Sinan OYMACI

Saydam

Cabbar bilgi işlemciler

Cabbar. Sözlük anlamı: Tuttuğunu koparan, kuvvet sahibi insan.
Başlık, Bilişim ve Haberleşme Teknolojileri sektöründeki çalışanların büyük bir kısmını tanımlıyor. Sürekli usta bilişimciler ortaya çıkıyor. Her şeyi biliyor, her şeyden anlıyorlar.
Diyelim ki elinizde yurtiçi veya yurtdışında üretilmiş bir donanım var. Büyük büyük kurumlardan birisi ile görüşeceksiniz. Nasıl olduysa, o cihazdan herkesin haberi vardır hatta kurumda kullanılıyordur, üstelik daha iyi alternatifi de size öğretirler.
Yazılım konusu ise, daha ilginç. Uluslararası şirketlerde kullanılan bir yazılımı ve metodu tanıtırsınız. Sistem kendini ispatlamış, iyi referanslara sahip, fiyat/performans oranı makul bir ürün. Anlatmaya başlarsınız. Tam konunun ortasında, hemen kurum bünyesinden cabbar bilgi işlemciler ortaya çıkar ve bu kadar para vermeye ne gerek var, biz geliştiririz der.
Bunu öyle bir eda ile belirtirler ki, kurum müthiş tasarruf etmiş ve para harcamaktan kurtulmuştur. Ardından bu çözümü geliştiren ekip, başlar yama yapmaya zaman içinde. Çünkü ihale onlara kalmıştır ve bu işi ortada bırakmaları olası değildir. Ne yapıp edip, o sistem yürütülmelidir.
Sistemin yetersiz kaldığı durumlarda ortama ofis uygulamaları girer. Herkes kendine göre uygun bulduğu araçlarla işlerini yürütmeye başlar. Yönetim, istediği bilgiler kendisine ulaştığı için olayların farkında değildir. Üstelik bilgi işlemdekiler canlarını dişlerine takmış, gerekirse sabahlayarak her şeyi yanıtlamaya çalışmaktadırlar.
Bu arada sistem geliştirme ve kurma aşamasına gelmeden önce pek çok üretici ile görüşüp, ürün tanıtımı alan, kendini kanıtlama testi isteyen, kurulacak sistemin analizini, gereksinimlerini, yeteneklerini, çıktılarını öğrenen cabbarları da unutmayalım.
Bu sayede pazarın eğitimine de katkı veriliyor. Böylece üretici firmalardan edinilen bilgiler ışığında kendi sistemlerini hazırlayabiliyorlar veya bildik bir şirkete işi yaptırıyorlar, başka şirketlerden edindikleri verilerle.
Değer mi kendinizi bu kadar yıpratmanıza? Verin işi, gerçekten işi bu olanlara. Siz kullanan ve isteyen tarafında kalın.
Bundan sonra yapılacaklar neler?

  • Kurumun esas işinin yazılım veya donanım geliştirmek olmadığını anlatmak.
  • Kişilere bağlı çalışılmaya başlandığında kurumun sorun yaşayabileceğini belirtmek.
  • Bu konuda çalışan kişilerin işten ayrılması durumunda oluşacak riskleri söylemek.

Kurumsallaşmak böyle bir şey. İşleri; ehil olanlara dağıtmak, sonuçları izlemek. Bütün bunlar için iş tanımlarının yapılmış ve uygulamaya alınmış olması gerek. İş akışları ve yetkiler belirli ise kişilere bağımlı şirketten kurumsal şirkete geçmiş, geleceğe sağlam yürüyorsunuz demektir.
Bir de kurum dışındaki cabbar bilgi işlemciler var ki, onları anlatmaya sayfalar yetmez. Muhakkak daha ucuz bir alternatif vardır. Aynı işi yaptığını iddia eden, bir birim fiyat ile yüz bin birim fiyat arasında ürün sunulan başka bir sektör ben bilmiyorum, siz biliyor musunuz? Kendi kendini yok etmeye çalışan, müşterilere pazarlık yapma zevkini bırakmadan fiyat kıran üreticiler… Sonra da niye para kazanılmıyor bu işlerden artık diye soranlar… Kazanan kim biliyor musunuz? Kazananı bilmek için alim olmaya gerek yok, kaybedenler ise aşikar.
Görüş ve düşüncelerinizi bana iletin ki, neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz görelim. Tüm güzellikler sizlerle olsun. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Sağlıcakla kalın. (İstanbul-6.Haziran.2012)