5 milyondan fazla video ve müzik dosyası Encodio ile İnternet’e taşındı

Medianova tarafından geliştirilen encoding platformu Encodio, kurumlardan ve medya şirketlerinden büyük ilgi görüyor. Bir buçuk ay içinde Encodio ile encode edilen içerik sayısı 5 milyonu aşarken, platformun günlük kapasitesi ise 5 Terabyte’a yükseltildi.
Küresel çapta streaming-yayıncılık ve bulut bilişim hizmetleri veren Medianova tarafından, kurumların ve medya şirketlerinin sayısal içerik dağıtım altyapılarına yönelik geliştirilen ‘encoding-şifreleme’ platformu Encodio büyük ilgi görüyor. Hizmete sunulmasının üzerinden sadece bir buçuk ay geçmesine karşın, Encodio ile şifrelenen içerik sayısı 5 milyonu aşarken, gelen yoğun talepleri karşılayabilmek için platformun 2 Terabyte (2048 Gigabyte) olan günlük kapasitesi 5 Terabyte’a yükseltildi.
Encodio’nun SaaS (Software as a Service) bazında Türkiye'nin ilk şifreleme platformu olduğunu vurgulayan Medianova Başkanı Serkan Sevim, “Başta medya kuruluşları olmak üzere, video, PDF doküman ya da müzik içeriğine sahip tüm şirketlerin kullanabildiği Encodio, şifreleme sürecini son derece kolay ve hızlı hale getiriyor. Encodio ile şirketler çok büyük bir şifreleme havuzundan yararlanarak sadece kullandıkları kadar ödüyorlar. Ayrıca, Encodio platformu çıkan her yeni formata uyum sağlayabildiği için, şirketlerin bir güncelleme maliyeti de olmuyor. Bugüne dek toplamda yaklaşık 380 bin saatlik içerik Encodio ile İnternet ortamına aktarıldı. Şu an Türkiye’nin önde gelen pek çok yayın kuruluşu tarafından kullanılmakta olan Encodio’nun kullanıcı dostu arayüzü; tüm süreçlerin tek ekrandan takip edilmesini sağlarken, XML, FTP ve HTTP gibi farklı kaynaklardan aktarılan bir içerik, normal yayın süresinin onda biri gibi sürelerde otomatik olarak şifreleniyor” diye konuştu.
90 dakika uzunluğundaki bir videoyu 10 dakika içinde ve yüksek kalitede şifreleyebilen Encodio, aynı ses ve görüntü kalitesine çok daha düşük ‘bitrate’ ile ulaşılabilmesini sağlıyor. Bu sayede şirketler bant genişliklerini yüzde 30 ila yüzde 45 oranında daha ekonomik kullanmış oluyorlar. iPhone, iPad gibi iOS uyumlu cihazların yanında Android, Web TV ve Smart TV gibi farklı platformlara yönelik şifreleme işlemi de Encodio tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Platform, MNCDN (Medianova Content Delivery Network) müşterilerine ücretsiz sunulurken, sadece şifreleme servisi kullanmak isteyen şirketler için şifrelenen veri miktarı bazında fiyatlama yapılıyor.