeki kontrast performansı 3D teknolojisi açısından son derece önemlidir çünkü 3B izlerken özellikle görüntüde yüksek kontrastlara ve derin siyahlara ihtiyaç duyulur. Böylece göz, görüntüdeki farklı derinlikleri daha iyi ayırt eder. Bu da etkileyici bir 3B deneyimi için olmazsa olmazıdır. Bunun yanı sıra, TV’nin cross-talk adı verilen bulanıklığı azaltan 600Hz gibi hareket teknolojileri ve kısa tepki süresi özelliklerine sahip olmasına önem verilmelidir. Panasonic’in büyük ekranda plazmanın teknolojik avantajlarından faydalanan dâhili HD Uydu alıcısına da sahip olan VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV serisi VT20, bu ihtiyaçları başarı ile karşılamaktadır.
Türkiye pazarına hem 50 hem de 65 inçlik modellerini sunan Panasonic’in VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20 serisi, üç boyutlu görüntüde ve geniş ekranlı televizyonlarda en mükemmel sonucu veren plazma teknolojisiyle donanmış olarak geliyor. 2B biçimiyle de uyumlu olan Panasonic VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20 serisinde, High Contrast Filter ile ekrandaki yansımalar da tarihe karışıyor. 50 ve 65 inçlik modellerin her ikisi de 600 Herz Sub-field Drive Intelligent Frame Creation Pro, 1080 satırlık (Tam HD) hareketli görüntü çözünürlüğü, Infinite Black Pro (5.000.000:1’in üzerinde doğal karşıtlık) özellikleri sayesinde izleyiciye eşsiz bir deneyim yaşatıyor. 3B kavramını eğlence boyutunun daha da ötesine taşıyan THX® onaylı gerçekçi görüntüler filmden belgesele, spordan video çekimlerine dek pek çok alanda kullanım seçeneği sunuyor.
Dahası, VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20 ile birlikte sunulan gözlük de her yaştan kullanıcının fiziksel özelliklerine uyacak şekilde ayarlanabilme özelliğiyle öne çıkıyor. Bu sayede tüm kullanıcılar, gözlüğü rahat bir biçimde takabiliyorlar. 3B gözlüklerde uyumlaşma ve her açıdan netlik sağlayabilme özellikleri de önem kazanıyor. Sadece Panasonic VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20 ile uyumlu çalışan gözlüklerde, kanepeye uzanarak TV izlendiğinde dahi görüntü kararması gibi problemler yaşanmıyor.

Bugünlerde Panasonic’den televizyon alacak tüketicileri ne gibi ayrıcalıklar bekliyor?
Panasonic, 50 inçlik 3B harikası Panasonic VIERA NeoPDP Tam HD 3B TV VT20’yi, alanında çığır açan Tam HD 3B Blu-Ray oynatıcı DMP-BDT300’ü ve 3B biçiminde benzersiz bir keyif sunan Ice Age ve Coraline filmlerini iki adet 3B gözlükle birlikte izleyiciye tek bir pakette sunarak yeni 3B teknolojisine adapte olmak isteyenlerin evde sinema keyfini tamamlıyor.

Özellikle futbol maçlarını HD kalitesinde izlemek isteyen kullanıcılar hangi tür televizyon çeşitlerinizi seçmeli? Nelere dikkat etmeli?
Futbol maçları gibi hızlı hareketli görüntülerde mükemmel görüntü kalitesi sunan teknolojiler düşünüldüğünde, 600Hz özelliği öne çıkmaktadır. Panasonic’in geleceğin TV teknolojisi olarak geliştirdiği NeoPDP ürünler, 600Hz Sub-field Drive Intelligent Frame Creation Pro teknolojisi ve 0,001ms Tepki Süresi sayesinde futbolun hızlı hareketli görüntülerinde mükemmel netlik sunar. Böylece, futbolcuların şimşek hızında bilek hareketlerinden kalabalık sahnelerdeki faullere dek tüm detaylar büyük bir netlikle seçilebilir.

Viera 600 Hz satın almak ne gibi avantajlar sağlıyor?
Panasonic’in geleceğin TV teknolojisi olarak geliştirdiği 600Hz NeoPDP ürünler benzersiz özelliklerle donanmış olarak sunuluyor. 600Hz Sub-field Drive Intelligent Frame Creation Pro teknolojisi ve 0,001ms Tepki Süresi sayesinde futboldan aksiyon filmlerine çok geniş bir alanda hızlı hareketli görüntülerde mükemmel netlik sunan Panasonic VIERA televizyonlarda tüm ayrıntılar büyük bir netlikle seçilebiliyor. Panasonic VIERA plazma S20 ve NeoPDP G20 serileri, diğer teknolojilerde mümkün olmayan “1080 satır - Tam HD Hareketli Görüntü Çözünürlüğü” sunuyor. Panasonic NeoPDP'ler Infinite Black 5.000.000:1 doğal kontrast oranı ve yansıma yapmayan ekranları ile hem futbol hem de sinema tutkunlarına olağanüstü detaylar ve canlı renk tonları sunarken, benzersiz bir özellik olan USB üzerinden harici sabit diske kayıt imkanı da ile hiçbir programı kaçırmanıza izin vermiyor.
Doğa dostu kurşunsuz panelin artırılmış enerji verimliliği sayesinde ortalama izlemede sadece 129W enerji tüketilirken, parlaklığı bağımsız ayarlanabilen 2 milyon pikselin ışığı da gözlerinizi daha az yoruyor.

1500 – 2000 TL ve 2000 – 3500 TL fiyat aralığında tavsiye edebileceğiniz modelleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
1500-2000 TL fiyat aralığında yer alan 32 inçlik Panasonic VIERA FHD LCD modelimiz TX-L32U2E, IPS panel, 50.000:1 dinamik kontrast, VIERA Link, oyun ayarı, SD kart okuma, 2 adet HDMI girişi ve 178 derecelik izleme açısıyla mükemmel bir seyir sunuyor. Gelişmiş IPS panel, televizyon hangi açıdan izlenirse izlensin berrak ve canlı renklerin yanı sıra mükemmel bir netlik sunuyor.
2000-3500 TL fiyat aralığında yer alan 42 inçlik Panasonic VIERA NeoPDP G20, Panasonic NeoPDP teknolojisi, yenilikçi 600 Hz alt-alan sürücü teknolojisi sayesinde temel görüntü kalitesine yepyeni bir tanım getiriyor. Bu özelliklerin birleşimi NeoPDP teknolojisini televizyonda spor, film ve oyun izlemek için ideal kılıyor.

Sony Bravia’lar Dünya Kupası 2010’a ve 3.Boyut’a hazır
Sony Corporation, son kullanıcı ve profesyonel pazarlara yönelik ses, görüntü, oyun, haberleşme ve Bilişim Teknolojileri ve tüketici elektroniği alanındaki yenilikçi ürün, içerik (film, müzik, oyun) ve tasarımları ile dünyanın lider Japon elektronik şirketi. 1990 yılından beri Türkiye’de de Sony Eurasia olarak faaliyet gösteren Sony Corporation, kullanıcılara satış ve satış sonrası en yüksek kalite anlayışıyla hizmet veren yaygın bir bayi ve servis ağına sahiptir. Make.Believe felsefesinin bir parçası olarak, muhteşem hayaller ile orijinal fikirleri gerçeğe dönüştüren Sony’nin, Sony Bravia Ürün Müdürü Ersin Kösoğlu ile yeni Sony televizyonlar ve 3B yayın teknolojileri üzerine konuştuk.

Türkiye’de satışa çıkan 3B Tam HD ürünlerinizden hangileri? Cihazlar hangi Sony Center’larda bulunabilecek mi?
İlk 3B TV’miz 40HX800, Haziran başında satışa sunulacak. Yaz sonuna kadar da diğer 3B Tam HD TV modellerimizi, Türkiye çapındaki 94 adet Sony Center’da tüketicilerimizle buluşturacağız.

Sony 3.Boyut’un her aşamasında
Sony, 3B deneyimini komple çözümlerle sunabilen tek şirkettir. Biz bu komple çözümlerimizi, “mercekten göze 3B deneyimi” olarak adlandırıyoruz. 3B çekimi için kullanılan ekipman ve sistemleri üreten, içerik oluşturan film ve oyunları üreten, tüketiciye 3B teknolojisini sunan ve ulaşmasını sağlayan tek şirket, Sony’dir. Özetle; 3B platformunun her aşamasında yer alıyoruz.

Playstation3 ile ev eğlencesinde gerçek 3B deneyimi başlıyor
Sony 3B TV’lerin pazara sunulmasıyla birlikte, PlayStation3 kullanıcıları için 3B stereoskopik oyunlar en önemli gündem maddelerinden biri haline geliyor. HX800’ün tanıtılmasıyla eş zamanlı olarak, Sony Computer Entertainment Europe, PlayStation Ağı üzerinden kullanılabilecek olan 4 adet 3B stereoskopik PS3 oyunu yayınlayacak ve bu oyun koleksiyonu BRAVIA 3B TV satın alanlara hediye olarak verilecek.
Heyecan dolu Wipeout HD ve Motorstorm Pacific Rift oyunları ile PAIN ve Super Stardust HD eğlence oyunları Türkiye’de PlayStation Network Store açıldıktan sonra indirilebilir duruma gelecek.

3B Blu-ray oynatıcılar, içerikleriyle sunuluyor
Yeni 3B TV modellerimizi tamamlayan bir ev eğlencesi sunmak hedefiyle oldukça iddialı ve kapsamlı 3B Blu-ray oynatıcılar ve ev sinema sistemlerimiz de hazır.
Uygun fiyatlı S470 “3D Ready” Blu-ray oynatıcılar Mayıs ayı itibariyle satışa sunulmaya başlandı. Haziran ayının başında satışa çıkacak yeni Sony 3B TV’ler ile birlikte, bir 3B donanım güncellemesi de çıkarılacak. BDV-E370’in öncülük ettiği bu yılki Sony Blu-ray Ev Sinema Sistemleri ürün yelpazesi “3D Ready” özelliğine sahip.
Ayrıca, gişe rekortmeni Cloudy with a Chance of Meatballs (Köfte Yağmuru) ve Deep Sea (Derin Deniz) filmlerini, belirli 3B ürünleri ile birlikte paketlenmiş olarak, 3B Blu-ray diskte sunacağız.

Motionflow hareket özgürlüğü sağlıyor

Hareketli futbol sahnelerinde daha net ve gerçekçi görüntüler için TV’lerde çerçeve hızı öne çıkıyor. Bu açıdan futbol maçlarını yüksek kaliteli görüntüler eşliğinde izlemek isteyenlere, Motionflow 100 Hz, Motionflow PRO 200Hz modellerimizi önerebilirim. Özellikle Motionflow 200Hz Pro teknolojisinin sahip olduğu görüntü bulanıklığını azaltma özelliği ile çok daha akıcı ve hareketli görüntüler elde edilebiliyor. Bu teknolojiye sahip BRAVIA TV modellerimiz ise EX500, EX700, HX700, NX700 ve NX800 serisi.

2010 FIFA World Cup South Africa™ resmi 3B filmini Sony çekecek
Bugünlerde TV almayı düşünen tüketicilerimizi satış noktalarında Sony TV’lerimizi görmeye davet ediyorum. FIFA Dünya Kupası’nın keyfini Sony BRAVIA TV’lerle çıkarmalarını öneriyorum. Ayrıca Sony olarak, Dünya Kupası kapsamında bir ilke daha imza atacak olmanın mutluluğunu paylaşmak istiyorum. 2010 FIFA World Cup South Africa™ resmi 3B filmini Sony çekecek. Toplamda 25 maç 3B olarak çekilecek. Aynı zamanda, dünya genelinde kamuya açık belli alanlarda 3B canlı yayınlar yapılacak, her maç için özel 3B tanıtım filmleri hazırlanacak ve bu filmler, Avrupa genelinde yaklaşık 1.300 mağazada Sony 3B TV’lerde izlenebilecek. Bir güzel haber de Sony Pictures Home Entertainment’dan. Kardeş şirketimiz de Sony tarafından çekilecek 2010 FIFA World Cup South Africa™ resmi 3B filmini, 2010 yılı içinde, Blu-ray Disc biçiminde dağıtacak.
Sinemaseverleri de unutmuyoruz elbette. Türkiye’de eğlence sektörünün lider şirketi Mars Entertainment Group işbirliği ile 3B film gösterimlerimiz devam ediyor. Bu sayede sinemaseverler, Sony’nin katkılarıyla ve Real D 3D farkıyla Cinebonus Sinemaları’nda, 3B film keyfi yaşıyor. Ayrıca, Türkiye’ye gelen ilk Sony 3D LCD TV’leri her hafta farklı Mars Sinemaları’nda teknoloji severler ile buluşturacağız.

Philips, Ambilight teknolojisi ile 3.Boyut’u sunuyor
Philips TV’ler yüksek görüntü, ses kalitesi ve sürükleyici Ambilight özelliği evde en iyi sinematik izleme deneyimini sunuyor. Philips, mükemmel sinematik izleme deneyimini 3 boyutlu olarak müşterilerine sunuyor. Dünyanın ilk sinema oranlarına sahip 3B TV’sini de içeren ve tamamen Tam HD 3D Ready TV’lerden oluşan bir ürün serisini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Philips Tüketici Ürünleri Halka İlişkiler Müdürü Burcu Aksoy bizlere en son Philips TV teknolojilerini anlattı.

Dünyanın gerçek sinema oranlarında sunulan ilk Tam HD 3B TV’si Philips’ten
Philips TV’lerin her yıl ödül kazanan görüntü kalitesi ve Ambilight’ın benzersiz sürükleyici gücü üzerine kurulan Philips’in en üst seviye TV’ler serisi, bu yaz Tam HD 3D Ready özelliğiyle geliyor. Philips, müşterilerine sunduğu mükemmel sinematik izleme deneyimini 3 boyutlu olarak sunmaya hazırlanıyor. Philips bu doğrultuda dünyanın ilk sinema oranlarına sahip 3D TV’sini de içeren ve tamamen Tam HD 3D Ready TV’lerden oluşan bir ürün serisini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Philips 7000, 8000, 9000 ve 21:9 serilerinde sunacağı Tam HD 3D televizyonlar ile 3 boyutlu görüntü deneyimini olağan üstün görüntü, ses kalitesi ve sürükleyici Ambilight özelliği ile yaşatacak.

Philips Active 3D teknolojisi
Dünyanın ilk sinema oranlarına sahip Tam HD 3D Cinema 21:9 TV’sini yaz sonunda piyasaya sürecek olan Philips’in 2010 model 9000, 8000 ve 7000 LED serileri de Tam HD 3D Ready ve Active 3D özelliğine sahip olacak. 3 boyutlu film deneyimi en yüksek seviyeye çıkaran Active 3D teknolojisi, TV ve Active 3D gözlükler arasında iletişim kurulmasını sağlayan bir kablosuz verici kullanılıyor. Bu teknoloji, Active 3D gözlüklerindeki obtüratörleri ekrandaki görüntülerle uyumlaştırıyor. Sol ve sağdaki resimleri birbiri ardına görüntüleyen bu teknoloji, derinlik algısı ve sürükleyici 3B deneyimini ortaya çıkarıyor.
Öte yandan Philips TV’lerde sunulacak 3B yükseltme paketi ile 3B izlemekle isteyen müşteriler bu paketi satın alıp, sürükleyici Tam HD 3B film deneyimini evlerinde yaşayacak. Bu set ile birlikte 2 adet Active 3D gözlük ve bir kablosuz verici de müşterilere sunulacak. Active 3D gözlükler ayrıca bağımsız olarak satılacak. 3B yükseltme paketi, 2010'da piyasaya sürülen Cinema 21:9, 32 inç, 40 inç ve 46 inç 9000 serisi 3D ready TV’ler ve 37 inç, 40 inç, 46 inç ve 52 inç 8000 serisi 3D ready TV’lerde kullanılabilecek.
Philips bu sayede, 3B yükseltme paketini Tam HD 3D ready TV serisi boyunca sunarak tüketicilerin 3B sinematik etkinlikleri evlerinde, üst düzey bir 3B TV seti için yüksek meblağlar ödemeden deneyimlemesine olanak sağlayacak.

Philips, Digiturk ile evleri HD’ye taşıyor
Philips, 20 Mayıs – 01 Temmuz 2010 tarihleri arasında sürecek kampanya boyunca Philips Ambilight TV satın alanlara; Digiturk üyesi ise 8 aylık Digitürk Plus Paketi, Digiturk üyesi değilse 2 aylık HD Sinema veya Lig TV’li Ekospor Paketi hediye ediyor.
Kampanya kapsamında 20 Mayıs’tan 01 Temmuz’a kadar Philips Ambilight TV satın alanlar, ürünle birlikte kendilerine iletilen şifre ile Digitürk müşteri hizmetlerini arayarak ücretsiz olarak aboneliklerini başlatabiliyor. Ambilight teknolojisi ve Tam HD özelliği sayesinde gerçeğe yakın görüntüler sunan Philips Ambilight TV’ler yeşil sahaları adeta evlere taşıyor. Philips, Ambilight TV Kampanyası ile 11 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası maçlarını Tam HD izleme fırsatı sunuyor.

Yeni 7000 serisi futbol maçlarını salona taşıyor
Philips, Ambilight Spectra 2 ve Pixel HD teknolojisi ile LED Pro özelliği sayesinde gerçeğe en yakın görüntüler sunan yeni 7000 serisi ile futbol maçlarını adeta evinizin içine taşıyor. Özellikle bu model ekranın her iki yanından duvara bir ışık hüzmesi yansıtarak ekranı genişletiyor ve TV'nin etrafındaki ışığın rengini ve parlaklığını görüntüye uyacak şekilde otomatik olarak ayarlıyor. Ortam ışığı, izleyiciyi görüntünün içine çekiyor, daha büyük bir görüntü boyutu hissi veriyor ve izleme keyfine etkileyici bir katkıda bulunuyor.
Doğal hareketleri ekranda kırılma yaşamadan algılayabilmek için Philips “Perfect Natural Motion” adını verdiği bir teknolojiyi sunuyor. Ayrıca 100 Hz’lik LCD 2 milisaniyelik performansı ile futbol karşılaşmalarının hareketliliğini keskinlik sorunu yaşamadan ekrana taşıyor.

Toshiba kalitesini uygun fiyatla sunuyor
Toshiba Ürün Grupları Müdürü Korhan Oray ile Toshiba’nın küresel 3B vizyonunu ve Türkiye pazarıyla buluşturacakları yeni ürün ve teknolojiler üzerine konuştuk.

SD’yi HD’ye çeviren Toshiba, Cell TV ile 2B yayını 3B yayına çeviriyor
2010 yılının Mart ayında Japonya da satışa sunulan 3D TV'lerimiz ilk piyasada satışa sunulan televizyon özelliği taşıyor. Teknolojiyi kendisi geliştiren Toshiba Cell işlemcili ürünü ile 46 inç, 57 inç, 60 inç gibi ebatlarda Türkiye’de de bu ay piyasaya sunacak. Yeni Cell TV sürdürülebilir sofistike tasarımı yanı sıra CCFL (soğuk katot florasan lamba) ile de daha az güç tüketimi sağlıyor. Cell TV ürünlerin en büyük özelliği ve diğer markalarda olmayan bir özellik; 2 boyutlu görüntüleri de 3 boyuta çevirmesi yani yayın ne olursa olsun her hangi bir programı üç boyutlu izleyebileceksiniz. Bizce aranılması gerekli en önemli özelliklerden biri bu. İlla ki Avatar gibi 3B çekilmiş bir film olmasını beklemek zorunda kalmadan, müşteri bizim ürünümüz ile herhangi bir kanal da ki herhangi bir programı, maçı dilerse 3B izleyebilecek.

Toshiba tüketiciyi memnun edecek kapmayanlar düzenliyor
Genel olarak kullanıcılar salon ebatları doğrultusunda seçimler yapıyor. Kullanıcılar en yüksek kalitede görüntüye ulaşabilmek için özellikle büyük ekran TV’lere ilgi göstermekte. 42 inç, 46 inç LCD TV modellerinin yerini kupa sebebi ile 52 inç, 57 inç TV’ler ve LED teknolojili TV’ler almaya başladı. 3B için talepler de aldık ve bir bekleme listesi oluşturduk ortalama 800 kişi kaparo verdi, 3B ürününü almak için Haziran ayını bekliyor. Şu an tam şekillenmemekle birlikte tüketiciyi mutlu edecek indirim ve hediyelerle kampanya yapacağız.

Futbol maçı izleyeceklerin dikkatine
TV izleyecekleri yerin ebatlarına uygun boyut seçmeleri önemli bunun dışında bizim Regza serilerimiz yayın ne olursa olsun görüntüleri Tam HD gösterme özelliği olan “resulation+” teknolojisine sahip. Tam HD LCD TV’lerde, 32 inç – 37 inç – 40 inç ekran boyutları ile yeni RV ve LV serilerimiz ön planda. Uygun fiyatlı yüksek kalitede izleme deneyimi, gelişmiş kullanılabilirlik ve geniş bağlantı özellikleriyle ekonomik düşünen tüketiciyi hedefliyor. Toshiba’nın çözünürlük geliştirme teknolojisi Resolution+ ile MetaBrain işlemcisi, tüketicilere HD düzeyine yakın, parlak ve net görüntü kalitesi sağlıyor. Eğer LED ürünlerde ucuzlama olursa kullanıcılar bu ürün gurubuna doğru da yönelebilirler. LED’de en çok satılacak ebatlar ise 37 inç ve üzeri olacaktır; özellikle 46 incin en çok satan ebat olmasını bekliyoruz. Bunlara ek konuşulmayan ama çok talep gören bir konu var ki, o da DVD ya da Blu-ray oynatıcılar. Maçları kaçırmak istemeyen ya da tekrar tekrar izlemek isteyen, maç severler özellikle sabit diski olan hafızaya yazabilen bu tarz ürünlere yöneldiğini talep ettiğini görüyoruz. Tavsiye edebileceğim her bütçeye uygun satıştaki modellerimiz ve KDV dahil fiyatları şu şekilde: 40LV 703: 1799 TL, 40LV 733: 1899 TL, 32RV733: 1599 TL, 40RV733: 2199 TL.

Çoklu Ekran Vizyonu
Toshiba’nın “Çoklu Ekran Vizyonu” önümüzdeki yıllarda gelişerek devam edecek. Cihazlar arası içerik transferi artık çok daha kolay hale gelecek. Birbirine yakın teknolojiler, uygulamalar ve cihazlar diz üstü bilgisayarların merkezde olduğu yepyeni bir eko-sistem yaratıyor. Toshiba Çoklu Ekran Vizyonu insanların çoğul ortam içeriklerini hem kendi cihazları arasında, hem de arkadaşları, aileleri ve iş arkadaşlarıyla çok kolay bir şekilde paylaşabilmeleri düşüncesi üzerine kurulu.

Türkiye’nin gurur ekranı Vestel
Türkiye’nin teknoloji devi Vestel’in Şirketler Grubu ARGE’den Sorumlu İcra Kurulu Üyesi İhsaner Alkım’dan 3B teknolojileri, Vestel ARGE’ye ait ürünler ve kampanyalar üzerine yorumlar aldık. Alkım Vestel’in önümüzdeki dönemdeki yol haritasını da bizlerle paylaştı.

Vestel’in 3.Boyut’a hazırlanıyor
Vestel’in sadece 3B televizyonlarla ilgili değil, üretim yaptığı ve yapmayı düşündüğünü tüm alanlarla ilgili vizyonu öncü ve lider olmaktır. Televizyon teknolojisinde son yıllarda en fazla konuşulan, yaşanan en ufak bir gelişme bile yakından takip edilen alanlardan biri olan 3B teknolojisi hakkında da hedefimiz aynı. Üç boyutluluk, televizyon teknolojisinde şu anda ulaşılmış en üst özelliklerden biri. Biz Vestel olarak bu özelliğin, süreç içerisinde bazı değişikliklere uğrasa da, oldukça uzun bir süre piyasada yer alacağını ve alanının genişleteceğini düşünüyoruz. Bu nedenle de bu gelişimin öncülerinden biri olmayı hedefliyoruz. Şu an, uluslararası fuarlarda sergilemek üzere hazırladığımız bir 3B LCD TV’miz var. Ama henüz ticari bir boyut kazanmadı. Bu yıl içerisinde, ilk yerli üretim 3B televizyonu tüketicilerimizle buluşturmayı amaçlıyoruz. Şu ana kadar yürüttüğümüz tüm ARGE ve ürünleştirme çalışmalarımız bu doğrultuda. Türkiye’nin lider LCD TV üreticisi olarak, 3B LCD TV pazarında da bu üstünlüğü sürdüreceğimizi düşünüyoruz.

Vestel’den Dünya Kupası’na özel sıra dışı kampanya
Bugünlerde Vestel’den televizyon alacak kişilerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin maalesef katılamadığı Dünya Kupası’nda farklı bir heyecan yaratacağız. Çünkü Dünya Kupası’na özel, orijinal bir kampanyaya imza attık. 19 Nisan günü başlattığımız kampanyada, 10 Haziran’a kadar LCD alan tüm müşterilerine ürün tutarında hediye kazanma fırsatı sunuyoruz. Farklı modellerdeki Vestel LCD TV’lerin Dünya Kupası’na katılacak 13 ülkeyi temsil ettiği kampanyada, satın aldığı LCD TV’yle eşleşen ve kupa şampiyonluğunu kazanan ülke, LCD sahibine de Vestel’den ürün tutarınca hediye kazandıracak. Bu kampanyanın en cazip taraflarından biri, turnuvanın en büyük favorisi olan ülkelerin bayraklarını en pahalı LCD televizyonlarımıza koymamız oldu. Çünkü Dünya Kupası’nı Vestel kullanıcıları kazansın istiyoruz. Dünya Kupası heyecanını mağazalarımıza taşıdığımız bu yıl 600 bin LCD satmayı hedefliyoruz.

Maç keyfi 100 Hz ile
Türkiye’de bir Dünya Kupası yayınının ilk defa HD yayın kalitesi ile futbolseverlere ulaşması bekleniyor. Bu, hem izleyiciler hem de bizim adımıza oldukça keyifli, heyecan verici bir gelişme. Son kullanıcımız olan futbolseverler bu turnuvayı doğal olarak HD destekli televizyon ile evinde izlemek istiyor.
Tüm sektörü değerlendirdiğimizde 32 inç kategorisinin en popüler kategori olduğunu belirtebiliriz. HD Ready ve Full HD toplamında 32 inç LCD TV modellerimiz en çok tercih edilen modeller arasında yer alıyor. En çok sattığımız model, Dünya Kupası kampanyamızın da etkisi ile 32 inç boyuttaki 32PF6011 ürünümüz. Tam HD çözünürlüğe sahip, 4 HDMI bağlantılı bu modelimiz, USB özelliği ile video, fotoğraf ve müzik dosyalarını oynatabiliyor.
LED TV kategorisinde en çok sattığımız ürün ise 40 inç büyüklüğündeki LED TV ürünümüz. Bu ürünümüzün ilk bakışta en dikkat çeken özelliği, estetik tasarımı ve 39 mm inceliği. Vestel’in bu ürünü, Tam HD çözünürlüğü (1920 x 1080), 100 Hz Movie Sense özelliği, İnternet TV işlevi (YouTube, Google Maps, E-Bulten, Flickr sitelerine bağlanabilme), iki adet USB girişi ve 1,5 TB’a kadar hard disk destekleme özelliği ile tam bir ortam merkezi işlevi görüyor. Ayrıca modern menü tasarımı ve benzerlerine göre yüzde 50 enerji tasarrufu sağlaması da bu ürünün diğer artıları.

Vestel’de ARGE aralıksız devam ediyor
Vestel, her alanda olduğu gibi TV alanında da aralıksız ARGE çalışmaları yaparak pazara çağın gerekliliklerini, müşteri beklentilerini karşılayan ve teknolojik açıdan üstün ürünler sunuyor. Vestel’in TV alanındaki başarısının temelinde, yenilikçi ürün üretme azmi yatıyor.
Vestel olarak tüplü TV’den LCD’ye geçişi erken dönemde öngörüp bu alana rakiplerden çok önce yatırıma başladık. Bugün Türkiye’de bu alanın lideri olduğumuz, tüm sektörün kabul ettiği bir gerçek. Görüntü teknolojileri alanında ise patenti Vestel’e ait teknolojilerimizle sektöre öncülük ediyoruz. Vestel mühendislerince geliştirilen, 40’ı aşkın uluslararası patentli, “görüntünün tozunu alan” Pixellence görüntü iyileştirme teknolojisinin tecrübesini bugün rakip firmalara satar hale geldik. Öncülük ettiğimiz çok sayıda çalışma arasında biri son zamanlarda daha bir dikkat çekiyor; likit kristal modül: “LCD’nin oksijeni” olarak adlandırılan likit kristal modül alanında Avrupa’nın ilk, Türkiye’nin tek üreticisi konumundayız; bu alanda dünyanın en büyük üreticileri arasında yer alıyoruz. Bugüne kadar modül üretimine 50 milyon Dolar’lık yatırım yaptık.
LCD’de önemli bir rekabet avantajı sağlayan modülde bugün dünyanın dev elektronik şirketlerine üretim yapıyoruz. Hali hazırda aylık 100 bin adet üretim gerçekleştiriyoruz. Bu yıl aylık üretimi 300 bin adede çıkarmayı hedefliyoruz. Bu faaliyet Vestel’e yılda 500 milyon Dolar’a varan getiri sağlıyor. İnanıyoruz ki, Vestel bugün olduğu gibi gelecekte de tüketici beklentilerinin önünde koşan, dost teknolojilerle sektöre öncülük edecek.

En uygun fiyatlarla en iyi teknoloji
1500 – 2000 TL fiyat aralığı için, öncelikle “Umarım favoriniz İngiltere ya da Almanya’dır” demek istiyorum. Çünkü bunlar, önereceğim iki ürünün Dünya Kupası Kampanyamız dâhilinde temsil ettiği iki ülke. Burada iki farklı büyüklükteki, 3 ayrı modelimizi önerebilirim. Birincisi, 37 inç büyüklüğündeki 37PF6011 ve 37PF7014 modelleri. Bu televizyonlarımızın fiyatı sırasıyla 1.616 TL ve 1.703 TL. Bu ürünlerden birini kampanya dâhilinde alan her müşterimiz, İngiltere şampiyon olduğu takdirde, bu ürüne verdiği para tutarı kadar hediye kazanacak. Pixellence FHD teknolojisi, (1920x1080) Full HD çözünürlük, USB teknolojisi, 4 HDMI girişi, dokunmatik tuş takımı, 550 cd/m2 parlaklık, kapalı konumda düşük enerji tüketimi, oyun ayarı, teletext özelliği, özel parlak siyah gövde, 100 program hafızası, kapalı konumda estetik mavi ışık, masa ayağı, duvar aparatı ve 96 ekran bu modelleri özel sadece birkaç özellik. 42 inç büyüklüğe sahip 42PF6011 ise Almanya’yı temsil ediyor. Bu model de aynı özelliklere sahip ve 106 ekran büyüklüğünde. Fiyatı ise 1.916 TL.
2000 – 3500 TL fiyat aralığı için ise kampanya dâhilinde Brezilya, İtalya ve İspanya’yı temsil eden modellerimiz var. Bunların arasından, Brezilya’nın şampiyon olması durumunda bu modeli tercih ettiği için daha çok sevinecek Pixellence Super Slim 42850 42 inç LCD TV, 3,3 cm’lik incecik paneli ile en fazla dikkat çeken modellerin başında geliyor. Keskinlik artırma teknolojisi, ten rengini iyileştirme teknolojisi, SRS TruSurround XT teknolojisi, oyun ayarı, stand-by’da 1 Watt´ın altında düşük enerji teknolojisi, kablo TV ile uyumluluk, 100 adet program hafızası, çift skart girişi, PC girişi; ses, görüntü ve uydu sistemleriyle mükemmel uyum; Vestel markalı DVD’nizi, uydu alıcılarınızı ve televizyonunuzu tek bir noktadan kontrol eden evrensel kumanda, 550 cd/m2 parlaklık ve 106 ekran bu televizyonun özellikleri.

Samsung, 3B ve LED teknolojileriyle keyif veriyor
Son yıllarda panel rekabetinde özellikle LED teknolojisiyle fark yaratan Samsung 3B yayın kalitesinde de bir hayli iddialı. Samsung Tüketici Elektroniği Direktörü Lemi Paksoy ile tüketicilere sundukları ürünler ve teknolojiler hakkında görüştük.

Pazarda Samsung
22 inç – 65 inç boyutları arasında 22 LED TV modeli, 19 inç - 60 inç arasında 29 LCD TV modeli ve 42 inç – 63 inç boyutlarında toplam 9 Plazma modeli ile 60 farklı ürün çeşidi sunuyoruz. Bunların 11 tanesi ise 3B özelliğini taşıyor. Ürünlerimizin fiyatları 3000 – 7000 TL arasında değişiyor ve tüm Samsung yetkili satıcılarında bulunabiliyor.

Çevreye duyarlı tarz
Samsung, tüketici elektroniğinin öncü ve yenilikçi markası olarak, tüketicilerin üstün görüntü kalitesi, ultra incelik ve çevreye daha duyarlı enerji tüketimi gibi ihtiyaçlarına karşılık vermiştir. Samsung, 8 farklı ürün serisi ve 22’den 65 inçe kadar değişen farklı ekran seçenekleri ile tüketicilere kendi kişisel tercihleri ve yaşam tarzlarına uyacak sınırsız model seçeneği sunmaktadır.

Samsung’tan komple 3B çözümleri
3B teknolojisi Samsung için yeni bir teknoloji değil. 2007’de dünyanın ilk 3B DLP TV’sini, 2008’de CES’te dünyanın ilk 3B Plazma TV’sini tanıttı. 2010’da da dünyanın ilk 3B LED TV’sini tüketicilerine sunarak bir kez daha yenilikçi kimliğini göstermiştir.
Samsung, 3B LED TV’yi de içeren komple 3B TV çözümünü tüketicilere sunmuştur. Bu çözümde 3B TV’ler, 3B Blu-ray oynatıcılar, 3B içerikler (sinema filmleri) ve 3B gözlükler yer alıyor.

3B tarafındaki ayrıcalıklar
Samsung 3B çözüm paketini alacak tüketiciler, anında 3B teknolojisini deneyimleme fırsatı bulacaklar. Ayrıca Türkiye’de 3B içerikleri çok sınırlı olmasına rağmen Samsung 3B TV’ler standart 2B yayınlarını tek tuşla 3B’ye dönüştüren teknolojiyi tüketicilerine sunmaktadır.
Samsung, 3B LED TV’lerin yanı sıra 3B LCD TV, 3B Plazma TV olmak üzere farklı kategorilerdeki 3B TV’lerine yer vermektedir.

C9000 serisi dikkat çekecek
Yaz aylarında piyasaya sunulacak Samsung C9000 serisi, Ultra Slim 7,9mm inceliğiyle tüm dikkatleri üzerine çekecek. Mükemmel incelikteki LED TV’yi üst sınıf dokunmatik ekranlı uzaktan kumanda ve tümleşik 3B teknolojisi tamamlıyor. Bu seride bulunan özel 3 inçlik dokunmatik ekrana sahip uzaktan kumanda, kullanıcıların yayınlanan içerikleri doğrudan üzerindeki ekrandan izlemelerine olanak tanıyor.

Evler Digiturk ile yüksek çözünürlüğe taşınıyor
Eve bir HD televizyon alınca işler çözülmüyor. HD yayın izlemek için bir de televizyonu HD yayın ile beslemek gerekiyor. Türkiye’nin en büyük sayısal platformu Digiturk, PLUS ile birlikte HD yayını abonelerine sunuyor. Televizyon aldıktan sonra neden DIGITURKPLUS alınmasının gerektiğini bu özel dosyamız için Digiturk Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berkman Çavuşoğlu anlattı.

Digiturk HD yayınlarında kanal yelpazesi genişliyor
Türkiye'de en çok izlenen HD kanal yelpazesine sahip platform olan Digiturk'te şu anda dünyanın hasılat rekoru kırmış en yeni filmlerinin yer aldığı Moviemax HD, tüm dünyada milyarlarca izleyici kitlesi tarafından heyecanla seyredilen dizilerin yer aldığı Dizimax HD, Turkcell Süper Lig maçlarını en ince ayrıntısıyla seyredebildiğiniz Lig TV HD, İngiltere Premier Ligi’nden Beko Basketbol Ligi’ne kadar birçok farklı spor karşılaşmalarını bulabileceğiniz Spormax HD, Dünya sporlarının yer aldığı Eurosport HD ve dünyanın en güçlü belgeseller kanallarından olan National Geographic HD kanalları ile üyelerimizin televizyon seyir deneyimini en üst noktaya çıkarmaktayız. Önümüzdeki birkaç ay içinde ise ikinci bir HD dizi kanalı olarak DİZİMAX MORE HD ve ikinci bir film HD kanalı olarak MOVIMAX STARS HD’yi HD kanal bukemiz içine ilave edeceğiz.

Uygun fiyata evde HD kefyfi
Bilindiği üzere HD yayın seyredilebilmesi için 3 şeye ihtiyaç var; HD özelligi olan bir ekran, HD çekilmiş ve iletilmiş bir yayın ve de bu yayını ekrana transfer edecek bir uydu alıcı. DIGITURK olarak bu değer halkasının 2 sinde yer alıyoruz; hem içerik sunuyoruz, hem de bu içeriğin ekranlara yansıtılması için gereken en kaliteli HD özellikli uydu alıcılarını üyelerimize sunuyoruz. HD özellikli iki farklı modelimiz var; biri sadece HD özelliğine sahip uydu alıcılarımız, diğeri ise hem HD, hem de PVR dediğimiz KAYIT özelliği olan DIGITURKPLUS kutularımız. Her iki kutu için de hem satış hem de aylık kiralama modelimiz var. Sadece HD özelliği olan kutularımızı ayda 7TL’den, DIGITURKPLUS kutularımızı ise ayda 19,99TL den kiralıyoruz.
HD yayın teknolojisi, Türk izleyicisinin kaydet-izle özelliğinden daha önce bildiği, büyük bir kısmının da merak ettiği bir teknoloji. Dolayısıyla üyelerimiz de ağırlıklı olarak yüksek çözünürlükteki yayın motivasyonuyla DIGITURKPLUS kullanmaya başlıyorlar ama çok rahatlıkla söyleyebilirim ki kaydet-izle özelliğini kullanmaya başladıklarında bambaşka bir deneyim yaşıyorlar. Yaptığımız araştırma ve anketlerde de en çok memnuniyet duyulan özelliklerin başında PVR, yani kaydet-izle özelliği bulunmakta. Çünkü bu özellik sayesinde standart televizyon izleme alışkanlıklarımızdan sıyrılıp, yayın akışı kontrolü dediğimiz yani; dilediğimiz an dilediğimiz içeriği izleme özgürlüğüne kavuşuyoruz. Televizyon yayın akışı bizi değil, biz televizyondaki yayın akışını kontrol ediyoruz. Diğer bir yandan da yoğun hayatlarımızda vakit darlığından ve/veya yayın akışlarına sadık kalamamamızdan dolayı seyredemediğimiz ve kaçırdığımız programları evde yokken bile kaydederek daha fazla içeriği, hem de seçtiğimiz, beğendiğimiz içeriklerin hepsini seyretme imkânına sahip oluyoruz. Bu sebeptendir ki araştırmalara göre PVR özelliğine sahip olan 18-49 yaş arasındaki izleyiciler, standart yayın izleme sistemlerine oranla ortalamada yüzde 21 daha fazla televizyon seyrediyorlar.