Azercell, 4.Nesil ile Azerbaycan’ın hızına hız katacak


 

Azercell, Bakü’de 4N hızında mobil İnternet dönemini başlatarak gelişmekteki telekom pazarlarında önemli bir ilke imza atmış oldu.
Yakında ticari kullanıma geçecek olan 4.Nesil (4N) ağı Bakü’de 100 Mbps’ye kadar süper hızlı veri aktarımı sağlayacak. Abonelerine her zaman en yeni çözümleri sunmaya odaklanan Azercell Telekom, Azerbaycan’da uzun zamandır beklenen yüksek hızlı İnternet hizmetlerini sunmak için gereken 4N geniş bant mobil İnternet hazırlıklarını tamamladı. Azercell, kısa süre içinde abonelerine ticari olarak 4N hızında mobil İnternet hizmetleri sunmaya başlayacak.
Dördüncü nesil mobil haberleşme teknolojisi 4N, mobil şebekelerde 100 Mbps hıza kadar geniş bant İnternet erişimi sunarak veri transfer hızını görülmemiş ölçüde arttırıyor. Projenin ilk aşamasında Azercell 4N ağı Bakü şehir merkezinde ve kentin deniz kıyısındaki ulusal parkta kullanılacak.
1800 Mhz frekansında çalışacak ve ilk aşamada sadece veri hizmetlerini destekleyecek olan şebeke, saniyede 100 MB’ye kadar süper hızlı veri aktarımı sağlayacak. Kullanıcıların Azercell’in yeni hizmetinden yararlanmak için 4N modem satın alması ve sınırsız İnternet paketine abone olması gerekecek. Bu paket Azercell’in 2N/3N şebekelerinde de kullanılabilecek.
Azercell Telecom Başkanı Ali Ağan konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Bugün yaklaşık 4,2 milyon abonesi olan Azercell, yüzde 55 pay ile Azerbaycan mobil haberleşme pazarının lideridir. BHT-Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektörü gelirlerinin yüzde 70’nin mobil telekomünikasyondan elde edildiği Azerbaycan’da bu gelirin yüzde 70’ini de Azercell sağlıyor. Azercell’in, gelişmekte olan pazarlarda bir ilk olan Azerbaycan 4N yaratıcılığıyla ilgili en önemli nokta; 4N’nin İskandinav ve Baltık ülkeleri haricinde Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde bile henüz tam kapsamlı kullanıma girmemiş olmasıdır. Ancak, Azercell olarak biz Bakü’de bu uygulamayı başlatmış bulunuyoruz ve yakın gelecekte ticari uygulamaya da geçerek 4N kapsama alanımızı geliştiriyor olacağız.”
Azercell, Azerbaycan’da 4N tanıtımını bir ilk olarak Kasım 2010 yılında Bakü’de yapılan BakuTel adlı BHT ve telekomünikasyon fuarında yapmıştı. Ardından, Nahçıvan Devlet Üniversitesi’nde 4N tanıtım uygulamasını başlatmıştı ve Bakü’deki Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler için bir 4N mobil laboratuarını kurmuştu.
Azercell, Avrasya bölgesinde faaliyet gösteren TeliaSonera Grubu operatörleri arasında ticari 4N uygulamasına geçen ilk operatör olacak. TeliaSonera, Aralık 2009’da ticari 4N uygulamasını başlatan dünyanın ilk operatörü olmuştu. 4N uygulamasını İsveç’in başkenti Stockholm ve Norveç başkenti Oslo’da başlatan TeliaSonera; bugün İsveç, Finlandiya, Norveç, Danimarka, Estonya ve Litvanya’daki yüzlerce şehirde 4N haberleşme hizmeti sunuyor. TeliaSonera Grubu’nun iştiraki Azercell, Avrupa’nın 5. en büyük telekom operatörünün uzmanlığından ve yüz yıllık geçmişi ile kapsamlı sektörel deneyiminden yararlanma şansına sahip bulunuyor.

TeliaSonera
TeliaSonera İskandinavya ve Baltık ülkelerine, Türkiye ve Rusya içinde olmak üzere Avrasya'da gelişmekte olan pazarlara ve İspanya'ya ağ erişimi ve telekom hizmetleri sağlıyor. TeliaSonera son kullanıcılar ve şirketlerin kolayca, en etkili şekilde ve çevre dostu teknolojilerle haberleşmelerini sağlıyor. Amacımız faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda lider olmak, en iyi müşteri deneyimini sağlamak ve yüksek kaliteli ağ çözümleri ile uygun maliyetli operasyon seçeneklerini sunmak. TeliaSonera aynı zamanda Avrupa'nın kendi uluslararası operatör ağına sahip olan lider toptan servis sağlayıcısı konumunda. 2011 yılında şirketimizin net satışları 104 milyar İsveç Kronu (yaklaşık 15,5 milyar dolar), faiz ve vergi öncesi geliri 36,9 milyar İsveç Kronu ve hisse başına kazancı 4,20 İsveç Kronu olarak gerçekleşmiştir. TeliaSonera hisseleri NASDAQ OMX Stockholm ve NASDAQ OMX Helsinki'de halka arz olmuş durumda. (www.teliasonera.com) (www.teliasoneratr.com)

Azercell
Azercell, 1996 yılında Türk şirketi olan Azertel ve Azerbaycan Haberleşme Bakanlığı’nın ortaklığıyla Azerbaycan’ın ilk GSM operatörü olarak kurulmuş bulunmakta. Şirket’in tamamı 2008 yılında özelleştirilmiş. TeliaSonera’nın doğrudan ve dolaylı olarak %74 oranında sahip olduğu Fintur Holdings B.V. (TeliaSonera ile Turkcell ortaklığı), bugün Azercell’de %51 oranında hisseye sahip bulunmakta. Azercell, faaliyete geçtiği ilk yıldan bu yana pazardaki liderliğini korumayı başarmış durumda. 2011 yılsonu itibariyle Azercell, yüzde 55 pazar payı ve 4,2 milyon abone ile Azerbaycan’nın 1 numaralı operatörü konumunda. Azercell’in 2N kapsama alanı, nüfusun yüzde 99,8’ine karşılık gelmektedir. Şirket, Kasım 2011’de 3N hizmetlerini de piyasaya sunmuş bulunmakta. Azercell’in 2011 geliri, 2010 yılına göre yüzde 6 artışla 530 milyon doları aşmış durumda. Azercell, bugüne kadar Azerbaycan telekom sektörüne 1 milyar dolardan fazla altyapı yatırımı yapmış olup Azerbaycan’da en çok vergi ödeyen şirket konumunda. (www.azercell.com)