Medyasör köşesi yazarımız Dr. Azmi Koçak’a Ömür Boyu Ateşelik onuru

 

Dergimiz yazarı gazeteci - yazar Dr. Azmi Koçak, Abhazya kültür ve sanatına ve gençlerin eğitimine gösterdiği duyarlılık, destek ve teşvik nedeni ile Abhazya Eğitim Bakanlığı tarafından ömür boyu Eğitim, Kültür ve Sanat Ataşesi olarak atandı.
Bu amaçla İstanbul Üsküdar Çiçekçi’de bulunan Kafkas Abhazya Kültür Derneği’nde düzenlenen törende; MEF 21. Uluslararası Araştırma Projeleri Etkinliğine katılmak için İstanbul’a gelen, İtalya Ferrara Eğitim Bakanı Prof. Patrizio Bianchi, okul müdürü Roberta Monti Argazzi ve Riccardo Rimondi, Kosova’nın Rahovec Belediyesi temsilcileri Florije Bosnjaku ve Prof. Qerim Kadiri, Slovenya’nın Kamnik kentinden gelen Renata Hojs, Renata Capuder Mermal ve okul müdürü Semso Mujanovic, Almanya’dan Marion Rauscher, Slovakya’dan Prof. Jan Sipos, Çek Cumhuriyeti’nden Debrujaru federasyonu başkanı Petr Zapletal ve eşi Jana Zapletalova, Avusturya’dan Gustav Jaeckel ve Albert Ecker, İsveç’ten Mattias Liedholm başta olmak üzere çok sayıda yabancı eğitim ve kültür insanı bu özel gecede buluştu.
Abhazya Cumhuriyeti Eğitim Bakan Yardımcısı Aşuba Arda Enver’in elinden aldığı beratla Abhazya Cumhuriyeti ömür boyu Onursal Eğitim, Kültür ve Sanat Ataşesi olarak atanan Dr. Azmi Koçak, Abhazca yaptığı konuşmada, “ Bu büyük onuru taşımaktan çok büyük bir memnuniyet duymaktayım. Ancak bu onurlu görevin bana yüklediği sorumluluklarımın bilincindeyim. Bundan sonra eğitim, kültür ve sanat konusunda tüm gücümle çalışacağım. Gecemize katılan yerli ve yabancı tüm dostlara teşekkür ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Dr. Koçak daha önce de, Abhazya Devlet Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanına layık görülmüş idi.
Abhazya’nın geleneksel yemek ve ünlü şaraplarının ikram edildiği geceye, İstanbul Kafkas Abhaz Kültür Derneği üyeleri de geniş katılım gösterdi. Gecede söz alan Abhazya Eğitim Bakan Yardımcısı Aşuba Arda Enver, Dr. Azmi Koçak’a Abhazya’nın tanıtımına verdiği destek için teşekkür etti.
Oldukça sıcak bir atmosferde geçen gecede sinevizyon aracılığı ile Abhazya’nın turistik ve kültürel tanıtımı gerçekleştirildi. Kafkas ve Abhaz halk ezgilerinin seslendirildiği gece, birlikte oynanan Abhaz halk oyunlarıyla son buldu.
Geceye katılan yabancı konuklar hayatlarında ilk kez geleneksel Abhaz yemeklerini tattılar. Gece tüm konukların en kısa zamanda Abhazya’da buluşmak üzere sözleştiler.