TeliaSonera, Facebook için 240 milyon Avrupalıya dev fiber İnternet altyapısı kuracak

TeliaSonera’nın iştiraki olan TeliaSonera International Carrier şirketi, Facebook için tüm Avrupa’yı kapsayan bir fiber optik İnternet altyapısı kuracağı ve yöneteceğini duyurdu. Birkaç Terabit/saniye (Tbps) kapasiteli son kuşak fiber optik ağı, Facebook’un Kutup Dairesi yakınında bulunan Luleå şehrinde (İsveç) kurduğu yeni veri merkezi ile Avrupa kentlerindeki İnternet exchange-değişim noktaları arasında bağlantı sağlayacak.
TeliaSonera International Carrier, anlaşma çerçevesinde, Luleå ile Münih arasında 7500 km’ye uzanan fiber ağını kurup 15 yıl süreyle İsveç, Karlstad’daki operasyon merkezinden yönetecek. Facebook’un yeni fiber ağı, Avrupa’daki 240 milyon aktif Facebook kullanıcısına ilave olarak Ortadoğu ve Afrika’daki kullanıcılarına da hizmet etmek üzere tasarlandı.
TeliaSonera International Carrier Başkanı Erik Hallberg, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Öngörümüz, toplumda inovasyonun fiber hızla yayılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, Facebook altyapısının kritik bir parçasını kurmak ve işletmek üzere seçildiğimiz için büyük mutluluk duyuyoruz.”
Toplam 43 bin kilometreye uzanan, yerkürenin en büyük fiber altyapılarından birini işletme deneyimi ve uzmanlığına sahip TeliaSonera International Carrier; bireylere, şirketlere ve kurumlara kritik iş süreçlerini yürütmelerinde destek olacak özel ağ altyapıları ile en gelişmiş iletişim hizmetlerini sunabilecek konumda bulunuyor.