Cenk YAPICI
Twitter: @cenkyapici

Muhaberat

“İnternet’le Hayat Kolay”

İnternet artık yaşam tarzımız oldu… Hangimiz aksini iddia edebilir ki?
Haber sitelerinde başlıklara bakmadan, ne olmuş ne bitmiş görmeden hangimiz güne başlıyor? Facebook’a, Twitter’a giriş yapmadan durabiliyor muyuz? Günlük değil, anlık ve hatta 15 günlük hava raporunu, yol durumu hangimiz incelemiyor ki gün içinde? Gün içinde YouTube’dan video izlemeyen ya da TTNET Müzik’ten dilediği herhangi bir parçayı dinlemeyen var mı?
Artık İnternet yaşa başa bakmıyor. Çok yakın bir tarihte ABD’de yapılan bir araştırma sonucu; 65 yaş üstü kullanıcıların, neredeyse yüzde 50’sinin İnternet kullandığını ortaya koydu. Bu oran ikinci baharını yaşayan kişilerin aslında ne kadar umut dolu olduğunun da bir kanıtı; merak ediyorlar, araştırıyorlar, öğreniyorlar ve eğleniyorlar. Başrolde hep İnternet var.
Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü’nde TTNET, “bilişim toplumu olma” hedefi doğrultusunda, toplumun eğitim seviyesinin yükseltilmesi ve kişilerin haberleşme teknolojilerinin sunduğu sosyo-ekonomik gelişim fırsatlarından faydalanılması amacıyla, bir projeyi hayata geçirdi. Adına da “İnternet’le Hayat Kolay” dedi.
Projenin gerçekleştiği İzmir’deki eğitim TIR’ına gelen öğrenciler İnternet’i anlama ve öğrenme, e-posta kullanımı, bankacılık işlemleri, sosyal ağlar ve Net günlükleri, görüntülü haberleşme, İnternet’te alışveriş ve İnternet’te güvenlik konu başlıkları altında bilgi alıyorlar. Bu proje kapsamında İnternet’le Hayat Kolay Eğitim TIR’ı içerisinde oluşturulan 25 kişilik sınıfta; her bireyin kullanımına ayrılmış diz üstü bilgisayarlar tahsis edilirken, katılımcılara teknolojideki son gelişmeler, alanında uzman eğitmenler tarafından aktarılıyor. İnternet ile daha önce tanışmamış kişilere bilgisayar ve İnternet eğitimi verilmesi hedeflenen projeye, okuma ve yazma bilen, 12 yaşını doldurmuş herkes başvurabiliyor. TIR’a bugüne kadar ev hanımından, lise öğrencisine, yaşlısından gencine birçok kişi eğitim aldı ve almaya da devam edecekler.
Ama bir tanesi var ki…
Mukaddes Sezer, 72 yaşında; 4 çocuğu ve tam 7 torunu var, Allah uzun ömür versin. Bilgisayar ve İnternet ile hayatında ilk kez eğitim TIR’ında tanıştı Mukaddes Teyze; gençlerde görüp imrendiği bilgisayarı ve İnternet’i öğrenmek amacıyla eğitimlere katıldığını mutlu bir şekilde anlattı. Daha önce bilgisayarla olan ilişkisi tozunu almaktan ibaretmiş Sezer’in; şimdi İnternet’i kullanmayı öğrendi ve artık bu sanal dünya üzerinden satış yapmayı hedefliyor. “Artık yaşlandığım için sokakta meyve sebze satmak yerine, İnternet’ten satmayı hedefliyorum. Eğitim ufkumu açtı” diyor, eğitim programını da herkese öneriyor.
İnsanımız genci yaşlısıyla meraklı teknolojiye; kullanmak istiyor, kullananları görünce imreniyor. Kullanmaya başlayabildiği her yenilikten kendine bir pay çıkarmayı da iyi biliyor. Mukaddes Teyze belki ABD’deki yaşlılar kadar teknolojik imkanlara sahip değildi, ancak ayağına kadar gelen fırsatı da geri tepmedi. Önce teknolojiyi öğrendi, düşündü ve şimdi hedefini çiziyor. Şüphesiz ilk fırsatta projesini hayata geçirecek ve ekonomiye İnternet kanalını kullanarak değer katacak.
Saygılarımla.