Yapı Kredi engelsiz bankacılıkta da sınır tanımıyor

Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek “Engelsiz Bankacılık” programını hayata geçiren Yapı Kredi, bu alandaki çalışmalarıyla sektöre öncülük ediyor.
Yapı Kredi’nin “Hizmette Sınır Yoktur” anlayışı doğrultusunda 2008 yılında engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerine daha kolay ve çağdaş bir biçimde ulaşmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirdiği Engelsiz Bankacılık programı her yıl yeni uygulamalarla gelişiyor. Yapı Kredi bugün, 37 ilde 179 adet Görme Engellilere Yönelik Engelsiz ATM ve 12 farklı ilde 15 adet Ortopedik Engellilere Yönelik Engelsiz ATM ile hizmet veriyor. Ayrıca işitme engellilere yönelik çevrimiçi sohbet hizmetinden 2000’den fazla kayıtlı müşteri yararlanıyor. Bunun yanı sıra, dünya çapında ilk defa Yapı Kredi tarafından hizmete sunulan Görme Engellilere Yönelik Engelsiz PoS ile de görme engellilere kredi kartı işlemlerini güvenli ve kolay şekilde gerçekleştirme imkanı sağlanıyor. 2011 yılında hayata geçirilen (engelsizbankacilik.com) Web sitesi ise, Türkiye’deki engelli vatandaşların finans sektörüne erişimini kolaylaştırarak bu alandaki gelişmeleri ve yenilikleri günü gününe duyuruyor.
Gönüllü şube çalışanlarına verdiği işaret dili eğitimi sayesinde işitme engelli vatandaşların bankacılık işlemlerini daha rahat ve hızlı olarak yapabilmesine olanak sağlayan Yapı Kredi, “Konuşmak Elimizde” adını verdiği bu proje ile eğitimlere katılan çalışanlarına İşitme Engelliler Federasyonu tarafından sertifika veriyor.
Engelsiz bankacılık alanında sektöre örnek teşkil eden Yapı Kredi, Türkiye Bankalar Birliği’nde tüm bankaların katılımı ile oluşturulan Bankalar Birliği Çalışma Grubu başkanlığını da yürütüyor. Yapı Kredi 2011 yılında "Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödülleri"nde kurumsal sorumluluk kategorisinde "Engelsiz Bankacılık" programı ile Altın Pusula ödülünü aldı. Ayrıca engelli vatandaşları istihdam ederek, istihdam konusunda gösterdiği hassasiyetle de liderliğini koruyan banka, geçtiğimiz nisan ayında 'Eğitim Her Engeli Aşar' kampanyası kapsamında ödüle layık görüldü.