MasterCard PayPass cüzdan ile kolay alışveriş

MasterCard Worldwide, 2007 yılından beri Türkiye’de başarıyla uygulanan MasterCard PayPass’in zenginleştirilmiş yeni uygulamalarını bugün ABD’deki CTIA Konferansında bir basın toplantısıyla tanıttı. Yeni PayPass Cüzdan, temassız ödemeler, mobil teknoloji ve e-ticareti tek platformda birleştirirken, yeni nesil bir sayısal cüzdanın tüm avantajlarını sunuyor. PayPass Cüzdan, kullanıcıların mağazalarda ya da İnternet’te gerçekleştirdikleri alışverişlerin bedellerini tek bir dokunuşla hızla ve güvenle ödeyebilmelerini sağlıyor.
MasterCard PayPass Cüzdan ile mağazalardan alışveriş yapan kullanıcılar, NFC-Yakın Alan Haberleşmesi özellikli GSM telefonlarını kasalardaki ödeme terminaline dokundurarak anında ödeme yapıyor. GSM telefonları, tablet bilgisayarlar ya da bilgisayarları ile İnternet alışverişi yapmak isteyen kullanıcılar ise, beğendikleri ürünü seçtikten sonra İnternet sayfasındaki “PayPass ile Satın Al” tuşuna basarak ödemeyi tek işlemde gerçekleştiriyor. Üstelik her İnternet alışverişinde tekrar tekrar doldurulması gereken gönderim adresi ve kart bilgileri gibi detayları yeniden girmeye gerek kalmıyor. MasterCard PayPass Cüzdan’a ödeme yapacakları kart ve alışverişlerinin gönderilmesini istedikleri adres bilgisini sadece bir kez giren kullanıcılar, her işlemde aynı bilgileri kullanabiliyorlar.
MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, “Günümüzde e-ticaret ve mobil ödemeler hızla gelişiyor. İşyerleri, İnternet sayfalarına uğrayan kullanıcıların kolayca alışveriş yapmasını mümkün kılacak esnek ve güvenilir çözümler arıyor. Diğer yandan, akıllı mobil telefonlar ve tablet bilgisayarlar giderek yayılıyor ve tüketiciler, diledikleri ürünü, diledikleri yerde almak ve diledikleri şekilde ödeme yapmak istiyorlar. Bugün ABD’de tanıtımı yapılan PayPass Cüzdan Servisleri perakende dünyası ile sanal dünyayı aynı güvenli ortamda buluşturarak tüketicilere, işletmelere ve bankalara seçenekler yaratıyor, alışveriş deneyimini kolaylaştırıyor. Ülkemiz temassız ve mobil ödemeler konusunda Avrupa’nın en iyi altyapılarından birine sahip ve PayPass Cüzdan’ı da kısa sürede ülkemizde uygulamayı planlıyoruz” dedi.
MasterCard PayPass Cüzdan Servislerini 2012’nin üçüncü çeyreğinde, başlangıç olarak ABD, Kanada, İngiltere ve Avustralya’da ortaklarına açacak. American Airlines ve Barnes &Noble, e-ticaret sayfalarına PayPass çevrimiçi ödeme düğmesi yerleştiren ilk ortaklar arasında yerlerini aldılar. Citi ve BBVA ise, tüm dünyada müşterilerine cüzdan çözümleri sunmak için MasterCard PayPass Cüzdan Servislerini kullanacak ilk bankalar arasında yer alıyor. PayPass Cüzdana destek veren teknoloji ortakları arasında Intel de yer alıyor.
MasterCard PayPass Cüzdan Servisleri yakın gelecekte alışveriş öncesi hesap bilgisinin görülebilmesi, gerçek zamanlı harcama denetimleri ve uyarıları, tekliflerin, kuponların görülebilmesi ve kapsamlı sadakat programları gibi ek servisleri sayesinde, tüketicilere alışverişin her aşamasında kolaylık ve avantaj sağlayacak.
MasterCard PayPass Cüzdan Servisleri, nerede ve hangi biçimde alışveriş yapıyor olursa olsun, müşteriye hızlı ve güvenli bir alışveriş deneyimi sağlayan üç ayrı bileşenden oluşuyor;
 - PayPass İşyeri Altyapısı (PayPass Online ve PayPass Temassız) – Alışverişler ister GSM telefonuyla NFC teknolojisi kullanan bir mağazada, ister bilgisayar, tablet bilgisayar ya da akıllı telefon ile İnternet üzerinden yapılsın, PayPass ağı, işyerlerinin dünyanın her yerinden ve farklı kanallardan elektronik ödeme kabul edebilmelerini sağlıyor. PayPass kabul ağı, perakende dünyası ile sanal dünyayı aynı güvenli platformda buluşturuyor. PayPass çevrimiçi ise, her alışverişte detaylı adres ve kart bilgisi baştan vermelerini gerekmeksizin, tüketicilerin kolayca ödeme yapmasına imkan veriyor.
- PayPass Cüzdan – Bankaların, işyerlerinin ve diğer ortakların kendi sayısal cüzdanlarını üretmelerine olanak tanıyan, tam kapsamlı sayısal cüzdan çözümleri. Tüketicilerin ödeme ve adres bilgilerini kullanışlı, güvenli ve tek bir yerde saklamalarını sağlayarak, İnternet alışveriş işlemlerini tek tuş ile güvenli ve basit bir hale getiriyor. PayPass cüzdan kullanıcıları, MasterCard’larının yanısıra American Express ve Visa gibi markaların da önödemeli, banka ve kredi kartlarına cüzdanlarında yer verebiliyor.
- PayPass API - (PayPass Uygulama Programlama Arayüzü) - Her türlü banka ve telekom operatörü gibi işortağının, MasterCard’ın ödeme, güvenlik ve onaylama servislerini kullanarak, kendi sayısal cüzdanlarını PayPass Kabul Ağına girebilmelerini, müşterilerinin de PayPass’ın geçerli olduğu her yerde alışveriş yapabilmelerini sağlıyor.