İş dünyası için iPad uygulamaları

 

iPad bir oyuncak mı, yoksa iş hayatınıza değer katan çok değerli bir araç mı?
Bugünlerde tablet bilgisayarların, ama özellikle de iPad’in iş hayatına kattığı değerler, hatta eğer bir iPad sahibi iseniz uzun süre yeni bir diz üstü bilgisayara dahi ihtiyacınız kalmayacağına dair dış kaynaklı haberlerden söz ediliyor. Çok da yanlış bir yorum olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü iPad’e değer katan uygulama ekosistemi ve artık çok çeşitli ihtiyaçlara yanıt veren aksesuarları ile birlikte; e-posta alıp vermek ve Web’de gezinmek gibi en basit ihtiyaçlardan, profesyonel sunumlarınızı, raporlarınızı, yazılarınızı ofis araçları ile kolayca hazırlayabilmek, Net günlüğünüzü düzenleyebilmek, karmaşık ve çoklu medya ortamlarında hızlıca notlar alabilmek, ses kayıtları ve video kliplerle dahi notlarınızı zenginleştirebilmek, firmanızın müşteri ilişkileri yönetim sistemine bağlanabilmek, video konferanslara katılabilmek yahut konferans görüşme ile toplantılar düzenleyebilmek, şirket santralınızın bir dahili telefonu gibi davranmasını sağlayabilmek, saha satış otomasyonunda sipariş almaktan yeni ürün sunumu yapmaya geniş bir yelpazede bir başka ürüne ihtiyaç duymadan kullanabilmek, anlık borsa bilgileri ve finansal analizleri takip ederken, aynı zamanda dünyada olan bitenden haberdar olabilmek iPad ile mümkün. Diz üstü bilgisayarlar gibi açma kapama süresi derdi olmaması, her an hazırda bulunması, boyutları, parmaklarınızla kolayca yönetimi, pil süresi avantajı gibi nedenlerle, her defasından eğlence özellikleri ön plana çıksa da, iş hayatında kullanım alanları ve size katacakları aslında hayallerinize bağlı denebilir. Çünkü daha önce hayal edilmemiş olanı da kolayca geliştirme imkanı sunmakta.
Bundan sonraki sayılarımızda iPad’in iş dünyasına yönelik bazı seçilmiş uygulamalarını daha derinine inerek incelemeye çalışacağız, ancak bu sayıda giriş yaptığımızdan, birden çok tavsiye edilen uygulamayı kısa kısa tanıtmaya karar verdik:
iWorks: Her ne kadar Mac kullanıcılarının aşina olduğu ofis uygulamaları olduğunu düşünseniz de, kelime işlemci Pages (Windows dünyasının Word’üne denk gelen), Numbers (Excel’e karşılık olan) ve Keynote (Powerpoint’e denk düşen)’tan oluşan bu paket, doğal olarak iPad’le uyuşumu ve “bu saatten sonra buna mı alışacağım” cümlesini bitiremeden alışıverdiğiniz kolay kullanımları ile bir iPad kullanıcısı olarak dünyanıza girmesi gereken bir uygulamalar bütünü. Parmaklarınızdan sonra yeniden fare kullanmaya geri dönmek istemeyebilirsiniz. Ama yine de dokunmatik ekran bana uymaz diye ısrar ediyor iseniz, Bluetooth uyumlu bir klavye ile artık Türkçe dil problemi de yaşamadan hayatınızı sürdürebilirsiniz. iPad kapağı şeklinde tasarlanmış ve açtığınızda ekran yerine iPad’inizi oturtabileceğiniz klavyeler dahi mevcut. Her ne kadar bir kez alıştıktan sonra ekran klavyesinin hassasiyetiyle gayet mutlu olacak olsanız da... Her bir uygulama yalnızca 9,99 dolar.
Evernote: Kişisel bilgisayar uygulaması da olan bu yazılımı aranızda tanıyanlar olabilir. iPad sürümü de çok başarılı olan bu uygulama ile kafanızda yerleşmiş not alma kavramı da değişiyor. Notlarınızı ister yazılı olarak alıyorsunuz ya da herhangi bir konferans/etkinlikte kaçırmayı istemediğiniz konuşmaları kaydedebiliyorsunuz, kendi sesinizle alabileceğiniz notlar da olabileceği gibi hayatınızın bir kesitini tarihe kaydetmek üzere fotoğraf çekip notlarınıza ekleyebilir ya da video olarak da kaydedebilirsiniz. Bu dilediğiniz formattaki notları notun içeriğindeki veriyi işlemesini istediğiniz iş arkadaşlarınızla anında paylaşabilirsiniz. Artık masanızdaki veya çantanızdaki not kağıtlarının arasında ya da ajandanızda yer alan bir bilgiye erişebilmek için uzun aramalar yapmanıza da gerek kalmaz. Notlarınızı etiketleri, içinde geçen kelimeler ile arama çubuğundan kolayca erişmeniz mümkün. Masa üstünüzle de eş zamanlandığından bilgisayarınızdan notlarınıza erişebilirsiniz.
Dragon Dictation: Sesinizle not almanın, daha doğrusu sesinizi yazıya çevirmenin ve bu notları yazılı olarak paylaşmanın güzel yolu. E-posta, kısa mesaj, Twitter mesajı ya da Facebook güncellemesi olarak... Her ne kadar “konuşmadan metne” yazılımlarında Türkçe tanımada hata oranı daha yüksek olsa da, test ettiğimiz kadarıyla tane tane konuştuğunuzda hiç de fena sonuçlar elde etmiyorsunuz. Bu zamansızlığınız arasında sizi mutlu edecek ve verimliliğinizi artıracak ücretsiz bir uygulama.