Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) 2013’te göze çarpanlar

Özge Okyay

Dünyanın en büyük uluslararası tüketici elektroniği fuarı olan International Consumer Electronics Show (CES 2013) bu sene Amerika Birleşik Devletleri’nin gözde kentlerinden Las Vegas’ta 8 Ocak-11 Ocak 2013 tarihinde düzenlendi.
Küresel bağlamda tüm büyük üreticilerin yeni ürün ve hizmetlerini ziyaretçileri ile buluşturduğu CES 2013 fuarı, bu sene de hem profesyoneller hem de kullanıcılar tarafından oldukça büyük ilgi çekti. Bu sene sunulan hizmetler, çözümler ve ürünleri üç ana başlık altında sınıflandırabilmek mümkün; Televizyon ve Bağlantılı Evler, Akıllı Telefonlar ve Tablet Bilgisayarlar ile Makineden Makineye Çözümler ve Otomotiv.

Televizyon ve bağlantılı (Akıllı) evler
Video ve ses gibi içeriklere bilgisayarlar ve akıllı cihazlar üzerinden ulaşıldığını ve bu yüzden televizyonun önemini yitirdiğine inananlar olabilir. Ancak Samsung ve LG Electronics yeni geliştirilen teknolojilerle, daha akıllı, daha etkileşimli ve daha kişiselleştirilmiş televizyonlarını da bu fuarda görücüye çıkardı.
Telefonlar ve bilgisayarlar giderek daha da akıllı oluyor; peki ya diğer ev aletleri? CES 2013’ün belki de en çok göze çarpan alanı “Akıllı Ev Aletleri” oldu. Samsung ve LG Electronics gibi iki büyük markanın bu alanda ön plana çıktığı fuarda, soğutucu, fırın, çamaşır makinesi ve elektrik süpürgesi gibi ev aletleri, akıllı teknolojileri ile birlikte ziyaretçilerin beğenilerine sunuldu.
Akıllı Yönetici (Smart Manager) sistemine sahip olan bu akıllı beyaz eşyalar, akıllı telefon aracılığı ile kontrol imkânı sunarak, kullanıcılara bir nevi özgürlük sağlıyor. Soğutucuların içinde ne olduğu, elektrik süpürgesinin çalıştırılma zamanı, çamaşır makinesinin hangi programda çalışması gerektiği artık kullanıcıların sesi ile akıllı telefon aracılığı ile mekândan bağımsız olarak kontrol edilebiliyor.
 
Samsung açılış konuşmasının konuğu Bill Clinton oldu
Samsung Electronics, 2013 Tüketici Elektroniği Fuarı’ndaki (CES) açılış konuşmasını 9 Ocak günü Las Vegas’taki Venetian Hotel’de gerçekleştirdi ve bu açılış konuşmasında ABD’nin 42. Başkanı Bill Clinton konuk olarak yer aldı.
Samsung Electronics System LSI bölümü, Cihaz Çözümleri Bölüm Başkanı Dr. Stephen Woo, “Mobilizasyon Olanakları” konusunda ayrıntılı bilgi vererek mobil cihazlar dünyasının her kesiminde yeniliklerin itici gücü olarak bileşenlerin rolüne dikkat çekti. Konuşma kapsamında; Samsung’un sistem LSI, hafıza ve görüntüleme çözümlerinde sunduğu olanaklardan örnekler gösterildi ve meraklıların farklı beklentilerini karşılayan çalışmalar paylaşıldı.

Samsung “ilerici” hedeflerini ortaya koyan yeni ürün ve hizmetlerini CES 2013’te görücüye çıkardı
Samsung Tüketici Elektroniği Birimi Başkanı BK Yoon, “Televizyonlardaki görüntü ve ses kontrol sistemlerinden tablet bilgisayar ve akıllı telefonlardaki 10 parmak çoklu dokunmatik ekranlara kadar, insanların ve cihazların etkileşim kurmalarına yönelik yeni ve insanı daha çok odak noktasına yerleştiren yöntemler yarattık. Bu yıl amacımız, herkesin yepyeni olasılıklarla dolu bir dünyayı keşfetmesine yardımcı olmak. Beklentileri karşılamanın çok ötesinde, mümkün olabileceğini hayal dahi edemeyecekleri şeyleri tüketicilerimize sunarak onları mutlu etmeyi hedefliyoruz” dedi.
Samsung, üst düzey etkileşimli televizyon deneyimi sunan yeni geniş ekran boyutlu UHD TV’yi ilk olarak CES 2013’te tanıttı. Bu ürün, mevcut 1080p çözünürlüğe göre piksel sayısını dört katına çıkararak daha ayrıntılı bir görüntü, eşsiz bir netlik ve izleyiciyi saran, canlı bir görüntü kalitesi sunarak tüketicilere benzersiz bir televizyon deneyimi sunmayı hedefliyor.
Akıllı beyaz eşyalarını da ilk kez bu fuarda sergileyen Samsung, bu akıllı cihazlarla evleri daha bağlantılı bir hale getirmeyi amaçlıyor. Bu hedefi doğrultusunda piyasaya sunduğu akıllı cihazlar arasında, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre soğutucu ve dondurucu alan düzenlemelerine olanak sunan Samsung T9000 LCD Soğutucu, çok daha geniş yıkama kapasitesine sahip Samsung Üstten Yüklemeli Çamaşır Makinesi WA50F ve 167 litrelik geniş kapasitesi ile her türlü pişirme tercihine uygun hale gelebilen Samsung NE597N0PBSR Flex CookZone fırın yer alıyor.
Ayrıca Samsung, dünyanın en büyük uluslararası tüketici elektroniği fuarında tam 27 dalda 2013 Yenilik Ödülü (Innovations Awards) alarak dikkatleri üzerine topladı.

LG akıllı ev aletleri
CES 2013’ün en çok ilgi çeken alanlarından biri olan “akıllı ev aletleri” konusunda, LG Electronics de son teknolojilerini kullandığı ev aletlerini kullanıcıların beğenisine sundu.
Sadece akıllı telefonlara dokunarak, kullanıcılara soğutucu, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi ve fırın gibi ev aletlerini kontrol edebilme şansı sunan LG Akıllı Ev sistemi ile kullanıcılar yine akıllı telefonlar aracılığı ile seslerini kullanarak bu cihazları kontrol edebilecek.
Tüketiciler, LCD panel ve akıllı telefonlarından soğutucunun kapısını açmadan içinde ne olduğunu görebiliyorlar. Kullanıcılar aynı zamanda, dolaptaki gıdaların son tüketim tarihlerine ulaşırken Smart Manager (Akıllı Yönetici) sayesinde dolapta yer alan malzemelerle hangi yemeklerin pişirilebileceğini öğrenebiliyorlar. LG Akıllı Çamaşır Makinesi, Wi-Fi ve NFC-Yakın Alan Haberleşmesi etiketleme sayesinde kullanıcıyı yeni yıkama programı yüklemeleriyle ilgili teknik özellikler konusunda uyarıyor; durulama ve bebeğin çamaşırlarının arındırılması konusunda da kullanıcıyı bilgilendiriyor. Wi-Fi bağlantısı ve akıllı telefon sayesinde, kullanıcılar evlerinin ne zaman temizlemesini istiyorlarsa, o zaman dilimine Hom-Bot elektrik süpürgesini kurabiliyorlar. Yemekleri akıllıca pişirebilmek için tasarlanan Akıllı Fırın, Akıllı erişim ile geliştirilmiş olup kullanıcılar Wi-Fi üzerinden fırınlarının durumunu ve yemek tariflerini, pişirme şeklini de öğrenebiliyorlar.
“Bu yıl CES Fuarı’nda LG, ev aletleri konusundaki en gelişmiş ürünlerini sergiledi” diyen LG Electronics Ev Aletleri Başkanı Seong-jin Jo sözlerine şöyle devam etti; “LG akıllı teknolojisini geliştirerek, kullanıcılara nerede olurlarsa olsunlar akıllı ev aletlerini dışarıdayken bile rahatça kontrol edebilecekleri bir kolaylık sunuyor.”

Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar
Akıllı telefon pazarı, bu fuarda da gözler önüne bir kez daha sergilendiği gibi gelişimini sürdürecek gibi görünüyor. Mobil dünyanın en önemli ürünlerinden olan tablet bilgisayarlar ise giderek daha da özelleştiriliyor ve kullanıcıların beklentilerine göre şekilleniyor. Windows 8 işletim sistemli akıllı telefon ise Lenovo tarafından fuarda kullanıcılar ile buluştu.
4K Ultra HD video ile HD ses kalitesi yeni temel standartlar haline gelirken, 2016 senesi itibariyle akıllı telefonlarda oynar başlıklı esnek ekranların piyasaya sunulması tahmin ediliyor.

Yeni akıllı telefon modelleri ile Huawei
Bilişim ve haberleşme teknolojileri çözüm sağlayıcılarından Huawei, Tüketici Elektroniği Fuarı 2013’te üç yeni akıllı telefonunu ziyaretçilerin beğenisine sundu.
Bu akıllı telefonların ilki HUAWEI Ascend Mate. Bu akıllı telefon çok geniş bir 6,1 inçlik HD ekrana, 1,5 GHz hızında, dört çekirdekli bir Hi-Silicon işlemciye ve 4050 mAh’lık bir bataryaya sahip. Huawei’ye ait Hızlı Güç Denetimi (Quick Power Control - QPC) ve Otomatik Aralıklı Alım (Discontinuous Reception - ADRX) batarya etkinlik teknolojisi ve hızlı dosya paylaşımı teknolojisi ile bu ürün CES 2013’te görücüye çıktı.
HUAWEI Ascend D2 ise Huawei’nin akıllı telefon serisindeki en yeni oyuncu olan ürün. Android 4.1 işletim sistemine sahip ve 5 inçlik bir FHD IPS+ 443 PPI Super Retina LCD ekrana, Huawei’nin K3V2 1.5 GHz dört çekirdekli işlemcisine ve 13 mega piksellik BSI kamerasına sahip. 3000mAh bataryası ile Huawei’nin Hızlı Güç Denetimi (Power Control - QPC) ve Otomatik Aralıklı Çekim (Automated Discontinuous Reception - ADRX) batarya etkinlik teknolojisi ile Ascend D2 WCDMA şebekelerinde altı güne varan bekleme süresi sunuyor.
İlk Windows Phone 8 akıllı telefonu ise HUAWEI Ascend W1. 10.1 mm inceliğindeki Ascend W1, IPS, OGS teknolojisine ve (480x800) piksel çözünürlüğünde, 4 inçlik bir dokunmatik ekrana sahip. Yüksek performanslı, çift çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 MSM8230 1,2 GHz işlemciye ve Adreno 305 GPU’ya sahip olan Ascend W1, 1950 mAh’lik bataryasıyla sağladığı 470 saatlik bekleme süresi ile kendi sınıfında en uzun bekleme süresine sahip. Tasarımında tropik bir adadan esinlenilmiş bir ürün olan Ascend W1 mavi, kırmızı, siyah ve beyaz renk seçenekleri ile piyasaya sunuluyor.

Intel ile geleceğin mobil yaşamı hakkında
Yeni akıllı telefon, tablet bilgisayar ve dönüştürülebilir ultrabook’ları ile Intel CES 2013’te mobil cihaz deneyimini yeniden tanımlarken, geleceğin mobil yaşamı hakkında tüketicilere faydalı ipuçları sundu.
Intel’in gelişmekte olan pazarlar için geliştirdiği yeni akıllı telefonu, 5 saniyede 5 mega piksel görüntü kalitesinde 7 fotoğraf çekebiliyor. Yeni 4. nesil Intel Core işlemcilerle cihazlarda pil ömrü 9 saatin üzerine çıkıyor, kullanıcıları şarj aletlerini yanlarında taşıma zorunluluğundan kurtarıyor. Tablet bilgisayarlar için özel olarak tasarlanan 22 nm dört çekirdekli “yongada sistem” (SoC), bugüne kadarki en güçlü işlemci olarak öne çıkıyor. Dönüştürülebilir tasarımlara sahip, daha kişisel ve sezgisel yenilikçi ultrabook’ları CES’te ilgi gören yenilikler arasında yer aldı. CES’te sergilenen Intel ilk örnek ürünleri, yakın gelecekte kullanıcılarla dokunmatik, ses, yüz tanıma ve mimiklere dayalı etkileşim kurabilecek çok daha akıllı cihazları müjdeliyor.

Lenovo, Helix ve Horizon ile yenilenen mobil oyun kuralları
Dünyanın en büyük PC üreticilerinden Lenovo CES fuarında, dönüştürülebilir (convertible) serisinin en yeni ürünleri ve Windows 8 işletim sistemli dokunmatik ürünlerini görücüye çıkardı.
Bu yıl 20.yaşını kutlayan ThinkPad ailesinin yeni üyesi “ThinkPad Helix”, son kullanıcılar tarafından oldukça ilgi çekeceğe benziyor. Ekranı çıkarılıp tablet bilgisayar olarak da kullanılabilen ve tasarımıyla profesyonellerin ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilen Helix, dört farklı kullanıcı profili sunarak tüketicilere gerçek anlamda mobil özgürlük ve çeşitliliği aynı anda sağlıyor. ThinkPad Helix’te ayrıca, piyasada hâkimiyetini kurmaya başlayan ve cihazların sadece birbirine dokundurularak eşleştirilmesini sağlayan Near Field Communications (Yakın Alan Haberleşmesi - NFC) desteği de bulunuyor. Böylece ister tablet bilgisayar ister diz üstü bilgisayar ayarında olsun, verileri cihazla hızlı ve kolayca paylaşmak mümkün.
Lenovo’nun fuarda öne çıkan ürünü “IdeaCentre Horizon masa tablet PC” Pazardaki en geniş ekrana sahip ilk “kişilerarası bilgisayar” olan Horizon, çoklu kullanıcı özelliği ve dokunmatik desteğiyle ev kullanıcılarının yanı sıra, oyun tutkunları ve profesyonelleri de hedefliyor.

Sony ile eğlence deneyimine farklı bir bakış
Sony, dünyanın en önemli tüketici elektroniği fuarı CES 2013’te görücüye çıkardığı büyüleyici teknolojilere sahip yenilikçi ürünleriyle gerçek anlamda İnternet’e bağlı bir tüketici eğlence deneyimi sunuyor. Sony, televizyondan sayısal görüntülemeye, akıllı telefondan tablet bilgisayara pek çok ürünü ile herkesin ihtiyaç ve beklentilerine özel seçenekler sundu.
Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve kişisel bilgisayarlarda yeni çığır açan yeniliklerden sayısal görüntüleme ve 4K’daki en son gelişmelere ve İnternet’e bağlı televizyonlara kadar Sony’nin 2013 CES ‘stand’ı tüketicilerin platformlar ve uygulamalar arası sosyal ağ oluşturma arzusu etrafında şekillendi. Bağlanabilirlik, mükemmel görüntü ve ses kalitesinin yanı sıra elektronik, içerik ve ağ hizmetlerinin özgün bir karışımına da net bir vurgu yapıldı.
Sony Corporation Başkan ve Yöneticisi Kazuo Hirai, “CES’te, bilim ve merak, tasarım ve fonksiyon, yararlılık ve zarafet, teknoloji ve eğlence içeriğinin o büyülü karışımını bir araya getirerek, sadece Sony’nin sağlayabileceği bir duygusal deneyim yaratan çok sayıda heyecan verici yeni ürünümüzü tüketici ile buluşturuyoruz” dedi.

Sony’den yeni Xperia Z
Sony’nin en son teknolojilerini barındıran ve dünyanın ilk HDR (High Dynamic Range) video görüntü algılayıcısına sahip telefonu olan Xperia Z, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda teknoloji severler ile buluştu.
Tüm dünyayla aynı anda Mart 2013 tarihinde Türkiye’de de satışa sunulacak olan bu yeni ürün, Sony’nin “sıra dışı ol” görüşü ile teknoloji ve tasarım konusundaki uzmanlığını bir araya getiriyor ve “süper telefon” olarak adlandırılıyor.
Suya ve toza karşı dayanıklı olan Xperia Z, Qualcomm’un 1,5 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisi, 13 mega piksel yeni nesil kamerası ve 4N LTE özellikleri ile akıllı telefon dönemini kapatıp süper telefon dönemini açıyor. Yeni kullanıcı ara yüzüyle zenginleştirilen Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemine sahip Xperia Z; Sony’nin bugüne kadar geliştirdiği en son teknolojileri, benzersiz içeriğini, tasarımını ve bağlantı olanaklarını bir araya getiriyor.
Sony Mobile Communications Başkanı ve Yöneticisi Kunimasa Suzuki Xperia Z hakkında Akıllı telefonları stratejimizin merkezine oturtarak, kullanıcılara bugüne kadar hiç yaşamadıkları deneyimleri sunmayı hedefledik. Bu model ile TV, ekran, müzik, film ve oyun konusundaki yarım yüzyıllık yenilikçiliğimizi ortaya koyarak, gerçekten fark yaratan sıra dışı bir ‘süper telefon’ deneyimi oluşturduk.” dedi. Sözlerini Sahip olduğu harika özellikleri, Sony’nin medya uygulamaları, ‘Tek Tuş’ fonksiyonları ve olağanüstü pil ömrü ile Xperia Z’yi akıllı telefon pazarında liderliğe taşıyacağını öngörüyoruzşeklinde sürdürdü.

Kingston Digital’den geniş kapasiteli ve hızlı USB 3.0 Flaş Bellek
Bağımsız bellek üreticisi Kingston Technology Company’nin flaş bellek alanında uzman şirketi Kingston Digital, Inc., DataTraveler HyperX Predator 3.0 USB flaş bellek sürücüsünü 2013 Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES International’da duyurdu. DataTraveler HyperX Predator 3.0, 1 TB’a kadar verdiği destekle dünyanın en geniş kapasiteli flaş belleği olarak içinde bulunduğumuz çeyrek dönemden hemen sonra pazardaki yerini alacak. Bu bellek şu anda 512 GB kapasiteyle tüketiciye ulaşıyor. Kingston flash bellek ailesinin en hızlı üyesi olan DT HyperX Predator 3. saniyede 240 MB’lık veri okuma ve 160 MB’lık veri yazma hızıyla tüm rekorları kırıyor.
Yeni DataTraveler HyperX Predator 3.0 taşınabilir flaş belleğinin, kullanıcıların kendi sayısal dünyalarının neredeyse tamamını yedeklemeye fırsat verdiğinin altını çizen Kingston’ın flaş bellekten sorumlu müdürü Andrew Ewing sözlerine şöyle devam etti: “Yeni belleğimizin geniş kapasitesi ve müthiş USB 3.0 veri aktarım hızı; kullanıcılarımıza zamandan tasarruf etme olanağı verirken, aynı zamanda onların, sabit disk üzerindeki hacimli HD filmler ve uygulamalara erişme, onları aktarma ve düzenleme gibi gereksinimlerinde herhangi bir performans kaybı yaşamalarının da önüne geçiyor”.

Panasonic’ten yeni ürün ve hizmetler
Panasonic, CES 2013 Fuar’ında otomotiv ve havacılık için geliştirdiği eğlence sistemleri, güvenlik çözümleri ve güneş enerjisi üretimi çözümleri gibi gitgide büyüyen kurumsal çözüm işkolundaki yeni gelişmeleri ve son tüketiciye yönelik yeni televizyon, ses sistemleri, fotoğraf makinesi, kamera, küçük ev aletleri ve kişisel bakım modellerini sergiledi.
Panasonic gitgide büyüyen çözüm işkolunu, otomotiv ve havacılık için geliştirdiği eğlence sistemlerini, mağazalar için geliştirdiği sayısal levhalar ve güvenlik çözümlerini ve daha geniş çaptaki çözümler kolunun bir parçası olan güneş enerjisi üretimi çözümlerini ziyaretçilere sergiledi.
2013 Smart VIERA televizyonları, ses sistemleri, LUMIX sayısal fotoğraf makineleri ve kameralar gibi yeni ürünler de fuarda yer alırken ziyaretçiler, 2013 modellerinin sunduğu avantajları etkileşimli olarak ilk elden deneyip görme fırsatına sahip oluyorlar. Standa gelen ziyaretçiler, elektrikli süpürge, mikrodalga fırınlar ve küçük ev aletlerine ek olarak Nano saç kurutucuları ve saç şekillendiricileri gibi en son kişisel bakım ve güzellik ürünlerini de deneyebilme şansını buldular.

Panasonic, 2013 model tümleşik fotoğraf makineleri ile fotoğraf tutkunlarının gözdesi olmaya aday
Panasonic’in dâhili Wi-Fi ve NFC teknolojileri gibi bağlanabilirlik seçenekleri sunan yeni tümleşik fotoğraf makineleri, kullanıcılara uzaktan izleme ve sosyal ağlarda anında veri paylaşabilme imkânları sağlıyor. Farklı ihtiyaçlara göre yeni çözümler geliştiren Panasonic, yeni LUMIX serisi ile CES 2013’te fotoğraf tutkunlarının oldukça ilgisini çekti.
Panasonic’in yeni duyurulan modelleri arasında, en gelişmiş bütünleşik fotoğraf makinesi LUMIX TZ40, suya, toza ve darbeye dayanıklı LUMIX FT5, yüksek güçlü süper yakınlaştırma özelliğine sahip fotoğraf makinesi LUMIX LZ30, ince ve zarif LUMIX XS1 ve yine zarif hatlara sahip olan ve güçlü bir yakınlaştırma özelliği sunan LUMIX SZ9 bulunuyor.

Makineden Makineye Çözümler (Nesnelerin İnternet’i) ve otomotiv
Değişen ve gelişen teknolojilerin ışığında, cihazlar ve evler de “bağlantılı” ve “mobil” hale geliyor. Bağlanabilirlik artık cihazlarda vazgeçilmez bir özellik haline gelmiş durumda. Kullanıcılar verilerini yüksek kapasitelerde depolamak ve taşıyabilmek istiyor. Kingston bu noktada, 512 GB hafızalı yeni flaş belleği ile daha geniş kapasitede veri depolama çözümünü kullanıcılarına sunuyor.
Otomotiv sektöründe ise, Audi ve Qualcomm gibi iki önemli isim bir araya geldi. Qualcomm Technologies Inc. tarafından üretilen MDM9215’e sahip, ikinci nesil Gobi çoklu konumlu 3.ve 4.Nesil (3N/4N LTE) yonga seti ile çalışan 4N LTE kablosuz bağlantılı 2013 model Audi A3’ü Tüketici Elektroniği Show’unda (CES) Las Vegas’ta tanıtıldı.

Qualcomm yeni nesil Snapdragon Premium mobil işlemcisi
Qualcomm Incorporated şirketi olan Qualcomm Technologies Inc, son nesil işlemcilerin ilk örnek ürünlerini piyasaya sürdü. Yepyeni Qualcomm Snapdragon 800 ve 600’ün girişi ile Qualcomm enerji verimliliğinde çıtayı yükseltiyor ve benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunuyor.
Qualcomm’un Başkanı ve Operasyon Direktörü, Steve Mollenkopf ; “Mobil işlemcilerimiz daha önceki Qualcomm Snapdragon platformlarının elde ettiği büyük başarı ile en son teknolojiye sahip olan mobil cihazların tercih ettiği bir platforma dönüştü” diyerek düşüncelerini şu şekilde aktardı: “Elliden fazla tasarım ödülüne sahip olan Qualcomm Snapdragon 600 ve 800’ işlemcilerin ilk ürünleri ile hedefimizi geliştiriyor ve mobil bilgi işlemde mükemmeliyet için standardı belirliyoruz”.

Audi araç içi 4.Nesil (4N) LTE kablosuz geniş bantı
Audi AG, bir Qualcomm Incorporated şirketi olan Qualcomm Technologies Inc., tarafından üretilen MDM9215’e sahip, ikinci nesil Gobi çoklu konumlu 3N/4N LTE yonga seti ile çalışan 4.Nesil (4N) LTE kablosuz bağlantılı 2013 model Audi A3’ü Tüketici Elektroniği Show’unda (CES) Las Vegas’ta tanıttı. Saniyede 100 megabite ulaşan en yüksek veri değerleri ile A3’te yer alan gelişmiş “Audi connect” hizmetlerinin kullanıcı deneyimini dönüşüme uğratması ve araç içi Wi-Fi noktası, İnternet radyosu, Web hizmetleri ve sokak seviyesini görsel olarak araca aktara zenginleştirilmiş yönleme sistemleri gibi gelişmiş özellikler sunması bekleniyor.
Audi AG’nin Elektrik/Elektronikten sorumlu Baş Mühendisi Rick Hudi, konu ile ilgili olarak “Audi, CES 2012’de araç içi LTE bağlantısına dikkat çeken ilk otomobil üreticisiydi. Şimdi ise tümleşik 4N LTE bağlantılı bir ticari modeli duyuran ilk otomobil üreticisi” dedi ve şu şekilde devam etti: “Belirtmek isterim ki, LTE bağlantısını çok yakında 2013 model Audi A3’te yer alan Audi Connect hizmetlerimize tamamıyla uyum sağlayarak sunacağız”.