Trafik çilesine yön bulma çözümü

Trafik çilesi artık alıştığımız bir gerçek olmasına rağmen trafikten kaçınıp, az da olsa zaman kazanmak imkansız değil. İlk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından akıllı GSM telefonları için üretilen İBB CepTrafik uygulaması sayesinde sürücüler trafik durumuna göre kendi kendilerine alternatif rotalar belirleyip, trafikten kaçınmaya çalışmaktaydı.
Şimdi ise Piranha Navigasyon tarafından üretilen ve NoTraffic olarak adlandırılan yön bulma sistemi sayesinde, sürücüler hem trafik durumunu anlık olarak görebilirken hem de rotalarını yön bulma cihazı üzerinden otomatik çizdirebiliyor.
Piranha Navigasyon Genel Müdürü Tuğrul Verkaya, “Bu sistemde trafik bilgisi sadece kırmızı/sarı renklerde yol üzerine yansıtılmakla kalmayıp ayrıca sürücüye alternatif boş yollarda otomatik olarak önerilip, mümkün olan en kısa sürede sürücünün hedefine ulaştırıldığını” ifade ederken, “Trafik bir gerçek ancak her zaman kaçış yolları var. Bizim yaptığımız sürücüyü yön bulma sistemi üzerinden tek tuşla otomatik olarak en hızlı yollara yönlendirip hedefine kısa sürede ulaştırmaktır" dedi.
GSM telefonu veya İnternet bağlantısı ihtiyacı duymadan, radyo sinyalleri üzerinde ücretsiz çalışan sistem, ilk olarak Radyo D 104.00 frekansından İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere 5 ilden trafik yayını sunmakta. Cihaz bedeline ek bir abonelik ücretinin bulunmadığını özellikle ifade eden Tuğrul Verkaya, “Kullanıcılarımıza ömür boyu ücretsiz trafik servisi sunacağız” dedi. (http://notraffic.piranha.com.tr)