GSMA Mobil Dünya Kongresi 2011

Cenk Yapıcı

İ14-17 Şubat 2011 tarihleri arasında İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen dünyanın en büyük GSM buluşması yine mobil cihazlar, işletim sistemleri, mobil geniş bağlantılar ve kurumsal çözümler üreten firmaların rekabetine sahne oldu.
En yüksek katılımın sağlandığı etkinlikte öne çıkanların başında tablet bilgisayarlar, geniş bant mobil ürünler, LTE, 4.Nesil bağlantılar ve en yeni sosyal ağ eğilimleri yer aldı. Bulut Bilişim konusu da Barselona’da sürekli gündem maddesi oldu. GSMA Ödülleri’nde ise Mobilera’nın ‘En iyi Mobil Reklam ve Pazarlama Kategorisi’nde aldığı ödül göğsümüzü kabarttı.

Dünyanın en büyük dördüncü üreticisi ZTE, Barselona’da yeni teknolojilerini tanıttı
Bilindiği üzere ZTE Çin'in en büyük mobil cihaz sağlayıcısı ve her türlü kablosuz haberleşme ve veri aktarımı çözümleri tedarikçisi konumunda. Yeni nesil kablosuz mobil cihazlar alanında gelişmiş teknolojiler kullanan ZTE, ürünlerini ve servislerini yüz yirminin üzerinde ülkeye ulaştırmakta. IDC raporuna göre; Avrupa ve Kuzey Amerika’nın en güçlü oyuncusu haline gelen ve 2010 yılını 51,8 milyon adet mobil telefon satışıyla tamamlayan, sadece Birleşik Krallık’ta dördüncü çeyrekte 4 milyon terminal ve toplamda 90 milyon adet ürün satma başarısını gösteren ZTE’nin GSMA MWC’deki standında en yeni teknolojilerini ZTE Terminal Satış ve Pazarlama Direktörü Çağatay Çakan’ın rehberliğinde inceledik.

ZTE yeni Android’li mobil telefonları Skate ve Amigo’yu gözler önüne serdi
Mobil Dünya Kongresi’nde ürünleriyle kalite ve tasarımlarıyla fark yaratan ZTE, Android işletim sistemli iki yeni telefonu operatörlerin ve kullanıcıların beğenisine sundu. Bunlardan ilki ZTE Skate idi. Android’in en son sürümü olan Ginger Bread’i (2.3) kullanan ZTE Skate, 800MHz’lik bir işlemciye ve Adreno 200 grafik yongasına sahip. En önemli özelliklerinden biri olan 4,3 inçlik yüksek çözünürlüklü ekranı gerçekten kullanıcı memnuniyeti yaratacağa benziyor; cihaz 5 milyon piksellik bir de kamera barındırıyor. Günümüzün tüm standart bağlantılarını içeren, 3.Nesil (3N) ve Wi-Fi destekli telefonun Bluetooth ve A-GPS gibi özellikleri de mevcut. Tam bir çoğul ortam telefonu olan ZTE Skate bunca özelliği de sadece 120 gramın içine sığdırabilmeyi başarmış. Skate (900/1800/1900) MHz GSM şebekelerini ve (900/2100)MHz HSDPA/UMTS şebekelerini destekliyor. ZTE Skate içerdiği bu teknolojiler ve tasarım ile pazarın en verimli terminali olmaya aday.
Stantta dikkatimizi çeken bir diğer akıllı telefon ise ZTE Amigo oldu. ZTE Amigo ise, tasarımıyla hem standart kullanımı hem de dokunmatik kullanımı bir araya getirmiş; Amigo dokunmatik ekranıyla beraber kayar kapaklı tasarımda bir QWERTY barındırıyor. Android 2.2 (Froyo) sürümünü kullanan cihazın 3,2 inçlik kapasitif dokunmatik ekrana sahip olduğunu da belirtelim.
ZTE bahsettiğimiz her iki terminali de Mayıs ayından itibaren piyasaya süreceğini belirtti.

Tablet bilgisayarlarda da ZTE farkı
GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde tam bir tablet bilgisayar fırtınası yaşanıyordu; ZTE’de gün yüzüne çıkardığı tablet bilgisayarları ile bu fırtınanın etkenlerinden biri oldu. ZTE’nin iki yeni tableti dikkat çekiciydi. V9 ve V9+ modelleri adeta Samsung’un Galaxy tabletlerine hem özellik hem de tasarım yönleriyle meydan okur cinstendi.
Stantta ilk incelediğimiz tablet bilgisayar olan ZTE V9; 7 inçlik kapasitif bir ekrana, Android işletim sistemi 2.1 sürümüne 3 milyon piksellik kameraya sahip. Tablet bilgisayar UMTS (2100/1900/900) MHz’de çalışıyor. Cihazı telefon olarak da kullanmak mümkün. Ağırlığı sadece 389 gram olan V9’un (600 x 400) piksel çözünürlükte olması, Wi-Fi, Bluetooth, G-Sensor ve GPS gibi özelliklerinin bulunması da tatmin edici.
V9’un bir üst modeli olan V9+ ise, özellikleriyle tablet dünyasının en iyi oyuncularından biri olacağının sinyallerini veriyor. Görünüşü ve tasarımı V9 ile neredeyse aynı olan V9+, teknik özellikleriyle gözle görülür bir konfor sağlıyor. Android 2.2 işletim sistemiyle birlikte gelen V9+, 1GHz işlemciye ve 512MB RAM’e sahip. Kablosuz ağlarda 14,4 mbps hıza erişen tablet, 5 milyon piksellik yüksek çözünürlüklü kamerasıyla farkını ortaya koyuyor. Sağlanan (1024 x 600) piksellik çözünürlük ise mükemmel. V9+ ayrıca DLNA desteği de sunuyor.

ZTE dünyadaki ilk MAB’yi (Multiple Access Binding Solution) duyurdu
ZTE Türkiye Genel Müdürü İsmet Gökduman bizlere Barselona’da duyurdukları yeni teknolojileri anlattı. Gökduman, küresel telekomünikasyon ekipmanlarının ve şebeke çözümlerinin lider markası ZTE’nin Barselona’daki GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde endüstrinin ilk MAB’yi (Multiple Access Binding Solution) duyurduklarını ve kongrede yapılan sunumun oldukça başarılı geçtiğini dile getirdi.
“ZTE’nin VIP odada sunduğu MAB çözümü canlı tanıtımına dünyanın 35 lider operatörün mensupları tanıklık etti. The Uni Core takımı LTE ve Wi-Fi tek bir UE üzerinden birleşik bağlantıyı başarılı şekilde duyurdu. Bağlantıda çoklu erişim teknolojileri ISWG (Tümleşik Servis Ağ Geçidi) gelişmiş servis yönlendirici platforma yapılandırıldı.
Canlı sunumda Avrupa’nın Orta Doğu’nun, Hindistan’ın ve Asya’nın önde gelen operatörleri ZTE’nin bu sunumundan oldukça memnun kaldıklarını ve ZTE’nin çekirdek stratejisini inovasyon liderliği olarak yorumladılar” şeklinde konuşan Gökduman, ZTE’nin LTE-A CoMP-tabanlı servislerini de Mobil Dünya Kongresi’nde açıkladıklarını da sözlerine ekledi.
ZTE, kongrede video çağrı,video streaming and FTP servisleri tabanlı LTE-A CoMP(Coordinated Multipoint) teknolojisini de Barselona’da duyurdu.
Sunum esnasında sistem 1Gbps hızın üzerine çıktı ve 4.Nesil kablosuz bağlantılarda rekor hıza ulaşıldı. ZTE ticari LTE-A ürünlerini 2012 yılında ortaya çıkarmayı ve büyüyen veri kapasitesinde yüksek hızlı haberleşme sağlamayı planlıyor.

Ericsson Cihaz Bağlantı Platformu: 2020 yılında 50 milyar cihaz birbirine bağlı olacak
Ericsson, GSMA Mobil Dünya Kongresi'nde Bulut Bilişim teknolojilerini, LTE ve HSPA’de ulaşılan yüksek hızları ve tüm çoğul ortam cihazlarını birbirine bağlı hale getirme perspektifine ilişkin ürün ve hizmetlerini tanıttı. Kongrenin en ihtişamlı, görsel olarak en gezilesi hoş standını ortaya çıkaran Ericsson, ziyaretçilerin akınına uğradı.
Ericsson bu ihtişamlı standında ziyaretçilere yüklenmek istenen kavram, “Ericsson Cihaz Bağlantı Platformu” idi. Geleceği şimdiden gören ve çalışmalarına bu konuda yön veren Ericsson 2020 yılında 50 milyar cihazın birbirine bağlanmasının da yolunu açıyor.
Makineden makineye (M2M) bağlantı hizmetleri ile telekom operatörleri akıllı telefon ve diz üstü bilgisayarların dışındaki cihazlar arasında da bağlantı kurma olanağı yakalanırken, ulaştırma, enerji gibi sektörler M2M’den önemli ölçüde yararlanabilecek.

Ericsson - Akamai ortaklığı
Öte yandan, Akamai Technologies ile stratejik bir ortaklık oluşturan Ericsson, bu işbirliği ile mobil veri akışı, cihazlar ve Bulut Bilişim’e dayalı uygulamalardaki hızlı artışa yönelik çözümler geliştirmeyi ve hizmet vermeyi amaçlıyor. Sektöre mobil bulut hızlandırma çözümlerini getirerek son kullanıcıların mobil e-ticaret, kurumsal uygulamalar ve İnternet içeriğine yönelik işlemlerindeki deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlayan işbirliği kapsamında şirketler mobil cihazlara ulaşan içerik ve uygulamaların hızlı büyüyen pazarına bir çözüm oluşturacak.

Ericsson’dan profesyonel Yönetim Servisler
Ericsson’un dev dünya küresi barındıran standında karşılaştığımız Ericsson Pazarlama Programları Direktörü Cenk Kırbaş ile Ericsson’un küresel operasyon faaliyetleri üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tüm dünya Ericsson’un kontrolünde
Ericsson Pazarlama Programları Direktörü Cenk Kırbaş konu ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Biz Yönetsel Servisler yürütüyoruz. Baktığınız zaman dünya üzerinde bunları 100 üzerinde ülkede 300’ün üzerinde kontratla müşterilerimiz ağlarını biz yönetiyoruz. Şu anda 750 milyon aboneyi taşıyan şebekeleri biz yönetiyoruz. Sağladığımız bu yaygın servis sayesinde müşterilerimiz kendi işlerine odaklanıyorlar, daha müşteri odaklı çalışabiliyorlar; böylece strateji geliştirebiliyorlar, satışlarını artırabiliyorlar. Bizim böylesine geniş kapsamlı bir operasyonu yürüttüğümüz iki ana merkezimiz var. Şebeke Operasyon Merkezlerimizin birisi Hindistan’da, bir diğeri de Romanya’da. Onun haricinde toplanda 4 tane ve adına Küresel Destek Merkezi dediğimiz destek merkezlerimiz var. Onların da bir tanesi Romanya’da, biri Hindistan’da diğer ikisi ise Çin ve Meksika’da. Bunların dışında 10 ayrı bölgede merkezlerimiz bulunmakta. Böylece operasyonları gerekirse yerinde, gerekirse uzakta yönetme imkanımız var. Toplamda baktığınızda verdiğimiz bütün servislerin yüzde 40’ını dışarıdan veriyoruz ülkelere. Bu da her müşteriye maliyetlerde ciddi bir avantaj getiriyor. Ericsson’un farkı: 1- Süreçler ve bizim yarattığımız araçlar. 1 milyar dolar yatırım yapıyoruz bu süreçler için. Bu bilgiye ve tecrübeye dayalıdır. Şebekenizde meydana gelmiş bir problem size özel bir sorun olarak gelmiş olabilir ancak bizim veri tabanımızda başınıza gelmiş bu problem dünya üzerinde mutlaka bir başkasının da başına gelmiştir ve sorunun çözümü mutlaka veri tabanımızda yer alır. Bu işin yapılma sürecini kısaltıyor. Sahip olduğumuz çalışanlar ve onlara tüm dünya üzerinde anında erişimin sağlanması aslında en büyük gücümüz. Zaten bu insanların yüzde 50’si operatörlerden gelmiş çalışanlar; dolayısıyla kendi DNA’mızda operatörlerin yaptığı işleri taşıyoruz. Biz bu işi iyi biliyoruz.”

Sony Ericsson’dan yepyeni akıllı telefonlar
Türkiye gibi gençlerin ve teknoloji meraklarının üst seviyede olduğu varlığı ve yokluğu pek de fark edilmeyen Sony Ericsson, dünyada kendinden ses getirmeye devam ediyor. Barselona’da Sony Ericsson’un son bombaları ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Sony Ericsson standında incelediğimiz yepyeni akıllı telefonlar hem tasarım hem de gelişmiş teknolojik özellikleri ile göz kamaştırdı.
Üzerinde en büyük ilgi uyandıran telefon kuşkusuz Sony Ericsson Xperia Play oldu. Xperia Play aslında Android işletim sistemli bir mobil telefon, ancak onu diğer modellerden ve markalardan ayıran özelliği PlayStation sertifikalı ilk telefonu olma özelliği. İçerisinde bulunan bir yazılımla mobil bir konsola dönüşen ürün için şimdiden birçok firmayla ortaklık anlaşması imzalanmış durumda.
4 inçlik dokunmatik ekranı, 1 Ghz Snapdragon işlemcisi, Adreno grafik işlemcisi, 5 milyon piksel kamerası, LED flaşı, GPS desteği, Wi-Fi desteği, 400 MB hafızası ve 32 GB’ye kadar hafıza destekli microSD kart yuvası bulunan Sony Ericsson Xperia Play’i yerinde test etme fırsatı da bulduk. FİFA 11 mobil oyunu ile ayaküstü bir de futbol maçı yaptığımız ürünün neredeyse bir PSP’den farkı yok; zaten PlayStation’a aşina olan bir kullanıcı böyle bir mobil telefona kesinlikle hayır diyemeyecektir.

Bircom Phonsai ile Barselona’da gövde gösterisi yaptı
Haberleşme çözümleri alanında 40 yıla yakın tecrübeye sahip Türk firması Bircom tarafından 2,5 yıllık bir araştırma sonunda geliştirilen Phonsai, bu yıl 14-17 Şubat 2011 tarihleri arasında Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’te hem tanıtım standında dünyanın dört bir yanından gelen telekom profesyonelleriyle tanıştı, hem de fuarın Global Mobile Awards bölümünde yarıştı. Standında sektörün küresel profesyonellerini ağırlayan Bircom’un ziyaretçileri arasında Kurum Başkanı Tayfun Acarer de vardı.
Sadece birkaç dakika içinde iPhone dahil olmak üzere pazardaki mevcut mobil telefonların %99’uyla uyumlu bir mobil uygulama geliştirme imkanı veren Phonsai, dünya devleriyle Mobile Innovation kategorisinde Best Mobile Innovation for Utilities ödülü için yarıştı. Phonsai temel bilgisayar bilgisine sahip kullanıcılar tarafından, dakikalar içinde katalog, broşür gibi mobil araçlar geliştirmeyi mümkün kılan Phonsai, Bircom tarafından TÜBİTAK desteğiyle üretilmiş bir yazılım.

Benzersiz özellikleriyle uluslararası alanda dikkat çekiyor
Halen dünya çapında 400 bine yakın kişinin mobil telefonu ya da mobil cihazına yüklenmiş durumda bulunan Phonsai, dakikalar içinde katalog, broşür gibi mobil araçlar geliştirmeyi mümkün kılıyor. Bircom tarafından TÜBİTAK desteğiyle üretilen bir yazılım olan Phonsai, artık Intel AppUp üzerinden dünya çapında binlerce şirket tarafından, kendi mobil uygulamalarını geliştirmeleri amacıyla da kullanılıyor. Phonsai mobil pazarlama yapan, şirket içi eğitimleri olan, son kullanıcıya destek veren, çağrı merkezi olan tüm firmaları hedefleyen geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Bu nedenle Intel AppUp platformunun Phonsai’yi dünyada satılan tüm Intel Atom işlemcili bilgisayarlara dağıtacak olması büyük önem taşıyor.
Phonsai, AppUp platformunda son kullanıcılara yönelik temel özellikleriyle bulunuyor. Ürünü bireysel olarak deneyen ve kurumsal sürüme geçmek isteyen firmalar içinse devreye Bircom giriyor. Kullanıcıların mobil uygulama geliştirmek için teknik bir bilgiye ihtiyacı olmaması ve Phonsai ile oluşturulan uygulamanın birçok telefonda çalışması Phonsai’yi ayrıcalıklı kılıyor.

Türkiye’nin gururu KOSGEB gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında KOBİ’lere yönelik desteklerini sürdürüyor
Yüksek nitelikli ve öncü bir kurum olan KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelerin küresel rekabet ortamında güçlü olabilmeleri için firmaları desteklemekte. Firmaların ihtiyaçlarına yönelik öngörüler sunan, küresel alanda başarılı olunabilmesi adına yenilikçi ve yaratıcı düşünceleri ile güçlü işbirlikleriyle destek ve hizmetlerini sunmaktadır.
GSMA Mobil Dünya Kongresi 2011’de KOSGEB Müdürü Dr. Serhat Öztürk ile yapmış olduğumuz görüşmede oluşturulan ve desteklenen ekosistem hakkında bilgiler aldık.

Sayın Öztürk, Avrupa işletmeler ağından bahseder misiniz?
Türkiye’de Avrupa işletmeler ağı yedi konsorsiyumdan oluşmaktadır. Bu yedi konsorsiyumdan bir tanesi; bizim Nova olarak adlandırdığımız, İstanbul ve Trakya bölgesine hizmet veren oluşumumuzdur. Bizim KOSGEB Boğaz Hizmet Merkezi olarak koordinatörü olduğumuz konsorsiyumumuzun içerisinde, İstanbul Sanayi Odası, Sabancı Üniversitesi ve KOSGEB Anadolu yakası hizmet merkezi proje ortaklarımız bulunmaktadır. Türkiye’deki coğrafi alan olarak en küçük fakat işletme sayısı olarak en büyük konsorsiyum olduğumuzu söyleyebiliriz. Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Güney Marmara bölgelerinden oluşan bir yapılanma söz konusu. KOSGEB olarak bu konsorsiyumların 6 tanesinde fiilen KOSGEB birimleri ortak ya da koordinatör olarak konumlanmış bulunuyorlar.
Biz özellikle işletmelerin bir araya gelip iş yapabilecekleri pazarlar oluşturup, etkinlikler organize ediyoruz. Bu etkinlikleri hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki ülkelerde organize etmek için çalışıyoruz. Türk şirketlerinin bu tür etkinliklere katılmalarını ciddi anlamda teşvik ediyoruz. Türkiye’den 36 firma ile buradaki en büyük heyetlerden bir tanesini oluşturuyoruz.

Hedefleriniz hakkında bilgiler verir misiniz?  
Bundan sonraki hedeflerimiz, buradaki etkinlik için 45’in üzerinde 50’ye yakın firmayı bu etkinliğin içerisine dahil etmek istiyoruz. Bu konuda da başarılı olabileceğimizi düşünüyorum. Çünkü her yıl Türk firmalarının buradaki etkinliklere katılım talepleri katlanarak artmakta. Firmalar için en uygun altyapıların oluşturulması için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu tip organizasyonlara işletmelerin katılmasını ciddi anlamda tavsiye ediyoruz. Çünkü işletmeler buraya katılmadan önce, hangi tip işletmeler ile görüşmek istiyorlarsa ve pazara neler sunabileceklerini beyan ediyorlar. Bu beyanlardan sonra hangi saatte, hangi gün ve hangi firma ile toplantı yapmak istediklerini belirleyip yoğun bir program ile bu etkinliğe katılım gerçekleştiriyorlar. Buradaki en önemli noktalardan bir tanesi de dünyadaki eğilimlerin ne yönde gerçekleştiğini takip edebilmek. Burada yapılan görüşmelerden herhangi bir anlaşma çıkmasa dahi, işletmelerin dünyadaki paralel işletmelerin hangi yöne doğru eğilim gösterdiklerini, güçlerini hangi noktalara odakladıklarını öğrenmek firmalar adına çok büyük önem arz ettiğini söyleyebilirim. Geçtiğimiz yıl bu konunun önemini fark edip çalışama stratejilerini değiştiren firmalar gördük. Dolayısıyla buraya gelmek ve dünyayı takip etmek son derece önemli. İşletmeler açısından eğilimlere uygun çözümler üretmeleri yaşamlarını sürdürebilmeleri için en önemli alanı oluşturmaktadır. Biz burada gerçekleştirmekte olduğumuz organizasyonu Türkiye’de de gerçekleştirmekteyiz. Daha önce Türkiye’deki Cebit fuarında bir eşleştirme etkinliği organize ettik. Türk firmalarından oluşan heyetler gibi yurt dışından da Türkiye’de düzenlediğimiz etkinlik için, Fransa, İspanya gibi ülkelerden heyetler getirdik. Aynı zamanda Avrupa İşletmeler Ağı (www.ieenfuar.com) adı altında bir Web sitemiz mevcut. İşletmeler buraya bedava olarak fotoğraf, firma amblemi, video veya bilgi ve projeleri hakkında bilgiler aktarabiliyorlar. Sadece Türkiye’den değil Avrupa ve Afrika’daki işletmelerde buraya üyelik gerçekleştiriyorlar. Şu anda yaklaşık olarak 5 bin katılımcı bu uygulamadan yararlanmaktadırlar. Oluşturduğumuz ve oluşturacağımız organizasyonlar ile işletmelerimize büyük katma değerler yaratmaya devam ediyor olacağız.

Huawei, akıllı mobil cihazları ile ön plandaydı
Dünyanın dört bir yanındaki operatörlere yeni nesil telekomünikasyon ağı çözümleri sunan dünya lideri Huawei, Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde en yeni Android tabanlı akıllı cihazlarını içeren geniş ürün yelpazesini tanıttı.

Huawei IDEOS X3 Akıllı Telefon: İnce, modern tasarımlı ve son derece şık
Huawei’nin ilk kez tanıttığı Android 2.3 işletim sistemine sahip, akıllı telefonu Huawei IDEOS X3, şıklığı ile dikkatleri üzerine toplarken, yüksek performanslı yazılımıyla kullanıcıların iletişim ve sosyal ağ faaliyetlerini daha etkin bir biçimde yönetmelerine yardımcı oluyor. İnce bir dış gövdeye sahip olan Huawei IDEOS X3, 3,2 inç kapasitif HVGA dokunmatik ekranı ve 3,2 milyon piksel kamerasının yanı sıra, Android işletim sistemi için özel Huawei Handset Over-the-Air ve Online Upgrade (HOTA) çözümlerini bir arada sunuyor.
Android tabanlı Akıllı Telefon, “HOTA” özelliği sayesinde kullanıcılara kolay ve hızlı bir şekilde işletim sistemi güncelleme imkânı sunuyor. Piyasadaki 3,2 inç ekran cihazların en incesi olma unvanına sahip IDEOS X3 akıllı telefon kolay kullanımı, gelişmiş kullanıcı ara yüzü ve Android 2.3 Gingerbread platformu üzerinde çalışmasıyla fark yaratıyor.
Huawei IDEOS X3 ile birlikte kullanıcıların bilgilerini kolayca yönetmesini ve farklı haberleşme kanallarını sorunsuz bir şekilde senkronize etmesini sağlayan uygulamalar, standart olarak sunuluyor.
Huawei, Mobil Dünya Kongresi’nde ayrıca kullanıcıları hareket halindeyken yüksek hızlı İnternet’e bağlayan tak-çalıştır özelliğe sahip veri kartı Huawei HiLink ve mevcut bağlantılar arasından en uygun yüksek hızlı bağlantıyı otomatik olarak seçen akıllı bir cihaz olan Huawei Mobile Wi-Fi Smart Pro kablosuz modemi de ilk kez kullanıcılarına sundu.
Şıklık ve taşınabilirliği bir arada sunan, yeni nesil Android tabanlı 7 inç kapasitif dokunmatik ekrana sahip HD tablet PC; Huawei IDEOS S7 Slim’in de tanıtımını Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleştiren Huawei, bu yeni ürünleriyle de büyük ilgi topladı. Quallcom Snapdragon 1Ghz işlemciye sahip IDEOS S7 Slim Android 2.2 platform, 3N ve Wi-Fi bağlantı özelliği, Flash desteği, ‘multi-touch’ özelliği ve inceliği ile de dikkat çekiyor.
Huawei Pazarlama Kurulu Başkanı Victor Xu, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda; “IDEOS serisi ve en yeni taşınabilir geniş bant çözümlerimiz, kullanıcılara kablosuz bağlantı teknolojileriyle bütünleştirilmiş taşınabilirlik deneyimi sunuyor. Huawei, 2011’de de tüketicilere uygun fiyatlı, akıllı ve taşınabilir ürünler ve çözümler sunmada öncü rolü üstlenmeye devam edecek” dedi.
Huawei IDEOS X3, Japonya’da 2011’in ilkbaharında SOFTBANK MOBILE Corp. tarafından piyasaya çıkarılacak. Huawei IDEOS S7 Slim, Nisan 2011’de piyasaya çıkacak. Huawei HiLink, Avrupa’da 2011’in ikinci çeyreğinde piyasada bulunabilecek. Huawei Mobile Wi-Fi Smartpro, 2011’in ikinci çeyreğinde piyasaya çıkacak.

LG ve YouTube gerçek 3 Boyutlu (3B) deneyiminde yeni bir çağ başlatıyor
LG Electronics (LG) ve YouTube, 3B deneyimini mobil cihazlara taşımak için ileriye doğru büyük bir ortaklık adımı attı. LG’nin yakında çıkaracağı Android destekli üstün kaliteli akıllı telefonlar, kullanıcılara 3B videoları gözlüksüz çekip izleyebilmenin yanı sıra, bu videoları YouTube’a yükleyip başkalarıyla anında paylaşma fırsatını da sağlayacak.
LG Electronics Mobil Haberleşme Birimi Başkanı ve Başkanı Dr. Jong-seok Park, “Optimus 3B, akıllı telefonlarda LG’nin en yeni amiral gemisi. Optimus 3D ile bugün, 3B deneyiminin iki sıkıntısını oluşturan sınırlı taşınabilirlik ve özel gözlük sorunlarını geride bırakmış oluyoruz. Ayrıca, YouTube ile kuracağımız ortaklık, tüketicinin kolayca 3B içerik üretmesini ve geniş bir 3B içerik yelpazesine kolayca ulaşmasını da sağlayacak” dedi.
Bu yeni ortaklık, LG’nin YouTube’un, 3B eğlence dünyasına yönelik planladığı daha geniş çaplı hamlenin sadece bir kısmını oluşturuyor.
YouTube Platform Ortaklıkları Başkanı Francsico Varela, “3B teknolojisi bugüne dek klasik olarak büyük Hollywood film stüdyolarına mahsustu. Yeni LG Optimus 3D ile herkes her yerde 3B video çekerek bu videoları YouTube’a yükleyip arkadaşlarıyla paylaşabilecek. Topluluğumuzun bu yeni teknoloji ile çekip paylaştığı yaratıcı videoları görmek bize büyük bir heyecan veriyor” dedi.

Müthiş 3 Boyut deneyimi
Eşsiz bir “Tri-Dual” yapılandırma, çift çekirdek, eşzamanlı çift kanal ve çift hafıza özellikleriyle desteklenen LG’nin gelişmiş akıllı telefonu Optimus 3D, Barselona’da düzenlenen 2011 Mobile World Congress kapsamında tüketiciye tanıtıldı ve üç boyutlu YouTube deneyimini sağlayabilen ilk cihaz olarak tarihe geçti.
Android destekli Optimus 3D, 2011’in ikinci çeyreğinin başlarında Avrupa’dan başlayarak, tüm dünyada satışa sunulacak.

VoLTE, Alcatel-Lucent ile görücüye çıktı
Mobile World Congress’de Verizon Wireless, GSMA ve LG Electronics işbirliğiyle gerçekleştirilen kablosuz VoLTE sunumunda, Alcatel-Lucent’ın IMS ve 4N LTE tabanlı şebekesi ile henüz piyasaya çıkmamış akıllı telefonlar kullanıldı.
Mobile World Congress’de henüz piyasaya çıkmamış akıllı telefonlar kullanılarak dünya kamuoyuna ilk kez tanıtılan LTE Üzerinden Ses (VoLTE) teknolojisi, LTE ekosisteminin gelişiminde önemli bir aşamayı temsil ediyor ve VoLTE kavramını fikirden gerçeğe dönüştürüyor. Alcatel-Lucent’ın gelişmiş IMS ve 4N LTE tabanlı şebekesi, Verizon Wireless, GSM Association ve LG Electronics stantlarından yapılan VoLTE aramalarını destekleyen altyapıda kullanıldı. Henüz piyasaya çıkmamış akıllı telefonların kullanıldığı tanıtımda, IMS/LTE tabanlı video haberleşmesi ve geniş bant sesli çağrı sistemleri sergilendi. Alcatel-Lucent’ın standında IMS/4N LTE tabanlı sunumlar da yapıldı. Bu sunumlarda mobil perakende, uzaktan sağlık ve erken çocukluk eğitimi gibi ileri düzey uygulamalarda VoLTE teknolojisinin nasıl kullanıldığı gösterildi.

VoLTE teknolojisi hakkındaki görüşler ise şöyleydi:
Sandip Mukerjee, Alcatel-Lucent IMS Çözümleri Başkanı: “VoLTE, yeni diyalog biçimleri yaratarak LTE’nin sihrini gerçeğe dönüştürme imkânı veriyor. Bu yatırım, servis sağlayıcılara, yeni cihazlar üzerinden yeni servisler sunmak için ses ve görüntüyü birlikte işleyen uygulamaları hızla yaratma ve kullanma yetisi de kazandırıyor. Standartlara dayalı IMS ve LTE şebekeleri sayesinde, bu servisler, küresel dolaşım ve servislerin birlikte çalışması ile yaygın bir biçimde kullanılabilecek.”
Tony Melone, Verizon Teknoloji Başkanı: “VoLTE vaadi gittikçe güçleniyor. Konu yalnızca telefon aramaları yapmak değil, aynı zamanda yüksek kaliteli tüm IP kablosuz haberleşme sağlamak ve böylece video sohbet gibi zengin haberleşme servislerinin verilmesini mümkün kılmak. Bu teknoloji, LTE ekosisteminin canlı, sağlıklı ve başarılı olduğuna dair bir başka kanıt. VoLTE, LTE şebekeleri üzerinden ses iletiminde hızla küresel standart haline gelecek.”
Alex Sinclair, GSMA Teknoloji Başkanı: “GSMA, bir yıl önce IP üzerinden ses ve mesajlaşma servisleri verilmesi için sektör genelinde kullanılabilecek tek bir çözüm sunmak amacıyla LTE üzerinden ses teknolojisini tanıtmıştı. GSMA ve üyelerinin bu alanda kaydettikleri gelişme, tüm dünyada LTE’nin hız kazanmasını ve ölçek ekonomisinin uygulanmasını sağlayacak.”

HP, webOS uygulamasını tanıttı
HP Baskı ve Görüntüleme hizmetleri, Dünya Mobil Haberleşme Kongresi’nde en yeni baskı çözümlerini kullanıcıları ile buluşturdu. HP, kongrede, HP ePrint Enterprise ve HP ePrint Mobile Print Location isimli iki farklı uygulama sundu.
Teknoloji severler, kongrede, bahar aylarının sonunda bütün HP webOS tabanlı akıllı telefonlardan kolayca ve güvenli baskı imkânı sağlayan HP webOS platformu ve HP ePrint Enterprise işbirliğini yakından takip ettiler. HP ePrint Enterprise ve Mobil Baskı Bölge Çözümleri, RIM (Research in Motion) ile BlackBerry’de kullanıma sunuluyor. HP yetkilileri, çözümlerin, 2011 yılında iPhone, Android, Windows ve/veya Symbian işletim sistemlerini de desteklemeye başlayacağını bildirdi.
Yeni baskı özelliklerine sahip HP webOS kullanıcı arabirimi, e-posta, sunum, rapor gibi tüm belgeleri, bir ağa bağlı herhangi bir kurumsal yazıcıdan veya binlerce HP ePrint Mobile Print noktasından kolayca bastırma imkânı sağlıyor. Bu noktalar arasında, basım ve kopyalama mağazaları, oteller ve havaalanı bekleme salonları da bulunuyor.
Günümüzde, teknoloji ile birlikte, işin ne zaman, nerede ve nasıl yapıldığı da değişiyor. Değişim, önemli ölçüde, Bulut Bilişim hizmetlerine yönelirken; haberleşme ile bilgi işlemin gücünü, insanlara işin yapıldığı yerde veren mobil cihazlara doğru yöneliyor. HP, bu doğrultuda yola çıkarak, tüm müşterilerine, ofiste, yolda ve evde kolayca baskı alabilecekleri bir basım ekosistemi sağlıyor.

Samsung gücünü gösterdi
Mobil teknolojinin nabzını tutan Dünya Mobil Kongresi’nin ilk gününde, Samsung yeni gözdesi çift çekirdek işlemcili Galaxy S II ve Samsung’un ilk Honeycomb temelli akıllı medya cihazı 10,1 inç Galaxy Tab’iyle dikkatleri üzerine çekti. Dünyanın lider mobil teknoloji devlerinden Samsung Electronics, Dünya Mobil Kongresi’nde; merakla beklenen Galaxy S II ve 10,1 inç Galaxy Tab’i tanıtarak, 2011 yılında da Android’in öncüsü olacağının sinyallerini verdi.

Android 2.3 Gingerbread’li Galaxy S II
Hızla yayılarak dünyanın en önde gelen mobil işletim sistemlerinden biri olan Android 2.3 Gingerbread’le çalışan Galaxy S II, Samsung’un yeni içeriklerine erişim olanağı sunuyor. 8,49 mm inceliği ile çok zarif bir tasarım sunan Galaxy S II, kusursuz bir görüntü deneyimi ve çok güçlü bir performans vaat ediyor. Zenginleştirilmiş donanım özellikleriyle mobil telefon kullanıcılarının, kişisel mobil deneyimlerini tasarlamalarını sağlayan Galaxy S II, güçlü donanımı, yüksek kalite görüntü deneyimini ve ince ve modern tasarımı bir araya getirerek, akıllı telefon deneyiminde yeni bir standart belirliyor. Gelişmiş kablosuz İnternet erişimi, (Bluetooth 3.0 + HS) desteği ve çift çekirdek uygulama işlemcisiyle Galaxy S II, geniş ekranda Web tarayıcısını en hızlı şekilde kullanabilme, 3B arayüzü anında uyum sağlama gibi özellikleri beraberinde getiriyor. 3B donanım performansı ile çok hızlı ve kusursuz bir oyun ve video deneyimi sunan Galaxy S II, aynı zamanda uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapma olanağı tanıyarak çok görevli yönünü pekiştiriyor. Galaxy S II, gelişmiş 8 milyon piksel kamerası ve 1080p Tam HD özelliğiyle video kaydı ve oynatma olanağı sunuyor.
Samsung’un yeni kristal berraklığındaki Super AMOLED Plus ekranı, var olan mobil cihaz ekranları arasında, daha önce görülmemiş bir görüntü deneyimi sunuyor. Renk seçenekleri arasında en iyi kaliteyi sunan ve kontrast oranı gibi zenginleştirilmiş özelliklerle desteklenen Galaxy S II, alışık olunandan çok daha detaylı ve net görselliğiyle, insan gözünün mekanik özelliklerini yakalıyor. Daha geniş görüş açısı ve arttırılmış dış mekân görünürlüğü ile Samsung Galaxy S II, daha önce var olan mobil cihazlarda görülmemiş canlılıkta bir görüntü deneyimi yaşatıyor. Super AMOLED Plus ekran aynı zamanda, enerji tasarrufu da sağlıyor.
Samsung’un geliştirilmiş mobil çözümlerinden yola çıkılarak Android Gingerbread platformuna sahip Galaxy S II aynı zamanda, veri güvenliği ve sosyal ağ konusuna özellikle odaklanıyor.

Galaxy Tab şimdi 10,1 inç
Samsung Electronics, geliştirilmiş özellikleriyle tablet çeşitliliği sunmayı amaçlıyor. Android tablette küresel pazar lideri Samsung, güçlü çift işlemci Android 3.0 (Honeycomb) işletim sistemiyle çalışan, 10.1 inç ekranıyla her an ve her yerde kolay taşınabilirliğin yanı sıra, kaliteli ekran deneyimi sunan Galaxy Tab 10.1’i pazara sunduğunu da açıkladı.
Ultra ince ve stil sahibi Galaxy Tab 10,1 kullanıcıları, Android dünyasının birbirinden zengin içeriklerine ulaşmanın yanı sıra, çok hızlı sosyal medya erişimi ve kusursuz mobil eğlence deneyiminin kapılarını açıyor. Galaxy Tab’in ön yüzünde 2 milyon piksel, arka yüzünde ise otomatik odaklama yapma olanağı tanıyan, 8 mega piksel kamera bulunuyor. Galaxy Tab’in 10,1 inç (WXGA TFT LCD) kristal berraklığındaki ekranı, HD video kaydı ve oynatma desteğiyle kusursuz bir ekran deneyimi sunuyor.
1 GHz Çift Çekirdek işlemcili Galaxy Tab 10,1, güçlü Web tarayıcısı ve çoğul ortam desteğiyle kesintisiz ve çok hızlı İnternet erişimi tanıyor. 10,9 mm ultra ince tasarımı ile her yerde taşınabilirlik sunan Galaxy Tab 10,1, Bluetooth 2.1 desteği ve Wi-Fi 802.11 a/b/g/n ile her an bağlantıda kalmanızı sağlıyor.

NFC destekli ve Bada’lı: Yeni Samsung Wave 578
NFC özelliğiyle diğer Bada’lardan ayrılan yeni Samsung Wave 578, güçlü donanım özellikleriyle kusursuz bir sosyal medya ve bağlantı deneyimi sunuyor.
Dünya Mobil Kongresi’nde, yeni donanım özellikleriyle güncellenen Wave 578’i de tanıttı. Samsung’un kendi geliştirdiği Bada işletim sistemiyle çalışan Wave 578, Near Field Communication (NFC) bağlantısı, kullanım kolaylığı sunan pratik ve şık tasarımı ile daha gelişmiş bir mobil deneyim sunuyor.
Güncellenmiş bağlantı ve sosyal ağ özellikleriyle üst düzey bir mobil deneyim sunan Wave 578, Bada platformunun zengin içerik dünyasının kapılarını açıyor.

NFC desteği
Near Field Communication (NFC) ile donanımı güçlendirilen Samsung Wave 578, mağazalarda mobil ödeme, etiket okuma, mobil kuponlara erişim gibi ekstra özellikleri beraberinde getiriyor. Mobil telefon kullanıcıları, 802.11 b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 3.0 ve USB 2.0 destekleriyle geliştirilmiş Wave 578 ile mobil dünyanın bütün zenginliklerine kolayca ve en hızlı şekilde ulaşabilecek ve istedikleri veri iletişimini kolayca gerçekleştirebilecek.

Şık ve ince tasarım
Sosyal yönden ve donanım açısından gelişmiş bir deneyim sunan Samsung Wave 578, aynı zamanda kenarları yuvarlatılmış, şık ve ergonomik tasarımıyla kullanışlı ve çok zarif bir tasarım sunuyor. T9 Trace tarafından geliştirilen ve 75 dili destekleyen QuickType özelliğiyle standart metin yazma hızını 2-3 katına çıkaran Wave 578, çoklu dokunma ve parmak yakınlaştırma olanağı sunmasıyla; dokunmatik ekran keyfini en üst seviyeye çıkarıyor.

Türk teknolojisi Argela ile dünyaya açıldı
Bildiğiniz gibi, bir Türk Telekom grup şirketi olan Argela, telekom operatörleri için yenilikçi teknolojiler ve yeni nesil çözümler üretmekte. Bugün ürünleri, dünyada pek çok operatör tarafından kullanılmakta olan Argela, bu operatörlere sunmuş olduğu çözümlerle milyonlarca aboneye servis vermekte. Argela’nın çözümleri arasında hedefli reklam platformu, Web TV, IPTV, yakınsama ağ geçidi ve femtocell yer almakta. GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde özellikle yabancı katılımcılardan oldukça ilgi gören Argela’nın standını bizler de ziyaret ettik.
Argela Genel Müdür Yardımcısı Selim Sarper ile fuarda tanıttıkları teknolojileri üzerine konuştuk.

iPad’te Tivibu keyfi; Femtocell ile zengin uygulamalara uygun zemin
Evimde bir IPTV kullanıcısıyım. İçerik gerçekten oldukça zengin hale geldi. Televizyonda yayınlanan diziler sayesinde de her akşam bir şekilde ekrana bağlanıyoruz. IPTV sayesinde artık izleyiciler istediği içeriği istedikleri zaman ve en önemlisi diledikleri ekrandan izlemeyi tercih ediyorlar. Bizim 3 tane favori ürünümüz var fuarda ziyaretçilerimize gösterdiğimiz. Bunlardan ilki iPad üzerindeki mobil Tivibu. Dünyada halen emsali olmayan bu uygulama ile IPTV servisinizi tüm ayrıntıları ile iPad üzerinde kullanabiliyorsunuz. Canlı televizyon yayınları, geri al-izle, kaydet-izle ya da kirala-izle gibi birçok özellikten faydalanabiliyoruz. Ayrıca içerik de kiralayıp, izleyebiliyorsunuz. Ağ üzerinden televizyon işini çok iyi yapıyoruz, zaten standımıza farklı ülkelerden gelen ziyaretçiler de bunu hemen fark ediyor. Örneğin Bulgaristan, Arnavutluk ve Cezayir’e tekliflerimiz gidiyor. İlgi çok yüksek. IPTV ciddi yatırım ve maliyet işi. Bu işe girmek, altyapıyı hazırlamak birçok ülke için kolay iş değil.
Bir diğer dikkat çeken ürünümüz ise Femto ürünümüz. Geliştirdiğimiz bu kutu geniş bantla şebekeye bağlanıyor. Evde genelde 3N kapsaması olmayan yerlerde bu kutu telefonunuzla konuşuyor. Sokakta 3N şebekesiyle konuşmanızla evde konuşmanız arasında pek fark yok, çünkü evde 3N çekmiyorsa bu kutu evde işinizi görüyor. Geniş bant üzerinden GSM şebekesine erişim devam ediyor. Bu kutuyla temelde düşünülecek uygulama GSM operatörünün baz istasyonu dikemediği yerlerdeki noktalarda erişim sorunu yaşayan evlere vererek kapsama sorunu çözmek olacaktır. Aslında ortaya birçok katma değerli servis de ortaya çıkabilir. SIM kartı cihaz çok iyi tanıdığı için size özel birçok önemli uygulama geliştirilebilir. Mesela birey Web uygulamasından görevler tanımlayabilir; çocuklar eve girdiğinde bana kısa mesaj gelsin, eve girdiğimde televizyon açılsın, ışıklar yansın vs. Kısacası bu sistem üçüncü parti tüm uygulamalara açık bir platform yaratıyor.
Bir diğer teknoloji ise Interactive Avatar teknolojimiz. Kullanıcılar; mobil telefonlar üzerinden oluşturdukları avatarları, arkadaşlarıyla tuş tonları vasıtasıyla çeşitli jest ve mimiklerle eğlenceli şekilde haberleşebiliyorlar. Bu ürünümüze de ilgi büyük.

RIM’den son haberler
RIM iki farklı BlackBerry 4G PlayBook tableti, yeni BlackBerry Travel uygulaması, bugünden itibaren 27 ülkede daha hizmete açtığı BlackBerry App World’ü ve 2. BlackBerry Ortaklık Fonu’na 150 milyon dolarlık desteği ile büyümeye devam ediyor.
Research In Motion (RIM) Dünya Mobil Kongresi’nde 2011’in ikinci çeyreğinde LTE ve HSPA+ yüksek hız kablosuz geniş haberleşme ağı destekli iki farklı BlackBerry 4G PlayBook tableti piyasaya sürmeye planladıklarını duyurdu. RIM bugün ayrıca BlackBerry akıllı telefon kullanıcılarının seyahatlerini planlayıp, rezervasyonlarını yapabilecekleri, bütünleşik bir deneyim yaşayabilecekleri yeni BlackBerry Travel uygulamasını, bugünden itibaren 27 ülkede daha hizmete açtığı BlackBerry App World’ü ve RIM 2. BlackBerry Ortaklık Fonu’na mobil bilgi işleme alanında kullanılmak üzere 150 milyon dolar ile önderlik ettiğini duyurdu.

RIM, LTE VE HSPA+ ağları için iki farklı BlackBerry 4G PlayBook modelini duyurdu
RIM 14-17 Şubat 2011 tarihleri arasında Barselona’da düzenlenen Dünya Mobil Kongresi’nde 2011’in ikinci çeyreğinde LTE ve HSPA+ yüksek hız kablosuz geniş bant ağı destekli iki farklı BlackBerry 4G PlayBook tableti piyasaya sürmeye planladıklarını duyurdu.
RIM Başkanı ve Yardımcı Başkan Mike Lazaridis konuyla ilgili olarak “BlackBerry Playbook üstün performansı, zengin web deneyimi, Web standartları ve açık geliştirme araçlarına sağladığı desteğiyle şimdiden çok iyi bilinen bir tablet. Geliştiriciler ve operatörler için gelişmiş iş fırsatları ve kullanıcılar için eşsiz mobil deneyim sunması amacıyla BlackBerry PlayBook’un birçok avantajının üzerine 4N ağ desteği ile geliştiriyoruz” dedi.

BlackBerry App World’e şimdi 100’den fazla ülkeden ulaşılabiliyor
Research In Motion (RIM) BlackBerry App World’un 27 ülkede daha hizmete sunulduğunu açıkladı. Bu açıklamayla birlikte BlackBerry App World’un hizmet verdiği toplam ülke sayısı 101’e ulaşmış oldu. Kullanıcılar bu sayede BlackBerry akıllı telefonları için hizmete sunulan çok sayıda uygulamayı keşfedebiliyor, yükleyebiliyor ve keyfini çıkartabiliyor. BlackBerry App World kullanıcıları şu anda günde 2 milyondan fazla yükleme işlemi yapıyor ve BlackBerry App World bugün kullanıcılarına ortalama 20 binden fazla uygulama hizmeti sunuyor. RIM, BlackBerry platformunun çeşitli avantajlarından yararlanabilme ve en iyi mobil deneyimini kullanıcılarına sunabilmek için geliştiricileri daha fazla uygulama geliştirmeleri için desteklemeye devam ediyor.
Konuyla ilgili olarak Research In Motion, BlackBerry Platformu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alan Brenner, “BlackBerry akıllı telefonları uygulamalarına gelen yoğun talep üzerine, BlackBerry App World’u bugün 27 ülkede daha hizmete sunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

27 yeni ülke uygulama dükkanına ulaşıyor
BlackBerry App World trackball, trackpad veya dokunmatik ekranlı BlackBerry OS 4.5 veya daha yüksek cihaz yazılımı olan tüm BlackBerry akıllı telefonlarda kullanılabiliyor. Kullanıcılar BlackBerry App World’u akıllı telefonlarına (www.blackberry.com/appworld)’u veya (mobile.blackberry.com)’u ziyaret ederek doğrudan yükleyebiliyor. BlackBerry App World’e Wi-Fi veya mobil telefon ağı üzerinden rahatlıkla erişim sağlanabiliyor ve kullanıcılara BlackBerry akıllı telefonların modeline göre konu ile ilgili uygulama kataloğu otomatik olarak sunuluyor. Kullanıcılar aynı zamanda, BlackBerry App World’u bir kere yükledikten sonra geniş seçenekli uygulamalara anında erişebiliyor.
BlackBerry App World’e ulaşan 27 yeni ülke: Azerbaycan, Botsvana, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransız Guyana, Yunanistan, Guadelup, Macaristan, İzlanda, Kenya, Reunion, Letonya, Makedonya, Malta, Martinik, Nijerya, Norveç, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, İsveç, Tanzanya.

Wavion Wireless Networks, Wi-Fi teknolojiyle operatörlerin 3N yükünü hafifletiyor
Wi-Fi teknolojilerini kullanarak GSM şebekelerinin ağ yükünü hafifletmeyi ve verimliliği artırmayı hedefleyen Wavion Wireless Networks’ün Başkanı Tal Meirzon’un konuğu olduk. Meirzon bizlere şirketini ve yaptıkları işleri anlattı: “10 yıllık bir şirketiz ve Wi-Fi teknolojileri üzerine odaklanmış bulunuyoruz. Teknolojimizi kullanarak, çok benzersiz bir yonga geliştirdik. Wi-Fi kablosuz ağ hizmetlerinin avantajları bize daha fazla kapsama alanı sağlamamıza olanak veriyor. Eğer evinizde Wi-Fi kullanıyorsanız, evinizdeki tüm cihazları bir anda kapsama alanı içine alabiliyorsunuz. Bizler de metro istasyonları gibi çok geniş denebilecek alanları kapsayabiliyoruz. Biz kullanıcılara her ortamda çok başarılı bir iç alan kapsaması sunuyoruz. Tabi gelen isteklere bağlı olmak üzere bazen iç, bazen de dış alanları kapsıyoruz. Sağladığımız bu teknoloji altyapısı sayesinde kullanıcılar kablosuz ağ bağlantıları kesilmeden yollarına devam edebiliyor. Wi-Fi teknolojileri artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Biz de Wavion Wireless Technolgies olarak tüm dünyada standart haline gelen Wi-Fi'yi en verimli halde sunuyoruz. Müşterilerimizin değerini sağladığımız değerle artıyoruz.
Çözümlerimizi 65 ülkeye satıyoruz; bunların içinde Çin, Hindistan, Brezilya, ABD gibi dev ülkeler yer alıyor. Çok yakında da Türkiye'de hizmet vermeye başlayacağız. Biz sürekli büyüyen bir şirketiz, geride bıraktığımız yılda yüzde 50'lik bir büyüme oranına imza attık; bu yıl bu oranı daha da büyütmek amacındayız. Günümüzün akıllı telefonlarının tamamı artık çok fazla kablosuz ağ erişimi kabiliyetine sahipler. Operatörler de bunun farkındalar, şebekelerindeki yoğunluklardan ötürü. Kullanıcılar geniş bandı video ve benzeri uygulamalarla daha fazla meşgul etmeye başladılar, bu yüzden de operatörler özellikle 3N'de daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyuyorlar; tabi bu da yüksek maliyet demek. İşte bu nokta Wi-Fi teknolojisi kullanarak hem onların yükünü hafifletiyoruz, hem de akıllı mobil cihaz kullanıcılar için rahatlık sunuyoruz.”

Turkcell MobilKod’u sundu
Turkcell ve Microsoft işbirliğiyle hayatı etiketleme dönemi başladı. Turkcell-Microsoft iş birliği ile hayata geçirilen MobilKod, Microsoft Tag platformuyla kullanıcıların 2 boyutlu (2B) etiketleri mobil telefonlarına okutmalarını sağlayan ücretsiz bir Turkcell servisi. Dünya çapında, bu alanda Microsoft ile iş birliği gerçekleştiren ilk operatör Turkcell oldu. Turkcell MobilKod, aslında gerçek dünyadaki hemen her şeyi bir “etiket” üzerinden sanal ortamla bağlantılı hale getiriyor. Numara çevirmeden arama yapmayı ya da bir mesaj görüntülemeyi, bir Web sitesine ya da video görüntüsüne anında bağlanmayı, bir kartviziti anında adres defterine eklemeyi sağlayabildiği gibi mobil reklam ve pazarlama alanlarında yepyeni ve çok geniş bir kullanım alanına sahip. Bu servis, teknolojinin yaygınlaşmasını sağlayarak müşterilerin hayatını zenginleştirmeyi hedeflemekte. Markalara bugüne kadar var olmadıkları yepyeni mecralarda müşteriyle buluşma fırsatı sunan MobilKod servisi, reklam ve pazarlama alanlarında fark yaratmak isteyenlerin de tercih edeceği bir alternatif olarak görünüyor.

Peki, Turkcell MobilKod nasıl kullanılıyor?
• Bireysel ya da kurumsal hat kullanan tüm Turkcell’liler, (www.mobilkod.com.tr) adresinde hizmet veren Turkcell MobilKod portali üzerinden ücretsiz olarak Web adresi, metin, kartvizit ya da mobil telefon numaralarını şifreleyen etiketler yaratabilirler.
• Bu etiketlerin telefonları aracılığıyla okunabilmesi için ücretsiz MobilKod uygulaması üç kolay yöntemle indirilebilir.
Windows Mobile, iPhone, Symbian, Blackberry, Android ve J2ME cihazlarda çalışan MobilKod’u; http://gettag.mobi/tr adresinden, MOBILKOD yazıp 5050’ye kısa mesaj göndererek ya da Turkcell Uygulamalar’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. Turkcell Mobilkod’un kullanımı herkese açıktır ancak kısa mesaj ve Turkcell Uygulamalar seçenekleri sadece Turkcell’liler tarafından kullanılabilir.

MobilKod’la neler yapılabiliyor?
• Kullanım alanları yalnızca hayal gücüyle sınırlandırılabilecek MobilKod, bireysel kullanıcılara en son teknolojiyle çok zengin bir deneyim fırsatı sunmasının yanında mobil reklam ve pazarlama alanında iş yapış biçimlerini kökten değiştirmeye adaydır.
• Turkcell MobilKod servisi ile her yerde görüntülenebilecek yeni bir barkod çeşidi olan etiketler (Tag) yaratılır. Bu etiketleri reklamlarınızda, posterlerinizde, ürün paketlerinde, el ilanlarınızda, Web sitenizde, ilan panolarında ve daha birçok yerde kullanabilirsiniz. Bu sayede kullanıcıyı çevrimiçi ortama yönlendirerek sunduğunuz içeriğin sınırlarını istediğiniz ölçüde genişletebilirsiniz.

Ne dediler? Neler konuşuldu?
GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde sayısal dünyanın birçok önemli ismi de hazır bulundu. Mesela, Twitter Başkanı Dick Costolo, Twitter’ın Türkçe hizmet vereceğini duyurdu ve “Twitter’ın su gibi kullanışlı ve kolay olmasını istiyorum. Banyoda nasılsa, mutfakta da aynı şekilde olmalı” sözleri ilginçti. Vodafone Başkanı Vittorio Colao, ortaya sayısal iyimserlik kavramını attı ve sayısal iyimserliği üç anahtarını işbirliği, açıklık ve rekabet olarak açıkladı. GSMA’de Nokia ve Microsoft’un büyük işbirliği de yankı uyandırdı. Ancak getirilen kanaat, Nokia’nın bu işbirliğinin hem geç kalınmış hem de yanlış ortak ile birlikte yapıldığı şeklindeydi. Nokia Başkanı Stephen Elop bu birleşmenin büyük bir güç oluşturacağını ve öncelikli hedeflerinin Android’i yenmek olduğunu belirtti. Microsoft Başkanı Steve Ballmer, Windows Phone 7'yi, en operatör dostu platform olarak açıkladı. Windows Phone’un, mobil operatörlerin değer katabileceği en uygun yer olmaya devam edeceğini söyledi. Windows Phone 7’yi dünyanın en güçlü mobil cihaz üreticilerinden HTC’nin standında da ayrıca ve uzun uzadıya test etme şansı bulduk. Nokia Microsoft işletim sistemi için üreteceği donanımları nasıl uygun hale getirecek sorusu da halen akıllarda. Nokia ve Microsoft’un ortaklığını Google Başkanı Eric Schmidt, keskin bir dille eleştirmesi de ilginçti.
Aslında daha da ilginci Barselona havaalanında yaşandı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv Windows Phone 7 işletim sistemli bir akıllı telefonu inceliyordu. Ciliv Microsoft’un mobil işletim sistemini iPhone ile karşılaştırdığında garip bulduğunu ifade ederken, yanına Microsoft Türkiye Mobil Çözümler İş Grubu Müdürü Egemen Gönen’in gelmesi yeni işletim sistemini anlatması ve yaşanan diyalog hafızalarda kalan hoş bir anıydı.

GSMA Mobil Dünya Kongresi Ödülleri 2011
Dünyada en başarılı mobil pazarlama projelerinin değerlendirildiği, küresel GSM sektörünün en saygın ödülleri arasında yer alan 16. GSMA Küresel Mobil Pazarlama Ödülleri 2011 (16th Annual GSMA Global Mobile Awards), 15 Şubat 2011 Salı gecesi Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’de sahiplerini buldu. Cornetto’nun dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan, Temmuz 2010’da İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirdiği “Çok Oyunculu Etkileşimli Bina Projeksiyon Oyunu” bu törende uluslararası rakipleri arasından sıyrılarak Mobil Pazarlama ve Reklam dalında “Kategorinin En İyisi Ödülü”nü Unilever Türkiye’ye kazandırdı. GSMA Ödülleri’nde Mobilera’nın En iyi Mobil Reklam ve Pazarlama Kategorisi’nde aldığı bu ödül göğsümüzü kabarttı. İşte şampiyonlar:

Kategori 1 - Küresel Mobil Uygulama Ödülü
Apple Platformda Yılın Uygulaması: Angry Birds için Rovio / Clickgamer/Chillingo
Blackberry Uygulama Platformunda Yılın Uygulaması: BlackBerry Messenger / RIM
Android Platformda Yılın Uygulaması: Google Maps (Harita)
Nokia Platformda Yılın Uygulaması: Zum Zum için Herocraft ve InnerActive
En iyi Mobil Uygulama: Angry Birds Rovio / Clickgamer/Chillingo

Kategori 2 - Mobil Reklamcılık ve Pazarlama
En iyi Mobil Reklam ve Pazarlama Kampanyası: Mobilera - Unilever Cornetto için çok oynayıcılı etkileşimli duvar yansıtmalı harita oyunu

Kategori 3 - En iyi Mobil İş ve Kurumsal Ürün/Çözüm
En İyi Mobil Kurumsal Ürün ya da Çözüm: Antenna Mobil Platformu (AMP) için Antenna
En iyi Mobil Para ürünü ya da Çözümü: Airtel Africa, MasterCard Worldwide ve Standard Chartered Bank tarafından yaratılan Airtel Card

Kategori 4 - Sosyal ve Ekonomik Gelişme
Sosyal ve Ekonomik geliştirmede Mobilin En İyi Kullanım Tarzı: Ericsson Topluluk Gücü için Ericsson ve Flexenclosure
banka Dışı servisler için En İyi Mobil Para Uygulaması: M-PESA için Vodafone Group, Safaricom, Vodacom, Vodafone Essar Limited ve Roshan Ltd
En İyi Ürün, İnisiyatif ya da Servis: BBC Janala için BBC World Service Trust

Kategori 5 – Mobil İnovasyon Ödülü
En iyi M-Sağlık İnovasyon: MobiUS için Mobisante Inc
En İyi Mobil Öğretim İnovasyon: Kırsal alan İngilizcesi, Mobil İngilizce öğrenme inisiyatifi için Urban Planet Mobile ve PT Telkomsel
Kullanıma Yönelik En İyi Mobil İnovasyon: Akıllı sayaç uygulamaları için EDMI ve Sierra Wireless (EDMI EWM100 Advanced GSM/GPRS Modem)
Otomotif ve Taşımacılık için En İyi Mobil İnovasyon: Elektrikli araba teknolojisi için Nissan Motor, AT&T, NTT DOCOMO ve Telenor Connexion
En iyi Gömülü Mobil Cihaz (el cihazı hariç) :AT-T bağlı Vitality Glowcaps, AT&T ve VITALITY, Inc

Kategori 6 - Yeşil Mobil Ödülü: Yeşilkule P7 projesi için Bharti Infratel
Kategori 7 - En iyi Mobil Cihaz
En İyi Mobil Cihaz: iPhone4 dolayısıyla Apple
Yılın cihaz üreticisi: HTC
Kategori 8 - En iyi Teknoloji
En İyi Mobil Geniş Bant Çözümü: Ruckus Mobil Wi-Fi gateway sistemi dolayısıyla Ruckus Wireless
Gelişmekte olan pazarlar için En İyi Mobil Teknoloji: Orange güneş tabanlı baz istasyonu programı ve Orange
En İyi Teknoloji Breakthrough: Seven Networks
En iyi Müşteri İlişkileri ve CRM: Dinamik fiyatlama servisi nedeniyle Airtel Africa ve Tango Telecom
Kategori 9 - Üstün Başarı Ödülü
GSMA Başkanlık Ödülü: China Mobile Başkanı Dr. Wang Jianzhou,
Hükümet Liderliği Ödülü: Afganistan Hükümeti