Microsoft Yönetim Zirvesi’nde geleceğin çözümleri tanıtıldı

 

Microsoft Türkiye’nin düzenlediği Microsoft Yönetim Zirvesi 2012’de (Microsoft Management Summit 2012 /MMS 2012) Türkiye’nin en önemli BT profesyonelleri sektörün öncüleriyle bir araya geldi.
Microsoft’un sayılı ülkede düzenlediği Microsoft Yönetim Zirvesi’ne İstanbul bir kez daha ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin önde gelen BT profesyonellerinin sektörün devleriyle bir araya geldiği etkinlikte Microsoft’un yeni çözümleri System Center 2012, Windows Server 2012 ve Windows Azure tüm detaylarıyla ele alındı.
Bu yıl ilki Nisan ayında Las Vegas’da düzenlenen MMS 2012 etkinliğinin son durağı İstanbul oldu. 750’yi aşkın katılımcının yer aldığı etkinlikte Microsoft System Center 2012, Windows Server 2012 ve Windows Azure hakkındaki en güncel bilgiler ve haberler BT profesyonelleri ile paylaşıldı. Gelecek için geliştirilmiş ve kurumların kullanıma şimdiden hazır olan çözümlerin tanıtıldığı zirvede açılış konuşmalarının ardından 2 paralel salonda Microsoft’un en yeni çözümleri, destekçi sunumları ve müşteri hikayeleri anlatıldı.
Microsoft Yönetim Zirvesi 2012 İstanbul’un açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Tolgar Elverici, “Microsoft, kullanıcıların her türlü iş ihtiyacına yönelik her yerde ve her an kullanabilecekleri çözümler sağlıyor. Microsoft kolayca kurulabilen ve yönetebilen Windows Server ve System Center sayesinde kurumlar için en uygun bulut bilişim çözümünü kullanma esnekliği ve kontrolünü sağlıyor. IDC araştırmalarına göre; özel bulut pazarı 2010-2015 yılları arasında yüzde 43 büyüme yaşayacak. Windows Server bugün Türkiye’de yüzde 91,2 Pazar payına sahip, Hyper-V sanallaştırma çözümümüz ise son bir yılda yüzde 12,2’lik büyüme ile %35,4 pazar payına sahip oldu. System Center her sene yüzde 50 üstünde büyüyor. DenizBank çok önemli bir örnek; 1,500 sanal makine ile sunucu maliyetlerinden 7 milyon dolar, sanallaştırma maliyetlerinden ise 14 milyon dolar tasarruf ettiler. Yine Bank Asya, Avea, Borusan gibi dev firmalar ‘System Center’ kullanarak tasarruf sağlıyorlar. Microsoft olarak biz hazırız, önemli olan kurumların istediklerini belirleyip bizimle iletişime geçmeleri, biz ihtiyaçları olan sunmaya hazırız” diye konuştu.
Etkinlikte bulut bilişimin veri merkezlerinin dönüşümü üzerinde yarattığı etki hakkında bir sunum yapan Microsoft Corp Yönetim ve Güvenlik Ürünleri Direktörü Clare Henry “17 Nisan tarihinde Las Vegas’ta benzer bir etkinlikle System Center 2012 çözümümüzü tanıttık. Microsoft’un sunduğu bu yenilik ile özel, genel ve tümleşik bulutlar üzerinden güvenilir hizmetler sağlanabilecek. Kurumlar var olan veri merkezi yatırımlarını korurken, System Center 2012 ürünleri de esnek ve düşük maliyetli özel bulut çözümü kurulumlarının temelini oluşturacak. Türkiye’de ve dünyada birçok kurum System Center 2012’yi hızla kullanmaya başladı ve kendi özel bulut yapılarını kurmaya başladı. Windows Server 2012 genel bulut hizmetlerimizden elde ettiğimiz tecrübeyi kullanarak özel bulut için geliştirilmiş en dinamik, sürekli ve düşük maliyetli çözümü sunuyor. Windows Server 2012 ile her ölçekteki kurum özel ve bütünleşik bulut çözümlerinden kolayca faydalanabilecek ve bu sayede maliyetlerini düşürürken daha rekabetçi ve daha esnek olabilecekler” dedi.
Son dönemde bulut bilişim ve tüketici cihazlarının kurumlarda yaygın biçimde kullanılmaya başlaması konularının en çok konuşulan konular arasında yer aldığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Sunucu ve Bulut Platformları Pazarlama Müdürü Kadir Şener ise, “Bu iki önemli gelişme kurumlardaki BT çalışanları için büyük fırsatlar sunuyor. MMS 2012 İstanbul bu iki önemli trendi ve Microsoft’un bu iki trendin BT için fırsata dönüşmesini sağlayan özel ve genel bulut çözümlerini anlattığımız başarılı bir etkinlik oldu. System Center 2012, Windows Server 2012 ve Windows Azure çözümlerimiz ilk defa bu etkinlikte sektöre tanıttık. Her geçen gün daha çok tüketici cihazının kurumsal olarak kullanılmasına yönelik BT çalışanlarının hayatını kolaylaştıran System Center 2012 çözümümüzle kurumlara özel, genel ve hibrit bulutlar üzerinden güvenilir bulut hizmetleri sağlıyoruz. Bulut bilişim için mükemmelleştirilmiş sunucu işletim sistemimiz Windows Server 2012 ile her ölçekteki kuruma özel ve hibrit bulut çözümlerinden kolayca faydalanabilme imkânı sunarak maliyetlerini düşürmelerine yardımcı oluyoruz. Windows Azure çözümümüz de yeni bulut uygulamaları geliştirmek ve mevcut uygulamaların bulut tabanlı kabiliyetler ile zenginleştirilmek için kullanılabiliyor. Özetle tüm bu çözümlerimiz bir taraftan kurumların bulutun getirdiği çeviklik, yaratıcılığa odaklanma ve düşen maliyet avantajlarından yararlanmasını sağlarken, diğer yandan da BT çalışanlarını kurumlarda yaratıcılık liderlerine dönüştürecek” diye konuştu.
Ortadoğu’dan da katılımın gerçekleştiği MMS 2012 İstanbul etkinliğinde Türkiye’deki finans, üretim, telekomünikasyon ve kamu sektörlerinin önde gelen BT profesyonelleri, sektörün devleriyle bir araya geldi. Etkinliğin sponsorları arasında bilişim sektörünün öncü firmalarından HP, Dell, IBM, Intel, Citrix, Koçsistem, Netaş, Datamarket, Sentim, Oytek, Bilgeadam, Avnet, Treo, Veeam, Acronis, Double-Take, Entegres, Adeo ve Atakan Consulting yer aldı.

Windows Phone dünyasının kalbi İstanbul’da attı
Microsoft Türkiye ve Nokia işbirliği ile gerçekleşen MEA Windows Phone Camp etkinliğinde mobil işletim sistemleri uygulamaları konusuna hem yeni hem de deneyimli geliştiriciler biraraya gelip deneyimlerini paylaştılar. Windows Phone uygulamaları yaratabilmek için gerekli olan tüm detayların ele alındığı etkinlikte konum tabanlı uygulamalardan oyunlara kadar farklı birçok uygulamanın nasıl geliştirileceği anlatıldı. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen Windows Phone Clinic Hours’da katılımcıların Windows Phone Uygulama geliştirme konusundaki tüm soruları konunun uzmanları tarafından cevaplandırıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Melek Pulatkonak; “Microsoft tüm platformlarında olduğu gibi Windows Phone ile uygulama geliştiricilere mobil dünyada da büyük fırsatlar sunuyor. Ortadoğu ve Afrika’daki tüm uygulama geliştiricilerle bugün Microsoft Türkiye ofisinde bir araya gelmiş olmaktan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. Milyarlarca dolarlık bir ekonomi yaratan uygulama pazarında Türkiye’nin de pay almasını sağlamak amacıyla iş ortaklarımızla birlikte çalışmalar yürütüyoruz. Nokia’nın desteği ile üniversitelere yönelik başlattığımız “Gençsen Geleceksin” etkinlikleri ile Microsoft teknolojilerini kullanarak Windows Phone üzerinde çalışan uygulamalar geliştirilmesi için gençlerimizi eğitiyoruz. Yine 70 bine yaklaşan kayıtlı kullanıcı sayısı ile Türkiye’nin en büyük girişimci eğitim platformu olan Açık Akademi ile ülkemizin uygulama pazarında gerekli olan yetişmiş insan gücüne sahip olabilmesi için eğitimler vermeye devam ediyoruz.
Bugün 40’tan fazla uygulaması dünyada binlerce kullanıcı tarafından indirilen Hüseyin Ekmekçi de deneyimlerini bizlerle paylaştı. Antalya’da yaşayan ve teknik lise mezunu olan Hüseyin, Microsoft’un ona sağladığı teknoloji ile uygulama yazma konusunda kendini geliştirerek uygulama pazarında yer edindi. Microsoft Türkiye olarak amacımız Hüseyin Ekmekçi gibi yeni girişimciler yaratarak ülkemizin uygulama pazarında da rekabet gücünü artırmak ve bu sayede ülkemizin yeni ve önde olabilmesini sağlamak” dedi.
Microsoft Türkiye ile işbirliklerinden çok memnun olduklarını dile getiren Nokia Türkiye Uygulama Geliştiriciler Bölüm Başkanı Salih Özkan ise; “Şubat 2011’de açıkladığımız yeni stratejimiz doğrultusunda Microsoft ile Nokia Lumia cihazlarımızla yerel ekosistemi geliştirme adına çalışmalarımız devam ediyor. Bu işbirliğinin dünyada olumlu karşılandığını söyleyebilirim. Örneğin işbirliği açıklandıktan sonra 7,000 olan Marketplace'deki uygulama sayısı 70,000 uygulamayı geçti. Geçtiğimiz dönemde teknoloji sever üniversite öğrencilerine ulaşma adına Gençsen Geleceksin projesini gerçekleştirdik. 18 il ve 26 üniversitede 5000 üzerinde öğrenci etkinliklerimize katıldı. İstanbul, Ankara, Trabzon, İzmir, Denizli, Samsuna Samsun, Hatay, Malatya, Elazığ, Gaziantep, Sakarya, Antalya, Mersin, Konya, Kayseri, Eskişehir, Bursa, Balıkesir ve Çanakkale’de çeşitli üniversitelerde gerçekleştirdiğimiz Gençsen Geleceksin etkinliklerinde teknolojiye meraklı öğrencilere ulaştık. Onlara yeni nesil teknolojileri akademik ve ticari anlamda daha verimli ve performanslı kullanabilmeleri için eğitimler verdik. Yerel uygulamaların giderek artan önemine inanıyoruz. Bu amaçla yerel içerik üreten uygulama geliştiricileri destekliyor ve uygulamalarıyla aramıza katılmaya davet ediyoruz” dedi.İki tam gün boyunca süren MEA Windows Phone Camp etkinliğine katılan ve geliştirdiği uygulamayı getiren ilk yüz kişiye 99 USD değerinde Windows Phone Marketplace AppHub (YallaApps) üyeliği ücretsiz olarak verildi. Etkinliğin son gününde ise katılımcıların geliştirdikleri uygulamalar arasından seçilen en başarılı ilk üç uygulamanın geliştiricilerine 1’er adet Nokia Lumia Windows Phone cihazı hediye edildi. Ayrıca etkinlikte Açık Akademi platformunun uygulama yazılımcılara sunduğu yeni fırsatlardan da bahsedildi; www.acikakademi.com adresinden kayıt olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları SkyDrive’a yükledikten sonra linkini ve uygulama ile ilgili açıklamayı (acikakademi@acikakademi.com) adresine gönderdiklerinde YallaApps üyeliği ve Windows Phone kazanma şansı yakalıyorlar. (https://www.acikakademi.com/acikakademi/eep/ContentDetails.aspx?ID=32)